Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (14) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Plata diferențelor salariale - și pentru nesindicaliști, Proiect de lege aproape de vot final
fleetwood
Trimis: 5 Oct 2015, 04:51 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Un lucru prea puțin cunoscut e faptul că există un proiect de lege, adoptat tacit de Senat, care a tot înaintat pe ordinea de zi a dezbaterilor din Cameră, cu propunere "generală" de adoptare... (Cu toate că Guvernul și anumite comisii parlamentare au dat aviz negativ)...
E posibil să fie luat în discuție și poate și adoptat în ședința din 7 octombrie; e pe locul 12 în listă...

<PL-x nr. 320/2015
Proiect de Lege privind plata diferențelor salariale cuvenite personalului didactic din învățmântul de stat pentru perioada octombrie 2008-13 mai 2011>

Personal, urmăresc de multă vreme ceea ce fac excepțional plătiții aleși ai noștri - în special în domeniul educației și în măsura timpului meu liber. Vă asigur că există multe lucruri demne de cascadorii plânsului... Am să dau linkul spre subiectul ardent, pagina prezintă tot istoricul acestei PL-x 320/2015 și conține în format pdf toate formele, avizele, rapoartele, etc...

http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?idp=14839
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 5 Oct 2015, 05:07 PM

Utilizator avansat

Îmi pare rău, de dimineață a "alunecat" de pe poziția 12 pe poziția 22... sad.gif Au apărut alte chestiuni demne de procedura de urgență, etc...

Link pentru ordinea de zi, pentru colegii care vor să fie la zi dar nu se descurcă prin meandrele meniului:

http://www.cdep.ro/pls/caseta/eCaseta.OrdineZi

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
dflor
Trimis: 5 Oct 2015, 07:38 PM

Utilizator activ

Pana cand va fi amanata?
Mesaj personal
mihaicss
Trimis: 5 Oct 2015, 08:09 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 5 Oct 2015, 06:07 PM)
Îmi pare rău, de dimineață a "alunecat" de pe poziția 12 pe poziția 22... sad.gif Au apărut alte chestiuni demne de procedura de urgență, etc...

Link pentru ordinea de zi, pentru colegii care vor să fie la zi dar nu se descurcă prin meandrele meniului:

Parerea mea este ca ar trebui atacat avocatul poporului ( la oprescu s-au dus, pt mii de profesori nimeni nu sa sesizat ca sa nu spun de minciunile guvernului si ale sindicatelor.Apoi parca era un consiliu national impotriva discriminarilor.ALA functioneaza??
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 5 Oct 2015, 08:34 PM

Utilizator avansat

QUOTE (dflor @ 5 Oct 2015, 09:38 PM)
Pana cand va fi amanata?

Până se prescriu drepturile. ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 5 Oct 2015, 08:34 PM

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 5 Oct 2015, 09:48 PM

Mentor

QUOTE (pattricia @ 5 Oct 2015, 10:34 PM)
Pana cand va fi amanata?

O restanta salariala poate fi platita de catre angajator:
1. de buna voie, fara proces.
2. in urma unui proces; in acest caz, termenul pentru deschiderea actiunii este de 3 ani de la data nasterii dreptului(10.10. 2008, 10.09. 2008,... mai 2011).
Termneul de 3 ani se refera la situatia de la punctul 2.

In concluzie....am o restanta salariala din 2008? Angajatorul imi poate da banii oricand fara proces!
Nu mai asteptati legi!

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 5 Oct 2015, 09:50 PM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
dflor
Trimis: 6 Oct 2015, 05:35 PM

Utilizator activ

Eu am fost in sindicat, dar la 2 scoli. Nu i-am dat in judecata de la fiecare scoala si una nu mai vrea sa plateasca(L.221). La L.330 au uitat sa ma mai treaca.
Intrebarea este cum ii faci sa dea de buna voie?
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 6 Oct 2015, 06:16 PM

Mentor

QUOTE (dflor @ 6 Oct 2015, 07:35 PM)
Eu am fost in sindicat, dar la 2 scoli. Nu i-am dat in judecata de la fiecare scoala si una nu mai vrea sa plateasca(L.221). La L.330 au uitat sa ma mai treaca.
Intrebarea este cum ii faci sa dea de buna voie?

E o diferenta mare intre:
1. nu iti dau banii ca nu-i legal;
2. nu iti dau banii ca nu vreau eu.smile.gif
Mesaj personal
4ward
Trimis: 6 Oct 2015, 06:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (pattricia @ 5 Oct 2015, 09:34 PM)
Pana cand va fi amanata?

S-au prescris de mult, altfel am fi putut actiona inca in judecata si nu mai era nevoie de o lege.Nici eu nu am fost trecuta pe lista la o scoala; chiar daca este o suma mica, avand putine ore acolo, este dreptul meu.

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
pattricia
Trimis: 6 Oct 2015, 07:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (4ward @ 6 Oct 2015, 08:46 PM)
Pana cand va fi amanata?

S-au prescris de mult, altfel am fi putut actiona inca in judecata si nu mai era nevoie de o lege.Nici eu nu am fost trecuta pe lista la o scoala; chiar daca este o suma mica, avand putine ore acolo, este dreptul meu.

Eu sunt patita. Am solicitat prima de instalare dupa ce am obtinut statutul de titular si mi s-a spus ca s-a prescris acel drept.

Acest mesaj a fost modificat de către pattricia la data 6 Oct 2015, 07:29 PM

--------------------
"Învățământul ar trebui astfel conceput, încât ceea ce oferă să fie perceput ca un dar neprețuit, și nu ca o datorie apăsătoare"
-A.Einstein
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 6 Oct 2015, 08:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (pattricia @ 6 Oct 2015, 09:23 PM)
Pana cand va fi amanata?

Eu sunt patita. Am solicitat prima de instalare dupa ce am obtinut statutul de titular si mi s-a spus ca s-a prescris acel drept.

Măcar avem un mare respect din partea tuturor, cât pe ce să ajungem pe primul loc la "coronițe"... Nu știu unde-s popii, magistrații, bancherii, generalii - în "respectul" de mai jos...
http://cetateanul.ro/meseria-de-profesor-a...medic_9790.html
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 6 Oct 2015, 08:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 6 Oct 2015, 10:25 PM)
QUOTE (pattricia @ 6 Oct 2015, 09:23 PM)
Pana cand va fi amanata?

Măcar avem un mare respect din partea tuturor, cât pe ce să ajungem pe primul loc la "coronițe"... Nu știu unde-s popii, magistrații, bancherii, generalii - în "respectul" de mai jos...
http://cetateanul.ro/meseria-de-profesor-a...medic_9790.html

Na, am citit aberația citată mai jos, din textul de mai sus... Se pare că suntem apreciați în primul rând de părinți - pentru că lucrăm cu odraslele lor, care nu ne respectă. Sunt fericiți părinții - să se spele pe mâini - eventual să dea bani grei... ca să scape de pacostea de-acasă... de aia ne "respectă"... "părinții" moderni, care nu dau doi bani... ba dau - slujbașilor de doi bani... sad.gif

<Potrivit studiului Triple Helix, doar 14% dintre români consideră că profesorii sunt respectați de copii, cifră cu care România se situează pe unul dintre ultimele locuri, raportat la țările incluse în „Studiul Global referitor la Statutul Profesorului” — lucrare luată drept etalon în acest caz.>
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 6 Oct 2015, 09:54 PM

Mentor

Pana cand va fi amanata?

Nu, nu s-au prescris daca se platesc de buna voie. Ai citit ce am scris eu pe aici?smile.gif Nu se platesc pentru ca nu se vrea, nu pentru ca nu i legal! Orice restanta salariala poate fi platita:
1. fara proces
2. cu proces, situatie in care dreptul se prescrie in termen de 3 ani de la data nasterii dreptului.Curtea Constitutionala s-a pronuntat de mai multe ori pe acest subiect. Eu as cauta Monitorul Oficial nr. 345 din 20.5. 2015.....

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
acvila666
  Trimis: 7 Oct 2015, 12:04 AM

Utilizator avansat

QUOTE (pattricia @ 6 Oct 2015, 08:23 PM)
Eu sunt patita. Am  solicitat prima de instalare dupa ce am obtinut  statutul de  titular  si mi s-a spus ca s-a prescris acel drept.

wink.gif la mine au fost inadvertențe în lege *(pt. indemnizația de instalare...), am dat în judecată, am „pierdut” la Tribunal, am „câștigat” la Curtea de Apel dar nu mi-a fost recunoscut dreptul din cauză că le-a fost greu să citească și să rețină tot textul legii, iar la Înalta Curte *(individual)... mi-au spus că nu am ce căuta și la a treia instanță, dacă 2 s-au dat cu părerea *(de instituția Av. Poporului nu mai vb. - deși la ea apelasem mai mult pt. interesul general al legii și al colegilor debutanți, în particular);
-acum, după ce prin Sindicat s-a obținut o soluție favorabilă la Înalta Curte, o voi lua de la capăt, cu noi speranțe *(mă aflu „încă” în termenul de 3 ani până la prescrierea dreptului...); sign28.gif

-cât despre bunăvoință din partea unităților, după cum spune Yoko - ea lipsește cu desăvârșire *(nu contează cât ne străduim să dovedim că merităm, sau avem dreptate - școlile știu una și bună: dacă „alții” nu dau și nu fac vâlvă, noi de ce am face-o, mai ales că „mai sus” directiva e clară - NU și pace!);

Acest mesaj a fost modificat de către acvila666 la data 7 Oct 2015, 12:09 AM
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 7 Oct 2015, 07:56 PM

Mentor

QUOTE (acvila666 @ 7 Oct 2015, 02:04 AM)
QUOTE (pattricia @ 6 Oct 2015, 08:23 PM)
Eu sunt patita. Am  solicitat prima de instalare dupa ce am obtinut  statutul de  titular  si mi s-a spus ca s-a prescris acel drept.

wink.gif la mine au fost inadvertențe în lege *(pt. indemnizația de instalare...), am dat în judecată, am „pierdut” la Tribunal, am „câștigat” la Curtea de Apel dar nu mi-a fost recunoscut dreptul din cauză că le-a fost greu să citească și să rețină tot textul legii, iar la Înalta Curte *(individual)... mi-au spus că nu am ce căuta și la a treia instanță, dacă 2 s-au dat cu părerea *(de instituția Av. Poporului nu mai vb. - deși la ea apelasem mai mult pt. interesul general al legii și al colegilor debutanți, în particular);
-acum, după ce prin Sindicat s-a obținut o soluție favorabilă la Înalta Curte, o voi lua de la capăt, cu noi speranțe *(mă aflu „încă” în termenul de 3 ani până la prescrierea dreptului...); sign28.gif

-cât despre bunăvoință din partea unităților, după cum spune Yoko - ea lipsește cu desăvârșire *(nu contează cât ne străduim să dovedim că merităm, sau avem dreptate - școlile știu una și bună: dacă „alții” nu dau și nu fac vâlvă, noi de ce am face-o, mai ales că „mai sus” directiva e clară - NU și pace!);

Si asta e adevarat:)
Mesaj personal
nicleon
Trimis: 8 Oct 2015, 05:31 PM

Utilizator avansat

Să sperăm că marți 13.10.2015 se va vota legea Pl-x 320, care a ajuns iar pe locul 12 al ordinii de zi la Camera deputaților:

”IV. ALTE INIȚIATIVE CU PROPUNERE DE ADOPTARE
12. Pl-x 320/2015 Proiectul de Lege privind plata diferențelor salariale cuvenite personalului didactic din învățământul de stat pentru perioada octombrie 2008 - 13 mai 2011 (PL-x 320/2015) - lege ordinară - Adoptat de Senat -24.03.2015
Raport comun - Comisia pentru învățământ și Comisia pentru muncă (Adoptare) - distribuit - 18.06.2015
Cameră decizională”
Cine dorește să vadă proiectul să formeze: Pl-x 320/2015

--------------------
nicleon
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 12 Oct 2015, 05:48 PM

Utilizator avansat

QUOTE (nicleon @ 8 Oct 2015, 07:31 PM)
Să sperăm că marți 13.10.2015 se va vota legea Pl-x 320, care a ajuns iar pe locul 12 al ordinii de zi  la Camera deputaților:

”IV. ALTE INIȚIATIVE CU PROPUNERE DE ADOPTARE
12. Pl-x 320/2015 Proiectul de Lege privind plata diferențelor salariale cuvenite personalului didactic din învățământul de stat pentru perioada octombrie 2008 - 13 mai 2011 (PL-x 320/2015) - lege ordinară - Adoptat de Senat -24.03.2015
Raport comun - Comisia pentru învățământ și Comisia pentru muncă (Adoptare) - distribuit - 18.06.2015
Cameră decizională”
  Cine dorește să vadă proiectul să formeze: Pl-x 320/2015

Azi a "alunecat" până pe locul 38...
SUS-JOS
Dacă aș crede Educația are lideri sindicali de doi bani, aș spune că la negocierile de azi au cerut să nu se rezolve problema nesindicaliștilor... ca o recompensă pentru non-combat.

Cum nu pot crede așa ceva, simt că deputații vor de fapt să se informeze pe teren în legătură cu discriminările, necreștine, din legislație... Se vor întoarce cu puteri înzecite și cu sufletul curat... Să sperăm, avem nădejde ... smile.gif) Ultimele sunt din "clasici"...

http://www.mondonews.ro/programul-parlamen...nta-parascheva/

Acest mesaj a fost modificat de către fleetwood la data 12 Oct 2015, 05:49 PM
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 12 Oct 2015, 06:54 PM

Utilizator avansat

Dacă aș crede CĂ Educația are lideri sindicali de doi bani... Am ratat un CĂ.. acum sunt doi...
Mesaj personal
mihaicss
Trimis: 12 Oct 2015, 07:03 PM

Utilizator avansat

unii lideri sindicali sunt de 3 bani vb prostii la tv habar nu au ce salarii au aia pe care ii reprezinta!!!!!
Mesaj personal
mihaicss
Trimis: 13 Oct 2015, 01:18 PM

Utilizator avansat

se discuta azi legea in parlament sa vedem daca e votata !
Mesaj personal
raymona_r
Trimis: 13 Oct 2015, 02:20 PM

Utilizator avansat

A fost votata ? Sau este...din nou in sertar ?
Mesaj personal
CONSTANTA1952
Trimis: 13 Oct 2015, 06:51 PM

Începător
*

DIN NOU, ASA CUM SPUNETI, LA SERTAR!
Mesaj personal
nicleon
Trimis: 14 Oct 2015, 03:55 PM

Utilizator avansat

”Proiectul de Lege privind plata diferențelor salariale cuvenite personalului didactic din învățământul de stat pentru perioada octombrie 2008 - 13 mai 2011 (PL-x 320/2015)”
apare pe locul 15 al ordinii de zi la Camera deputaților;

Să sperăm că nu mai alunecă!

Acest proiect se referă la toate cadrele didactice (sindicaliști care din diferite motive nu au apărut pe listele din procese, cât și pentru nesindicaliști)

--------------------
nicleon
Mesaj personal
istocescu
Trimis: 17 Oct 2015, 07:00 PM

Utilizator avansat

Doamne, ajută și bună seara!
Pentru a mi se restitui diferențele salariale, am fost trecută, în actele contabile ale școlii la care am predat în perioada când ni s-au reținut din salarii cei 25%, ca angajată cu 8 ore / zi, fără contract de muncă. Casa de Pensii s-au sesizat și mi-au trimis somație de plată, în vederea restituirii a aproape 200 de milioane de lei vechi. De ce s-a sesizat Casa de Pensii? Pentru că, din 2012, de când s-a trecut la restituirea acestor diferențe salariale, NU AVEAM VOIE SĂ LUCREZ DELOC, AVEAM GRADUL II DE INVALIDITATE ȘI CHIAR NU PUTEAM SĂ LUCREZ, PENTRU CĂ AM SUFERIT CÂTEVA INTERVENȚII FOARTE GRELE LA NIVELUL MEMBRULUI INFERIOR STÂNG, CHIAR NU MĂ PUTEAM DEPLASA DELOC, ERAM IMOBILIZATĂ LA PAT. Școala a completat Declarația rectificativă 112 doar pentru 3 luni, pentru restul a trimis la Casa de Pensii adresă să corecteze cei de acolo. E corect lucrul acesta? Cine este obligat să corecteze greșelile? Subliniez, din nou, faptul că, în perioada ianuarie 2012 - august 2015 nu am predat la nicio școală, pentru că nu mă puteam deplasa.
Vă mulțumesc pentru răsunsuri!

--------------------
Istocescu, - Studii Aprofundate de Etnologie si Folclor, Universitatea de stat Bucuresti, Facultatea de Litere, promoția 2002;
- profesor calificat de limba si literatura romana,
- Licențiată în Teologie Ortodoxă, Facultatea de Teologie Ortodoxă "Justinian Patriarhul" București, specializarea Teologie Didactică, promoția 2012 (8,62 medie ex.licență)

"Timpul este distanta dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul omului" (Pr.Dumitru Staniloae).
Mesaj personal
ramoramo27
Trimis: 17 Oct 2015, 08:03 PM

Utilizator activ

QUOTE (nicleon @ 14 Oct 2015, 05:55 PM)
”Proiectul de Lege privind plata diferențelor salariale cuvenite personalului didactic din învățământul de stat pentru perioada octombrie 2008 - 13 mai 2011 (PL-x 320/2015)”
apare pe locul 15 al ordinii de zi la Camera deputaților;

Să sperăm că nu mai alunecă!

Acest proiect se referă la toate cadrele didactice (sindicaliști care din diferite motive nu au apărut pe listele din procese, cât și pentru nesindicaliști)

Daca ar curge valuri de mesage si toti cei neindreptatiti ar posta, caci sunt mii, poate atunci n-ar mai ''aluneca". Dar trebuie sa faci macar efortul de a-ti exprima nemultumirea; multi profesori nici macar nu mai posteaza, din comoditate sau din lipsa de incredere ca ceva se mai poate schimba in bine. Cu tacerea nu se rezolva nimic, aici vorba "tacerea de e aur" nu functioneaza.

--------------------
Resolve not to be poor: whatever you have, spend less. Poverty is a great enemy to human happiness; it certainly destroys liberty, and it makes some virtues impracticable, and others extremely difficult.

Mesaj personal
1 utilizator(i) citesc acest subiect (1 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (14) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved