Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Bursa "Bani de liceu" 2014, Lista cu precizari - sfaturi
zonaras
Trimis: 11 Sep 2014, 07:21 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Salutare!

Cred ca in scurt timp va incepe nebunia "Bani de liceu". Am conceput o lista de precizari pentru colegii diriginti.
Pentru ca pe forum documentul poate fi vizualizat de mai multe persoane cu mai multa experienta in evaluarea dosarelor elevilor pentru acest tip de bursa, va solicit opinia. Poate e ceva gresit si ar trebui sa corectam!
Multumesc!

Acest mesaj a fost modificat de către zonaras la data 11 Sep 2014, 07:22 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 2042 )
Fișier atașat  Precizari_Bani_de_liceu.docx
Mesaj personal
zonaras
Trimis: 11 Sep 2014, 07:23 PM

Utilizator activ

Un alt fisier!

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1441 )
Fișier atașat  Nu_pot_beneficia.docx
Mesaj personal
627743
Trimis: 17 Sep 2014, 08:11 AM

Utilizator avansat

Buna ziua , as dorii sa stiu daca in anul scolar 2014-2015 elevii care au bursa profesionala 200 lei pot primii si bani de liceu 180 sau invers . Si unde scrie daca se poate! Multumesc !
Mesaj personal
dorinamaftei
Trimis: 17 Sep 2014, 09:33 AM

Utilizator activ

Art.5 din HG 1062/2012 puncteaza faptul ca un elev nu poate beneficia simultan de bursa profesionala si de Bani de liceu.
Mesaj personal
aro_cimpulung
Trimis: 17 Sep 2014, 11:19 AM

Utilizator avansat

Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva cu un model de cerere tip?
Bune precizarile, va multumesc.
Mesaj personal
dorinamaftei
Trimis: 17 Sep 2014, 11:52 AM

Utilizator activ

Sper sa va fie de folos

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 817 )
Fișier atașat  MODEL_CERERE_bani__de_liceu_1_.doc
Mesaj personal
iuliana1207
Trimis: 18 Sep 2014, 12:13 PM

Utilizator avansat

Oricum, nu mi se pare deloc in regula ca acel cuantum de 150/membru familie este neactalizat de 10 ani...
Fara suparare, dar in afara de cei fara venit, nu prea se mai incadreaza nimeni...
Iar cei fara venit.... nu chiar toti sunt in realitate asa. Dumnezeu stie cum fac primariile anchetele.
nu mi se pare normal ca un elev provenit dintr-o familie cu 3 copii, tatal incadrat cu sal minim, sa nu poata beneficia.
Mesaj personal
bie
Trimis: 22 Sep 2014, 04:38 PM

Utilizator activ

Salutare!

Cred ca in scurt timp va incepe nebunia "Bani de liceu". Am conceput o lista de precizari pentru colegii diriginti.
Pentru ca pe forum documentul poate fi vizualizat de mai multe persoane cu mai multa experienta in evaluarea dosarelor elevilor pentru acest tip de bursa, va solicit opinia. Poate e ceva gresit si ar trebui sa corectam!
Multumesc!

Intrebarea mea este: pe ce baza ati conceput lista cu actele necesare pentru dosar ? Nu ar trebui sa avem in scoli o lista cu titlu oficial, dupa care sa ne ghidam cu totii ?
Cel putin, eu nu inteleg in lista de acte necesare "declaratie privind conturile bancare". Cum adica ? Da parintele declaratie ca are/nu are depozite sau cerem extras de cont ?

De unde luam/descarcam documentatia oficiala/legala ? Eu pe sectiunea "bani de liceu " de la edu.ro nu gasesc mare lucru

Multumesc
Mesaj personal
viva16
Trimis: 1 Oct 2014, 06:47 AM

Utilizator avansat

De atatia ani nu s-a primit o lista oficiala cu documentele care trebuie depuse in aceste dosare.
Ne-au lasat sa ne transformam in personal al asistentei sociale.
In fiecare an am sperat ca vor desfiinta acest program, iar banii acestia sa fie acordati alocati elevilor care au obtinut premii la olimpiade ( exemplu bursa de merit este de 50 de lei). In liceul meu numai anul trecut au fost 50 de elevi cu premii la olimpiadele judetene si nationale iar fondurile alocate de primarie sunt insuficiente.
Suntem invatamant nu asistenta sociala.
Dar si anul acesta vom numara absentele nemotivate....
wink.gif
Mesaj personal
clickeu2011
Trimis: 18 Oct 2014, 04:09 PM

Utilizator
**

pensia de intretinere se calculeza?
Mesaj personal
nangaparbat
Trimis: 23 Oct 2014, 09:32 AM

Utilizator activ

QUOTE (viva16 @ 1 Oct 2014, 08:47 AM)
De atatia ani nu s-a primit o lista oficiala cu documentele care trebuie depuse in aceste dosare.
Ne-au lasat sa ne transformam in personal al asistentei sociale.
In fiecare an am sperat ca vor desfiinta acest program, iar banii acestia sa fie acordati alocati elevilor care au obtinut premii la olimpiade ( exemplu bursa de merit este de 50 de lei). In liceul meu numai anul trecut au fost 50 de elevi cu premii la olimpiadele judetene si nationale iar fondurile alocate de primarie sunt insuficiente.
Suntem invatamant nu asistenta sociala.
Dar si anul acesta vom numara absentele nemotivate....
wink.gif

De acord.

Sustin100% aceasta idee.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved