Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> vechimea in munca -calculata necorespunzator
4ward
Trimis: 7 Aug 2018, 05:54 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (Arancia @ 7 Aug 2018, 05:43 PM)
Intr-adevar, m-a deranjat atitudinea directorului, mi-am dat seama de niste lucruri, dar nu-i vorba despre director aici, cum e, cum nu e, pe mine ma intereseaza sa imi obtin drepturile, sa stiu ce hartie, lege sa-i pun pe masa sa inteleaga ca poate mai mult,

Stai liniștită, toți se supără când văd că subalternii știu mai multe decât ei.Nu le place.Dacă acționezi în instanță, se inflamează și mai tare, pe asta mizează: că nu vei face ceva să-i superi. sad.gif

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 7 Aug 2018, 05:55 PM

Mentor

QUOTE (4ward @ 7 Aug 2018, 06:50 PM)
QUOTE (yoko70 @ 7 Aug 2018, 05:41 PM)
QUOTE (4ward @ 7 Aug 2018, 06:39 PM)
QUOTE (yoko70 @ 7 Aug 2018, 05:31 PM)
Cand s-a facut evaluarea directorului nu v-a intrebat nimic ISJ-ul? Isi bate joc de un om si mai are calificativul FB/mai e in functie? Cum isi motiveaza salariatii?

Cu ce mă încălzește pe mine calificativul bun/slab al directorului ? Am primit un chestionar pentru evaluarea directorului cu delegație.Are vreo relevanță ? Legal, nici nu ar fi avut voie să focupe funcția de director, pentru că la momentul acela nu avea nici măcar gradul II.Despre ce vorbim ... ?

Inseamna ca sunteti slabi daca directorul nu se teme de lege ...

Cum ai ajuns la această "asociere" ? Am numit-o eu, nu Inspectoratul ?

Ai un director care face ceva pe un drept banal? A cui e vina? De exemplu, cadrele didactice pot cere convocarea CA , iar acolo reprezentantii profesorilor sa solicite sanctiuni pentru directori...
Mesaj personal
Arancia
Trimis: 7 Aug 2018, 06:01 PM

Utilizator
**

QUOTE (4ward @ 7 Aug 2018, 06:33 PM)
QUOTE (Arancia @ 7 Aug 2018, 03:46 PM)
1.Ce rezolva inspectia muncii? in afara de a constata?
2. Eu inca vreau sa se rezolve problema la nivel de scoala. Ce atata zarva, la un adica sa se numeasca responsabilul si sa-i puna din buzunar.  Dar le pica greu sa faca asta. Lor li se pare putin, ma refer la nivel de secretariat -contabil, secretar, director- dar sa-i puna careva din buzunar, nu. 
3. Vreau sa stiu, daca atunci cand se face bugetul scolii, se aloca banuti si pentru astfel de situatii.

Am făcut plângere la Curtea de Conturi.Mi-au răspuns că au înaintat sesizarea mea Inspectoratului.De la care am primit un răspuns tipic comunist: veți primi luna viitoare, lucru care nu s-a întâmplat.

Multumesc pentru raspuns. In astfel de situatii, apelam la Curtea de Conturi?
Eu nu stiu caror institutii sa ma adresez. Aveam in lista sa incep cu inspectoratul si apoi sa vad ce si cum. Imi propun sa fac asta de la 1 septembrie. Totusi, voiam sa stiu daca la buget, s-ar putea putea aloca acei bani sau daca se poate gasi la nivel de scoala vreo solutie. Vreau sa epuizez tot ce se poate la nivel de scoala.
Mesaj personal
4ward
Trimis: 7 Aug 2018, 06:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (yoko70 @ 7 Aug 2018, 05:55 PM)
QUOTE (4ward @ 7 Aug 2018, 06:50 PM)
QUOTE (yoko70 @ 7 Aug 2018, 05:41 PM)
QUOTE (4ward @ 7 Aug 2018, 06:39 PM)
QUOTE (yoko70 @ 7 Aug 2018, 05:31 PM)
Cand s-a facut evaluarea directorului nu v-a intrebat nimic ISJ-ul? Isi bate joc de un om si mai are calificativul FB/mai e in functie? Cum isi motiveaza salariatii?

Cu ce mă încălzește pe mine calificativul bun/slab al directorului ? Am primit un chestionar pentru evaluarea directorului cu delegație.Are vreo relevanță ? Legal, nici nu ar fi avut voie să focupe funcția de director, pentru că la momentul acela nu avea nici măcar gradul II.Despre ce vorbim ... ?

Inseamna ca sunteti slabi daca directorul nu se teme de lege ...

Cum ai ajuns la această "asociere" ? Am numit-o eu, nu Inspectoratul ?

Ai un director care face ceva pe un drept banal? A cui e vina? De exemplu, cadrele didactice pot cere convocarea CA , iar acolo reprezentantii profesorilor sa solicite sanctiuni pentru directori...

În CA sunt două cadre didactice.E drept - n-au schițat nici un gest, deși știam ce urmează și chiar discutam ipotetic înainte de a "ateriza".O colegă suplinitoare ne spusese că la școala unde predase anterior, CA a demis directorul.La noi se codeau să intervină când a hootărât mutarea cancelariei din școală într-o anexă plină de mucegai.

--------------------
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 7 Aug 2018, 06:06 PM

Mentor

QUOTE (Arancia @ 7 Aug 2018, 07:01 PM)
2. Eu inca vreau sa se rezolve problema la nivel de scoala. Ce atata zarva, la un adica sa se numeasca responsabilul si sa-i puna din buzunar.  Dar le pica greu sa faca asta. Lor li se pare putin, ma refer la nivel de secretariat -contabil, secretar, director- dar sa-i puna careva din buzunar, nu. 
3. Vreau sa stiu, daca atunci cand se face bugetul scolii, se aloca banuti si pentru astfel de situatii.

Am făcut plângere la Curtea de Conturi.Mi-au răspuns că au înaintat sesizarea mea Inspectoratului.De la care am primit un răspuns tipic comunist: veți primi luna viitoare, lucru care nu s-a întâmplat.

Eu nu stiu caror institutii sa ma adresez. Aveam in lista sa incep cu inspectoratul si apoi sa vad ce si cum. Imi propun sa fac asta de la 1 septembrie. Totusi, voiam sa stiu daca la buget, s-ar putea putea aloca acei bani sau daca se poate gasi la nivel de scoala vreo solutie. Vreau sa epuizez tot ce se poate la nivel de scoala.

Nu stiu ca daca nu calculeaza drepturile banesti raspund disciplinar?smile.gif

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
4ward
Trimis: 7 Aug 2018, 06:14 PM

Utilizator avansat

Se fac 2 ani ...
Și nu a răspuns în nici un fel.Școala a răspuns Inspectoratului, am primit și eu o copie, ISJ a zis că voi primi în iulie.Ce mai vrei ?!

Acest mesaj a fost modificat de către 4ward la data 7 Aug 2018, 06:17 PM

--------------------
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 7 Aug 2018, 06:19 PM

Mentor

Neplata salariului poate face obiectul unei :
- unei sesizari la ITM-ul in raza caruia acel angajator isi are sediul social
In sesizare veti specifica datele dvs de identitate , precum si neregulile savarsite de catre angajatorul dvs in legatura cu relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca . De exemplu, neplata drepturilor salariale, neinregistrarea demisiei, neplata orelor suplimnetare, neacordarea repausului saptamanal etc.

ITM-ul va constata incalcarea legislatiei muncii , va putea trasa ca masura prezentarea dovezii de plata a salariului si va putea sanctiona - indirect - cu avertisment sau cu amenda pe angajator, dar - atentie - nu-l poate obliga pe angajator sa va plateasca salariile restante.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

- unei actiuni in instanta la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca.
Singura autoritate in stat care il poate obliga pe angajator este instanta de judecata. Actiunea se depune la Tribunalul in a carui raza aveti domiciliu sau locul de munca , in termen de 3 ani de la data de cand trebuia sa va plateasca salariile. Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare.

https://www.avocatnet.ro/forum/discutie_574...e-pot-face.html
Mesaj personal
4ward
Trimis: 7 Aug 2018, 06:31 PM

Utilizator avansat

Am să încerc și varianta asta, numai ca să avem de ce să ne amuzăm până în septembrie, la proces. laugh.gif

Acest mesaj a fost modificat de către 4ward la data 7 Aug 2018, 06:32 PM

--------------------
Mesaj personal
4ward
Trimis: 7 Aug 2018, 06:31 PM

Utilizator avansat

@Arancia, v-am trimis un mesaj.

--------------------
Mesaj personal
Arancia
Trimis: 7 Aug 2018, 09:20 PM

Utilizator
**

QUOTE (yoko70 @ 7 Aug 2018, 07:06 PM)
QUOTE (Arancia @ 7 Aug 2018, 07:01 PM)

Nu stiu ca daca nu calculeaza drepturile banesti raspund disciplinar?smile.gif

Cine raspunde disciplinar? Directorul, contabilul?

Cred ca nu stiu, pentru ca altfel nu ar fi amanat atat de mult timp sa-mi calculeze. Sau nu au avut zor pentru ca nu exista cazuri similare, nu au auzit de astfel de situatii si atunci nu cred ca se va intampla tocmai acum. Cati directori sau contabili sau secretare au fost sanctionati cand ceva nu a fost in regula cu salariul, incadrarea cadrelor didactice? Sunt convinsa cu niciunul. Daca nu avem un exemplu...
Mesaj personal
Arancia
Trimis: 7 Aug 2018, 09:29 PM

Utilizator
**

QUOTE (florica_s @ 7 Aug 2018, 05:43 PM)
Adresati-va juristului de la Inspectorat, anuntand in acelasi timp ca veti consulta un avocat.
Nu va faceti iluzii ca, la o adica, cineva isi va asuma faptul ca a gresit.

Am sa imi fac un drum pe la inspectorat la inceputul lui septembrie.

Eu vreau sa stiu ce poate impiedica scoala sa iti plateasca aceste diferente? Ca asta cu lipsa de fonduri este "un panaceu" la orice soliciare a noastra.
Au fost situatii, cand din banii pentru formari se acopereau alte nevoi. Nu se poate face asa si in cazul diferentelor?
Pe mine ma intereseaza ce solutii exista la nivel de scoala. Credeti ca chiar daca ar vrea, directorul nu ar putea rezolva asta? Este ingradit de legislatie?
Mesaj personal
Arancia
Trimis: 7 Aug 2018, 10:07 PM

Utilizator
**

In raspunsul catre cererea mea este formulat astfel: "Aceasta diferenta o veti obtine cand scoala va avea buget alocat pentru hotararile judecatoresti sau atunci cand programul EDUSAL va permite inregistrarea de corectii."
Nici in prezent nu se pot face corectii? Iar atunci cand se pot face, nu vor fi din nou fonduri ...si tot asa.
Mesaj personal
4ward
Trimis: 7 Aug 2018, 10:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Arancia @ 7 Aug 2018, 09:29 PM)
daca ar vrea, directorul nu ar putea rezolva asta? Este ingradit de legislatie?

Păi cum să fie ? Orice eroare se îndreaptă de către cel care a făcut-o.Sunt banii dv., cu asta nu e de joacă.

--------------------
Mesaj personal
4ward
Trimis: 7 Nov 2018, 06:16 PM

Utilizator avansat

Ați primit restanțele ? Se face ștat rectificativ, dar trebuie notă explicativă a contabilului către ISJ.

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved