Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Transportul elevilor!
kovacsstefan
Trimis: 3 Oct 2019, 06:19 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

character40.gif Vă rog să-mi spuneți dacă elevii transportați cu autobuze școlare trebuie însoțiți de un cadru didactic. Nu pot fi însoțiți de o altă persoană din școală? În baza cărui ordin? Mulțumesc! cool20.gif

--------------------
De bun simț toată lumea are nevoie. Puțini îl au și fiecare crede ca îl are. (Franklin Benjamin )
Mesaj personal
jordan
Trimis: 3 Oct 2019, 08:40 PM

Mentor

QUOTE (kovacsstefan @ 3 Oct 2019, 07:19 PM)
character40.gif Vă rog să-mi spuneți dacă elevii transportați cu autobuze școlare trebuie însoțiți de un cadru didactic. Nu pot fi însoțiți de o altă persoană din școală? În baza cărui ordin? Mulțumesc! cool20.gif

Școala decide...

ROFUIP actualizat: Art. 173 (7)

confused06.gif

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
kovacsstefan
Trimis: 5 Oct 2019, 08:26 AM

Utilizator avansat

character40.gif După cum se vede este vorba de incinta unității! confused24.gif

--------------------
De bun simț toată lumea are nevoie. Puțini îl au și fiecare crede ca îl are. (Franklin Benjamin )
Mesaj personal
roset
Trimis: 5 Oct 2019, 10:20 AM

Mentor

QUOTE (jordan @ 3 Oct 2019, 08:40 PM)
QUOTE (kovacsstefan @ 3 Oct 2019, 07:19 PM)
character40.gif Vă rog să-mi spuneți dacă elevii transportați cu  autobuze școlare trebuie însoțiți de un cadru didactic. Nu pot fi însoțiți de o altă persoană din școală?  În baza cărui ordin? Mulțumesc!  cool20.gif

Școala decide...

ROFUIP actualizat: Art. 173 (7)

confused06.gif

Același art. „(8’) Dispozițiile alineatului (7) nu se aplică în situațiile în care transportul copiilor la și de la unitatea de învățământ se realizează cu microbuzele școlare. Asigurarea securității și siguranței în incinta unității de învățământ la venirea și părăsirea acesteia, în special pentru elevii din clasa pregătitoare, se stabilește prin regulamentul de organizare și funcționare a unității de învățământ."

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
jordan
Trimis: 5 Oct 2019, 05:36 PM

Mentor

QUOTE (kovacsstefan @ 5 Oct 2019, 09:26 AM)
character40.gif După cum se vede este vorba de incinta unității! confused24.gif

”După cum se vede”… n-am fost destul de explicit….

Regulamentul-cadru de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar a fost aprobar prin Ordinul ministrului educației naționale și cercetării științifice nr. 5.079/2016.

Este adevărat că la Art. 173, aliniatul 7 este stipulată OBLIGAȚIA însoțirii elevilor, din ciclul primar, până la școală și apoi acasă de către părinți.

confused06.gif

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
jordan
Trimis: 5 Oct 2019, 05:37 PM

Mentor

În anul 2018, a fost emis Ordinul nr. 3027/2018 pentru modificarea și completarea Regulamentului-cadru de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar.
https://lege5.ro/Gratuit/gi3dombrheya/ordin...tiei-nationale-

Prin acest Ordin, la Art. 173 s-a adăugat aliniatul 8`care prevede că, în cazul transportului cu microbuzul școlar, responsabilitatea însoțirii elevilor cade în sarcina școlii.

confused06.gif

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved