Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (114) « Primul ... 112 113 [114]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Cu ochii spre cer, Fascinația stelelor
Vasile Tudor
Trimis: 4 Nov 2018, 07:16 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Referitor la matricea duală a Existenței, Spiritul este Metainformația, adică “informația despre informație” ca principiu animator și vector al devenirii materiei organizate la nivel superior.

Acest mesaj a fost modificat de către Vasile Tudor la data 4 Nov 2018, 07:17 AM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 28 )
Fișier atașat  TDV_2018.docx

--------------------
Când te afli la frontierele cunoașterii trebuie să privești dincolo de orizont.
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 6 Nov 2018, 08:15 AM

Utilizator avansat

Diferența esențială dintre cel mai performant sistem informatic și cel mai prost om din lume este aceea că sistemul tehnic, deși poate procesa eficient informații pe baza unor programe stocate în memorie, nu are acces la metainformația din Universul complementar, alfel spus, nu poate avea conștiință.
Creierul uman, atunci când se află în stare funcțională, primește informații din Universul nostru prin intermediul organelor de șimț, care sunt procesate și stocate parțial în memorie după schemele metainformației accesate prin Alter Ego din Universul complementar.

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 7 Nov 2018, 07:04 AM

Utilizator avansat

Homo religiosus

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 12 )
Fișier atașat  Homo_religiosus.ppt

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 7 Nov 2018, 12:31 PM

Utilizator avansat

Am primit prin e-mail următoarele mesaje:

Stimate domnule profesor,

Ne face o deosebită plăcere să vă anunțăm organizarea târgului de educație și știință “Cu mic cu mare… Prin Univers” în perioada 23 - 25 noiembrie 2018 pe platforma Măgurele. Târgul este dedicat elevilor de liceu interesați de alegerea unei cariere, studenților de la facultățile de științe (fizică, matematică, informatică, biologie, chimie, inginerie etc) precum și publicului larg interesat să afle despre noutățile din știință direct de la cercetători.
În programul târgului sunt incluse activități specifice pentru fiecare dintre categoriile de participanți. Pentru elevi și cadrele didactice sunt în mod special pregătite activități în data de 24 noiembrie, în cadrul Facultății de Fizică a Universității din București, dedicate unei mai bune informări asupra oportunităților de formare și carieră în domeniul fizicii, dar și în alte domenii STEM. În acest sens, elevii vor avea posibilitatea să cunoască oferta educațională a facultăților Universității din București, să viziteze laboratoarele de cercetare, să participe la ateliere și sesiuni de experimente interactive, să discute cu cercetătorii de pe platformă și să afle despre mai multe istoria platformei și despre meseriile viitorului.
În cadrul evenimentului va avea loc și un târg de joburi pentru tineri studenți și absolvenți, astfel că invitația de participare către dumneavoastră se adresează în special alături de grupuri de elevi de liceu din anii terminali care intenționează să urmeze o carieră în domeniilor STEM. Un program preliminar al târgului îl aveți anexat la acest mesaj. Pentru a confirma interesul privind participarea la eveniment este necesar să completați următorul formular https://goo.gl/zno4kh
Din motive organizatorice înscrierea prin formular la eveniment se face până luni 12 noiembrie și confirmările finale până vineri 16 noiembrie.
Vă mulțumim pentru atenția acordată și vă stăm la dispoziție la adresa de email a evenimentului prinunivers@unibuc.ro și la paginile asociate pentru orice alte informații cu privire la desfășurarea evenimentului.
https://www.facebook.com/prinunivers
http://www.prinunivers.ro/ (în lucru)

Cu considerație,
În numele echipei de organizare,
dr. Bogdan Popovici

Stimate Domn,

Reluăm activitățile sub egida Comunității „Educație pentru Științe” printr-un webinar Scientix adresat cadrelor didactice, aveți mai jos invitația. Tot în această toamnă mai sunt programate webinarii Scientix, târgul de știință și educație de la Măgurele „Cu mic, cu mare … prin Univers”, precum și lansarea unui calendar de activități pentru anul următor. Revenim curând cu informații despre fiecare eveniment.

Invitație

În numele Punctului Național de Contact Scientix, avem plăcerea să vă invităm la următorul webinar „Seismometrele – exploratori moderni ai planetelor”, susținut de dr. Dragoș Tătaru, cercetător Institutul Național de Fizica Pământului, ce se va desfășura miercuri, 14 noiembrie 2018, între 19:00 și 20.30 și va fi găzduit de „sala de conferințe online” Scientix (www.scientix.eu).
Acest webinar reia seria activităților de dezvoltare continuă a cadrelor didactice oferite în cadrul proiectului Scientix. Scopul său este acela de a explora modul în cum se lansează o rachetă de pe Pământ, cum aterizează în siguranță pe o planetă, cum se instalează seismometrele și funcționează în medii diferite, precum și modul în care sunt transmise și analizate datele toate aceste subiecte fiind abordate dintr-o perspectivă educațională!
Webinarul se adresează tuturor cadrelor didactice din învățământul secundar gimnazial și liceal implicate în predarea disciplinelor STEM.
Dacă sunteți interesați să participați la acest webinar, vă rugăm să vă înscrieți prin formularul de la următoarea adresă https://tinyurl.com/yc2qz6de . Webinarul are un număr limitat de locuri (50) urmând ca formularul să fie închis îndată ce acest număr va fi atins.
Mai multe informații despre eveniment, dar și despre alte acțiuni Scientix le găsiți pe paginile noastre de internet Conferința Națională a comunității Educație pentru Științe https://cnces2017.unibuc.ro/ și Școala de Vară de Știință și Tehnologie de la Măgurele http://events.theory.nipne.ro/msciteh/ , precum și pe pagina de facebook https://www.facebook.com/ScientixRo.

Cu deosebită considerație,
În numele echipei Punctului Național de Contact SCIENTIX România,
Conf. univ. dr. Anca Popovici

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 8 Nov 2018, 07:04 AM

Utilizator avansat

Francis Bacon(1561-1626)

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 9 Nov 2018, 07:06 AM

Utilizator avansat

Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril sunt sărbătoriți în fiecare an de către Biserica Ortodoxă pe 8 noiembrie, cu o săptămână înainte de începerea postului Nașterii Domnului. Tot la această dată sunt prăznuite toate cetele îngerești care nu s-au despărțit de Dumnezeu.
Cuvântul arhanghel provine din greaca veche, mai precis, din “archangelos archon”, care are semnificația de conducător, și aggelos, care înseamnă înger.
În Biblie, îngerii sunt descriși ca fiind “duhuri slujitoare” ale lui Dumnezeu, care îi ocrotesc pe oameni, dar pot să aducă și pedepsele divine, așa cum s-a întâmplat în cazul focului trimis peste Sodoma sau pedepsele din Egipt. Ei sunt mesagerii faptelor mari, precum: Buna Vestire, Nașterea Domnului, Învierea Domnului sau cea de-a doua venire a Mântuitorului Iisus Hristos etc.
Fiecare om are îngerul său păzitor, care îl ajută pe calea credinței și îl ferește de necazuri, fiind mijlocitor între cer și pământ.
În icoane, îngerii sunt pictați cu aripi, având chip uman, iar în biserici, sunt reprezentați pe catapeteasmă, Sfinții Mihail și Gavril fiind înfățișați pe cele două uși laterale ale peretelui despărțitor dintre altar și restul bisericii, și anume, Mihail pe ușa din stânga și Gavril pe ușa din dreapta.

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 11 Nov 2018, 04:01 PM

Utilizator avansat

Alexandru Vlahuță s-a născut la 5 septembrie 1858, în localitatea Pleșești (azi comuna Al. Vlahuță), din județul Vaslui, în familia lui Ecaterina și Neculai Vlahuță - un mic proprietar de pământ și fiul unui ispravnic din Piatra. La bătrânețe, mama sa Ecaterina s-a călugărit la Mânăstirea Agapia, sub numele de maica Elisaveta, fiind urmată de unica sa fiică, Eliza Străjescu, apoi Neculai Vlahuță se retrage la Mânăstirea Neamț, sub numele de Nectarie, împreună cu Mihail, unul dintre fiii săi.
În perioada 1867 -1878, Alexandru Vlahuță a urmat școala primară și liceul la Bârlad, s-a înscris la Facultatea de Drept din București, la care a renunțat după un an, din cauza situației materiale precare, devenind institutor și apoi profesor la Târgoviște. După 1884 a fost profesor la mai multe instituții de învățământ bucureștene (Școala Normală a Societății pentru Învățătura Poporului Român, Azilul „Elena Doamna”, Liceul „Sfântul Gheorghe”), apoi revizor școlar în județele Prahova și Buzău.
A editat revista Vieața(1893-1896), apoi Semănătorul (1901), în colaborare cu George Coșbuc, după care a fost numit referendar la Casa Școalelor.
În anul 1905 s-a recăsătorit pentru a treia oară cu Ruxandra, fiica unui proprietar de pământ din Dragosloveni, județul Râmnicu Sărat.
A debutat în literatură cu volumul Nuvele(1886) și Poezii(1887), alternând activitatea literară cu ziaristica și conferințele de la Ateneul Român. Popularitatea scriitorului crește progresiv prin publicarea unor noi opere în proză: romanul Dan (1893), volumul Din goana vieții (1892), Clipe de liniște (1899), Din durerile lumii (1908), File rupte (1909), România pitorească (1901) etc.
Devine cunoscut și prin culegerile de poezii: Poezii vechi si noua (1894), Iubire (1895), Poezii (1909) etc. Acestea fost reeditate de mai multe ori, deși au fost respinse de la premiile Academiei, fapt pentru care autorul a refuzat să devină membru al înaltului for.
Despre capodopera sa România pitorească, Dumitru Micu afirmă că este un „atlas geografic comentat, traversat de o caldă iubire de țară”.
Marele scriitor a murit la București în data de 19 noiembrie 1919, iar casa în care a locuit a devenit Muzeul Memorial „Alexandru Vlahuță”.

Vă prezentăm în continuare scrisoarea lui Alexandru Vlahuță către fica sa, Margareta:
Să trăiești Mimilică dragă, să fii bună, să fii bună pentru ca să poți fi fericită!
Cei răi nu pot fi fericiți. Ei pot avea satisfacții, plăceri, noroc chiar, dar fericire nu. Nu, pentru că mai întâi cei răi nu pot fi iubiți și al doilea... al doilea, de! norocul și celelalte pere mălăiețe care se aseamănă cu el, vin de afară, de la oameni, de la împrejurări asupra cărora n-ai nici o stăpânire și nicio putere, pe când fericirea, adevărata fericire în tine răsare și în tine înflorește și leagă rod când ți-ai pregătit sufletul pentru ea.
Și pregătirea aceasta e operă de fiecare clipă - când pierzi răbdarea, împrăștii tot ce ai înșirat și iar trebuie să o iei de la capăt. De aceea vezi atât de puțini oameni fericiți... ATÂȚI CÂT MERITĂ.
A, dacă nu ne-am iubi pe noi așa fără de măsură, dacă n-am face atâta caz de persoana noastră și dacă ne-am dojeni de câte ori am mințit sau ne-am surprins asupra unei răutăți ori asupra unei fapte urâte, dacă în sfârșit, ne-am examina mai des și mai cu nepătimire (lesne-i de zis!), am putea ajunge să răzuim din noi partea aceea de prostie fudulă, de răutate și de necinste murdară, din care se îngrașă dobitocul ce se lăfăiește în nobila noastră făptură.
Se știe că durerea este un minunat sfătuitor. Cine-i mai deschis la minte trage învățătură și din durerile altora.
Eu am mare încredere în voința ta. Rămâne să știi doar ce vrei. Și văd că ai început să știi și asta. Doamne, ce bine-mi pare c-ai început să te observi, să-ți faci singură mustrări și să-ți cauți singură drumul cel adevărat!
Așa, Mimilică dragă, ceartă-te de câte ori te simți egoistă, de câte ori te mușcă de inimă șarpele răutății, al invidiei și al minciunii. Fii aspră cu tine, dreaptă cu prietenii și suflet larg cu cei răi. Fă-te mică, fă-te neînsemnată de câte ori deșertăciunea te îndeamnă să strigi: ”Uitați-vă la mine!”.
Dar mai ales aș vrea să scriu de-a dreptul în sufletul tău aceasta: “Să nu faci o faptă a cărei amintire te-ar putea face vreodată să roșești. Nu e triumf pe lume, nici mulțumire mai deplină ca o conștiință curată.”
Păstrează scrisoarea asta. Când vei fi trăit cincizeci de ani, ai să o înțelegi mai bine. Să dea Dumnezeu să o citești și atunci cu sufletul senin de azi!
Te îmbrățișez cu drag,
A. Vlahuță
„Când ai împlinit șaptesprezece ani.”

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 14 Nov 2018, 06:44 AM

Utilizator avansat

Scrisoarea lui Abraham Lincoln către profesorul fiului său

Fiul meu începe astăzi școala. Pentru o perioadă, totul o să fie ciudat și nou pentru el și mi-aș dori să îl tratați cu blândețe. Este o a ventură care îl poate duce peste continente, în aventurile care probabil includ războaie, tragedie și durere. Ca să trăiești această viață este nevoie de credință, dragoste și curaj.
Așa că, dragă profesore, ia-l te rog de mână și învață-l lucruri pe care va trebui să le știe, învățându-l însă încetul cu încetul, dacă se poate. Va trebui să știe că nu toți oamenii sunt corecți, că nu toți oamenii sunt sinceri. Invață-l că pentru fiecare ticălos există un erou, că pentru fiecare politician corupt există un lider consacrat. Invață-l că pentru fiecare dușman există un prieten. Invață-l, dacă poți, că 10 cenți caștigați sunt de departe mai valoroși decât un dolar găsit.
În școală, profesore, este de departe mai onorabil să eșuezi decât să trișezi. Invață-l sa învețe cum să piardă cu eleganță și să se bucure de victorie atunci când într-adevăr a câștigat.

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 15 Nov 2018, 03:48 PM

Utilizator avansat

Sufletul meu este pictat în culorile toamnei...

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 16 Nov 2018, 10:04 AM

Utilizator avansat

Cine sunt eu?!

Sunt semnul întrebării,
dar și semnul exclamării,
primenite în sărutul luminii,
într-o lume izvorâtă din mister.
Sunt un peregrin
în rotația anotimpurilor,
care-l caută pe Dumnezeu
dincolo de orizont.
Uneori, fac popas
pe o punte de curcubeu,
împletind șiraguri de semne
într-o armonie de culori.

Acest mesaj a fost modificat de către Vasile Tudor la data 16 Nov 2018, 10:06 AM

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 16 Nov 2018, 05:05 PM

Utilizator avansat

Mihai Eminescu

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 17 Nov 2018, 07:17 AM

Utilizator avansat

Reflecții

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (114) « Primul ... 112 113 [114]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved