Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> vechimea in munca -calculata necorespunzator
Arancia
Trimis: 7 Aug 2018, 12:20 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua dragi colegi,

Stiu ca va bucurati de vacanta, dar sper sa va gasiti un pic de timp pentru a va da cu parerea sau a imi da o indrumare pentru situatia mea.

Vechimea mea in invatamant: 6-10 ani. In munca este de 10-15 ani, am trecut la aceasta transa din anul scolar 2016-2017, numai ca la secretariat, unde se presupune ca se face actualizarea dosarelor, nu au observat lucrul acesta. Am facut cerere doar pentru trecerea la o alta transa in invatamant, nu si in munca, stiu ca pentru vechimea in munca nu este nevoie de cerere. Iar eu mi-am dat seama cu intarziere ca nu mi-au luat in calcul trecerea la o alta transa in munca (mentionez ca pe fluturasul de salariu nu este trecuta vechimea in munca). Apoi, fiind tot felul de situatii cu salariul (ore suplimentare platite sau neplatite ca nu ia Edusal-ul mai mult de 4 pe luna, ca a dat Edusalul gres ca nu stiu ce), la un moment dat nu iti mai dai seama ce si cum. Astfel, pe parcursul anului scolar 2016-2017 nu am avut sporul de vechime 15% in munca, ci doar 10%. In momentul in care mi-am dat seama ca nu este in regula, am facut cereri pentru: semnalare, calculare si indreptarea greselii. Intr-un final am primit doua cereri raspuns: una de constatare, in care era un raspuns scurt ca intr-adevar nu s-a luat corespunzator vechimea in munca, apoi o calculare (in brut), pe acel an scolar, cu mentiunea in scris ca nu sunt fonduri pentru a imi fi platita diferenta, ci ca la posibile hotarari judecatoresti se va incerca sa primesc acea diferenta.
Astfel, ma aflu in urmatoarea situatie: cum pot proceda pentru a imi recupera acea diferenta? care nu este o nimica toata. Ajuta daca fac o cerere cand se face bugetul sa se aiba si dreptul meu salarial in vedere? Exista o posibilitate in Edusal prin care scoala imi poate aloca suma?

M-ar ajuta niste pareri sau sugestii de a rezolva aceasta chestiune. Daca printre dvs mai sunt colegi care s-au lovit de astfel de situatie, rog sa imi impartaseasca cum au procedat.
Va multumesc frumos si vacanta placuta.

Acest mesaj a fost modificat de către Arancia la data 7 Aug 2018, 12:21 PM
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 7 Aug 2018, 02:49 PM

Mentor

QUOTE (Arancia @ 7 Aug 2018, 01:20 PM)
Buna ziua dragi colegi,

Stiu ca va bucurati de vacanta, dar sper sa va gasiti un pic de timp pentru a va da cu parerea sau a imi da o indrumare pentru situatia mea.

Vechimea mea in invatamant: 6-10 ani. In munca este de 10-15 ani, am trecut la aceasta transa din anul scolar 2016-2017, numai ca la secretariat, unde se presupune ca se face actualizarea dosarelor, nu au observat lucrul acesta. Am facut cerere doar pentru trecerea la o alta transa in invatamant, nu si in munca, stiu ca pentru vechimea in munca nu este nevoie de cerere. Iar eu mi-am dat seama cu intarziere ca nu mi-au luat in calcul trecerea la o alta transa in munca (mentionez ca pe fluturasul de salariu nu este trecuta vechimea in munca). Apoi, fiind tot felul de situatii cu salariul (ore suplimentare platite sau neplatite ca nu ia Edusal-ul mai mult de 4 pe luna, ca a dat Edusalul gres ca nu stiu ce), la un moment dat nu iti mai dai seama ce si cum. Astfel, pe parcursul anului scolar 2016-2017 nu am avut sporul de vechime 15% in munca, ci doar 10%. In momentul in care mi-am dat seama ca nu este in regula, am facut cereri pentru: semnalare, calculare si indreptarea greselii. Intr-un final am primit doua cereri raspuns: una de constatare, in care era un raspuns scurt ca intr-adevar nu s-a luat corespunzator vechimea in munca, apoi o calculare (in brut), pe acel an scolar, cu mentiunea in scris ca nu sunt fonduri pentru a imi fi platita diferenta, ci ca la posibile hotarari judecatoresti se va incerca sa primesc acea diferenta.
Astfel, ma aflu in urmatoarea situatie: cum pot proceda pentru a imi recupera acea diferenta? care nu este o nimica toata. Ajuta daca fac o cerere cand se face bugetul sa se aiba si dreptul meu salarial in vedere? Exista o posibilitate in Edusal prin care scoala imi poate aloca suma?

M-ar ajuta niste pareri sau sugestii de a rezolva aceasta chestiune. Daca printre dvs mai sunt colegi care s-au lovit de astfel de situatie, rog sa imi impartaseasca cum au procedat.
Va multumesc frumos si vacanta placuta.

1.Nici pentru promovarea la alta transa de vechime in invatamant nu trebuie cerere, a se vedea contractul colectiv de munca;

2. Astfel de restante nu se esaloneaza, a se consulta jurisprudenta Curtii Constitutionale. Solutia? Plangere la ITM, care are obligatia de a pastra anonimatul plangerii.

3.A nu calcula si acorda drepturile banesti inseamna si abatere disciplinara.
Mesaj personal
4ward
Trimis: 7 Aug 2018, 02:50 PM

Utilizator avansat

Încadrată greșit în anul șc.2016-17.Practic mi s-a plătit a 18-a oră din catedră la plata cu ora (până cu un an în urmă la școala unde am completare aveam 4 ore, ceea ce făcea ca una dintre cele 15 ore de la șc.unde am baza să fie plătită la PCO; anul următor s-au comasat clase și nu am mai avut decât 3 ore în completare, dar la școala de bază nu s-a actualizat încadrarea mea).Cereri peste cereri pt.diferențe.Anul acesta s-a schimbat conducerea.Răspunsul primit: "n-a vrut contabila" (!).
Singura soluție este acționarea în instanță.

Acest mesaj a fost modificat de către 4ward la data 7 Aug 2018, 02:52 PM

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 7 Aug 2018, 03:00 PM

Mentor

QUOTE (4ward @ 7 Aug 2018, 03:50 PM)
Încadrată greșit în anul șc.2016-17.Practic mi s-a plătit a 18-a oră din catedră la plata cu ora (până cu un an în urmă la școala unde am completare aveam 4 ore, ceea ce făcea ca una dintre cele 15 ore de la șc.unde am baza să fie plătită la PCO; anul următor s-au comasat clase și nu am mai avut decât 3 ore în completare, dar la școala de bază nu s-a actualizat încadrarea mea).Cereri peste cereri pt.diferențe.Anul acesta s-a schimbat conducerea.Răspunsul primit: "n-a vrut contabila" (!).

Nu chiar, dar nu am vazut profi interesati de dezbaterea despre art. 297

Abuzul în serviciu

(1) Fapta funcționarului public care, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, nu îndeplinește un act sau îl îndeplinește în mod defectuos și prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcție publică.

...o singura plangere penala intr un judet si sa vezi "demarcare" pe astfel de indivizi!:))

Acest mesaj a fost modificat de către yoko70 la data 7 Aug 2018, 03:01 PM
Mesaj personal
Arancia
Trimis: 7 Aug 2018, 03:29 PM

Utilizator
**

Intr-adevar, nu trebuie cerere depusa. Desi cu acest lucru a incercat doamna director sa ma combata si sa arunce vina la mine. A fost neplacut sa constat ca asa stau lucrurile la necaz, ca nu se recunoaste greseala, ca nu s-a numit un responsabil si ca tot pe tine incearca sa te scoata vinovat. Mai mult, s-a insistat foarte pe ideea ca de ce eu am vazut asa de tarziu si nu pe DE CE s-a gresit, de ce nu suntem mai atenti, CUM putem sa rezolvam.

Sunt in relatii bune cu directorul scolii, am incercat sa explic omeneste ca pentru mine si familia mea orice banut din munca mea este important si ca dincolo de toate acestea este dreptul meu la o salarizare corecta. Din tot speechul meu catre doamna director, concluzia a fost ca sistemul e de vina...ca toate sunt asa incurcate ca nu se mai pot face modificari in Edusal, ca acum salarizarea tine de inspectorat, ca si ca ...in afara de a-mi asculta oful nu a facut ceva concret, iar raspunsul la solicitariea mea de a imi calcula macar diferenta a venit tarziu. M-a dezamagit lucrul acesta, ca sunt implicata mult in scoala si sunt in grafic cu toate cele, ca eu am oferit mult timp, disponibilitate pentru scoala, iar ce a tinut de scoala in secunda doi sa faca, sa dea un raspuns in timp rapid cel putin, nu s-a facut, ce sa mai zic de lucruri care solicita alte resurse in afara de bunavointa si promptitudine ...astfel lucrul acesta ma ambitioneaza sa nu las lucrurile asa.

Tot din scoala, mi s-a spus ca treaba aceasta se rezolva in justitie, dar intr-un mod descurajator, mai mult preventiv...ca nu cumva sa-mi treaca o idee.

Acest mesaj a fost modificat de către Arancia la data 7 Aug 2018, 03:41 PM
Mesaj personal
Arancia
Trimis: 7 Aug 2018, 03:33 PM

Utilizator
**

QUOTE (4ward @ 7 Aug 2018, 03:50 PM)

Si aveti de \gand sa mergeti mai departe? Sau ...nu se merita? dupa cum spun multi...
Eu una zic ca se merita pentru a le combate superficialitatea alta-data, pentru a invata ca nu ne jucam asa de-a "lasa ca nu se baga de seama".
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 7 Aug 2018, 03:39 PM

Mentor

QUOTE (Arancia @ 7 Aug 2018, 04:29 PM)
Intr-adevar, nu trebuie cerere depusa. Desi cu acest lucru a incercat doamna director sa ma combata si sa arunce vina la mine. A fost neplacut sa constat ca asa stau lucrurile la necaz, ca nu se recunoaste greseala, ca nu s-a numit un responsabil si ca tot pe tine incearca sa te scoata vinovat. Mai mult, s-a insistat foarte pe ideea ca de ce eu am vazut asa de tarziu si nu pe DE CE s-a gresit, de ce nu suntem mai atenti, CUM putem sa rezolvam.

Sunt in relatii bune cu directorul scolii, am incercat sa explic omeneste ca pentru mine si familia mea orice banut din munca mea este important si ca dincolo de toate acestea este dreptul meu la o salarizare corecta. Din tot speechul meu catre doamna director, concluzia a fost ca sistemul e de vina...ca toate sunt asa incurcate ca nu se mai pot face modificari in Edusal, ca acum salarizarea tine de inspectorat, ca si ca ...in afara de a-mi asculta oful nu a facut ceva concret, iar raspunsul la solicitarile mele a venit tarziu. M-a dezamagit lucrul acesta, ca sunt implicata mult in scoala si sunt in grafic cu toate cele, ca eu am oferit mult timp, disponibilitate pentru scoala, iar ce a tinut de scoala in secunda doi sa faca, sa dea un raspuns in timp rapid, nu s-a facut, astfel lucrul acesta ma ambitioneaza sa nu las lucrurile asa.

Tot din scoala, mi s-a spus ca treaba aceasta se rezolva in justitie, dar intr-un mod descurajator, mai mult preventiv...ca nu cumva sa-mi treaca o idee.

Plangere la inspectia muncii...
Mesaj personal
Arancia
Trimis: 7 Aug 2018, 03:46 PM

Utilizator
**

1.Ce rezolva inspectia muncii? in afara de a constata?
2. Eu inca vreau sa se rezolve problema la nivel de scoala. Ce atata zarva, la un adica sa se numeasca responsabilul si sa-i puna din buzunar. Dar le pica greu sa faca asta. Lor li se pare putin, ma refer la nivel de secretariat -contabil, secretar, director- dar sa-i puna careva din buzunar, nu.
3. Vreau sa stiu, daca atunci cand se face bugetul scolii, se aloca banuti si pentru astfel de situatii.
Mesaj personal
Arancia
Trimis: 7 Aug 2018, 03:50 PM

Utilizator
**

Actionarea in instanta presupune timp si resurse. Iar, ei cei care ne gresesc, mizeaza pe faptul ca nu le avem, si asa stau linistiti.
Nu stiu ce trebuie facut, cat cost implica, care sunt pasii, dar cand imi pierd rabdarea, pot incerca si asa...
Ideea este sa nu treaca cei 3 ani, nu? Parca asa este pentru a iti recupera o diferenta sau pentru a semnala ceva gresit.
Mesaj personal
Arancia
Trimis: 7 Aug 2018, 03:54 PM

Utilizator
**

yoko70,7 Aug 2018, 04:39 PM
Plangere la inspectia muncii...

Apoi, stiti cum este, cica nu te lasa sufletul ca doar faci parte din colectiv, si cum spuneam, relatii bune cu aceasta conducere a scolii. In acelasi timp,zici dar pe ei cum i-a lasat sufletul sa arunce vina la tine si nu au macar bunul simt la nivel declarativ sa-si recunoasca greseala. Nu a existat curaj din partea directorul de a spune unde s-a gresit, cine a gresit, si-a impachetat cu multa atentie cuvintele, dar asta nu-i face cinste intr-o astfel de situatie. Ma deranjeaza ca de multe ori foloseste cuvantul "asumare", sa ne asumam aia si aia, dar in acest caz nimeni nu si-a asumat.
Cele doua aspecte care nu imi dau pace sunt: modul cum s-a actionat, delasare si incercarea de culpabilizare, si apoi faptul ca nu s-a incercat gasirea unei solutii.

Acest mesaj a fost modificat de către Arancia la data 7 Aug 2018, 04:01 PM
Mesaj personal
florica_s
Trimis: 7 Aug 2018, 04:43 PM

Utilizator activ

Adresati-va juristului de la Inspectorat, anuntand in acelasi timp ca veti consulta un avocat.
Nu va faceti iluzii ca, la o adica, cineva isi va asuma faptul ca a gresit.
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 7 Aug 2018, 05:19 PM

Mentor

QUOTE (Arancia @ 7 Aug 2018, 04:46 PM)
2. Eu inca vreau sa se rezolve problema la nivel de scoala. Ce atata zarva, la un adica sa se numeasca responsabilul si sa-i puna din buzunar. Dar le pica greu sa faca asta. Lor li se pare putin, ma refer la nivel de secretariat -contabil, secretar, director- dar sa-i puna careva din buzunar, nu.
3. Vreau sa stiu, daca atunci cand se face bugetul scolii, se aloca banuti si pentru astfel de situatii.

1.ITM-ul poate da si amenzi;

2.Plata unor astfel de sume nu e conditionata de buget;

3. ISJ-ul stie? Dar Ministerul?

4. Avocatul Poporului; sesizare la care sa anexati si raspunsul la cerere;

5.Plangere penala pentru abuz in serviciu/neglijenta in serviciu;

6. Proces in care sa soliciti si daune-interese, apoi ...executare silita!
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 7 Aug 2018, 05:20 PM

Mentor

QUOTE (Arancia @ 7 Aug 2018, 04:50 PM)
Actionarea in instanta presupune timp si resurse. Iar, ei cei care ne gresesc, mizeaza pe faptul ca nu le avem, si asa stau linistiti.
Nu stiu ce trebuie facut, cat cost implica, care sunt pasii, dar cand imi pierd rabdarea, pot incerca si asa...
Ideea este sa nu treaca cei 3 ani, nu? Parca asa este pentru a iti recupera o diferenta sau pentru a semnala ceva gresit.

Daca nu esti membra de sindicat ...
Mesaj personal
Arancia
Trimis: 7 Aug 2018, 05:23 PM

Utilizator
**

M-ai prins. smile.gif Nu sunt. Am fost destui ani, si am incercat si varianta fara.
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 7 Aug 2018, 05:26 PM

Mentor

QUOTE (Arancia @ 7 Aug 2018, 06:23 PM)
M-ai prins. smile.gif Nu sunt. Am fost destui ani, si am incercat si varianta fara.

cat pierzi in fiecare luna? 60 de lei*24 de luni?
Mesaj personal
4ward
Trimis: 7 Aug 2018, 05:27 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Arancia @ 7 Aug 2018, 03:33 PM)
Si aveti de \gand sa mergeti mai departe? Sau ...nu se merita? dupa cum spun multi...
Eu una zic ca se merita pentru a le combate superficialitatea alta-data, pentru a invata ca nu ne jucam asa de-a "lasa ca nu se baga de seama".

Da, exact din motivul invocat de dv.Sunt multe drepturi de care își bate joc, nu a decontat niciodată delegațiile, fostul director i-a cântat în strună, actualul a zis că n-a vrut.Ce-ar fi să nu vreau nici eu să-mi fac orele, să intru în clasă și să mă culc ? Bătaie de cap nu e, intenționez să acționez prin sindicat, fiind un conflict de muncă.

--------------------
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 7 Aug 2018, 05:31 PM

Mentor

QUOTE (4ward @ 7 Aug 2018, 06:27 PM)

Da, exact din motivul invocat de dv.Sunt multe drepturi de care își bate joc, nu a decontat niciodată delegațiile, fostul director i-a cântat în strună, actualul a zis că n-a vrut.Ce-ar fi să nu vreau nici eu să-mi fac orele, să intru în clasă și să mă culc ? Bătaie de cap nu e, intenționez să acționez prin sindicat, fiind un conflict de muncă.

Cand s-a facut evaluarea directorului nu v-a intrebat nimic ISJ-ul? Isi bate joc de un om si mai are calificativul FB/mai e in functie? Cum isi motiveaza salariatii?
Mesaj personal
Arancia
Trimis: 7 Aug 2018, 05:32 PM

Utilizator
**

QUOTE (yoko70 @ 7 Aug 2018, 06:19 PM)
2. Eu inca vreau sa se rezolve problema la nivel de scoala. Ce atata zarva, la un adica sa se numeasca responsabilul si sa-i puna din buzunar.  Dar le pica greu sa faca asta. Lor li se pare putin, ma refer la nivel de secretariat -contabil, secretar, director- dar sa-i puna careva din buzunar, nu. 

1. Nu ma ajuta sa le dea lor amenzi. Nu vad situatia asa: eu-ei, suntem un noi...un colectiv.
2.Dar de ce este conditionata?
3. Nu. Situatia am expus-o doar la nivel de scoala.
4.Se ocupa aceasta institutie de asa ceva?
5. Nu stiu cui sa-i fac ca nu stiu vinovatul, teoretic secretarul trebuie sa actualizeze baza de date. Intre timp, s-a schimbat secretara.
6.Cat costa? (fara implicarea sindicatului) Pe cate luni sau pe cati ani se poate intinde un proces?

Mesaj personal
4ward
Trimis: 7 Aug 2018, 05:33 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Arancia @ 7 Aug 2018, 03:46 PM)

Am făcut plângere la Curtea de Conturi.Mi-au răspuns că au înaintat sesizarea mea Inspectoratului.De la care am primit un răspuns tipic comunist: veți primi luna viitoare, lucru care nu s-a întâmplat.

--------------------
Mesaj personal
4ward
Trimis: 7 Aug 2018, 05:39 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 7 Aug 2018, 05:31 PM)
Cand s-a facut evaluarea directorului nu v-a intrebat nimic ISJ-ul? Isi bate joc de un om si mai are calificativul FB/mai e in functie? Cum isi motiveaza salariatii?

Cu ce mă încălzește pe mine calificativul bun/slab al directorului ? Am primit un chestionar pentru evaluarea directorului cu delegație.Are vreo relevanță ? Legal, nici nu ar fi avut voie să ocupe funcția de director, pentru că la momentul acela nu avea nici măcar gradul II.Despre ce vorbim ... ?

Acest mesaj a fost modificat de către 4ward la data 7 Aug 2018, 05:40 PM

--------------------
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 7 Aug 2018, 05:39 PM

Mentor

QUOTE (Arancia @ 7 Aug 2018, 06:32 PM)
2. Eu inca vreau sa se rezolve problema la nivel de scoala. Ce atata zarva, la un adica sa se numeasca responsabilul si sa-i puna din buzunar.  Dar le pica greu sa faca asta. Lor li se pare putin, ma refer la nivel de secretariat -contabil, secretar, director- dar sa-i puna careva din buzunar, nu. 

1. Nu ma ajuta sa le dea lor amenzi. Nu vad situatia asa: eu-ei, suntem un noi...un colectiv.
5. Nu stiu cui sa-i fac ca nu stiu vinovatul, teoretic secretarul trebuie sa actualizeze baza de date. Intre timp, s-a schimbat secretara.
6.Cat costa? (fara implicarea sindicatului) Pe cate luni sau pe cati ani se poate intinde un proces?

astfel de procese sunt gratuite...dar daca iti iei avocat...smile.gif

mai sunt si dezavantaje daca nu esti membru de sindicat

asta e daca tu si cu conducerea sunteti o "fratie", nu stiu de ce te-ar deranja sa ramai fara vreo 2000 de lei, sunteti "in familie", adica un"noi" smile.gif)
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 7 Aug 2018, 05:41 PM

Mentor

QUOTE (4ward @ 7 Aug 2018, 06:39 PM)

Cu ce mă încălzește pe mine calificativul bun/slab al directorului ? Am primit un chestionar pentru evaluarea directorului cu delegație.Are vreo relevanță ? Legal, nici nu ar fi avut voie să focupe funcția de director, pentru că la momentul acela nu avea nici măcar gradul II.Despre ce vorbim ... ?

Inseamna ca sunteti slabi daca directorul nu se teme de lege ...
Mesaj personal
Arancia
Trimis: 7 Aug 2018, 05:43 PM

Utilizator
**

QUOTE (yoko70 @ 7 Aug 2018, 06:31 PM)
QUOTE (4ward @ 7 Aug 2018, 06:27 PM)

Am spus de bine, pe partea pe care am intervenit eu, si pe buna dreptate....la marea adunare.

Intr-adevar, m-a deranjat atitudinea directorului, mi-am dat seama de niste lucruri, dar nu-i vorba despre director aici, cum e, cum nu e, pe mine ma intereseaza sa imi obtin drepturile, sa stiu ce hartie, lege sa-i pun pe masa sa inteleaga ca poate mai mult, decat sa ne fastacim reciproc...ca eu ma mir cum sa mai pun problema, iar directorul se gandeste probabil cum sa scape de gura mea...

Mesaj personal
4ward
Trimis: 7 Aug 2018, 05:50 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 7 Aug 2018, 05:41 PM)
QUOTE (4ward @ 7 Aug 2018, 06:39 PM)

Cu ce mă încălzește pe mine calificativul bun/slab al directorului ? Am primit un chestionar pentru evaluarea directorului cu delegație.Are vreo relevanță ? Legal, nici nu ar fi avut voie să focupe funcția de director, pentru că la momentul acela nu avea nici măcar gradul II.Despre ce vorbim ... ?

Inseamna ca sunteti slabi daca directorul nu se teme de lege ...

Cum ai ajuns la această "asociere" ? Am numit-o eu, nu Inspectoratul ?

--------------------
Mesaj personal
Arancia
Trimis: 7 Aug 2018, 05:54 PM

Utilizator
**

QUOTE (yoko70 @ 7 Aug 2018, 06:39 PM)
QUOTE (Arancia @ 7 Aug 2018, 06:32 PM)

astfel de procese sunt gratuite...dar daca iti iei avocat...smile.gif

mai sunt si dezavantaje daca nu esti membru de sindicat

asta e daca tu si cu conducerea sunteti o "fratie", nu stiu de ce te-ar deranja sa ramai fara vreo 2000 de lei, sunteti "in familie", adica un"noi" smile.gif)

Multumesc pentru raspunsuri. O sa analizez mai bine, ca nu vreau sa las lucrurile asa.

Nu sunt intr-o fratie cu directorul scolii, dar, pastram relatii bune, de respect reciproc. Si apoi, directoarea scolii are buba aceasta ca i-a lipsit curajul de a face ceva in sensul acesta, ca i-a lipsit tactul cand a dat vina la mine, dar altele nu sunt negre.
Cand ma refer la colectiv, am in vedere si pe colegii mei. Este o scoala in care m-am implicat si ma implic mult, eu vreau sa imi rezolv problema, nu dupa mine...potopul. Ca dupa aceasta experienta, raman cu o alta parere despre director, este si asta un fapt. Vreau sa ma axez pe solutii, sa imi rezolv situatia si apoi se vor gasi si vinovati.

Acest mesaj a fost modificat de către Arancia la data 7 Aug 2018, 05:57 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved