Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Interzicerea concursurilor școlare??, Dezbatere
valiciuca
Trimis: 18 Oct 2018, 04:24 PM

Utilizator activ

Grup: Members

La consfătuiri s-a anuntat că se interzice participarea la concursurile școlare, se vor lua în considerare doar olimpiadele. Mă gândesc că nu apar în CAEN doar ca să aibă activitate cei care le avizează!? Știți ceva despre aceste anomalii?
Mesaj personal
SACERDOTUL
Trimis: 18 Oct 2018, 06:38 PM

Utilizator activ

Nu sunt interzise dar nu se mai punctează.
La ultimul dosar depus mi-au tăiat punctele la toate concursurile de profil deși erau în CAEN sau CAER sau CAEJ și aveau semnătura și ștampila inspectorului general și Nr. din calendar.

Toți colegii au pățit la fel.

Nu am primit nicio justificare argumentată pe vreo norma sau act legislativ.
Mesaj personalYahoo
epetroiu
Trimis: 18 Oct 2018, 07:05 PM

Utilizator activ

Doar olimpiadele trucate? confused06.gif
Mesaj personal
ANCA75
Trimis: 18 Oct 2018, 09:07 PM

Utilizator avansat

QUOTE (epetroiu @ 18 Oct 2018, 08:05 PM)
Doar olimpiadele trucate? confused06.gif

Dar mai exista ceva netrucat??? Sunt peste tot prietene, colege de facultate, rude, "bisericuțe”, subiecte cunoscute de ”cine trebuie” etc, etc.
Mesaj personal
4ward
Trimis: 20 Oct 2018, 11:00 PM

Utilizator avansat

QUOTE (SACERDOTUL @ 18 Oct 2018, 07:38 PM)
Nu sunt interzise dar nu se mai punctează.
La ultimul dosar depus mi-au tăiat punctele la toate concursurile de profil deși erau în CAEN sau CAER sau CAEJ și aveau semnătura și ștampila inspectorului general și Nr. din calendar.

Ce fel de dosar ?

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
emilia_07
Trimis: 21 Oct 2018, 12:09 AM

Utilizator avansat

Din partea mea, sa le interzica. Aceste concursuri/olimpiade masluite tin de era comunista..mai bine s-ar preocupa de ceilalti, de cei care abia inteleg ce citesc, decat de cei 5% care vor olimpiade si concursuri, doar ca sa creasca ego-ul parintilor cu aceste rezultate sau sa faca punctajul nu stiu carei metodiste, ptr. gradatie de merit. Au ajuns de o penibilitate aceste concursuri de nedescris. Imi amintesc ca acum 3 ani, a trebuit sa refacem toate listele, cu toate punctajele, deoarece fata inspectorului general nu a luat 100 de puncte..si da-i si schimba baremul, cu ordin de sus si recorecteaza toate lucrarile, apoi nu mai spun de colegele care aveau acces la subiecte, cum ieseau odraselele lor cu 100 puncte si cum se dadeau de gol copiii, ca deh, nu stiu sa minta bietii copii, suflete nevinovate. Si toate astea, pe timpul meu, timp neplatit de altfel, timp furat din cele 48 de h, care imi sunt oferite dupa 5 zile lucratoare, timp luat de langa familia mea, ca sa crestem niste ego-uri, sa umflam niste buzunare; ce sa inteleaga copiii din asta? ca unii sunt mai "dastapti" decat altii, doar ca au diploma cu 100 puncte? cat de rusinos!cata de umilitor pentru ceilalti copii din clasa. Cate orgolii hranite si cate ranite?

Acest mesaj a fost modificat de către emilia_07 la data 21 Oct 2018, 12:11 AM
Mesaj personal
4ward
Trimis: 21 Oct 2018, 04:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (emilia_07 @ 21 Oct 2018, 01:09 AM)
Din partea mea, sa le interzica. Aceste concursuri/olimpiade masluite tin de era comunista..mai bine s-ar preocupa de ceilalti, de cei care abia inteleg ce citesc, decat de cei 5% care vor olimpiade si concursuri, doar ca sa creasca ego-ul parintilor cu aceste rezultate sau sa faca punctajul nu stiu carei metodiste, ptr. gradatie de merit. Au ajuns de o penibilitate aceste concursuri de nedescris. Imi amintesc ca acum 3 ani, a trebuit sa refacem toate listele, cu toate punctajele, deoarece fata inspectorului general nu a luat 100 de puncte..si da-i si schimba baremul, cu ordin de sus si recorecteaza toate lucrarile, apoi nu mai spun de colegele care aveau acces la subiecte, cum ieseau odraselele lor cu 100 puncte si cum se dadeau de gol copiii, ca deh, nu stiu sa minta bietii copii, suflete nevinovate. Si toate astea, pe timpul meu, timp neplatit de altfel, timp furat din cele 48 de h, care imi sunt oferite dupa 5 zile lucratoare, timp luat de langa familia mea, ca sa crestem niste ego-uri, sa umflam niste buzunare; ce sa inteleaga copiii din asta? ca unii sunt mai "dastapti" decat altii, doar ca au diploma cu 100 puncte? cat de rusinos!cata de umilitor pentru ceilalti copii din clasa. Cate orgolii hranite si cate ranite?

De ce ați acceptat ? Acum vă plângeți pe forum că ați fost părtașă la o mârșăvie.V-a pus cineva pistolul la tâmplă ?

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 21 Oct 2018, 08:48 PM

Mentor

Dupa parerea mea sunt prea multe afirmații tendențioase in mesajul dvs. făcute cu scopul de a discredita onoarea sau reputația unor profesori. Oferiti-ne cel putin un exemplu concret in care sa

apara mentionarea unui concurs si a cel putin doi membri din comisia de organizare a acestui concurs. In lipsa acestora, tot ce ati scris mai sus nu-i altceva decat un sir de calomnii tendentioase.

Imi pare rau ca am ajuns sa asistam la un atac monstruos la adresa profesorilor din partea unor colegi care indraznesc sa sugereze propunerea interzicerii concursurilor scolare. Sa nu

uitam ca traim intr-o societate democratica care evolueaza printr-o competitie concurentiala generata de concursuri de selectare a talentelor inca de pe bancile scolii sau ale universitatii.

Noapte buna!

--------------------
Albert Einstein: "Dacă oamenii sunt buni doar de frica unei pedepse sau

în
speranța unei răsplate, atunci suntem într-adevăr o adunătură jalnică".

BRA AoPS My (math)blog 350.350 Azi/28.449 Geometry BUC CEDO
Mesaj personal
SACERDOTUL
Trimis: 22 Oct 2018, 03:52 PM

Utilizator activ

QUOTE (Taticu @ 21 Oct 2018, 09:48 PM)

Dupa parerea mea sunt prea multe afirmații tendențioase in mesajul dvs. făcute cu scopul de a discredita onoarea sau reputația unor profesori. Oferiti-ne cel putin un exemplu concret in care sa

apara mentionarea unui concurs si a cel putin doi membri din comisia de organizare a acestui concurs. In lipsa acestora, tot ce ati scris mai sus nu-i altceva decat un sir de calomnii tendentioase.

Imi pare rau ca am ajuns sa asistam la un atac monstruos la adresa profesorilor din partea unor colegi care indraznesc sa sugereze propunerea interzicerii concursurilor scolare. Sa nu

uitam ca traim intr-o societate democratica care evolueaza printr-o competitie concurentiala generata de concursuri de selectare a talentelor inca de pe bancile scolii sau ale universitatii.

Noapte buna!

Mai cunoașteți vreun sistem unde posturile se obțin prin concurs național cu excepția educației, medicinei și magistraturii?

Atentie! Concurs național nu organizat la nivel de instituție...

Eu, nu!
Mesaj personalYahoo
epetroiu
Trimis: 22 Oct 2018, 07:50 PM

Utilizator activ

Corect, daca facem abstractie de articolul 253 cel neconstitutional...
Mesaj personal
emilia_07
Trimis: 22 Oct 2018, 11:29 PM

Utilizator avansat

Oare de ce as fi impotriva acestor concursuri, daca aceste tampenii nu ar fi avut loc?tocmai pentru scarba provocata, ptr ca suntem obligati sa acceptam astfel de mizerii, nu imi doresc sa mai aud de astfel de concursuri. In cate tari, care nu sunt foste comuniste, se mai organizeaza astfel de concursuri sambata?dv sunteti plecat de ani de zile in alta tara, nu stiti cate mizerii au loc in invatamantul romanesc, ca sa creasca salariul unor inspectori, metodisti..ce vreti sa demonstrati cu aceste concursuri?ca 10% au punctaj mare, iar de restul nu se ocupa nimeni, ptr ca in Romania nu se pune accept pe majoritatea, ci pe minoritatea, majoritate care reprezinta 2-3copii dintr-o clasa?..iar acei copii, sa fim seriosi, sunt pregatiti majoritatea pe banii parintilor, nu inteleg de ce dv, nefiind in sistemul romanesc, ati avea idee despre cum se desfasoara cu adevarat aceste concursuri si ma acuzati ca as vrea sa denigrez pe cineva..poate o fi cazul doar in judetul meu, nu stiu, insa, in momentul in care concursul s-a organizat de catre scoala mea, au fost schimbate listele cu punctaj si copilul inspectorului a avut in final 100 de puncte, in loc de 85de p. Mai cred ca aceste concursuri se fac pentru orgoliile unor profesori, care se cred mai buni decat altii cumva si vor sa isi lipeasca aceste note ale celor cativa elevi in frunte, sa se mandreasca, dar pe restul de 25, nu da nimeni doi bani..
Mesaj personal
proftic1
Trimis: 23 Oct 2018, 07:42 AM

Utilizator activ

QUOTE (emilia_07 @ 23 Oct 2018, 12:29 AM)
Oare de ce as fi impotriva acestor concursuri, daca aceste tampenii nu ar fi avut loc?tocmai pentru scarba provocata, ptr ca suntem obligati sa acceptam astfel de mizerii, nu imi doresc sa mai aud de astfel de concursuri. In cate tari, care nu sunt foste comuniste, se mai organizeaza astfel de concursuri sambata?dv sunteti plecat de ani de zile in alta tara, nu stiti cate mizerii au loc in invatamantul romanesc, ca sa creasca salariul unor inspectori, metodisti..ce vreti sa demonstrati cu aceste concursuri?ca 10% au punctaj mare, iar de restul nu se ocupa nimeni, ptr ca in Romania nu se pune accept pe majoritatea, ci pe minoritatea, majoritate care reprezinta 2-3copii dintr-o clasa?..iar acei copii, sa fim seriosi, sunt pregatiti majoritatea pe banii parintilor, nu inteleg de ce dv, nefiind in sistemul romanesc, ati avea idee despre cum se desfasoara cu adevarat aceste concursuri si ma acuzati ca as vrea sa denigrez pe cineva..poate o fi cazul doar in judetul meu, nu stiu, insa, in momentul in care concursul s-a organizat de catre scoala mea, au fost schimbate listele cu punctaj si copilul inspectorului a avut in final 100 de puncte, in loc de 85de p. Mai cred ca aceste concursuri se fac pentru orgoliile unor profesori, care se cred mai buni decat altii cumva si vor sa isi lipeasca aceste note ale celor cativa elevi in frunte, sa se mandreasca, dar pe restul de 25, nu da nimeni doi bani..

Oare premiile obtinute la olimpiadele international sunt si acelea aranjate?
Deranjam si trebuie sa renuntam la olimpiade?
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 23 Oct 2018, 01:39 PM

Mentor

[...] In cate tari, care nu sunt foste comuniste, se mai organizeaza astfel de concursuri sambata? Dv. sunteti plecat de ani de zile in alta tara, nu stiti

cate mizerii au loc in invatamantul romanesc, ca sa creasca salariul unor inspectori, metodisti ... ce vreti sa demonstrati cu aceste concursuri? [...]

Ma intereseaza mai putin "mizeriile" care se petrec in invatamantul romanesc, acestea ar trebui sa fie preocuparea MEN sau a Justitiei. Acum ma preocupa doar rezultatele

finale care sa confirme frumoasele rezultate la olimpiadele internationale. "Norocul" meu a fost ca in "perioada comunista" si in ultimii 15 ani inainte de pensie (2001) am trecut in

invatamantul mediu unde m-am ocupat, printre altele, si de pregatirea gratuita a unui grup restrans de elevi care au reusit la etapa finala a olimpiadei nationale de matematica.

"Adresa mea" este aici ... lopri.GIF

https://artofproblemsolving.com/

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 23 Oct 2018, 01:46 PM

--------------------

în

Mesaj personal
emilia_07
Trimis: 28 Oct 2018, 01:27 PM

Utilizator avansat

Si acele 10-20 de medalii internationale, daca sunt atatea pe toata tara, denota de fapt calitatea invatamantului romanesc?mai spun inca o data: cat la suta reprezinta acei copii, care ne fac cinste in alte tari si cat la suta reprezinta restul?chiar nu vedeti padurea de copaci?ar tb sa vedeti realitatea din scolile care nu sunt in orase mari si in cele de la tara, cum ajung bietii copii sa termine clasa a VIII a si nu stiu tabla inmultirii, nu stiu sa raspunda la intrebari simple din text, nu stiu sa faca o compunere pe o tema data, citesc la nivel de clasa a II a, dar hei, noi avem cativa copii, care ne aduc medalii si asta spune tot despre invatamantul romanesc?e nevoie ca acei copii de 6-10 ani sa demonstreze ceva, cu acele concursuri, care nu cresc decat orgoliul parintilor si umfla salariile metodistilor, inspectorilor cu gradatii de merit?tara asta are nevoie sa se ocupe de toti copiii, in mod egal, ca am vazut si auzit destule cazuri, in care se lucreaza doar cu varfurile clasei, iar restul, sunt trecuti class oricum, ca pe cine intereseaza ce stiu sau ce nu?..iar faptul ca acei copii mici sunt chemati in weekend, fie ca vor, fie ca nu vor, de gura parintilor si a invatatorilor, mi se pare ca e ca si cum m-as lauda eu ca am ceva frumos pe exterior, un 1,5% si restul e putred, dar hei, am eu 1,5%, am, iar asta scoate ochii tuturor, in opinia unora. Unde mai pui ca invata tot felul de prostii, care nu le sunt foliatoare in viata deloc. Chiar ma dezgusta aceste concursuri, prin ceea ce vor ele sa demonsteze. Nu cred ca orice alt stat obliga profesorii sa faca acele pregatiri suplimentare de care vorbiti dv, pe timpul profesorului si neplatit, in weekend sau dupa program.Sa se faca program de 8 h, dar sa imi ofere statul laptop si imprimanta si xerox la discretie, table smart si tot ce am nevoie, ca sa pot desfasura ora cum trebuie, ca in alte tari, si apoi mai discutam. Statul roman isi bate joc de invatamant in ultimul hal, platind profesorii josnic, nu ofera nimic gratuit, ne obliga sa facem acele concursuri, sa demonstram(cui?) ca de fapt invatamantul nu are probleme, ca uite ce rezultatea are si obliga profesorii sa faca pregatiri suplimentare(clasa a VIII a), ca sa dovedeasca chipurile ca fac ceva si pentru restul..Chiar nu vedeti cat e de putreda toata situatia si noi acceptam asa ceva?

Acest mesaj a fost modificat de către emilia_07 la data 28 Oct 2018, 01:35 PM
Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 28 Oct 2018, 03:20 PM

Utilizator activ

Nu va mai legati de medaliile internationale, ca sunt "10-20 pe toata tara". Nici nu au cum sa fie mai multe, la etapele internationale participa cateva sute de copii din toata lumea. Asa o dau unii de parca s-ar putea sa vina mii sau zeci de mii de medaliati de la internationale...este ridicol. E o non-problema sa pui in balanta olimpicii internationali cu elevii carfe nu stiu sa citeasca. Olimpicii internationali arata un singur lucru: ca totusi scoala romaneasca poate inca sa pregateasca si la acest nivel. Insa e o "sectiune " ingusta, e absurda compararea cu invatamantul de masa.

Cat despre concursuri, ele nu sunt obligatorii, nu ii obliga nimeni pe elevi sa participe, iar e o non-discutie.
Despre gradul redus de pregatire al elevilor care termina clasa a 8 a cred ca stim cu totii motivele, in primul rand este vorba de lipsa de interes fata de scoala insuflata chiar din familie, de lipsa de exigenta in notare si promovarea clasei (din cauza ca deh, ramai fara copii si nu mai ies normele), bineinteles si din cauza calitatii indoilenice in unele locuri(mai ales rural) a resursei umane din sistem, si ea provocata printre altele de neatractivitatea domeniului datorita finantarii proaste etc etc etc

Cat despre pregatirile suplimentare la materiile de examen, ele nu au cum sa fie obligatorii, adica ca ce chestie daca eu am sa zic 3-4 clase terminale (ca s-a intamplat) sa fac 3-4 ore in plus peste norma, asa, de fraier ce sunt? Este uilegal sa se impuna obligativitati de acest gen.
Aceste pregatiri suplimentare isi au rostul doar in apropeirea examenelor. Sa tii elevii dupa ce au avut 6 ore inca o ora acum in octombrie, chipurile pentru "pregatire suplimentara" e un mestesug de tampenie, nu faci decat sa ii obosesti si mai mult cu eficienta minima. Pregatirea pentru examene se face asa cum s-a facut dintotdeauna, IN ORELE DE CURS! Asta cu ora suplimentara e o directiva aparuta pe vremea lui Funeriu, care se tot mentine... Ticalosul acela (ca sa ma exprim elegant) dorea sa demonstreze ca profesorii nu-si fac treaba, de aceea elevii nu iau examenul si atunci trebuie pusi sa munceasca suplimentar. De ce doar cei de la materiile de examen, asta nu stiu... suntem cumva platiti diferit sa avem norma mai mare, incluzand si aceste ore? Nu cunosc asa ceva...

Acest mesaj a fost modificat de către epetroiu la data 28 Oct 2018, 03:24 PM
Mesaj personal
John270566
Trimis: 28 Oct 2018, 06:06 PM

Mentor

QUOTE (epetroiu @ 28 Oct 2018, 03:20 PM)
[...] Asta cu ora suplimentara e o directiva aparuta pe vremea lui Funeriu, care se tot mentine... [...]

Foarte interesant. Credeam că e mai veche.
Există o sursă, un link care să confirme afirmația?

--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IM
fleetwood
Trimis: 29 Oct 2018, 07:50 PM

Utilizator avansat

QUOTE (emilia_07 @ 28 Oct 2018, 02:27 PM)
Si acele 10-20 de medalii internationale, daca sunt atatea pe toata tara, denota de fapt calitatea invatamantului romanesc?mai spun inca o data: cat la suta reprezinta acei copii, care ne fac cinste in alte tari si cat la suta reprezinta restul?chiar nu vedeti padurea de copaci?ar tb sa vedeti realitatea din scolile care nu sunt in orase mari si in cele de la tara, cum ajung bietii copii sa termine clasa a VIII a si nu stiu tabla inmultirii, nu stiu sa raspunda la intrebari simple din text, nu stiu sa faca o compunere pe o tema data, citesc la nivel de clasa a II a, dar hei, noi avem cativa copii, care ne aduc medalii si asta spune tot despre invatamantul romanesc?e nevoie ca acei copii de 6-10 ani sa demonstreze ceva, cu acele concursuri, care nu cresc decat orgoliul parintilor si umfla salariile metodistilor, inspectorilor cu gradatii de merit?tara asta are nevoie sa se ocupe de toti copiii, in mod egal, ca am vazut si auzit destule cazuri, in care se lucreaza doar cu varfurile clasei, iar restul, sunt trecuti class oricum, ca pe cine intereseaza ce stiu sau ce nu?..iar faptul ca acei copii mici sunt chemati in weekend, fie ca vor, fie ca nu vor, de gura parintilor si a invatatorilor, mi se pare ca e ca si cum m-as lauda eu ca am ceva frumos pe exterior, un 1,5% si restul e putred, dar hei, am eu 1,5%, am, iar asta scoate ochii tuturor, in opinia unora. Unde mai pui ca invata tot felul de prostii, care nu le sunt foliatoare in viata deloc. Chiar ma dezgusta aceste concursuri, prin ceea ce vor ele sa demonsteze. Nu  cred ca orice alt stat obliga profesorii sa faca acele pregatiri suplimentare de care vorbiti dv, pe timpul profesorului si neplatit, in weekend sau dupa program.Sa se faca program de 8 h, dar sa imi ofere statul laptop si imprimanta si xerox la discretie, table smart si tot ce am nevoie, ca sa pot desfasura ora cum trebuie, ca in alte tari, si apoi mai discutam. Statul roman isi bate joc de invatamant in ultimul hal, platind profesorii josnic, nu ofera nimic gratuit, ne obliga sa facem acele concursuri, sa demonstram(cui?) ca de fapt invatamantul nu are probleme, ca uite ce rezultatea are si obliga profesorii sa faca pregatiri suplimentare(clasa a VIII a), ca sa dovedeasca chipurile ca fac ceva si pentru restul..Chiar nu vedeti cat e de putreda toata situatia si noi acceptam asa ceva?

@emilia_07

Sunt de aceeași părere!

cool20.gif

Și adaug ceva, la fel de grav - asupra copiilor cu inteligență peste medie se năpustește, de obicei, o cohortă de "dascăli" stresanți care, de cele mai multe ori, îi obligă să participe la asemenea prosteli, deși elevului i-ar fi mult mai bine în situația în care n-ar pierde vremea cu măscării imaginate de adulți veniți din lumi paralele, că nu mai sunt pe creangă cu maimuțele - conform ministrului cercetării....

Și putem extrapola cu concursul de titularizare, național și extraordinar de corect...

La fel de dureros e faptul că, inclusiv la casele (care se dau) mari, se continuă vopsirea gardului... mad.gif

DHC - senatul unei universități vrea să umple de onoare pe CINEVA...

Acest mesaj a fost modificat de către fleetwood la data 29 Oct 2018, 07:51 PM

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 31 Oct 2018, 05:34 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 29 Oct 2018, 08:50 PM)
DHC - senatul unei universități vrea să umple de onoare pe CINEVA...

Afirmația era peiorativă.
Mesaj personal
verona
Trimis: 2 Nov 2018, 03:43 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (Taticu @ 23 Oct 2018, 01:39 PM)

[...] In cate tari, care nu sunt foste comuniste, se mai organizeaza astfel de concursuri sambata? Dv. sunteti plecat de ani de zile in alta tara, nu stiti

cate mizerii au loc in invatamantul romanesc, ca sa creasca salariul unor inspectori, metodisti ... ce vreti sa demonstrati cu aceste concursuri? [...]

Ma intereseaza mai putin "mizeriile" care se petrec in invatamantul romanesc, acestea ar trebui sa fie preocuparea MEN sau a Justitiei.

pe dvs poate ca nu va intereseaza...
insa nu ii intelegeti pe cei ce sunt nevoiti sa traiasca in aceste "mizerii"
fie ca profesori care isi vad elevii "netrecuti" mai departe de o anumita faza, ca tre "sa treaca" altii... ca sa promoveze alti profesori...
"ca cum isi permite" aia mica sa aiba ea elevi la olimpiada???

fie ca elevi care vad ca mai departe trec altii... care gresisera subiectul...

asa ca, o fi bine sa fim idilici in "castelele noastre inalte", da' sa ii intelegem si pe aia, multi, care sunt obligati sa vada noroiu de pe jos...

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 2 Nov 2018, 03:43 PM
Mesaj personal
ana_n
Trimis: 3 Nov 2018, 04:35 PM

Utilizator activ

QUOTE (verona @ 2 Nov 2018, 04:43 PM)

insa nu ii intelegeti pe cei ce sunt nevoiti sa traiasca in aceste "mizerii"
fie ca profesori care isi vad elevii "netrecuti" mai departe de o anumita faza, ca tre "sa treaca" altii... ca sa promoveze alti profesori...
"ca cum isi permite" aia mica sa aiba ea elevi la olimpiada???

fie ca elevi care vad ca mai departe trec altii... care gresisera subiectul...

asa ca, o fi bine sa fim idilici in "castelele noastre inalte", da' sa ii intelegem si pe aia, multi, care sunt obligati sa vada noroiu de pe jos...

Daca ar fi asa multi cei care nu sunt de acord cu "mizeriile" si ar lua atitudine impotriva acestora, poate s-ar schimba ceva in bine ... Deocamdata cei care au curajul sa vorbeasca despre ele sunt marginalizati de cei care le fac - se pare ca sunt mai multi cei care se complac cu aceasta situatie. Pacat de copiii buni dati la o parte pentru a fi scosi in fata altii care nu merita, dar sunt ai cuiva "foarte apreciat".
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 5 Nov 2018, 01:58 PM

Mentor

cool20.gif A.M. Press: Simona Halep va fi distinsa cu titlul "Doctor Honoris Causa" de către Universitatea

de Vest din Timișoara. Evenimentul va avea loc în data de 23 noiembrie, la ora 13.30 ... (
sursa)
happy30.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 5 Nov 2018, 02:00 PM

--------------------

în

Mesaj personal
Taticu
Trimis: 5 Nov 2018, 02:11 PM

Mentor

(continuare)

"Performanța ei este de necontestat. La fel de important de remarcat și cinstit este și drumul ei până la

nivelul de numărul 1 mondial. Este un exemplu pentru tinerii României și cel mai bun ambasador al

țării noastre în lume. Asta, repet, nu doar prin performanța în sine, ci și prin perseverența și lupta sa

continuă pentru a deveni cel mai bun. Acordarea titlului va însemna și deschiderea unor importante

posibilități de colaborare în domeniul sportului universitar", a declarat rectorul UVT, prof M. G. Pirtea.

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 5 Nov 2018, 02:15 PM

--------------------

în

Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 5 Nov 2018, 08:01 PM

Utilizator avansat

ROMÂNIA e plină de papagali cu merite deosebite... fac de toate, pe capul nostru, de pe orice ramură... de activitate. Încălzire globală, mon cher!
https://www.ted.com/talks/einstein_the_parr...age=ro#t-217078

Acest mesaj a fost modificat de către fleetwood la data 5 Nov 2018, 08:02 PM
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 5 Nov 2018, 08:40 PM

Mentor

cool20.gif Simona Halep a primit titlul de "Ambasador" al Universității Ovidius din Constanța. Ceremonia a avut loc astazi

în Sala Senatului din cadrul Universității din Constanța (
sursa). În urmă cu exact un an, Roger Federer a fost premiat

și el de Universitatea din Basel, care i-a acordat titlul onorific de doctor al Facultății de Medicină.

--------------------

în

Mesaj personal
Taticu
Trimis: 6 Nov 2018, 11:24 AM

Mentor

O competitie sportiva se caracterizeaza prin fair play care sta la baza unei educatii fizice, sanatoase si demne din punct de vedere moral in ceea ce priveste

respectul adversarului in orice situatie concurentiala. Sfatuiesc parintii si scoala ca in timpul liber sa indrepte copiii, inca din clasele primare, spre concursuri

sportive, de exemplu sah, tenis, inot, gimnastica, dans artistic, atletism sau jocuri colective. Pentru inceput faceti cunostinta cu
Academia de SAH (<= click).

Succes!

Acest mesaj a fost modificat de către Taticu la data 6 Nov 2018, 11:33 AM

--------------------

în

Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved