Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Gazduire situri WEB pentru unitatile de invatamant
Radu Gramatovici
Trimis: 11 Aug 2004, 10:12 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Dragi prieteni,

Ministerul Educatiei si Cercetarii a luat decizia de a oferi in cadrul Programului SEI de informatizare a invatamantului preuniversitar spatiu de gazduire gratuit pentru siturile WEB ale unitatilor din invatamantul preuniversitar.

Scopul acestei actiuni este de a promova informatiile oferite de unitatile de invatamant si de a crea o comunitate WEB a acestora.

Serviciul de gazduire a siturilor WEB va fi disponibil in scurt timp pe portalul SEI.
http://portal.edu.ro

Odata cu spatiul de gazduire, unitatile de invatamant vor primi si un nume de subdomeniu din domeniul edu.ro, de exemplu nume.licee.edu.ro sau nume.scoli.edu.ro, unde "nume" este un acronim al unitatii de invatamant.

In vederea pregatirii solutiei, asteptam sugestii (pe care va rugam sa le postati in acest subiect) privind aceasta propunere in general si mai ales privind tehnologiile WEB pe care solutia de gazduire ar trebui sa le suporte.

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
Kótai Csaba
Trimis: 11 Aug 2004, 10:15 AM

Mentor

Grup: Moderatori

Idee buna!

As propune suport php+mysql

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Vasile Roman
Trimis: 13 Aug 2004, 09:02 PM

Premiul special CUPA SIVECO 2004

Felicitari pentru idee!
Asteptam cu interes lansarea acestui serviciu.
Facilitati:
1. Evident, FTP.
2. PHP+MySQL.
3. Eventual cateva modele, indrumatoare pentru cei care inca nu stiu sa creeze un site.

happy30.gif
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
necunoscut
Trimis: 17 Aug 2004, 04:51 PM

Utilizator avansat

Colegiul Economic "Ion Ghica" Bacau are deja site.adresa este www.colegiuleconomicbacau.ro iar pe perioada de vacanta www.labinfo.3x.ro.
Scoala a facut efortul financiar de a-si lua o adresa URL proprie, iar plata abonamentului de conectare la internet este platita de un sponsor care la sfarsitula anului calendaristic nu ne va mai finanta.Asa cum se stie se gasesc foarte greu sponsori pentru plata abonamentului de conectare la internet pe un an de zile,de aceea as propune ca MEdC sa ajute scolile cu plata abonamentului de conectare la internet.
Mesaj personal
Radu Gramatovici
Trimis: 17 Aug 2004, 05:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (necunoscut @ 17 Aug 2004, 05:51 PM)
Asa cum se stie se gasesc foarte greu sponsori pentru plata abonamentului de conectare la internet pe un an de zile,de aceea as propune ca MEdC sa ajute scolile cu plata abonamentului de conectare la internet.

Buna ziua.

Situatia este ceva mai complicata. Dupa cum probabil stiti, finantarea invatamantului preuniveristar se face prin Consiliile Locale. De acolo ar trebui platite abonamentele Internet, asa cum se plateste apa, curentul electric si factura telefonica. In unele localitati, asa se si intampla. In multe altele nu.

Ministerul nu are posibilitatea de a finanta abonamentul lunar de Internet al scolilor. Decat in cadrul unor proiecte punctuale si pe o perioada bine determinata de timp. Cum s-a intamplat si anul acesta, in cadrul proiectului SEI, cand s-au conectat o serie de licee care nu aveau conexiune (sau aceasta era de slaba calitate).

Si totusi Ministerul sprijina conectarea scolilor la Internet, prin reteaua RoEduNet care este finantata de la bugetul de stat. Acesta este modalitatea cea mai buna de conectare la Internet a unei scoli. Accesul Internet prin reteaua RoEduNet este gratuit pentru orice unitate de invatamant. Singurele costuri pe care le are o scoala conectata la RoEduNet sunt cele aferente unei legaturi metropolitane care sa-i ii permita accesul din scoala pana in cel mai apropiat nod RoEduNet. La Bacau, punctul de prezenta RoEduNet este la Universitate.

Legatura metropolitana pana in nodul RoEduNet se poate face fie prin RomTelecom, fie prin alte retele metropolitane, cum ar fi cele de catv, fibra optica sau radio. Totul este sa gasiti un furnizor care sa va transporte pe o astfel de retea. Noi, in cadrul proiectului SEI, am lucrat (inclusiv in Bacau) cu RDS si Astral care au realizat astfel de circuite metropolitane, de buna calitate la un pret acceptabil. Deci, se poate.

Va stau la dispozitie pentru detalii legate de posibilitatile de conectare a scolilor.

In alta ordine de idei, accesul Internet din scoala si pagina web a scolii, nu sunt neaparat legate. Pagina web a scolii, poate fi gazduita si pe un server in scoala, dar aceasta nu este neaparat cea ma buna solutie, deoarece accesul la ea poate fi greoi si in plus orice accesare a paginii din afara liceului consuma din banda acestuia (in functie de solutia tehnica de conectare a scolii).

De aceea o solutie de web-hosting intr-un Data Center care beneficiaza de o conexiune foarte rapida, cum este Data Center-ul MEdC, este intotdeauna de preferat.

Numai bine,

--------------------
Adrian63
Trimis: 20 Aug 2004, 09:45 AM

Utilizator
**

domunule radu,
sa rezolvat problema cu conexiunea de la victoria-judet brasov.
dar mai am o intrebare.
care sun conditiile pe care trebuie sa le indeplinim?
dupa cate am inteles o perioada este gratuit, dupa care trebuie sa ... nu stiu ce?
ce trebuie sa face si care sunt tarifele.
fa multumesc foarte mult.
adrian ciobotaru
grup scolar chimie industriala victoria
judet brasov

--------------------
Ciobotaru Adrian
Mesaj personalTrimite email
Radu Gramatovici
Trimis: 20 Aug 2004, 05:45 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Adrian63 @ 20 Aug 2004, 10:45 AM)
domunule radu,
sa rezolvat problema cu conexiunea de la victoria-judet brasov.
dar mai am o intrebare.
care sun conditiile pe care trebuie sa le indeplinim?
dupa cate am inteles o perioada este gratuit, dupa care trebuie sa ... nu stiu ce?
ce trebuie sa face si care sunt tarifele.
fa multumesc foarte mult.
adrian ciobotaru
grup scolar chimie industriala victoria
judet brasov

Buna seara.

V-am raspuns printr-un mesaj personal.

Va multumesc,

--------------------
Cristian Deacu
Trimis: 23 Aug 2004, 06:25 PM

SIVECO Romania Administrator forum SEI

Dragi prieteni,

Ne bucurăm să vă putem anunța că a fost lansat serviciul de webhosting dedicat liceelor și școlilor din Romania. Mai multe detalii despre acest serviciu puteți găsi la adresele http://licee.edu.ro respectiv http://scoli.edu.ro.

Așteptăm cu nerăbdare să găzduim cât mai multe situri ale liceelor și școlilor din România.

Cu stimă,

--------------------
Cristian Deacu
Administrator Forum SEI
SIVECO România
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
vicentiurusu
Trimis: 24 Aug 2004, 09:58 AM

Utilizator
**

La adresa http://licee.edu.ro există "Termeni și condiții de utilizare a serviciului de găzduire web".
În acest document scrie : "Cererea poate fi transmisă în original sau prin fax la numărul 021-3011842".
La acest număr de telefon, o voce zice "Numărul solicitat este nealocat, vă rugăm apelați serviciul informații".
Păi cum e cu "Așteptăm cu nerăbdare să găzduim cât mai multe situri ale liceelor și școlilor din România." din mesajul domnului Cristian Deacu ?

Tot cu stimă, dar și confused06.gif
Vicențiu Rusu, un profesor care a crezut că dacă un lucru este postat pe situl MEdC atunci e real !
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
Cristian Deacu
Trimis: 24 Aug 2004, 10:22 AM

Bună ziua,

Ne cerem scuze pentru aceasta greșeală care s-a strecurat. Numărul de telefon corect este 021-3104218.

Cu stimă,

--------------------
Cristian Deacu
Administrator Forum SEI
SIVECO România
Olaru Adriana
Trimis: 26 Aug 2004, 06:59 PM

Utilizator activ

Salutam initiativa MEdC happy30.gif de a oferi spatiu gratuit pentru gazduirea site-urilor web ale unitatilor din invatamantul preuniversitar.
Majoritatea site-urilor scolilor sunt realizate de amatori (profesori sau elevi) cu ajutorul editoarelor HTML, dintre care cel mai la indemana este FrontPage - eu sunt unul dintre acestia; probabil ca mai sunt multi utilizatori de FrontPage.
Propun, asadar, sa luati in consideratie acest aspect si sa studiati posibilitatile tehnice pentru oferta suportului de Extensii FrontPage.
Voi propune si un sondaj pe aceasta tema in forum; poate vom constitui si o comunitate a utilizatorilor de FrontPage. love28.gif
prof. Adriana Olaru, Calarasi
Mesaj personalTrimite email
clopotel
  Trimis: 28 Aug 2004, 12:02 AM

Utilizator avansat

deci... scuze daca mesajul meu va supara... cam deplasat...

mi se pare cam exagerat serveru' vostru.. sa ma scuzati daca par un pic exagerat dar vorbiti despre serverul MEdC care beneficiaza de o conexiune "foarte rapida" (nu cred ca sare de 512 KB garantat) de parca ar fi serverul root-name DNS de la ronix... ca o dau dintr-una in alta...

--------------------
Numai bine,

alex gogoana,
DiMENSiON STUDiOS ROMANiA
alex.gogoana@zappmobile.ro
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Cristian Deacu
Trimis: 28 Aug 2004, 12:12 AM

QUOTE (clopotel @ 28 Aug 2004, 01:02 AM)
deci... scuze daca mesajul meu va supara... cam deplasat...

mi se pare cam exagerat serveru' vostru.. sa ma scuzati daca par un pic exagerat dar vorbiti despre serverul MEdC care beneficiaza de o conexiune "foarte rapida" (nu cred ca sare de 512 KB garantat) de parca ar fi serverul root-name DNS de la ronix... ca o dau dintr-una in alta...

Salut clopotel!

Te rog sa imi spui care este legatura intre continutul mesajului tau si mesajul la care ai raspuns...

In ceea ce priveste 'serverul MEdC' si conexiunea lui, acesta este gazduit in centrul de date al ministerului, care te asigur ca beneficiaza de una dintre cele mai rapide conexiuni la Internet din Romania.

Numai bine,

--------------------
Cristian Deacu
Administrator Forum SEI
SIVECO România
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved