Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Teste initiale
prof257
Trimis: 25 Sep 2015, 03:05 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Exista, in acest an scolar, vreun document oficial (ordin, nota , etc) referitor la testele initiale?
Se pot trece in catalog, doar pentru elevii care doresc acest lucru? Ce se incalca daca s-ar proceda asa?

Stiu ca acum ceva ani era celebra "foaie de parcurs", dar se referea doar la anul scolar 2011-2012. In anul scolar urmator, stiu ca s-a trimis o nota care permitea trecerea testelor, lasand-o la decizia cadrului didactic. Pentru acest an exista asa ceva?

Acest mesaj a fost modificat de către prof257 la data 25 Sep 2015, 03:17 PM
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 26 Sep 2015, 07:52 AM

Utilizator avansat

QUOTE (prof257 @ 25 Sep 2015, 03:05 PM)
Exista, in acest an scolar, vreun document oficial (ordin, nota , etc) referitor la testele initiale?
Se pot trece in catalog, doar pentru elevii care doresc acest lucru? Ce se incalca daca s-ar proceda asa?

Stiu ca acum ceva ani era celebra "foaie de parcurs", dar se referea doar la anul scolar 2011-2012. In anul scolar urmator, stiu ca s-a trimis o nota care permitea trecerea testelor, lasand-o la decizia cadrului didactic. Pentru acest an exista asa ceva?

Daca un elev s-a pregatit pentru testele initiale si a obtinut o nota buna nu vad motivul pentru care nu putem trece nota in catalog.
Dimpotriva, pentru a-i atrage si motiva pentru testul initial eu ii anunt pe elevi din primele ore ca daca obtin o nota buna si ei doresc sa le trec nota in catalog, atunci nota va fi inregistrata.
In faimosul an scolar 2011-2012 am avut un elev care a stat cuminte o ora si a analizat structura de rezistenta a tavanului. L-am intrebat de ce nu scrie nimic pe testul initial. Raspunsul a fost simplu: ,,Daca nu se trece nota in catalog, atunci NU MERITA efortul sa ma concentrez"
De atunci inainte am inceput sa procedez asa cum am explicat mai sus.
Mesaj personal
prof257
Trimis: 26 Sep 2015, 08:54 AM

Utilizator avansat

QUOTE (LIVE.O @ 26 Sep 2015, 09:52 AM)

Daca un elev s-a pregatit pentru testele initiale si a obtinut o nota buna nu vad motivul pentru care nu putem trece nota in catalog.

Asa zic si eu, dar un director este de alta parere, el spune ca "nu permite metodologia". Care metodologie? Plus alte adaugari halucinante precum "unii se lauda ca au primit un 10 in catalog si aia cu 4 se simt nu-stiu-cum ". blink.gif
Sau ca "unuia cu 4 i-a fost frica ca-i va fi trecuta nota(ptr ca a auzit la altul de la alta clasa ca are un 10 in catalog de la testul initial) si s-a plans acasa si a venit parintele la scoala".
De mentionat ca cei cu 4 au gresit si la calcule elementare gen: 3+3=9, 5^2=10, etc, dar uite cum ii streseaza profesorul de la inceput ca le pune altora 10 in catalog.

Ce fel de director se poate lega doar de toate nimicurile si stresa profesorii cu toate prostiile?

Deci ma intereseaza daca exista vreun document care sa interzica trecerea testelor, la dorinta elevului. Care-i metodologia aia? Sa vedem cine greseste, profesorul, sau directorul.

Acest mesaj a fost modificat de către prof257 la data 26 Sep 2015, 09:09 AM
Mesaj personal
prof257
Trimis: 26 Sep 2015, 09:16 AM

Utilizator avansat

De-a lungul anilor nu a existat o reglementare unitara referitoare la testele initiale.
Astfel, foaia de parcurs a lui Funeriu prevedea clar ca notele nu se vor trece in catalog. Asta in anul 2011-2012.
Insa in anul urmator (2012-2013) a aparut:

http://isj-db.ro/wp_isjdb/wp-content/uploa...itiale_2012.pdf

in care scrie ca notele "se pot trece in catalog". Deci se permitea trecerea tuturor notelor, nu la alegerea elevului.
Desigur, era valabila doar in acel an.
Insa daca de atunci nu a mai aparut nimic, inseamna ca nu e nicio interdictie.
Am vazut ca unii mai spun ca se poate interzice la nivel de inspectorat sau la nivel de scoala(decizia CA). In cazul de fata, la consfatuiri nu s-a precizat o asemenea interdictie, si nici in primele CP-uri nu s-a precizat asa ceva.
Daca ar exista o asemenea prevedere la nivelul scolii, banuiesc ca ea ar trebui comunicata cadrelor didcatice, ori nu s-a precizat asa ceva.

Acest mesaj a fost modificat de către prof257 la data 26 Sep 2015, 09:24 AM
Mesaj personal
roset
Trimis: 26 Sep 2015, 09:29 AM

Mentor

Dacă testările inițiale nu se trec , evaluările naționale -nu ; facem constatări (pe care noi le știm și fără atâta ,,hârtie”) ,facem programe de recuperare și ,,beneficiarii învățământului” copiii ( cu ai lor părinți ) n-au nicio treabă! Câinii latră, ursul trece! Nici după 3 ani, n-au fost prezentate concluzii ale rapoartelor trimise pentru clasa pregătitoare (nici pentru celelalte clase, de alfel) și-atunci? confused24.gif Cât despre ,,amintitul” acestui lucru pe la consfătuiri... laugh.gif Ce sunt acelea, acum? dry.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
a. mihai
Trimis: 26 Sep 2015, 09:59 AM

Utilizator avansat

Firește că am trecut notele elevilor care-au dorit să le fie înregistrată evaluarea. Firește că nimeni nu îmi poate demonstra că a trece în catalog nota de la un test pentru care s-a făcut recapitulare temeinică vreo trei, patru ore este o practică ilegală.
Mi se pare și imoral și nedrept ca un copil să muncească serios iar eu să nu-i recunosc rezultatele.

Iar dacă-i vreunul care comentează, să facă bine să anuleze nota, cu ștampila și semnătura aferentă. Îmi asum și pedeapsa. Asta dacă reușește careva să-mi demonstreze că ce-i în catalog, e fix nota la testul inițial și nu-i o notă pusă pe activitatea în clasă e elevului care s-a distins la orele de recapitulare.
Mesaj personal
prof257
Trimis: 26 Sep 2015, 10:23 AM

Utilizator avansat

QUOTE (a. mihai @ 26 Sep 2015, 11:59 AM)
Firește că am trecut notele elevilor care-au dorit să le fie înregistrată evaluarea. Firește că nimeni nu îmi poate demonstra că a trece în catalog nota de la un test pentru care s-a făcut recapitulare temeinică vreo trei, patru ore este o practică ilegală.
Mi se pare și imoral și nedrept ca un copil să muncească serios iar eu să nu-i recunosc rezultatele.

Iar dacă-i vreunul care comentează, să facă bine să anuleze nota, cu ștampila și semnătura aferentă. Îmi asum și pedeapsa. Asta dacă reușește careva să-mi demonstreze că ce-i în catalog, e fix nota la testul inițial și nu-i o notă pusă pe activitatea în clasă e elevului care s-a distins la orele de recapitulare.

cool20.gif
Mesaj personal
prof257
Trimis: 26 Sep 2015, 10:32 PM

Utilizator avansat

Deci nu a auzit nimeni de aceasta "metodologie" ? Culmea, directorul a spus si parintilor la sedinta pe scoala ca exista asa ceva si ca profesorul a gresit ca a trecut testele la cei care au dorit.

Acest mesaj a fost modificat de către prof257 la data 26 Sep 2015, 10:42 PM
Mesaj personal
simelle
Trimis: 27 Sep 2019, 05:12 AM

Utilizator
**

Există vreo metodologie în care scrie că trebuie să dăm testele inițiale în fiecare an la toate clasele?? Eu am de corectat pentru 13 clase in fiecare an și mi se pare pierdere de timp, avand in vedere faptul ca notele nu se trec. Eu as fi preferat sa dau testele doar claselor la inceput de ciclu școlar si celor din clase terminale, cls. A VIII-a...dar suntem obligați să dăm la toate clasele...
Mesaj personal
atomic
Trimis: 27 Sep 2019, 08:27 PM

Utilizator avansat

Testele initiale pentru ce se dau?
blink.gif unsure.gif

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 28 Sep 2019, 06:46 AM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 27 Sep 2019, 08:27 PM)
Testele initiale pentru ce se dau?
blink.gif unsure.gif

Pentru a urmari ,,progresul" elevilor.

Dupa parerea mea ar trebui date doar la clasa a V-a si la clasa a IX-a.
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 28 Sep 2019, 02:39 PM

Utilizator avansat

QUOTE (a. mihai @ 26 Sep 2015, 10:59 AM)

Corect, normal!

Teste, simulări pur birocratice = tâmpenii. Elevii se implică (absolut normal, pentru oricine) doar dacă au o motivație! Nota în catalog e condiție minimală/cea mai ieftină pentru a putea prezenta, mai apoi, statistici cât de cât valide.
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 28 Sep 2019, 07:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 28 Sep 2019, 02:39 PM)
QUOTE (a. mihai @ 26 Sep 2015, 10:59 AM)
Firește că am trecut notele elevilor care-au dorit să le fie înregistrată evaluarea. Firește că nimeni nu  îmi poate demonstra că a trece în catalog nota de la un test pentru care s-a făcut recapitulare temeinică vreo trei, patru ore este o practică ilegală.

Corect, normal!

Teste, simulări pur birocratice = tâmpenii. Elevii se implică (absolut normal, pentru oricine) doar dacă au o motivație! Nota în catalog e condiție minimală/cea mai ieftină pentru a putea prezenta, mai apoi, statistici cât de cât valide.

In plus, elevii vin dupa o vacanta de aproape 3 luni. Ei au nevoie de cel putin 3 saptamani sa intre intr-un ritm de invatare normal. Este la fel precum a pune un atlet care nu s-a antrenat 3 luni sa participe la un concurs la care nu se acorda premii si la care nu sunt nici sanctiuni.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved