Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Calificativ
Roxana B
Trimis: 2 Oct 2018, 08:19 AM

Utilizator activ

Grup: Members

Stiti cumva cum se poate contesta un calificativ de bine, avand in vedere ca fisa noua de evaluare nu ne-a fost prezentata la inceputul anului scolar, aveam fisa de acum 2 ani, e vorba de liceu tehnologic, nu au niciun punctaj pentru evolutia profesorului in cariera, de exemplu niciun punct daca sustii inspectia pentru gradul II (a doua), notata cu foarte bine si daca mergi la un concurs de titularizare (al 5-lea in cazul meu), unde am obtinut initial nota 8, 75 (sfatuita gresit am pus contestatie,mi-au scazut destul de mult, eu in general nu pun contestatii, dar am vrut sa incerc sa nu pierd titularizarea, convinsa fiind ca in calitate de profesor obosit si tergiversat ca nu are un loc stabil in munca, merge la un concurs greu si nu pune in cea mai mare cunostinta de cauza contestatie si ca cel putin nu mi se va scadea din nota-nota mea batea mai mult spre 9, nu spre 8)?

M-am titularizat cum am anuntat atunci la ceva sectiune, dar la 50 de km de orasul meu, e foarte greu pe naveta, am mai lucrat acolo, si in ultma perioada m-am imbolnavit destul de grav pe naveta, acum sunt detasata, la anul daca sper la un pretransfer in orasul meu imi trebuie punctaj, iar la calificativul bine se dau numai 7 puncte, spre deosebire de foarte bine 10 puncte (adica media ultimilor 2 ani , foarte bine 10 cu foarte bine 10, ar fi media 10, dar bine 7 cu foarte bine 10, ar fi 8,5). Trecand prin multe sicane de-a lungul timpului chiar cred ca intentionat sunt tinuta in spate in cariera si sunt sicanata. Doar stiau ca ma titularizasem la 50 de km, ca vreau sa vin in orasul meu, din punctul meu de vedere ne-am inteles foarte bine, cel putin din partea mea. Eu nu as tine un profeosr nerealizat, si in stres!!
Mesaj personal
4ward
Trimis: 2 Oct 2018, 03:10 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Roxana B @ 2 Oct 2018, 09:19 AM)
, convinsa fiind ca in calitate de profesor obosit si tergiversat ca nu are un loc stabil in munca, merge la un concurs greu si nu pune in cea mai mare cunostinta de cauza contestatie si ca cel putin nu mi se va scadea din nota-nota mea batea mai mult spre 9, nu spre 8)?

M-am titularizat cum am anuntat atunci la ceva sectiune, dar la 50 de km de orasul meu, e foarte greu pe naveta, am mai lucrat acolo, si in ultma perioada m-am imbolnavit destul de grav pe naveta,

Poate traduceți în română...
Un sfat: nu mai stați "pe navetă" ca să nu vă mai îmbolnăviți.

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 2 Oct 2018, 09:44 PM

Utilizator avansat

Stiti cumva cum se poate contesta un calificativ de bine, avand in vedere ca fisa noua de evaluare nu ne-a fost prezentata la inceputul anului scolar, aveam fisa de acum 2 ani, e vorba de liceu tehnologic, nu au niciun punctaj pentru evolutia profesorului in cariera, de exemplu niciun punct daca sustii inspectia pentru gradul II (a doua), notata cu foarte bine si daca mergi la un concurs de titularizare (al 5-lea in cazul meu), unde am obtinut initial nota 8, 75 (sfatuita gresit am pus contestatie,mi-au scazut destul de mult, eu in general nu pun contestatii, dar am vrut sa incerc sa nu pierd titularizarea, convinsa fiind ca in calitate de profesor obosit si tergiversat ca nu are un loc stabil in munca, merge la un concurs greu si nu pune in cea mai mare cunostinta de cauza contestatie si ca cel putin nu mi se va scadea din nota-nota mea batea mai mult spre 9, nu spre 8)?

M-am titularizat cum am anuntat atunci la ceva sectiune, dar la 50 de km de orasul meu, e foarte greu pe naveta, am mai lucrat acolo, si in ultma perioada m-am imbolnavit destul de grav pe naveta, acum sunt detasata, la anul daca sper la un pretransfer in orasul meu imi trebuie punctaj, iar la calificativul bine se dau numai 7 puncte, spre deosebire de foarte bine 10 puncte (adica media ultimilor 2 ani , foarte bine 10 cu foarte bine 10, ar fi media 10, dar bine 7 cu foarte bine 10, ar fi 8,5). Trecand prin multe sicane de-a lungul timpului chiar cred ca intentionat sunt tinuta in spate in cariera si sunt sicanata. Doar stiau ca ma titularizasem la 50 de km, ca vreau sa vin in orasul meu, din punctul meu de vedere ne-am inteles foarte bine, cel putin din partea mea. Eu nu as tine un profeosr nerealizat, si in stres!!

depuneti cerere de contestatie la scoala, dar cred ca trebuia imediat in cateva zile de la comunicarea calificativului si cred ca trebuie si dovedite activitatile punctate in fisa. Daca fisa e aprobata la nivel de scoala, pe ea se face evaluarea, chit ca are sau nu are punctaj alocat pt diverse lucruri.
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 3 Oct 2018, 07:54 PM

Utilizator activ

Ok tergiversat, i-am schimbat eu sensul.

"la ce sectiune"...... eu impartaseam cu oamenii de aici ce mi se intampla pe plan profesional, ce reuseam si am scris la mai multe sectiuni. Ok?

Se vede ca e un mesaj virulent si cred ca oricum are si logica si si un anumit nivel.

'' Eu sunt pe naveta." "Profesorul respectiv face naveta/sau e pe naveta'', sunt exprimari curente.

Cu bine

PS Chiar cred ca scriu foarte bine (in general) si bine.Nu ma descurajati macar in a nu mai primi suport de la oamenii care ma inteleg.

Acest mesaj a fost modificat de către Roxana B la data 3 Oct 2018, 08:03 PM
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 3 Oct 2018, 08:14 PM

Utilizator activ

QUOTE (Roxana B @ 3 Oct 2018, 08:54 PM)
Ok tergiversat, i-am schimbat eu sensul.

"la ce sectiune"...... eu impartaseam cu oamenii de aici ce mi se intampla pe plan profesional, ce reuseam si am scris la mai multe sectiuni. Ok?

Se vede ca e un mesaj virulent  si cred ca oricum are si logica si si un anumit nivel.

'' Eu sunt pe naveta." "Profesorul respectiv face naveta/sau e pe naveta'', sunt exprimari curente. 

Cu bine

PS Chiar cred ca scriu foarte bine (in general) si bine.Nu ma descurajati macar in a nu mai primi suport de la oamenii care ma inteleg.

Chiar cred ca scriu foarte bine (in general) si bine.Nu ma descurajati macar in a nu mai primi suport de la oamenii care ma inteleg.

Nu am mai putut edita, azi am avut o zi foarte grea, cred ca putini ar fi rezistat.
Nu ma descurajati in a mai primi ....... am vrut sa scriu , nu s-a editat.

sectiuni/subiecte. Termenul sectiuni are si acest inteles. Un filolog prin natura meseriei si capacitatii proprii ajunge la alte sensuri, la o anumita intelegere si viziune. Totul trebuie filtrat prin natura meseriei.

Acest mesaj a fost modificat de către Roxana B la data 3 Oct 2018, 08:17 PM
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 3 Oct 2018, 08:38 PM

Utilizator activ

QUOTE (mihai.andrei @ 2 Oct 2018, 10:44 PM)

depuneti cerere de contestatie la scoala, dar cred ca trebuia imediat in cateva zile de la comunicarea calificativului si cred ca trebuie si dovedite activitatile punctate in fisa. Daca fisa e aprobata la nivel de scoala, pe ea se face evaluarea, chit ca are sau nu are punctaj alocat pt diverse lucruri.

Domnule Mihai Andrei va multumesc mult pentru suport. Nu am fost anuntata cand sa trec dupa calificativ, m-am dus eu dupa mai multe acte la fosta scoala si am intrebat si de calificativ, doamna secretara chiar s-a jenat, a fost secretara si la prima scoala unde am lucrat. De aceea zic, oamenii de acolo ma cunosc bine. Eram foarte suparata dupa ce mi-au scazut din nota la titularizare, foarte suparata, supararea aceasta nu imi va trece numai in ani de zile, ma cunosc.
Am avut si o participare cu o comunicare stiintifica la un Simpozion national, pe care nici nu am gasit spatiu unde sa-l trec (adica la ce criterii/punct)pe fisa de evaluare.

Am fost azi la fosta scoala si am incercat sa-mi argumentez cauza, sa-i sensibilizez, sefa de catedra care ma avea foarte bine a spus ca din start ea (ii spun asa pentru ca ne spunem pe nume si am fost si apropiate), nu ii spun acum dumneaei, m-a evaluat cu foarte bine. Acum ca eu de ce nu am aflat la timp sa pot merge sa depun contestatie...
Eu am schimbat multe scoli, cand intram in vacanta trebuia sa ma gandesc la titularizare -desi la aceea ma gandeam inainte cu multe luni, dar concret nu mai ieseam din casa ca sa invat- sausa ma gandesc sa imi depun un nou dosar pentru o suplinire cu o nota din anii anteriori,ma gandeam la continuitate; e foarte greu ca numai tu sa iti vezi de grija.
Domnul director mi-a spus sa pun o cerere, pe care am si argumentat-o si ca voi primi raspuns. Sper sa fie unul foarte bun.

Va multumesc mult!
Mesaj personal
SACERDOTUL
Trimis: 3 Oct 2018, 08:57 PM

Utilizator avansat

Ați semnat că sunteți de acord, pe fisa de evaluare în care era consemnat calificativul?
Ați făcut o contestație înregistrată la secretariatul acelei scoli?
Ați solicitat în scris reeevaluarea?
Mesaj personalYahoo
Roxana B
Trimis: 4 Oct 2018, 08:44 AM

Utilizator activ

Buna, desigur ca nu am semnat, am solicitat reevaluarea si ieri am depus o cerere inregistrata. Ma gandesc dupa ce imi pun actele in regula (a trebuit sa gestionez in perioada aceasta dosare si lucruri la 4 scoli + inspectorat) sa ma duc sa adaug acele acte doveditoare. In cerere am mentionat unele lucruri pe care s-ar putea da punctaj, dar care dupa parerea mea nu erau mentionate la criterii. Va multumesc,
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 8 Oct 2018, 09:50 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Roxana B @ 3 Oct 2018, 09:38 PM)
QUOTE (mihai.andrei @ 2 Oct 2018, 10:44 PM)

Domnule Mihai Andrei va multumesc mult pentru suport. Nu am fost anuntata cand sa trec dupa calificativ, m-am dus eu dupa mai multe acte la fosta scoala si am intrebat si de calificativ, doamna secretara chiar s-a jenat, a fost secretara si la prima scoala unde am lucrat. De aceea zic, oamenii de acolo ma cunosc bine. Eram foarte suparata dupa ce mi-au scazut din nota la titularizare, foarte suparata, supararea aceasta nu imi va trece numai in ani de zile, ma cunosc.
Am avut si o participare cu o comunicare stiintifica la un Simpozion national, pe care nici nu am gasit spatiu unde sa-l trec (adica la ce criterii/punct)pe fisa de evaluare.

Am fost azi la fosta scoala si am incercat sa-mi argumentez cauza, sa-i sensibilizez, sefa de catedra care ma avea foarte bine a spus ca din start ea (ii spun asa pentru ca ne spunem pe nume si am fost si apropiate), nu ii spun acum dumneaei, m-a evaluat cu foarte bine. Acum ca eu de ce nu am aflat la timp sa pot merge sa depun contestatie...
Eu am schimbat multe scoli, cand intram in vacanta trebuia sa ma gandesc la titularizare -desi la aceea ma gandeam inainte cu multe luni, dar concret nu mai ieseam din casa ca sa invat- sausa ma gandesc sa imi depun un nou dosar pentru o suplinire cu o nota din anii anteriori,ma gandeam la continuitate; e foarte greu ca numai tu sa iti vezi de grija.
Domnul director mi-a spus sa pun o cerere, pe care am si argumentat-o si ca voi primi raspuns. Sper sa fie unul foarte bun.

Va multumesc mult!

Din păcate, în România secolului XXI, nu se pune preț pe activitatea la clasă, ci mai mult pe hârtii inutile.
Ar trebui să avem cerințe minime și maxime la criteriile de evaluare.
De exemplu, cerințe minime, participare la activitățile comisiei metodice, strategii didactice și progresul școlar pe platforme educaționale, participări la simpozioane și conferințe - una pe semestru, plus credite prin cursuri de formare și perfecționare în domeniul ariei curriculare (pentru FB, cu 85-95 de puncte). Maxim - rezultate la olimpiade și concursuri școlare, autor de manuale și auxiliare aprobate de MEN, formator, mentor, inițiator de programe și proiecte - cu deschidere către posturi ierarhice (95-100p). smile.gif
Nu toată lumea trebuie să scrie manuale și auxiliare didactice!
Nu fiecare profesor trebuie să organizeze simpozioane!
Nu toată lumea trebuie să inițieze proiecte și programe școlare!
În schimb, toți profesorii trebuie să fie dedicați activității la clasă, oglindite în progresul școlar.
De asemenea, profesorul diriginte trebuie evaluat separat. Nu toți profesorii sunt diriginți!

Sigur, iar nu mă ia nimeni în seamă!
Ce-or face consilierii ministrului educației? Dorm, în opinia mea sau plimbă și ei hârtii, ca și noi. smile.gif
Ar trebui să fie pe forum, în opinia mea.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 8 Oct 2018, 09:57 AM

--------------------
În cei 23 de ani de carieră didactică am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
Roxana B
Trimis: 14 Nov 2018, 04:13 PM

Utilizator activ

Aveti mare dreptate doamna Liliana Grecu! Aceasta e si parerea mea. Activitatea la clasa e cea mai importanta, numai ca eu participam cu elevii la diferite concursuri extra-scolare, fapt care m-a bucurat foarte mult si la care am primit si premii.

Intre timp s-a rezolvat in ceea ce priveste calificativul, am foarte bine si multumesc tuturor pentru sprijin si idei.

Am evitat o perioada, de suparare, sa citesc si sa recitesc la tema calificativ, si de aceea intarzierea mesajului meu.
Mesaj personal
4ward
Trimis: 14 Nov 2018, 11:00 PM

Utilizator avansat

Bravo, dna filolog ! Ai reușit să "mănânci" toate ghilimele.

Acest mesaj a fost modificat de către 4ward la data 14 Nov 2018, 11:00 PM

--------------------
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 15 Nov 2018, 09:57 AM

Utilizator activ

De ce atat de multa tristete, nu stiu. Nu este un mesaj de examen national (am participat la 5). Este unul mai ''relaxat'' asa. Vrei sa sperii oamenii sa nu mai scrie,sa nu mai aiba incredere in ei ? In mesaje comune, de mult nu se mai tine cont de ghilimele, incurca si fac totul mai rigid. Un om matur isi da seama de ceea ce am vrut sa zic.

Mai bine v-ati gandi dumneavoatra si alti oameni , cu ceva putere de decizie, cum e legal si moral sa dai (la modul impersonal, oamenii dau concurs, deci nu ma refer la dumneavoastra) Concurs National de Titularizare (Concurs national de ocupare a posturilor didactice) si sa primeasca omul un an suplinire. Ai numai suplinire pentru el , nu mai il supui la Concurs National de 4 ore (inainte trebuind sa se pregateasca pentru el luni de zile), ii dai un an , unde ai liber si te bucuri ca omul iti sta un an, ca ar mai avea viata proprie, familie, ceva perspective etc.

Cu bine,

Acest mesaj a fost modificat de către Roxana B la data 15 Nov 2018, 09:59 AM
Mesaj personal
4ward
Trimis: 15 Nov 2018, 04:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Roxana B @ 15 Nov 2018, 10:57 AM)
De ce atat de multa tristete, nu stiu. Nu este un mesaj de examen national (am participat la 5). Este unul mai ''relaxat'' asa. Vrei sa sperii oamenii sa nu mai scrie,sa nu mai aiba incredere in ei ? In mesaje comune, de mult nu se mai tine cont de ghilimele, incurca si fac totul mai rigid. Un om matur isi da seama de ceea ce am vrut sa zic.

Trebuie să scoți un dicționar pentru sintagmele pe care le produci ("mesaj comun" blink.gif )
Un filolog este cu totul altceva decât crezi tu că este: este o persoană care scrie corect, inteligibil.Ești, cu siguranță, produsul sistemului Bologna, de dinainte de introducerea supravegherii video la Bacalaureat.
...

--------------------
Mesaj personal
4ward
Trimis: 15 Nov 2018, 07:44 PM

Utilizator avansat

sunt tinuta in spate in cariera

blink.gif
Poate "pe loc" ...

--------------------
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 15 Nov 2018, 09:38 PM

Utilizator activ

Imi pare rau, limba s-a imbogatit, un cuvant are atatea sensuri, mesaj comun este un mesaj obisnuit, uneori registrul standard spre familiar.

E atat de evident, ca altcineva nu intelege mesajul global. Iar eu prin licenta mea pot imbina cuvinte si produce sensuri noi (nu vreau sa intelegeti) in context. Limba evolueza. La doctorate de exemplu aceasta se urmareste, sa produci nou. Si pot sa exprim asa: " sa produci nou" (noutatea, sa o afli, sa o determini tu) si nu neaparat "sa produci ceva nou".

Imi pare rau, nu sunt sistemul Bologna neaparat, am facut si stilul vechi si nou, si nu sunt neaparat tanara ca sa mi se vorbeasca (daca nu e cea mai buna relationare) la per tu.
Nu trebuie sa ramanem la clisee. In limbajul familiar - ca sa tot explic-pui ghilimele? Aceasta e o problema?? Nu e bine ca formulez frumos, pun suflet, se intelege foarte bine.
La o facultate de Litere credeti ca se invata pe de rost, si nu sa ajungi tu sa compui si sa-ti sustii cauza si studiile, deci (adica in concluzie), ( de multe ori se poate pune virgula inainte de si)?

La metafore nu se mai pun ghilimele numai pentru elevi.

Cu respect (putem sa ne si evitam, nu va fi nicio problema). Ma urmariti cumva?

Acest mesaj a fost modificat de către Roxana B la data 15 Nov 2018, 09:42 PM
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 15 Nov 2018, 09:49 PM

Utilizator activ

Nu aveti dreptul cand eu am studiat atat, iar mesajele mele sunt super bune, sa imi spuneti mie, referitor la studiile mele , ca nu sunt ceea ce cred. Sunt ani de studii, examene.

Un om care se respecta si ii respecta pe ceilalti, nu sta sa prinda inadvertentele inchipuirii lui, nici daca e invidios. Nu-i puteti calca in picioare pe altii, pentru ca va credeti mai sustinut, sau sunteti. Nimeni nu are voie, sa isi dea cu parerea despre studiile altuia, numai dupa fapte concrete. Daca va mai legati de mine, va raportez. Nu aveti de ce sa ma faceti sa imi pierd stima de sine, sau curajul de a mai scrie pe forum, pentru ca sunt unele persoane, bine "instruite" care descurajeaza la multe topicuri.

Acest mesaj a fost modificat de către Roxana B la data 15 Nov 2018, 09:50 PM
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 15 Nov 2018, 10:38 PM

Utilizator activ

mesajul global adica sensul global, dar repet s-ar intelege si in prima varianta. Daca eu acum voi sta "ore" in a-mi redacta un mesaj, pentru ca o persoana platita probabil, de nu stiu unde, e pusa sa descurajeze profesori i( care, la ce ati facut cu noi, se numeste trafic in munca: sa subapreciezi omul dupa concursuri de titularizare, sa-i dai 1 an suplinire, sa tragi de pe el ca de pe un titular, sa fie mereu sub supravegherea altora in scolile unde se duce, sa nu aiba stabilitate economica si in viata, sa nu poata sa isi faca o familie, sa nu aiba timp de vacanta etc)

De ce nu aveti fairplay-ul sa puneti un indrumator atunci cand persoanele care au dat titularizarea merg sa isi depuna contestatie? Sa le spuna, stiti ca in proportie de 75% se scad notele? Multi nu si-ar mai pune contestatie. Suntem si noi oameni.

Va rog mult sa ma evitati!

Acest mesaj a fost modificat de către Roxana B la data 15 Nov 2018, 10:41 PM
Mesaj personal
4ward
Trimis: 15 Nov 2018, 10:51 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Roxana B @ 15 Nov 2018, 10:38 PM)
Imi pare rau, limba s-a imbogatit, un cuvant are atatea sensuri, mesaj comun este un mesaj obisnuit, uneori registrul standard spre familiar.

E atat de evident, ca altcineva nu intelege mesajul global. Iar eu prin licenta mea pot imbina cuvinte si produce sensuri noi (nu vreau sa intelegeti) in context.

Nu poți produce nimic "prin licență".Doar print-un proces de gândire ! wink.gif

--------------------
Mesaj personal
4ward
Trimis: 15 Nov 2018, 10:57 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Roxana B @ 15 Nov 2018, 11:38 PM)
Daca eu acum voi sta "ore" in a-mi redacta un mesaj, pentru ca o persoana platita probabil, de nu stiu unde, e pusa sa descurajeze profesori i

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------
Mesaj personal
4ward
Trimis: 15 Nov 2018, 11:00 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Roxana B @ 15 Nov 2018, 11:38 PM)
mesajul global adica sensul global, dar repet s-ar intelege si in prima varianta. Daca eu acum voi sta "ore" in a-mi redacta un mesaj, pentru ca o persoana platita probabil, de nu stiu unde, e pusa sa descurajeze profesori i( care, la ce ati facut cu noi, se numeste trafic in munca: sa subapreciezi omul dupa concursuri de titularizare, sa-i dai 1 an suplinire, sa tragi de pe el ca de pe un titular, sa fie mereu sub supravegherea altora in scolile unde se duce, sa nu aiba stabilitate economica si in viata, sa nu poata sa isi faca o familie, sa nu aiba timp de vacanta etc)

De ce nu aveti fairplay-ul sa puneti un indrumator atunci cand persoanele care au dat titularizarea merg sa isi depuna contestatie? Sa le spuna, stiti ca in proportie de 75% se scad notele? Multi nu si-ar mai pune contestatie. Suntem si noi oameni.

Va rog mult sa ma evitati!

Paranoia asta...

--------------------
Mesaj personal
4ward
Trimis: 15 Nov 2018, 11:02 PM

Utilizator avansat

Roxana, ca de la filolog la filolog: te încurajez să scrii, dar mai ales să citești.Mult !

--------------------
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 16 Nov 2018, 12:30 PM

Utilizator activ

Draga, am citit cum spuneam unor elevi, "biblioteci intregi de carti". Ca (si ) filologi buni jonglam cu,, cuvintele. Poti sa nu ma mai hartuiesti?

Nu e paranoia, voi colegii nostri ne lasati pe drumuri, pana vine cel pentru care e postul, si in timp ce eu sunt trimisa de la o scoala la alta, desi fac treaba buna (uneori se cearta, bat 2 elevi, sau ataca verbal profesorul, deci e vina profesorului, acesta nu primeste continuitate cu examen de titularizare) creste copilul lui mami si al lui tati, pentru care e tinut postul de 10 ani, 20 de ani. Aceste lucruri se stiu de mult.

Stii ce mi-a spus o colega, care de 20 de ani, cu un stres imens si-a mentinut postul la aceeasi scoala, ca (si) suplinitor, mergand al 2 lea sau al 3-lea an, la concurs. Nu mai vreau titularizare, sa ajunga sa ma omoare? Si am crezut-o. De 2 ani s-a titularizat la 20 de km de oras si a venit prin transfer, pe cateva ore si la scoala la care fusese si si-a dorit atat sa ramana.

La cate examene de titularizare "nejmanglite" (cuvantul e din limbajul argotic de la scoala unde m-am format pana pe a 12 a, si ii salut si ii iubesc pe colegii mei, oameni care nu(-si) pleaca capul -subintelege cate ghilimele vrei-) ai fost?

Vreau sa continuu sa scriu unde consider pe acest forum. Poti sa NU ma mai hartuiesti?
Sa lansezi un cyberbulling asupra mea?

Voi ne corectati lucrarile la concursurile de titularizare? Limba romana nu e facuta din clisee.

Acest mesaj a fost modificat de către Roxana B la data 16 Nov 2018, 12:31 PM
Mesaj personal
4ward
Trimis: 16 Nov 2018, 03:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Roxana B @ 16 Nov 2018, 01:30 PM)
Vreau sa continuu sa scriu unde consider pe acest forum. Poti sa NU ma mai hartuiesti?
Sa lansezi un cyberbulling asupra mea?

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Forumul este un spațiu public.Nu poți pretinde cuiva să nu comenteze.

Singura hărțuire exercitată este din partea ta.Asupra limbii române.

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved