Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (48) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Ce schimbari ati vrea in invatamantul romanesc ?
CamiFB
Trimis: 10 Sep 2006, 02:27 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Eu cred ca ar trebui sa schimbam in primul rand numarul de discipline obligatorii. Mi s-ar parea normal sa se faca 3-4 discipline (romana, mate, lb. staina, ist/geogr) iar restul sa fie optionale. Si cred ca ar trebui sa ne schimbam si noi profesorii mentalitatea si modul de predare/evaluare.

--------------------
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
astra_moldovan
Trimis: 10 Sep 2006, 02:52 PM

Utilizator avansat

Materile nu trebuie sa fie foarte multe optionale pentru ca atunci cum o sa iti dai seama ca ai chemare spre biologie daca nu o practici? Toti se vor duce la ce e mai usor si nu vom mai avea forta de munca diversificata. Toata lumea vrea mai usor.
Mesaj personalYahooMSN
donjoe
Trimis: 10 Sep 2006, 03:02 PM

Utilizator activ

O practici în școala generală. Opționale multe trebuie să fie în liceu.
Mesaj personal
astra_moldovan
Trimis: 10 Sep 2006, 03:19 PM

Utilizator avansat

Asa e. Sunt destule profile de liceu. Se diversifica la facultate.
Mesaj personalYahooMSN
gabiec
Trimis: 11 Sep 2006, 07:48 AM

Utilizator avansat

QUOTE (CamiFB @ 10 Sep 2006, 03:27 PM)
Eu cred ca ar trebui sa schimbam in primul rand numarul de discipline obligatorii. Mi s-ar parea normal sa se faca 3-4 discipline (romana, mate, lb. staina, ist/geogr) iar restul sa fie optionale.

Corect, dar cat nr optionalelor se mareste lucrurile se complica. Cum vom putea aduna nr minim de elevi pt a se forma o clasa (grupa) pt fiecare optional? Trebuie schimbata legislatia. Si de unde spatiu?

--------------------
,,Aruncam cu pietre in oglinzi si dam vina pe soarta cand calcam pe cioburi"
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
lyzyca
Trimis: 11 Sep 2006, 05:38 PM

Utilizator activ

De ce vorbiti despre optionale cand , de fapt , acestea au devenit la clasele I si aVa obligatorii .ma refer aici la "optionalul "Educatie pt.sanatate . Cu optionalele la care va referiti se va intampla acelasi lucru . confused24.gif confused24.gif
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 11 Sep 2006, 05:45 PM

Utilizator avansat

La liceu (cel putin cl a 9 a si a 10 a) nu sunt obligatorii.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 11 Sep 2006, 10:28 PM

Mentor

Grup: Moderatori

au devenit la clasele I si aVa obligatorii .ma refer aici la "optionalul "Educatie pt.sanatate

Aveti vreo precizare oficiala in acest sens?
Nu de la ISJ ci de la minister.

O zi buna,
Prof. Kótai

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
lumy47
Trimis: 12 Sep 2006, 01:55 PM

Utilizator activ

Nu/s ,,obligatorii,, aceste optionale, ci se recomanda a fi facute. La sc. unde sunt eu la I-IV s/au ales alte opt., dar la cls. V s/a introdus ,, Educ. pt sanatate,, la toate clasele.
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 12 Sep 2006, 07:29 PM

Mentor

Grup: Moderatori

Nu/s ,,obligatorii,, aceste optionale, ci se recomanda a fi facute

Asa este.

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
astra_moldovan
Trimis: 12 Sep 2006, 08:18 PM

Utilizator avansat

Sunt un fel de optionale care le recomanda scoala nu?
Mesaj personalYahooMSN
JMG
Trimis: 12 Sep 2006, 10:39 PM

Utilizator
**

hmm.. confused06.gif trebuie schimbat cam tot sistemul de invatamant!

--------------------
Don't get lost in heaven!
Mesaj personal
beautiful_angel
  Trimis: 13 Sep 2006, 02:20 PM

Începător
*

pai in primul rand sa avem conditii mai bune in care sa invatam....sa invatam intr-un mediu placut...la licee ar fi foarte bine sa putem sta toti la internate...pentru ca asa ne-am cunoaste mai bine...liceul perfect pentru mine ar fi ca cel din "rebelde" - "elite way school" ar fi perfct si cred ca toti ati dori un astfel de liceu..dar ar fi cazul sa nu mai visam si sa vedem de fapt care este realitatea..pentru ca romanaia nu va ajunge niciodata la o asemenea performanta..
Mesaj personal
astra_moldovan
Trimis: 13 Sep 2006, 02:42 PM

Utilizator avansat

Ma sistemu e una conditile sunt altceva. Nu vorbiti in necunostinta de cauza.
Mesaj personalYahooMSN
rares_diodiu
Trimis: 21 Sep 2006, 09:45 AM

Utilizator
**

INTREBARE

EXCURSIE CU COSTURI PUTINE INTRE ELEVII DIN ORASE DIFERITE ALE TARII

eu cred ca este o idee extraordinara - ganditi-va la elevii din sate care nu au fost niciodata intr-o excursie

1. ati accepta sa mergeti cu elevii intr-o excursie in alt oras si sa dormiti intr-o scoala - intr-o clasa de elevi in saci de domrit pe izopren (izolir)?
un sac de dormit costa 400.000 de lei si te tine 10 - 15 ani fara nici o problema
un izopren sau izolir costa cel mai ieftin 80.000 de lei

2. directorul scolii sau dvs. ati fi de acord ca in scoala dvs sa vina 20 de elevi care desfasoara astfel de activitati?

program general care poate fi imbunatatit si axat pe diferite teme educationale (geografie, istorie, etc.)

vineri
sosirea
vizitarea orasului
cazare in scoala - intr-o clasa de elevi

sambata
excursie in oras - vizitarea muzeului a tot ce exista, poze , compuneri, jurnale de calatorie, referate
seara - moment cultural - scenete prezentate de cate 3 - 4 elevi
cazarea in scoala -in clasa de elevi

duminica
plecarea acasa

cazarea la o cabana sau la o pensiune sau in oras la hotel sau motel este foarte mare

rares

Mesaj personal
gabi_ad
Trimis: 13 Oct 2006, 01:39 AM

Utilizator
**

In Iasi 2 din 3 absolventi de facultate sunt someri. Vise pare normal, trebuie sa marim numarul de locuri la facultati, trebuie sa continuam sa educam oameni pentru a deveni someri cu diploma?
Am o idee de bun simt, ce ar fi ca numarul de locuri la facultati sa fie adjustat pe baza necesitatii, iar oficiul de somaj sa fie nevoit sa trmita numarul de someri cu o anumita specializare sau absolventi la facultatile respective iar acestea sa fie obligbate sa le afiseze. Nu e o bucurie sa faci 4 ani de facultate ca sa nu ai job, ci e o bataie de joc pentru mii de oameni, apropiatii nostrii de acum.
Mesaj personal
lyzyca
Trimis: 13 Oct 2006, 09:25 PM

Utilizator activ

referitor la optionalele "obligatorii":la noi la scoala de cativa ani directorul spune:cls.Isi cls aVa fac ed.pt sanatate"!iar parintii acestor elevi nici nu mai fac cereri pt optionale.la aceasta ma refeream, nu la o reglementare a ministerului.
Mesaj personal
gabiec
Trimis: 13 Oct 2006, 09:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (gabi_ad @ 13 Oct 2006, 02:39 AM)
...Nu e o bucurie sa faci 4 ani de facultate ca sa nu ai job, ci e o bataie de joc pentru mii de oameni, apropiatii nostrii de acum.

Nu este vina facultatilor ca scot locuri multe la concurs, ci este vina celor care opteaza pt facultati cu specializari fara sanse de angajare. Inainte de a te inscrie la facultate, daca nu esti f.f. bun si nu ai nici pile (trist, dar adevarat sad.gif ) trebuie sa te informezi bine despre oportunitatile ce le ofera facultatea respectiva.

--------------------
N.Petrescu-Redi
Mesaj personal
yo cris
Trimis: 22 Oct 2006, 07:24 PM

Începător
*

sa nu se mai faca atata materie la ora de info ci mai multa practica. character40.gif
Mesaj personal
dianasibiu
Trimis: 23 Oct 2006, 12:06 PM

Utilizator
**

laugh.gif Sunt profesoara de informatica. Eu fac mai multa practica la clasa si elevii mei (sau fostii) pot fi oricand testati. Dar elevii sunt au obligatia de as nota pe caiete lectiile. D. pc meu de vedere la info ar trebui sa se faca schematic, nu sa dictezi din manual! Dar se pare ca anul acesta, o alta colega care dicteaza f mult din manual a fost prioritara sa ramana pe post! Deci vezi.. ca de multe ori nu este apreciata metoda cea mai eficienta la profesor, sau parerea elevilor, ci conteaza de catre cine e recomandat acel profesor! Asta se intampla in Romania in unele scoli sau in multe!

--------------------
prof. Diana Chirila[FONT=Geneva]
Mesaj personal
valiprofi
Trimis: 13 Nov 2006, 02:38 PM

Utilizator activ

Va citesc si imi vine in minte ce a scris fiica mea eleva in jurnal(din greseala am citit)biggrin.gifl.dirig. -prof de mate.-vrea sa ma convinga ca nu stiu mate ca sa vin la el la preg. Credeam ca a aflat acum ca parintii sunt profi si ei....stie sigur dar nu se mai satura de bani...probabil nu-i incap in apt. colegii ca jumate de clasa merge la preg.,toti odata.

Stim ca profii de mate.romana si engleza fac preg.iar ceilalti nu.
O schimbare reiese de aici.

Apropo,dupa un timp, fiica mea imi spune ca ar trebui sa cerem salarii m. mari ca sa avem si noi termopane si Logan cum are dirigu.
Eu as vrea sa ne dea macar salariu ca cu descentralizarea nu primim salariul la timp.Luna asta deja a depasit cu o sapt. ziua de salar si ni s-a spus ca in cel mult o luna se rezolva.NU VREM DESCENTRALIZARE LA BUGETUL DE SALARII.

Mi-as mai dori o schimbare-sa primesc si eu ceva ,macar o lauda in cons.prof.cand am luat premiu cu un elev la olimpiada.Colegii nici macar nu au fost informati de asta iar eu am tacut ca sa nu se mai spuna ca ma laud.

--------------------
,,Mintea se inseala si adevarul se fura
De prea multa dragoste
si prea multa ura'' Sf.Grigorie Teologul
Mesaj personal
lyzyca
Trimis: 13 Nov 2006, 08:17 PM

Utilizator activ

sincera sa fiu , in momentul acesta imi doresc ca directorul scolii sa nu mai "fie obligat " sa faca asistente la ore! cred ca cel mai bine supravegherea se poate face cu camere instalate in clase ,observandu-se astfel fiecare curs si metoda aplicata . oricum sunt f dezamagita de ceea ce mi se intampla , si probabil din aceasta cauza vorbesc .... character21.gif confused59.gif jumping43.gif
Mesaj personal
sistem
Trimis: 13 Nov 2006, 08:54 PM

Utilizator activ

QUOTE (lumy47 @ 12 Sep 2006, 02:55 PM)
Nu/s ,,obligatorii,, aceste optionale, ci se recomanda a fi facute. La sc. unde sunt eu la I-IV s/au ales alte opt., dar la cls. V s/a introdus ,, Educ. pt sanatate,, la toate  clasele.

pentru cine nu intelege diferenta dintre optionale si materii facultative: optionalele sunt obligatorii in sensul in care ai 2 materii de ex dintre care e musai sa-ti alegi una , doar facultativele nu sunt obligatorii ci le faci numai daca vrei

Acest mesaj a fost modificat de către sistem la data 13 Nov 2006, 08:56 PM
Mesaj personal
calliope
Trimis: 13 Nov 2006, 09:01 PM

Utilizator
**

Nu sunt de acord cu camerele video amplasate in clasa....mi se pare o idee stupida,nu ca as avea ceva de ascuns,dar....sa stiii ca cineva te monitorizeaza in fiecare moment....director sau parinti....Eu as dori astfel de schimbari si anume in ceea ce priveste SISTEMUL.Oricum vedem ce ne ofera 2007.
Mesaj personal
grigore_geta
Trimis: 13 Nov 2006, 09:07 PM

Utilizator
**

Optionalele sunt bune, dar e greu pentru unii dintre noi sa le faca asa cum trebuie. Uneori sunt introduse pt a avea catedre pt unele discipline, alteori ca asa e indicatia (ed. pt sanatate), de cele mai multe ori ca asa "vrea doamna"... ce vor copiii nu prea conteaza, dar mai sunt si foratat sa invete, nu sa "faca", iar rezultatele sunt in acest caz un dezastru . Fiica mea a facut astfel de otionale: Istorie locala... si trebuia sa invete pe de rost din ghidul localitatii ohmy.gif ; chimie de real la liceu profil uman, fiind notata "ca la carte" confused24.gif cu cine sa te certi?
Mesaj personal
1 utilizator(i) citesc acest subiect (1 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (48) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved