Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Scoala Altfel, Activitate in Sapatamana "Scoala Altfel"
musia
Trimis: 26 Oct 2018, 07:54 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Directorul nu trebuie sa aiba activitati cu elevii in Saptamana "Scoala Altfel"??Are ore, inclusiv plata cu ora, deci s-ar impune macar o activitate, doua. Nici anul trecut nu a facut nimic(exceptand faptul ca a venit neinvitata la o activitate de-a mea) iar anul asta nu figureaza pe program!S-a schimbat ceva si nu stiu eu?
Mesaj personal
4ward
Trimis: 26 Oct 2018, 10:15 PM

Utilizator avansat

Toate cadrele trebuie să propună activități și să participe pentru a fi pontate/plătite.

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
LIVE.O
Trimis: 27 Oct 2018, 07:04 PM

Utilizator avansat

QUOTE (musia @ 26 Oct 2018, 07:54 PM)
Directorul nu trebuie sa aiba activitati cu elevii in Saptamana "Scoala Altfel"??Are ore, inclusiv plata cu ora, deci s-ar impune macar o activitate, doua. Nici anul trecut nu a facut nimic(exceptand faptul ca a venit neinvitata la o activitate de-a mea) iar anul asta nu figureaza pe program!S-a schimbat ceva si nu stiu eu?

Poate la voi directoarea se ,,lipcheste" la activitatile cuiva si a rezolvat tot. tongue.gif
Mesaj personal
roset
Trimis: 28 Oct 2018, 06:32 PM

Mentor

Metodologia : cool.gif activitățile din programul național „Școala altfel” la care se înscriu elevii trebuie să însumeze cel puțin numărul de ore la care aceștia ar fi participat într-o săptămână obișnuită de școală.
(4) Orarul detaliat al programului național „Școala altfel” va fi elaborat de către
echipa de coordonare și instituit prin decizia Consiliului de Administrație.
(5)Cadrele didactice ale căror activități nu întrunesc numărul minim proiectat de copii
preșcolari/elevi înscriși vor participa și sprijini derularea celorlalte activități din unitatea de
învățământ.

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
musia
Trimis: 29 Oct 2018, 03:48 PM

Utilizator avansat

Asta stiam si eu!Pana acum 2 ani directoarele aveau activitati in aceasta saptamana. Ma gandeam ca a mai aparut vreun ordin prin care se instituie privilegii!Orarul acestei saptamani la noi in scoala e o "gluma"!
Haos, anarhie, incompetenta, indiferenta, lipsa de transparenta, lipsa de comunicare, codoslac, pupincurism gretos, si lista poate continua!!!Cam asa arata situatia din scoala!
Si eu incerc sa "strig in pustiu"!
Mesaj personal
Narcisa_prof
  Trimis: 30 Oct 2018, 04:02 PM

Utilizator avansat

Este trist! Mai toți directorii se fofilează de la diverse activități ale școlii dar doresc diplome, adeverințe, autori de proiecte, etc. Evident numele lor musai să apară în articolele din presă dar ei nici pomeneală să treacă măcar pe la activitate.....Bune exemple de urmat!!!!!!!!!!! Dar, EI au voie pentru că POT! confused06.gif

Adaug: desigur, nu pot să participe fizic la toate dar măcar să aibă bunul simț să nu se bage în seamă....

Acest mesaj a fost modificat de către Narcisa_prof la data 30 Oct 2018, 04:04 PM
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 30 Oct 2018, 07:05 PM

Utilizator avansat

QUOTE (musia @ 29 Oct 2018, 04:48 PM)
Haos, anarhie, incompetenta, indiferenta, lipsa de transparenta, lipsa de comunicare, codoslac, pupincurism gretos, si lista poate continua!!!Cam asa arata situatia din scoala!
Si eu incerc sa "strig in pustiu"!

De acord cu tine, îți pot spune și despre anumite efecte colaterale, negative, la nivel de ogradă de universitate/facultate...

Săptămâna trecută, vreo 8 vizite prin laboratoare, anunțate tardiv de către conducere... iar elevii au apărut mereu cu întârziere, deja obosiți. Orele cu studenții au fost perturbate sever, evident, decanii noștri fiind indiferenți la asta. Aflu că și în această săptămână s-ar putea să apară asemenea grupuri, nu se știe ora exactă, etc.

Cum motivează șefii mei?
Elevii trebuie impresionați, ca să se înscrie la facultate (avem nevoie de capita, pentru finanțarea stupidă per) deci au prioritate în raport cu activitățile noastre curente etc...

Și vin copii obosiți, profesori obosiți - doar pentru că există protocoale abjecte între inspectorate, directori de scoli, departamentul nostru (dotat cu director, secretare, masina de serviciu, sume mari pentru deplasari etc) de relatii cu preuniversitarul.

Scoala Altfel e un concept frumos, aplicat în cel mai scârbos mod.

Mesaj personal
musia
Trimis: 30 Oct 2018, 07:29 PM

Utilizator avansat

De acord cu tot ce ati scris!
Azi dimineata tov. directoare a tipat la mine(si nu numai, doar la cei care au facut ieri activitati), ca de ce nu am mai luat o clasa la Planetariu?Ce daca erau vreo 30 de elevi in total la un singur profesor!Ea a mers nu stiu pe unde, cu 36 de prescolari!!!!!!(Probabil insotiti de bunici sau parinti, dar asta nu a precizat).
Ce incompetenta sunt, nu?Adica de ce sa nu doarma tovarasa mai mult, sa primeasca bani pe ore suplimentare pe care nu le face, iar sclavii sa munceasca pe plantatie!?Sa fac si eu niste activitati, ca nu am facut nimic pentru scoala!Am citat din memorie ce mi-a zbierat!
Cred ca nu mai rezist mult si apelez la onor ISJ Bc. Nu ca ar face aia vreo branza, dar macar sa ma simt eu bine, fiindca stiu ca celor de teapa ei le tataie fundul cand aud de ISJ. Sau poate sa anunt presa?!Sau sa scriu pe FB?Am mai scris, cand a luat orele unui titular!A aflat de la un turnator jegos sau turnatoare, ma rog, gunoiul nu are [***], si azi cica "mi-a trantit-o"!M-a distrat!Doamne, in ce s-a transformat scoala in care lucrez de 2 decenii!Intr-o SERPARIE!
Mesaj personal
musia
Trimis: 30 Oct 2018, 07:31 PM

Utilizator avansat

Scoala Altfel trebuie pregatita din timp, trebuie discutata, trebuie stabilite orare, programe, fiecare elev sa stie unde merge!Asa, e o bataie de joc!
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 5 Nov 2018, 07:14 AM

Utilizator avansat

QUOTE (musia @ 30 Oct 2018, 08:31 PM)
Scoala Altfel trebuie pregatita din timp, trebuie discutata, trebuie stabilite orare, programe, fiecare elev sa stie unde merge!Asa, e o bataie de joc!

Instituțiile statului nu prea susțin școala! După un program național, stabilit la fiecare nivel de studiu, școala altfel ar putea corija carențele de educație care s-au infiltrat sub cupola școlii.
Eu m-am străduit să iau legătura cu muzeele din București. Invariabl, răspunsul a fosta celași: elevii trebuie să plătească costul vizitei unui muzeu, în condițiile în care acestea sunt aproape goale, iar în străinătate multe din ore se desfășoară în muzee. Ministerul de resort trebuia să aibă parteneriate cu toate instituțiile de artă și cultură, cât și cu toate ONG-urile ce vizează educația, în vederea desfășurării la standarde înalte a Școlii Altfel. Nici vorbă de așa ceva.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 5 Nov 2018, 07:16 AM

--------------------
În cei 22 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved