Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (85) « Primul ... 83 84 [85]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Salarii Invatamant
bizman
Trimis: 27 Oct 2018, 08:20 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (costi_52 @ 27 Oct 2018, 01:39 PM)
Începând cu 2007 perioadele CCIC au constituit vechime în învățământ. În perioada 13 mai 2011-31 iulie 2016, perioadele CCIC nu au constituit vechime efectivă la catedră pentru acordarea sporului de stabilitate, dar, asta nu înseamnă că nu contau la stabilirea tranșelor de vechime în învățământ. Este drept, în perioada de aplicare a Legii nr. 63/2011 au existat numeroase cazuri de încadrări greșite, perioadele CCIC nefiind luate în calculul tranșelor de vechime în învățământ. Pe fondul acestor încadrări greșite, este posibil ca și în prezent să existe cadre didactice cărora să nu le fie luate în considerare drept vechime în învățământ concediile pentru creșterea și îngrijirea copilului din perioada 13 mai 2011-31 iulie 2016.

Nu contest ceea ce ați spus dar e nevoie să spuneți și baza legală a afirmațiilor.
Legea 63 / 2011 nu spune că cic reprezintă vechime în învățământ. Dacă Legea 63 / 2011 nu spune, atunci care este baza legală care să demonstreze afirmațiile dvs?

Există și o adresă de la minister din 2013 care spune că cic este vechime în învățământ dar omite să spună baza legală ca să credem că așa e.
Această adresă pentru că este din 2013 ar putea fi pusă pe seama articolului 22 alin (2) din OUG 111 / 08.12.2010 modificat de OUG 124/2011 intrat în vigoare la 01.01.2012 ?
""Perioada concediului pentru creșterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1), art. 6 și 10 constituie vechime în muncă și în serviciu, precum si in SPECIALITATE si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea..""

Cert este că baza legală dacă ar exista, cu siguranță nu poate fi Legea 63 / 2011 care nu spune nimic despre asta.

Acest mesaj a fost modificat de către bizman la data 27 Oct 2018, 08:33 PM

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
Calculator Salarii Invatamant v3.20
Program de calcul al salariilor care include modificarile de la 01 martie 2018
Invatamant Preuniversitar | Auxiliari si nedidactici | Promovarea romanismului in invatamant
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
profparinte
Trimis: 31 Oct 2018, 04:17 PM

Utilizator
**

Bună ziua,

La 1 septembrie 2018 am făcut 35 ani vechime. În noul program Edusal nu am mai fost trecut la tranșa de vechime 30-35 ani, Un coleg care a trecut la aceasta transa primeste cu 200 lei mai mult ca mine. Conform programului Edusal am stat 5 ani la tranșa de vechime 30-35 ani, iar acum, și pentru acest an școlar sunt plătit cu salariul corespunzător vechii tranșe. vă rog să mă ajutați. Ce se întțmplă?
Vă mulțumesc!
Mesaj personal
roset
Trimis: 1 Nov 2018, 09:35 AM

Mentor

QUOTE (profparinte @ 31 Oct 2018, 04:17 PM)
Bună ziua,

La 1 septembrie 2018 am făcut 35 ani vechime. În noul program Edusal nu am mai fost trecut la tranșa de vechime 30-35 ani, Un coleg care a trecut la aceasta transa primeste cu 200 lei mai mult ca mine. Conform programului Edusal am stat 5 ani la tranșa de vechime 30-35 ani, iar acum, și pentru acest an școlar sunt plătit cu salariul corespunzător vechii tranșe. vă rog să mă ajutați. Ce se întțmplă?
Vă mulțumesc!

Olguța a ,,făcut” o inginerie financiară! laugh.gif Ne-a ,,introdus” în L 153 pe toți bugetarii (de-a valma), a schimbat tranșele de salarizare cu aplicabilitate de prin 2022. Toți cei peste 25 (în de ani, acum și până la peste 40) rămân pe aceeași tranșă. Tot ce s-a mărit anul trecut, parcă, se RECUPEREAZĂ ACUM blocându-se trecerea la o altă categorie de salarizare! Simplu, nu? P.S. La apariția L 153, singurele sindicate care au reacționat au fost cele din sănătate! Oare de ce? wink.gif confused06.gif biggrin.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
fleetwood
Trimis: 1 Nov 2018, 06:39 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 1 Nov 2018, 10:35 AM)
Olguța a ,,făcut” o inginerie financiară! laugh.gif Ne-a ,,introdus” în L 153 pe toți bugetarii (de-a valma), a schimbat tranșele de salarizare cu aplicabilitate de prin 2022. Toți cei peste 25 (în de ani, acum și până la peste 40) rămân pe aceeași tranșă. Tot ce s-a mărit anul trecut, parcă, se RECUPEREAZĂ ACUM blocându-se trecerea la o altă categorie de salarizare! Simplu, nu? P.S. La apariția L 153, singurele sindicate care au reacționat au fost cele din sănătate! Oare de ce? wink.gif confused06.gif biggrin.gif

Nu cred că ingineria respectivă îi aparține Olguței. L153 e plină de discriminări și abuzuri legate de coeficienți, dar are și câteva plusuri.

Unul ar fi cel legat de obligația de a face transparente veniturile bugetarilor, pe unități cu personalitate juridică. La ce ajută această reală revoluție în vizualizarea mașinăriei de tocat banii pe salarii privilegiate (vezi veniturile inspectorilor școlari, ale polițiștilor locali etc)/împărțit plăcinta bugetară?! Nu știu, există și lume revoltată, și pseudo politicieni-parlamentari - ăștia din urmă doar prefăcându-se revoltați, având în vedere salariile și viitoarele pensii ale acestora... Nu ei vor schimba ceva în privința coeficienților etc.

Al doilea plus, vorbind acum despre ceea ce vă prefaceți că nu înțelegeți - e legat de uniformizarea grilelor în raport cu vechimea. DOAR didacticul de predare (preuniversitar/universitar) a beneficiat de tâmpenia aia de matrice salarială cu dublă vechime, pentru fiecare grad didactic... O vechime în muncă (gradația actuală, de la 0 la 5) și una în învățământ, cu vreo 7 etaje... Am mai explicat, cu alte ocazii, faptul că acea tâmpenie de scară de vechime în învățământ a fost inventată pentru a acorda, la fiecare treaptă, câte 3% spor de stres s.a.m.d.

Din punctul meu de vedere e OK să dispară acea componentă redundantă, adică vechimea în profesie - e suficientă cea legată de vechimea în muncă. Mai mult, vă asigur că medicii, asistentele etc nu au beneficiat niciodată de aberația respectivă. Dacă sindicatele lor luptă, o fac pentru coeficienți, pentru datele de aplicare a majorărilor, pentru sporuri s.a.
Mesaj personal
crina1975
Trimis: 1 Nov 2018, 07:11 PM

Utilizator avansat

In Sanatate nu exista/nu a existat notiunea de vechime in profesie.
Mesaj personal
bizman
Trimis: 2 Nov 2018, 02:07 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 1 Nov 2018, 07:39 PM)
QUOTE (roset @ 1 Nov 2018, 10:35 AM)
Olguța a ,,făcut” o inginerie financiară!  laugh.gif  Ne-a ,,introdus” în L 153 pe toți bugetarii (de-a valma), a schimbat tranșele de salarizare cu aplicabilitate de prin 2022. Toți cei peste 25  (în  de ani, acum și până la peste 40) rămân  pe aceeași tranșă. Tot ce s-a mărit anul trecut, parcă, se RECUPEREAZĂ ACUM blocându-se trecerea la o altă categorie de salarizare! Simplu, nu? P.S. La apariția  L 153, singurele sindicate care au reacționat au fost cele din sănătate! Oare de ce?  wink.gif  confused06.gif  biggrin.gif

Nu cred că ingineria respectivă îi aparține Olguței. L153 e plină de discriminări și abuzuri legate de coeficienți, dar are și câteva plusuri.

Unul ar fi cel legat de obligația de a face transparente veniturile bugetarilor, pe unități cu personalitate juridică. La ce ajută această reală revoluție în vizualizarea mașinăriei de tocat banii pe salarii privilegiate (vezi veniturile inspectorilor școlari, ale polițiștilor locali etc)/împărțit plăcinta bugetară?! Nu știu, există și lume revoltată, și pseudo politicieni-parlamentari - ăștia din urmă doar prefăcându-se revoltați, având în vedere salariile și viitoarele pensii ale acestora... Nu ei vor schimba ceva în privința coeficienților etc.

Al doilea plus, vorbind acum despre ceea ce vă prefaceți că nu înțelegeți - e legat de uniformizarea grilelor în raport cu vechimea. DOAR didacticul de predare (preuniversitar/universitar) a beneficiat de tâmpenia aia de matrice salarială cu dublă vechime, pentru fiecare grad didactic... O vechime în muncă (gradația actuală, de la 0 la 5) și una în învățământ, cu vreo 7 etaje... Am mai explicat, cu alte ocazii, faptul că acea tâmpenie de scară de vechime în învățământ a fost inventată pentru a acorda, la fiecare treaptă, câte 3% spor de stres s.a.m.d.

Din punctul meu de vedere e OK să dispară acea componentă redundantă, adică vechimea în profesie - e suficientă cea legată de vechimea în muncă. Mai mult, vă asigur că medicii, asistentele etc nu au beneficiat niciodată de aberația respectivă. Dacă sindicatele lor luptă, o fac pentru coeficienți, pentru datele de aplicare a majorărilor, pentru sporuri s.a.

Mai este un plus.
Cei care au avut tranșa "înghețată" vor avea majorarea mai mare decât ceilalți care au promovat.

--------------------
Calculator Salarii Invatamant v3.20
Program de calcul al salariilor care include modificarile de la 01 martie 2018
Invatamant Preuniversitar | Auxiliari si nedidactici | Promovarea romanismului in invatamant
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
urziral
Trimis: 2 Nov 2018, 06:32 PM

Utilizator avansat

Vor avea mai mare ca să ajungă toți la același salariu, dar cei câțiva ani în care l-au avut mai mic rămân duși pe apa sâmbetei...
Mesaj personal
markprof
Trimis: 6 Nov 2018, 08:04 PM

Utilizator
**

În Edusal tranșele de vechime de la 25 la 30 ani, 30-35 ani, 35-40 ani și peste 40 ani nu mai pot fi accesate pentru că au pus criteriul peste 25 ani. Cum este posibil așa ceva? Vechimea în învățământ desigur că este pentru noi, cei care am ales profesia de dascăl. Pentru alții, care probabil că după 25 de ani au plecat în parlament sau în alte locuri călduroase nu contează. Dar, ce facem noi, dascălii? Nimeni nu ne-a făcut acest rău inimaginabil până acum. Lunar, salariul fiecărui cadru didactic ce ar trebui sa treacă la următoarea tranșa, conform vechimii, este micșorat față de cei care au trecut la următoarea tranșă, deoarece a fost posibil. Se repetă povestea din timpul lui Băsescu? ce putem face? Vă mulțumim!
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 14 Nov 2018, 09:13 AM

Mentor

Unde trebuie sa pun bifa pt Concediu Medical?

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
Monique@
Trimis: 14 Nov 2018, 03:10 PM

Utilizator activ

Buna ziua,
Am o intrebare si eu legat de salarii, daca sunt profesoara, am 12 ani vechime, studii superioare de lunga durata, cu definitivat, 18 ore cat ar trebui sa primesc?
Multumesc mult pentru raspuns!
Mesaj personal
Monique@
Trimis: 14 Nov 2018, 04:12 PM

Utilizator activ

Buna ziua,
Am o intrebare si eu legat de salarii, daca sunt profesoara, am 12 ani vechime, studii superioare de lunga durata, cu definitivat, 18 ore cat ar trebui sa primesc?
Multumesc mult pentru raspuns!

Am inca o intrebare, am niste nelamuriri , daca o saptamana intre 29 octombrie si 2 noiembrie calasele I-IV au fost in vacanta si eu predau engleza, in clasele V, VII-a am numai 4 ore pe saptamana restul 14 in clasele primare, scade salariul pentru octombrie, din cauza vacantei de toamna pentru clasele I-IV?
Multumesc mult pentru raspunsul Dvs.
Monika

Acest mesaj a fost modificat de către Monique@ la data 14 Nov 2018, 04:12 PM
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 14 Nov 2018, 07:47 PM

Utilizator avansat

QUOTE (markprof @ 6 Nov 2018, 09:04 PM)
În Edusal tranșele de vechime de la 25 la 30 ani, 30-35 ani, 35-40 ani și peste 40 ani nu mai pot fi accesate pentru că au pus criteriul peste 25 ani. Cum este posibil așa ceva? Vechimea în învățământ desigur că este pentru noi, cei care am ales profesia de dascăl. Pentru alții, care probabil că după 25 de ani au plecat în parlament sau în alte locuri călduroase nu contează. Dar, ce facem noi, dascălii? Nimeni nu ne-a făcut acest rău inimaginabil până acum. Lunar, salariul fiecărui cadru didactic ce ar trebui sa treacă la următoarea tranșa, conform vechimii, este micșorat față de cei care au trecut la următoarea tranșă, deoarece a fost posibil. Se repetă povestea din timpul lui Băsescu? ce putem face? Vă mulțumim!

"În Edusal tranșele de vechime de la 25 la 30 ani, 30-35 ani, 35-40 ani și peste 40 ani nu mai pot fi accesate pentru că au pus criteriul peste 25 ani. Cum este posibil așa ceva? Vechimea în învățământ desigur că este pentru noi, cei care am ales profesia de dascăl."
confused06.gif

VOI?! Tinere, mai citește legile și vezi cât de privilegiați ați fost și continuați să fiți. Nu sunt multe categorii de bugetari care profită de două tipuri de vechime, una în muncă, cealaltă în profesie, PENTRU FIECARE TREAPTĂ DE AVANS ÎN CARIERĂ! La voi, DEF, GRAD II, GRAD I, fiecare cu o matrice de sporuri de vechime... Mai mult, chiar și L153/2017 păstrează cele două tipuri de vechime, din păcate!!! Discriminare clară față de majoritatea bugetarilor, care au grile cu un singur tip de vechime, cele de la 0 la 5 gradații.

O altă veste bună pentru tine: de la 1 decembrie vei primi un spor de 10% pentru stres, adică îți sunt compensate ABUZIV dar LEGAL "pierderile" despre care te smiorcăiești în postare.

Mai citește, mai învață, fii corect! Nu trebuie să te superi pe mine, știu că ai potențial. Gândește-te și la secretara, laborantul, bibliotecarul, femeia de serviciu din școala ta... ei nu beneficiază de dreptul de a fi stresați pe bani, doar TU îl ai.
Pentru o seară bună, vizionare plăcută!

https://www.youtube.com/watch?v=wTP2RUD_cL0

live + lyrics

https://www.youtube.com/watch?v=scsRw7T0Xmk

Banale salutări.
Mesaj personal
meteorarlg
Trimis: 15 Nov 2018, 07:27 AM

Utilizator avansat

"Gândește-te și la secretara, laborantul, bibliotecarul, femeia de serviciu din școala ta... ei nu beneficiază de dreptul de a fi stresați pe bani, doar TU îl ai.
Pentru o seară bună, vizionare plăcută!"

Cat de stresata este femeia de serviciu din scoala, stimate domn? Ea trebuie sa lucreze in clase cu 36 de elevi si sa le predea? Foarte interesanta mentalitate. Ce meserie aveti?
[B]
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 15 Nov 2018, 07:35 AM

Mentor

QUOTE (fleetwood @ 14 Nov 2018, 08:47 PM)
QUOTE (markprof @ 6 Nov 2018, 09:04 PM)
În Edusal tranșele de vechime de la 25 la 30 ani, 30-35 ani, 35-40 ani și peste 40 ani nu mai pot fi accesate  pentru că au pus criteriul peste 25 ani. Cum este posibil așa ceva? Vechimea în învățământ desigur că este pentru noi, cei care am ales profesia de dascăl. Pentru alții, care probabil că după 25 de ani au plecat în parlament sau în alte locuri călduroase nu contează. Dar, ce facem noi, dascălii? Nimeni nu ne-a făcut acest rău inimaginabil până acum. Lunar, salariul fiecărui cadru didactic ce ar trebui sa treacă la următoarea tranșa, conform vechimii, este micșorat față de cei care au trecut  la următoarea tranșă, deoarece a fost posibil. Se repetă povestea din timpul lui Băsescu? ce putem face? Vă mulțumim!

"În Edusal tranșele de vechime de la 25 la 30 ani, 30-35 ani, 35-40 ani și peste 40 ani nu mai pot fi accesate pentru că au pus criteriul peste 25 ani. Cum este posibil așa ceva? Vechimea în învățământ desigur că este pentru noi, cei care am ales profesia de dascăl."
confused06.gif

VOI?! Tinere, mai citește legile și vezi cât de privilegiați ați fost și continuați să fiți. Nu sunt multe categorii de bugetari care profită de două tipuri de vechime, una în muncă, cealaltă în profesie, PENTRU FIECARE TREAPTĂ DE AVANS ÎN CARIERĂ! La voi, DEF, GRAD II, GRAD I, fiecare cu o matrice de sporuri de vechime... Mai mult, chiar și L153/2017 păstrează cele două tipuri de vechime, din păcate!!! Discriminare clară față de majoritatea bugetarilor, care au grile cu un singur tip de vechime, cele de la 0 la 5 gradații.

O altă veste bună pentru tine: de la 1 decembrie vei primi un spor de 10% pentru stres, adică îți sunt compensate ABUZIV dar LEGAL "pierderile" despre care te smiorcăiești în postare.

Mai citește, mai învață, fii corect! Nu trebuie să te superi pe mine, știu că ai potențial. Gândește-te și la secretara, laborantul, bibliotecarul, femeia de serviciu din școala ta... ei nu beneficiază de dreptul de a fi stresați pe bani, doar TU îl ai.
Pentru o seară bună, vizionare plăcută!

https://www.youtube.com/watch?v=wTP2RUD_cL0

live + lyrics

https://www.youtube.com/watch?v=scsRw7T0Xmk

Banale salutări.

Calm, calm. Esti auxiliar? Respecta "principalul"! Unde s-a mai pomenit ca un auxiliar sa aiba salariul mai mare ca un prof, ca un "principal"? 1750 de lei trebuie sa fie cel mai mare salariul unui auxiliar Cate corzi vocale iti uzezi pentru un elev?smile.gif)

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 15 Nov 2018, 07:37 AM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 16 Nov 2018, 07:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (meteorarlg @ 15 Nov 2018, 08:27 AM)
"Gândește-te și la secretara, laborantul, bibliotecarul, femeia de serviciu din școala ta... ei nu beneficiază de dreptul de a fi stresați pe bani, doar TU îl ai.
Pentru o seară bună, vizionare plăcută!"

Cat de stresata este femeia de serviciu din scoala, stimate domn? Ea trebuie sa lucreze in clase cu 36 de elevi si sa le predea? Foarte interesanta mentalitate. Ce meserie aveti?
[B]

"Ea trebuie sa lucreze in clase cu 36 de elevi si sa le predea?"

Nu, doar trebuie să curețe buda după (36 elevi) x (nr. clase) + Cancelarie. O face cu voioșie, pentru că e o proastă.

"Foarte interesanta mentalitate. Ce meserie aveti?"
Dar e clar pentru toată lumea, în afară de tine - femeie de serviciu.

Ca să te întreb și eu: filipineza care îți face curat acasă e fericită?
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 16 Nov 2018, 07:42 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 15 Nov 2018, 08:35 AM)
Calm, calm. Esti auxiliar? Respecta "principalul"! Unde s-a mai pomenit ca un auxiliar sa aiba salariul mai mare ca un prof, ca un "principal"? 1750 de lei trebuie sa fie cel mai mare salariul unui auxiliar Cate corzi vocale iti uzezi pentru un elev?smile.gif)

cool20.gif Te salut, yoko70!

După care spun (probabil greșit), "To Whom It May Concern":

Am divagat (eu) prea mult pe acest topic; topic, în primul rând, tehnic. Închei cu salutări de noapte bună:

https://www.youtube.com/watch?v=lf9MuN88IJ0

confused24.gif
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 16 Nov 2018, 07:56 PM

Utilizator avansat

cool20.gif

Conflictele pot duce la progres. Nu în mod necesar, dar există speranța...
Pentru NOI TOȚI, pentru o seară liniștită:

https://www.youtube.com/watch?v=boSD8HeJUxI

cool20.gif
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 16 Nov 2018, 08:23 PM

Utilizator avansat

Parcă era mai din suflet prin decembrie 1989, fără exces de drone, tehnologie și clipuri kitsch... mad.gif

https://www.youtube.com/watch?v=vVN-VG5rnkU

Chiar nu mai spun nimic! mad07.gif
Mesaj personal
6 utilizator(i) citesc acest subiect (5 vizitatori și 1 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (85) « Primul ... 83 84 [85]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved