Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (14) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Plata diferențelor salariale - și pentru nesindicaliști, Proiect de lege aproape de vot final
mihaicss
Trimis: 20 Oct 2015, 11:57 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

Saptamana trecuta marti 13 antena 3 a inghitit galusca si in jurnalul de la 10 dim. au dat o stire in care comentau faptul ca doamna Iohanis si scoala ei ar putea primi diferentele salariale.( nu castigasera nimic in instanta la sibiu)Legea nu a ajuns la vot desi era pe ordinea de zi, dupa care ant.3 nu a mai reluat materialul.Oare de ce? aveti dreptate e nevoie de presiuni . ce ma mira este faptul ca opozitia nu speculeaza treaba asta.Explicatiile sunt probabil mai multe ,sunt incompetenti, sau nu vor sa mai aiba guvernul psd un succes cu care se poate duce in fata electoratului.Daca ei ar fi atacat afirmatiile guvernului cu- am rentregit sal. prof.(afirmatia fiind pe jumatate adevarata) ar fi fost nevoiti sa forteze votarea legii in parlament.Nu sustin nici un partid !Ma intereseaza pt. ca sotia nefiind membru de sind. nu a primit nimic, iar scola noastra nu acastigat decat pe o lege.
Mesaj personal
musia
Trimis: 20 Oct 2015, 02:39 PM

Utilizator avansat

Noi am pierdut cateva procese cu "minunatii" de la sindicatul SH. O mare dezamagire acest sindicat, plus un gol in buzunare! Sper sa fie votata legea. Noi ne gandeam sa sesizam acel consiliu pentru combaterea discriminarii(daca o fi bun de ceva) fiindca in final, toti suntem profesori, toti am fost jefuiti de ticaloasa guvernare portocalie( in veci nu voi mai vota PNL, fiindca e PDL deghizat, si voi sfatui si pe altii) si TOTI ar trebui sa primim banii inapoi.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 21 Oct 2015, 09:57 AM

Utilizator avansat

Sunt foarte mari sansele ca astazi sa fie supus votului in plenul C. Dep. plx-320/2015 (e primul pe ordinea de zi dupa "urgente")

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
musia
Trimis: 21 Oct 2015, 02:54 PM

Utilizator avansat

A "cazut" pe locul 18. Normal, nefiind vorba de privilegii pentru parlamentari......!
Mesaj personal
atomic
Trimis: 21 Oct 2015, 05:05 PM

Utilizator avansat

a fost retrimis la comisii mad.gif

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 21 Oct 2015, 05:17 PM

Utilizator avansat

QUOTE (musia @ 21 Oct 2015, 04:54 PM)
A "cazut" pe locul 18. Normal, nefiind vorba de privilegii pentru parlamentari......!

Sigur, mereu apar "priorități" care sar rândul... Chestiunea e că azi au fost adoptate sau respinse probleme cu nr. de ordine peste acest 18, care ne interesează... Există lista cu votul final, în format pdf, la adresa:

http://www.cdep.ro/pls/caseta/dap?p_file=F...20151021dep.pdf

Nu știu dacă și nici nu cred că s-a sărit peste proiectul legislativ despre care discutăm, mai degrabă cred că a fost retrimis la comisii sau la guvern, pentru rapoarte suplimentare (și asta va dura atât cât trebuie)... Aștept stenogramele ședinței de azi a camerei, deocamdată a apărut doar înregistrarea video, format ram, cu o durată de 5 ore, pe care n-am timp să o urmăresc integral și nci nu pot "sări" cu playerul (VLC) pe axa timpului, ca să caut... Dacă se pricepe cineva mai bine, sau dacă cineva vrea să urmărească integral cele 5 ore, aici e linkul:

http://www.cdep.ro/pls/steno/steno.ram?rmf.../20151021dep.rm

Eu aștept stenogramele, e mai simplu de căutat în text - și chiar sunt curios referitor la modul în care au pus problema bine plătiții aleși, viitori pensionari de lux, care azi au muncit 5 ore, pe brânci... sad.gif

Acest mesaj a fost modificat de către fleetwood la data 21 Oct 2015, 05:24 PM
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 21 Oct 2015, 05:20 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 21 Oct 2015, 07:05 PM)
a fost retrimis la comisii mad.gif

... începusem să scriu înainte să postezi. De unde ai aflat ceea ce spui ?
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 21 Oct 2015, 05:46 PM

Utilizator avansat

Oarecum pe lângă subiect...
Mai avem, încă, o monstruozitate de "creier" central (mă refer la gabarit, în primul rând - acesta scade mult raportul Q = neuroni/kg_deputat_bugetat)... sad.gif
Sigur că noi știm - dar cât află elevii la școală că nu doar că se poate, ci că trebuie să avem un altfel de "creier"... mă refer mai ales la copiii care au sau se apropie de vârsta dreptului de vot.
Un link ales aproape la întâmplare:

https://www.youtube.com/watch?v=hrwetuM3clg

Mesaj personal
atomic
Trimis: 21 Oct 2015, 05:58 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 21 Oct 2015, 07:20 PM)
a fost retrimis la comisii  mad.gif

tot de pe cdep.ro , mai exact http://www.cdep.ro/pls/steno/evot2015.data

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 21 Oct 2015, 05:59 PM

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
istocescu
Trimis: 21 Oct 2015, 06:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (istocescu @ 17 Oct 2015, 09:00 PM)
Doamne, ajută și bună seara!
Pentru a mi se restitui diferențele salariale, am fost trecută, în actele contabile ale școlii la care am predat în perioada când ni s-au reținut din salarii cei 25%, ca angajată cu 8 ore / zi, fără contract de muncă. Casa de Pensii s-au sesizat și mi-au trimis somație de plată, în vederea restituirii a aproape 200 de milioane de lei vechi. De ce s-a sesizat Casa de Pensii? Pentru că, din 2012, de când s-a trecut la restituirea acestor diferențe salariale, NU AVEAM VOIE SĂ LUCREZ DELOC, AVEAM GRADUL II DE INVALIDITATE ȘI CHIAR NU PUTEAM SĂ LUCREZ, PENTRU CĂ AM SUFERIT CÂTEVA INTERVENȚII FOARTE GRELE LA NIVELUL MEMBRULUI INFERIOR STÂNG, CHIAR NU MĂ PUTEAM DEPLASA DELOC, ERAM IMOBILIZATĂ LA PAT. Școala a completat Declarația rectificativă 112 doar pentru 3 luni, pentru restul a trimis la Casa de Pensii adresă să corecteze cei de acolo. E corect lucrul acesta? Cine este obligat să corecteze greșelile? Subliniez, din nou, faptul că, în perioada ianuarie 2012 - august 2015 nu am predat la nicio școală, pentru că nu mă puteam deplasa.
Vă mulțumesc pentru răsunsuri!

Bună seara!
Aș vrea și eu un răspuns, dacă se poate, chiar nu mă poate lămuri nimeni?

--------------------
Istocescu, - Studii Aprofundate de Etnologie si Folclor, Universitatea de stat Bucuresti, Facultatea de Litere, promoția 2002;
- profesor calificat de limba si literatura romana,
- Licențiată în Teologie Ortodoxă, Facultatea de Teologie Ortodoxă "Justinian Patriarhul" București, specializarea Teologie Didactică, promoția 2012 (8,62 medie ex.licență)

"Timpul este distanta dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul omului" (Pr.Dumitru Staniloae).
Mesaj personal
mihaicss
Trimis: 21 Oct 2015, 06:49 PM

Utilizator avansat

o mizerie! la ce mai avem consiliul ala impotriva discriminarii? Avocatul poporului sa dus la oprescu! de restul pb. din tara asta habar nu are!. magaria centrala dupa parerea mea este afirmatia ca au reintregit salariile tuturor prof.
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 21 Oct 2015, 06:53 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 21 Oct 2015, 07:58 PM)
QUOTE (fleetwood @ 21 Oct 2015, 07:20 PM)
a fost retrimis la comisii  mad.gif

tot de pe cdep.ro , mai exact http://www.cdep.ro/pls/steno/evot2015.data

Da, mulțumesc!
Abia aștept, după cum spuneam, să văd/citesc și argumentele!
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 21 Oct 2015, 07:12 PM

Utilizator avansat

QUOTE (istocescu @ 21 Oct 2015, 08:38 PM)
QUOTE (istocescu @ 17 Oct 2015, 09:00 PM)
Doamne, ajută și bună seara!
Pentru a mi se restitui diferențele salariale, am fost trecută, în actele contabile ale școlii la care am predat în perioada când ni s-au reținut din salarii cei 25%, ca angajată cu 8 ore / zi, fără contract de muncă. Casa de Pensii s-au sesizat și mi-au trimis somație de plată, în vederea restituirii a aproape 200 de milioane de lei vechi. De ce s-a sesizat Casa de Pensii? Pentru că, din 2012, de când s-a trecut la restituirea acestor diferențe salariale, NU AVEAM VOIE SĂ LUCREZ DELOC, AVEAM GRADUL II DE INVALIDITATE ȘI CHIAR NU PUTEAM SĂ LUCREZ,  PENTRU CĂ AM SUFERIT CÂTEVA INTERVENȚII FOARTE GRELE LA NIVELUL MEMBRULUI INFERIOR STÂNG, CHIAR NU MĂ PUTEAM DEPLASA DELOC, ERAM IMOBILIZATĂ LA PAT. Școala a completat Declarația rectificativă 112 doar pentru 3 luni, pentru restul a trimis la Casa de Pensii adresă să corecteze cei de acolo. E corect lucrul acesta? Cine este obligat să corecteze greșelile? Subliniez, din nou, faptul că, în perioada ianuarie 2012 - august 2015 nu am predat la nicio școală, pentru că nu mă puteam deplasa.
Vă mulțumesc pentru răsunsuri!

Bună seara!
Aș vrea și eu un răspuns, dacă se poate, chiar nu mă poate lămuri nimeni?

Doamnă profesoară,

nu cred că veți putea obține clarificări juridice aici. Îmi pare rău că sunteți într-o situație confuză, sper că potențiala lege (urmată de norme de aplicare) despre care discutăm aici să aibă în vedere și asemenea cazuri atipice... Fără să fiu jurist, nu-mi pot explica cel puțin o afirmație a dumneavoastră,
"Pentru a mi se restitui diferențele salariale, am fost trecută, în actele contabile ale școlii la care am predat în perioada când ni s-au reținut din salarii cei 25%, ca angajată cu 8 ore / zi, fără contract de muncă."
... am fost trecută... în actele contabile... fără contract...
Sincer, pare caz de DNA, în cel mai bun caz de Curtea de Conturi...

Doamnă profesoară,

dacă aveți drepturi de recuperat, acestea nu pot fi (nu trebuie să poată fi) obținute prin mijloace ilegale.
Mesaj personal
dflor
Trimis: 21 Oct 2015, 09:18 PM

Utilizator activ

Din cate se vede pe site s-a votat cu 99% DA, asa ca nu inteleg de ce a fost retrimisa la comisii?
Mesaj personal
Kótai Csaba
Trimis: 21 Oct 2015, 09:31 PM

Mentor

Grup: Moderatori

QUOTE (istocescu Trimis: 21 Oct 2015 @ 08:38 PM)
Casa de Pensii s-au sesizat și mi-au trimis somație de plată, în vederea restituirii a aproape 200 de milioane de lei vechi. De ce s-a sesizat Casa de Pensii? Pentru că, din 2012, de când s-a trecut la restituirea acestor diferențe salariale, NU AVEAM VOIE SĂ LUCREZ DELOC, AVEAM GRADUL II DE INVALIDITATE ȘI CHIAR NU PUTEAM SĂ LUCREZ,  PENTRU CĂ AM SUFERIT CÂTEVA INTERVENȚII FOARTE GRELE LA NIVELUL MEMBRULUI INFERIOR STÂNG, CHIAR NU MĂ PUTEAM DEPLASA DELOC, ERAM IMOBILIZATĂ LA PAT.

Intrati in prevederile legii/sau HG privind amnistia fiscala de acum un an sau doi. Nu am timp sa caut,
dar am discutat aceste aspecte aici pe forum atunci. Cautati pe google dupa amnistie fiscala, anaf,
CIC, invalidiatate etc. si veti gasi raspunsul.
Sunteti intr-o situatie similara cu cei care au fost in CIC si au incasat diferente anterioare.
Conform legii de atunci orice venit anula indemnizatia de CIC. Dupa legea amnistiei fiscale si cei
care sunt in CIC pot incasa diferente anterioare in paralel cu incasarea indemnizatiei CIC.

O zi buna,
Prof. Kótai

Acest mesaj a fost modificat de către Kótai Csaba la data 21 Oct 2015, 09:33 PM

--------------------
Mesaj personalTrimite emailYahoo
atomic
Trimis: 22 Oct 2015, 09:10 AM

Utilizator avansat

QUOTE (dflor @ 21 Oct 2015, 11:18 PM)
Din cate se vede pe site s-a votat cu 99% DA, asa ca nu inteleg de ce a fost retrimisa la comisii?

s-a votat cu DA , 99 de voturi din 102 prezenti, propunerea de retrimitere la cele doua comisii!

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 22 Oct 2015, 09:19 AM

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
zina drimbe-savin
Trimis: 22 Oct 2015, 11:36 AM

Utilizator activ

Pentru doamna profesor Enculescu Nicoleta

Bună ziua!
Am avut asemenea caz și s-a rezolvat.
Solicitați unității adeverință ptr. justificare venituri. Atașez model.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 130 )
Fișier atașat  ADEV._JUSTIFICARE__VENITURI__pensionar_invalid..doc
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 22 Oct 2015, 02:20 PM

Mentor

QUOTE (Kótai Csaba @ 21 Oct 2015, 11:31 PM)
QUOTE (istocescu Trimis: 21 Oct 2015 @ 08:38 PM)
Casa de Pensii s-au sesizat și mi-au trimis somație de plată, în vederea restituirii a aproape 200 de milioane de lei vechi. De ce s-a sesizat Casa de Pensii? Pentru că, din 2012, de când s-a trecut la restituirea acestor diferențe salariale, NU AVEAM VOIE SĂ LUCREZ DELOC, AVEAM GRADUL II DE INVALIDITATE ȘI CHIAR NU PUTEAM SĂ LUCREZ,  PENTRU CĂ AM SUFERIT CÂTEVA INTERVENȚII FOARTE GRELE LA NIVELUL MEMBRULUI INFERIOR STÂNG, CHIAR NU MĂ PUTEAM DEPLASA DELOC, ERAM IMOBILIZATĂ LA PAT.

Intrati in prevederile legii/sau HG privind amnistia fiscala de acum un an sau doi. Nu am timp sa caut,
dar am discutat aceste aspecte aici pe forum atunci. Cautati pe google dupa amnistie fiscala, anaf,
CIC, invalidiatate etc. si veti gasi raspunsul.
Sunteti intr-o situatie similara cu cei care au fost in CIC si au incasat diferente anterioare.
Conform legii de atunci orice venit anula indemnizatia de CIC. Dupa legea amnistiei fiscale si cei
care sunt in CIC pot incasa diferente anterioare in paralel cu incasarea indemnizatiei CIC.

O zi buna,
Prof. Kótai

o tampenie juridica:))
Mesaj personal
atomic
Trimis: 22 Oct 2015, 06:25 PM

Utilizator avansat

21.10.2015 ora 12:43

http://www.cdep.ro/pls/steno/steno2015.video?sursa=1

"pentru eliminarea unor necorelari legislative si pentru a elimina discriminarea in randul cadrelor didactice din invatamant, propun retrimiterea la comisie pentru o saptamana"

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 22 Oct 2015, 06:31 PM

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
atomic
Trimis: 26 Oct 2015, 03:30 PM

Utilizator avansat

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 26 Oct 2015, 06:10 PM

Utilizator avansat

@atomic smile.gif

Da, citisem și eu "bucata" de stenogramă... N-am postat pentru că mi se părea prea enervantă chestiunea - care sigur e generalizată.

"Vă propun, pentru eliminarea unor necorelări legislative și pentru a elimina discriminarea în rândul personalului didactic din învățământ, retrimiterea la comisie pentru o săptămână."

Propunerea a venit din partea d-lui Florin-Costin PÂSLARU - "Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă - Secretar"

Propunerea e absolut la nivel de simplu titlu declarativ, fără exemplificări sau o minimală argumentație.

În plus, nu e vorba de retrimiterea la "comisie"... Vorbitorul din comisia pentru cultură a retrimis proiectul la două comisii, din care nu face parte (?!):

Comisia pentru muncă și protecție socială
Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport

Moartea minții.

Sigur, așteptăm raportul, cel cu termen 28 octombrie.

Întrebare: dacă chiar vor fi eliminate chestiunile cețoase invocate, adică avizul va veni "și mai pozitiv", pe ce loc va ajunge proiectul, pe ordinea de zi... La coadă? Sau redevine "fruntaș" ?!

Etc.

Mesaj personal
atomic
Trimis: 26 Oct 2015, 07:28 PM

Utilizator avansat

nu stiu aproape nimic despre "regulamentele" plenului camerei deputatilor deci nu pot preciza in ce pozitie pe O.Z. va reintra proiectul respectiv ... din observatii la "procesul legislativ" am constatat ca e o "tocmeala" ...

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
atomic
Trimis: 27 Oct 2015, 04:07 PM

Utilizator avansat

cred ca va intarzia raportul de la comisiile respective deoarece azi au fost sedinte in comisii si PLx 320/2015 nu apare pe ordinea de zi a niciuneia
http://www.cdep.ro/co/docs/F-826637715/oz10_27_29.pdf
http://www.cdep.ro/co/docs/F1418013985/oz%2010.27.pdf

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 27 Oct 2015, 04:08 PM

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 27 Oct 2015, 06:12 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 27 Oct 2015, 05:07 PM)
cred ca va intarzia raportul de la comisiile respective deoarece azi au fost sedinte in comisii si PLx 320/2015 nu apare pe ordinea de zi a niciuneia
http://www.cdep.ro/co/docs/F-826637715/oz10_27_29.pdf
http://www.cdep.ro/co/docs/F1418013985/oz%2010.27.pdf

Vezi că în 18.06.2015 s-a emis primul raport al celor două comisii, care e un raport comun, unic... Poate că situațiile astea de colaborare între comisii nu sunt prezente pe ordinea de zi particulară fiecărei comisii (?!)...
Mesaj personal
atomic
Trimis: 27 Oct 2015, 06:46 PM

Utilizator avansat

vom vedea maine

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
1 utilizator(i) citesc acest subiect (1 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (14) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved