Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> NAVETA CADRELOR DIDACTICE
cristina_rotaru2001
Trimis: 3 Apr 2017, 03:01 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Predau la o școală din mediul rural și dețin aici o locuință unde am stat până acum o lună. De curând însă mi-am cumpărat la oraș un apartament și fac naveta. Am cerut banii de navetă, dar mi s-a spus că legea interzice plata celor care, deși nu stau la țară, au totuși o locuință în localitatea rurală în care predau. Mi se pare frustrant. Așa este? Știe cineva?

Acest mesaj a fost modificat de către cristina_rotaru2001 la data 3 Apr 2017, 03:15 PM
Mesaj personal
atomic
Trimis: 3 Apr 2017, 03:53 PM

Utilizator avansat

Art. 3. -
(1) Beneficiază de decontarea cheltuielilor de navetă cadrele didactice și personalul didactic auxiliar, care nu dețin locuință în localitatea unde aceștia își au postul.http://lege5.ro/Gratuit/g4ztcnrrge/normele...e-stat-din-1507

P.S.
nu stiu in ce consta "FRUSTRAREA"!

de exxemplu un cadru didactic cu post/catedra intr-o localitate din judetul Constanta (e doar o presupunere) avand locuinta (proprietar) in localitatea respectiva isi cumpara o alta locuinta in judetul Timis ... e frustrant sa nu i se deconteze naveta de la Timis la Constanta? blink.gif

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 3 Apr 2017, 04:01 PM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
freya1
Trimis: 3 Apr 2017, 06:19 PM

Utilizator avansat

In anii 90 noi cred ca dadeam jumatate de salariu pe abonamentul de tren daca mergeam 50 km. Pe care nu il deconta fix nimeni smile.gif
Acu-i vad pe studenti ca merg fix gratis darrr...nu regret ca nu am acum 20 ani smile.gif
p Si nu e "Vulpea unde nu ajunge zice ca-i miroase"...nu stiu de ce...
It's not all about the money, you know... Unii dintre noi ar da cutia de chibrite de la oras de 30 m patrati, pe care au platit deja un miliard jumate la banca, pe o "casuta di pamant" sau ceva in mediu rural...mai ales daca ai si copii mici...

--------------------
Mesaj personalTrimite email
roset
Trimis: 3 Apr 2017, 07:00 PM

Mentor

QUOTE (freya1 @ 3 Apr 2017, 06:19 PM)
In anii 90 noi cred ca dadeam jumatate de salariu pe abonamentul de tren daca mergeam 50 km. Pe care nu il deconta fix nimeni smile.gif
Acu-i vad pe studenti ca merg fix gratis darrr...nu regret ca nu am acum 20 ani smile.gif
It's not all about the money, you know... Unii dintre noi ar da cutia de chibrite de la oras de 30 m patrati, pe care au platit deja un miliard jumate la banca, pe o "casuta di pamant" sau ceva in mediu rural...mai ales daca ai si copii mici...

Dv chiar sunteți profesor/profesoară? ohmy.gif laugh.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
012
Trimis: 3 Apr 2017, 07:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 3 Apr 2017, 04:53 PM)
Art. 3. -
(1) Beneficiază de decontarea cheltuielilor de navetă cadrele didactice și personalul didactic auxiliar, care nu dețin locuință în localitatea unde aceștia își au postul.http://lege5.ro/Gratuit/g4ztcnrrge/normele...e-stat-din-1507

P.S.

de exxemplu un cadru didactic cu post/catedra intr-o localitate din judetul Constanta (e doar o presupunere) avand locuinta (proprietar) in localitatea respectiva isi cumpara o alta locuinta in judetul Timis ... e frustrant sa nu i se deconteze naveta de la Timis la Constanta? blink.gif

Oricum se decontează în limita a 50 de km.
Poate sa-și vândă locuința din sat.
Mesaj personal
atomic
Trimis: 3 Apr 2017, 07:14 PM

Utilizator avansat

QUOTE (012 @ 3 Apr 2017, 07:05 PM)
QUOTE (atomic @ 3 Apr 2017, 04:53 PM)
Art. 3. -

P.S.

de exxemplu un cadru didactic cu post/catedra intr-o localitate din  judetul Constanta (e doar o presupunere) avand locuinta (proprietar) in localitatea respectiva isi cumpara o alta locuinta in judetul Timis ... e frustrant sa nu i se deconteze naveta de la Timis la Constanta? blink.gif

Poate sa-și vândă locuința din sat.

de cand e limita cu 50 de km? unsure.gif
p.s.
"(4) Distanța pentru care se decontează abonamentul/biletul și care este înscrisă pe documentul justificativ este distanța dintre localitatea de domiciliu/reședință a beneficiarului și localitatea în care se află unitatea de învățământ."

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 3 Apr 2017, 07:21 PM

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
roset
Trimis: 3 Apr 2017, 07:32 PM

Mentor

La 49 km primești decontul, biggrin.gif dar la 50 nimic! wink.gif Unde ați văzut dv scris așa ceva? confused06.gif ( Să nu spuneți că așa v-au spus de la primărie- cei ce vă decontează!)

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
freya1
Trimis: 5 Apr 2017, 03:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 3 Apr 2017, 08:00 PM)
It's not all about the money, you know... Unii dintre noi ar da cutia de chibrite de la oras de 30 m patrati,  pe care au platit deja un miliard jumate la banca,  pe o "casuta di pamant"  sau ceva in mediu rural...mai ales daca ai si copii mici...

De ce, dvstra sunteti de la Secu? wink.gif

--------------------
Mesaj personalTrimite email
012
Trimis: 5 Apr 2017, 04:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 3 Apr 2017, 08:32 PM)

La 49 km primești decontul, biggrin.gif dar la 50 nimic! wink.gif Unde ați văzut dv scris așa ceva? confused06.gif ( Să nu spuneți că așa v-au spus de la primărie- cei ce vă decontează!)

Legea nr. 356/2013 a bugetului de stat pentru anul 2014, în nota nr. 3-Anexa 4 și nota nr. 5-Anexa 5, se precizeză că, din economiile înregistrate de unitățile de învățământ preuniversitar de stat la această categorie de cheltuieli (bunuri și servicii) se pot deconta cheltuieli cu naveta cadrelor didactice, pe perioada cursurilor, în limita distanței de 50 km

Presupun ca s-au pastrat tot in legea bugetului de stat. Altfel, cu locuinta la Timișoara și loc de muncă la Constanța (stand in chirie fără să o declari) ai decont navetă mai mare decât salariul + ceva imposibilități fizice până la inventarea teleportarii
Mesaj personal
atomic
Trimis: 5 Apr 2017, 05:20 PM

Utilizator avansat

QUOTE (012 @ 5 Apr 2017, 04:19 PM)

Legea nr. 356/2013 a bugetului de stat pentru anul 2014, în nota nr. 3-Anexa 4 și nota nr. 5-Anexa 5, se precizeză că, din economiile înregistrate de unitățile de învățământ preuniversitar de stat la această categorie de cheltuieli (bunuri și servicii) se pot deconta cheltuieli cu naveta cadrelor didactice, pe perioada cursurilor, în limita distanței de 50 km

Presupun ca s-au pastrat tot in legea bugetului de stat. Altfel, cu locuinta la Timișoara și loc de muncă la Constanța (stand in chirie fără să o declari) ai decont navetă mai mare decât salariul + ceva imposibilități fizice până la inventarea teleportarii

din legea adusa in discutie (de tine)... 356/2013 ... la ART.1:

"Art. 1

Prezenta lege prevede și autorizează pentru anul bugetar 2014 veniturile pe capitole și subcapitole și cheltuielile pe destinații și pe ordonatori principali de credite pentru bugetul de stat, bugetele Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate, creditelor externe, fondurilor externe nerambursabile și activităților finanțate integral din venituri proprii."

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 5 Apr 2017, 05:23 PM

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
roset
Trimis: 5 Apr 2017, 05:44 PM

Mentor

QUOTE (freya1 @ 5 Apr 2017, 03:35 PM)
It's not all about the money, you know... Unii dintre noi ar da cutia de chibrite de la oras de 30 m patrati,  pe care au platit deja un miliard jumate la banca,  pe o "casuta di pamant"  sau ceva in mediu rural...mai ales daca ai si copii mici...

Nu, nu sunt de-acolo! Cei de-acolo scriu mai corect decât dumneavoastră! Asta trebuia să înțelegeți! happy30.gif

--------------------
atomic
Trimis: 5 Apr 2017, 06:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 5 Apr 2017, 05:44 PM)
QUOTE (freya1 @ 5 Apr 2017, 03:35 PM)

Nu, nu sunt de-acolo! Cei de-acolo scriu mai corect decât dumneavoastră! Asta trebuia să înțelegeți! happy30.gif

exista o scriere "mai corecta" decat cea "corecta"? tongue.gif

Acest mesaj a fost modificat de către atomic la data 5 Apr 2017, 06:31 PM

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
cristina_rotaru2001
Trimis: 5 Apr 2017, 06:35 PM

Utilizator activ

Mă onorează răspunsul fiecăruia dintre dumneavoastră care a pierdut un pic din timpul propriu pentru a-mi lămuri problema. Da, apartamentul meu e la aproximativ 50 de km distanță de casa de la țară pe care o am și cu adevărat trebuie să mă mut cu cei doi minori ai mei care merg la liceu acolo și care sunt singuri acum. Da, mi se pare frustrant ca eu să nu pot primi naveta pe care în mod real va trebui să o fac, ca pedeapsă că mi-am permis să-mi cumpăr o locuință în orașul în care copiii mei vor fi nevoiți să locuiască singuri. Mulțumesc tuturor pentru păreri!
Mesaj personal
atomic
Trimis: 5 Apr 2017, 07:47 PM

Utilizator avansat

QUOTE (cristina_rotaru2001 @ 5 Apr 2017, 06:35 PM)
Mă onorează răspunsul fiecăruia dintre dumneavoastră care a pierdut un pic din timpul propriu pentru a-mi lămuri problema. Da, apartamentul meu e la aproximativ 50 de km distanță de casa de la țară pe care o am și cu adevărat trebuie să mă mut cu cei doi minori ai mei care merg la liceu acolo și care sunt singuri acum. Da, mi se pare frustrant ca eu să nu pot primi naveta pe care în mod real va trebui să o fac, ca pedeapsă că mi-am permis să-mi cumpăr o locuință în orașul în care copiii mei vor fi nevoiți să locuiască singuri. Mulțumesc tuturor pentru păreri!

cine-si permite sa-si cumpere o a doua casa nu-si permite sa suporte cheltuielile cu naveta la locul de munca? blink.gif

--------------------
(Albert-Einstein)
SAU
Mesaj personal
lbadaca
Trimis: 5 Apr 2017, 08:36 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 5 Apr 2017, 08:47 PM)
cine-si permite sa-si cumpere o a doua casa nu-si permite sa suporte cheltuielile cu naveta la locul de munca? blink.gif

Unde e lege e tocmeala ? Scrie undeva in lege ca daca ai 10 case (bineinteles, nu in localitatea unde se afla unitatea de invatamant) trebuie sa-ti fie rusine sa ceri decontarea navetei ?

PS: la noi la scoala (naveta de 40 km) se deconteaza dupa lupte "seculare" cate doua-trei luni pe an, culmea cele care au si zile de vacanta (septembrie, decembrie, februarie) minus aceste zile de vacanta pt. ca primarul considera ca daca elevii sunt in vacanta si profesorii sunt in vacanta.

--------------------
Nenorocirea unui om este șansa altuia. (Jerome K. Jerome)
Mesaj personal
corina_77
Trimis: 5 Apr 2017, 08:42 PM

Utilizator avansat

Si nimeni nu se gandeste sa ceara decontarea navetei din bani alocati de la minister, nu de la primarii.
Asa, la unii se deconteaza, la altii nu, dupa mila primarului.

Bine ca in alte sectoare bugetare, se dau bani pentru chirii, alimente, transport, etc.

Acest mesaj a fost modificat de către corina_77 la data 5 Apr 2017, 08:43 PM
Mesaj personal
roset
Trimis: 6 Apr 2017, 07:37 AM

Mentor

exista o scriere "mai corecta" decat cea "corecta"? tongue.gif

Între cele două ,,categorii” , da! tongue.gif (Se pot face comparații)!

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 6 Apr 2017, 07:38 AM

--------------------
012
Trimis: 6 Apr 2017, 01:48 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 5 Apr 2017, 06:20 PM)
QUOTE (012 @ 5 Apr 2017, 04:19 PM)

din legea adusa in discutie (de tine)... 356/2013 ... la ART.1:

"Art. 1

Prezenta lege prevede și autorizează pentru anul bugetar 2014 veniturile pe capitole și subcapitole și cheltuielile pe destinații și pe ordonatori principali de credite pentru bugetul de stat, bugetele Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate, creditelor externe, fondurilor externe nerambursabile și activităților finanțate integral din venituri proprii."

Sper ca ați observat (dumneavoastră) și presupunerea făcută în mod logic. Cei care au timp pot căuta.
Mesaj personal
andreea2011
Trimis: 24 Sep 2018, 06:30 PM

Utilizator activ

Daca esti la plata cu ora (pensionar) , ai contract de incadrare in invatamant , ar trebui sa ti se deconteze transportul?
Mesaj personal
AMA.A
Trimis: 24 Sep 2018, 09:24 PM

Utilizator activ

Mai stati si la pensie . Sunt destule cadre didactice tinere care-si doresc un post in invatamant si nu au loc de pensionari.
Mesaj personal
andreea2011
Trimis: 26 Sep 2018, 01:17 PM

Utilizator activ

Sa stiti ca orele mele -putine mi au fost atribuite fara sa fie cineva privat de ele- asa e legea - si cadrul asociat, pensionar mai are dreptul in anumite conditii . O sa vedeti cand veti ajunge la pensie cu ce pensie iesiti- nu e pensie din sistemul juridic etc.
Mesaj personal
sinvlex
Trimis: 26 Sep 2018, 01:38 PM

Utilizator avansat

QUOTE (andreea2011 @ 24 Sep 2018, 07:30 PM)
Daca esti la plata cu ora (pensionar) , ai contract de incadrare in invatamant , ar trebui sa ti se deconteze transportul?

Da.

--------------------
www.sinvlex.ro - blog neoficial și independent - despre sindicate * învățământ * lege

Nu dețin nicio funcție sindicală. Prin urmare, vă rog să nu vă mai vărsați năduful asupra mea ! :)

Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IMYahooMSN
roset
Trimis: 26 Sep 2018, 04:20 PM

Mentor

QUOTE (AMA.A @ 24 Sep 2018, 09:24 PM)
Mai stati si la pensie . Sunt destule cadre didactice tinere care-si doresc un post in invatamant si nu au loc de pensionari.

laugh.gif Serios? Chiar știți asemenea situații? Dar situațiile când tinerii nu se prezintă la posturi (că școala nu este după colțul blocului) nu știți? wink.gif De ce inspectoratele , undeva după începerea activității cu elevii, solicită 150- 200 de pensionari (suplinitori), oare v-ați întrebat? Puțină decență și cunoașterea situației sistemului n-ar strica nimănui! confused06.gif

--------------------
Kristina1c
Trimis: 26 Sep 2018, 11:54 PM

Utilizator activ

QUOTE (AMA.A @ 24 Sep 2018, 10:24 PM)

Cei tineri sa mearga la titularizare, sa ia peste 7, sa ia si definitivatul si vor lua posturi inaintea pensionarilor. In caz contrar.....preferam pensionarii sad53.gif sad53.gif
Mesaj personal
ana_n
Trimis: 30 Oct 2018, 02:28 PM

Utilizator activ

Stie cineva daca un director care efectueaza orele de predare in localitatea de domiciliu, iar functia de director o exercita in alta localitate in care nu are ore, are dreptul la decontarea navetei? Este o situatie similara cu a inspectorilor, carora nu li se deconteaza?
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved