Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (259) « Primul ... 257 258 [259]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PROBLEMELE INVAȚĂMÂNTULUI ROMÂNESC, Multe și complexe...
liliana.grecu
Trimis: 18 Sep 2018, 06:50 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Bine v-am găsit...
În ședința publică din 22 august 2018 am ales Colegiul Economic Viilor. Este o școală îngrijită, cu clase spațioase și zugrăvite. Spre surprinderea mea, am primit și dirigenție. M-am bucurat, într-un fel, dar m-am și gândit că poate alți titulari ai școlii au fost nemulțumiți.
Ieri am avut ședința cu părinții elevilor. Au venit 25 din 31 de părinți. Trei au anunțat că sunt în imposibilitatea de a participa, iar cu alți trei nu am reușit să iau legătura, nefiind în grupul WhatsApp al părinților clasei.
Îmi place că elevii au o ținută impusă, tricouri albe sau cămăși și insigna liceului.
Am un semn de întrebare. Pentru a-mi completa fișa postului, îmi trebuia numele contractului individual de muncă. Niciodată nu l-am știut. M-am gândit azi,după ora 16, să sun la secretariatul școlii mele. La un moment dat, secretara liceului de unde m-am detașat m-a întrebat: V-au făcut alt contract? Eu am semnat un contract, înainte de 10 septembrie, dar nu am primit exemplarul care trebuia să rămână la mine, nemaitrecând pe la secretara șefă. Mâine am să mă edific, mergând la secretariatul liceului unde m-am detașat începând cu 1 septembrie 2018, cât și la ISJ București sector 1, pentru a-mi ridica decizia de detașare. smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 18 Sep 2018, 07:00 PM

--------------------
În cei 22 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici
Paradoxal, oamenii își poartă cu demnitate propria ipocrizie.

https://www.facebook.com/LilianaDGrecu
Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
costi_52
Trimis: 18 Sep 2018, 10:12 PM

Mentor

Art. 84
(18) Decizia de repartizare prin detașare în interesul învățământului sau la cerere se emite de către inspectorul școlar general al inspectoratului școlar în a cărui rază teritorială își are sediul unitatea de învățământ la care cadrul didactic se detașează. În cazul detașării în interesul învățământului sau la cerere de pe un post didactic/catedră vacant (ă)/rezervat(ă) dintr-un județ în altul, un exemplar al deciziei de repartizare prin detașare se comunică unității de învățământ la care cadrul didactic se detașează, iar un alt exemplar al deciziei se comunică inspectoratului școlar pe raza căruia își are sediul unitatea de învățământ la care cadrul didactic detașat este titular, care are obligația de a-l transmite unității de învățământ la care cadrul didactic detașat este titular. În cazul detașării la cerere de pe un post didactic/catedră vacant(ă)/rezervat(ă) în cadrul aceluiași județ/municipiului București, un exemplar al deciziei de repartizare prin detașare se comunică unității de învățământ la care cadrul didactic este titular, iar un alt exemplar al deciziei se comunică unității de învățământ la care cadrul didactic se detașează.
În baza deciziei de repartizare prin detașare în interesul învățământului sau la cerere, unitatea de învățământ la care cadrul didactic este titular dispune suspendarea contractului individual de muncă, potrivit art. 52 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările și completările ulterioare, respectând, în același timp prevederile art. 4 alin. (1) lit. e) din Hotărârea de Guvern nr. 500/2011 privind registrul general de evidență a salariaților, cu modificările ulterioare, iar unitatea de învățământ primitoare emite decizie de încadrare prin detașare la cerere, fără a se încheia un alt contract individual de muncă pentru cadrul didactic detașat.

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 19 Sep 2018, 09:11 AM

Mentor

cool20.gif Mihai COPACEANU (opinie): "Școala, încotro? România, fără educație!" ... (sursa). confused06.gif

--------------------
Albert Einstein: "Dacă oamenii sunt buni doar de frica unei pedepse sau

în
speranța unei răsplate, atunci suntem într-adevăr o adunătură jalnică".

BRA AoPS My (math)blog 350.350 Azi/28.449 Geometry BUC CEDO
Mesaj personal
verona
Trimis: 19 Sep 2018, 01:50 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (Taticu @ 19 Sep 2018, 09:11 AM)
cool20.gif Mihai COPACEANU (opinie): "Școala, încotro? România, fără educație!" ... (sursa). confused06.gif

e o invitatie la dialog pe seama articolului?

deci, pe undeva, autorul articolului are si cateva chestii in care are dreptate...
pe altundeva, insa, nu prea inteleg concluziile...
În România, numărul elevilor scade de la an la an de vreo 7-8 ani, fie că vorbim de liceu, gimnaziu sau primar. Peste 30.000 de elevi au dispărut. Cum, unde? În școala gimnazială din satul în care am învățat erau două școli, una în centru, una la gară, iar cea din centru avea două clase pe nivel cu aproape 60 de elevi. Astăzi, școala de la gară s-a desființat, iar cea din centru abia dacă adună 15 elevi într-o clasă.
descresterea numarului de elevi nu o fi legata de scaderea numarului de copii (scaderea natalitatii)?
https://www.news.ro/economic/declinul-demog...018040918062545
În România, încă avem sute de școli care încep anul fără să aibă niște condiții minime, fără autorizație ISU sau norme igienico-sanitare, școli unde încălzirea se face cu lemne în teracotă, unde diriginții aduc de acasă materiale pentru a zugrăvi clasa, cum citeam zilele trecute chiar în București. În mediul rural, abandonul școlar este în creștere, elevii încă nu au manuale pe bancă, profesorii sunt plătiți jalnic, folosim cretă, scaune vechi și nu avem locuri de joacă sau spații verzi.
Da, situatia e dramatica in Romania, nu doar in sistemul scolar...
Da, guvernele (nu doar cel actual, ci si multele dinaintea lui) nu au facut mare lucru pt scoala... Dar societatea a luat pozitii?
Cand scolile s-au comasat in timpul anului scolar, doar ca sa acopere o afirmatie pripita a cuiva... s-a luat pozitie?
cand in lege a crescut numarul de copii pe clasa, s-a luat pozitie?
sindicatele au luat pozitie in diverse probleme, altele decat salariul?
noi toti, ne facem treaba corect? (parintii isi educa propriii copii? ptofesorii ii invata pe copii)
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 22 Sep 2018, 12:24 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 18 Sep 2018, 11:12 PM)
Art. 84
(18) Decizia de repartizare prin detașare în interesul învățământului sau la cerere se emite de către inspectorul școlar general al inspectoratului școlar în a cărui rază teritorială își are sediul unitatea de învățământ la care cadrul didactic se detașează. În cazul detașării în interesul învățământului sau la cerere de pe un post didactic/catedră vacant (ă)/rezervat(ă) dintr-un județ în altul, un exemplar al deciziei de repartizare prin detașare se comunică unității de învățământ la care cadrul didactic se detașează, iar un alt exemplar al deciziei se comunică inspectoratului școlar pe raza căruia își are sediul unitatea de învățământ la care cadrul didactic detașat este titular, care are obligația de a-l transmite unității de învățământ la care cadrul didactic detașat este titular. În cazul detașării la cerere de pe un post didactic/catedră vacant(ă)/rezervat(ă) în cadrul aceluiași județ/municipiului București, un exemplar al deciziei de repartizare prin detașare se comunică unității de învățământ la care cadrul didactic este titular, iar un alt exemplar al deciziei se comunică unității de învățământ la care cadrul didactic se detașează.
În  baza deciziei de repartizare prin detașare în interesul învățământului sau la cerere, unitatea de învățământ la care cadrul didactic este titular dispune suspendarea contractului individual de muncă, potrivit art. 52 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările și completările ulterioare, respectând, în același timp prevederile art. 4 alin. (1) lit. e) din Hotărârea de Guvern nr. 500/2011 privind registrul general de evidență a salariaților, cu modificările ulterioare, iar unitatea de învățământ primitoare emite decizie de încadrare prin detașare la cerere, fără a se încheia un  alt contract individual de muncă pentru cadrul didactic detașat.

Eu presupun că un contract individual de muncă nu poate fi suspendat fără anunțarea în prealabil a angajatului. Sper că nu mă aflu în această situație! smile.gif smile.gif Prin instanță nu am ajuns niciodată și nici nu sunt adepta proceselor, dar asta nu înseamnă că aș sta cu mâinile în sân.
Direcțiunea Colegiului Tehnic Decebal, Drobeta Turnu Severin, nu mi-a trimis calificativul pentru anul școlar 2017-2018. Eu am trimis CUI-ul instituției la care m-am detașat și secretara CTD mi-a spus că mă sună, fără să mai revină telefonic, în data de 3 septembrie. Apoi am sunat-o eu, în 18 septembrie, când mi-a spus râzând că eu nu am decizia de detașare. smile.gif Am trimis înștiințarea către Colegiul Tehnic Decebal, miercuri 19 septembrie 2018, imediat ce am luat-o de la ISJ sector 1.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 22 Sep 2018, 12:36 PM

--------------------
În cei 22 de ani de carieră am înțeles că fiecare copil este ca un diamant cu fațete neșlefuite și neșansa copiilor este că profesorii de azi nu prea mai sunt bijutieri ai coroanei, ci niște slujbași amărâți ce închid ochii la toate neregulile sistemului, care mai mult scad valoare diamantului prin prelucrare neatentă decât să i-o amplifice, din păcate.

"Menirea firească a școlii nu este să dea invățătură, ci să deștepte cultivând destoiniciile intelectuale în inima copilului, trebuința de a învăța toata viața." Ioan Slavici

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 22 Sep 2018, 12:47 PM

Utilizator avansat

Eu am semnat un un alt contract individual de muncă pentru detașare, dar nu am primit o copie a lui, ci doar numărul lui de înregistrare, 354/31.08.2018 CEV, număr necesar pentru completarea datelor în fișa postului la liceul la care am fost detașată la cerere prin concurs specific.
ÎN CONCLUZIE, nu mă aflu în situația descrisă la articolul 52 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 53/2003...

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 22 Sep 2018, 12:51 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
costi_52
Trimis: 22 Sep 2018, 01:54 PM

Mentor

Suspendarea unui contract de muncă nu înseamnă încetarea lui. Contractul de muncă se suspendă pe timpul concediului de maternitate, pe timpul concediului pentru creșterea și îngrijirea copilului, pe timpul concediului fără plată, pe timpul detașării.

--------------------
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 26 Sep 2018, 09:07 PM

Utilizator avansat

QUOTE (costi_52 @ 22 Sep 2018, 02:54 PM)
Suspendarea unui contract de muncă nu înseamnă încetarea lui. Contractul de muncă se suspendă pe timpul concediului de maternitate, pe timpul concediului pentru creșterea și îngrijirea copilului, pe timpul concediului fără plată, pe timpul detașării.

Și, totuși, eu nu am primit calificativul acordat de CA pentru anul școlar 2017-2018, deși am depus fișa de autoevaluare și raportul în termen. Chiar m-am întors de la Arad cu greu, pentru că aș mai fi rămas, dacă nu era termenul 15 august 2018. Le-am depus la secretariat, cât și în format electronic, pe adresa liceului. Directorul a confirmat prin SMS primirea și listarea lor, ceea ce m-a mirat, deoarece eu le lăsasem listate la secretariat. smile.gif Este drept că abia azi mi-am făcut timp să le postez și pe blogul personal...
La examenul de diferențe, din 30 august, pentru care m-am întors de la Surduc, tot cu greu, plecând cu două zile mai devreme, pentru a acoperi cele două zile de activitate, directorul mi-a spus că nu are rost să-mi dea calificativul partial și mi-l va trimite pe cel definitiv. Nici vorbă de așa ceva... smile.gif
Asta-i țara în care fiecare face ce vrea, nu ce trebuie!

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 26 Sep 2018, 09:18 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 45 )
Fișier atașat  Fisa_evaluare_2017_2018___GRECU_LILIANA__I_.pdf

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 8 Oct 2018, 10:03 AM

Utilizator avansat

Ar trebui să avem cerințe minime și maxime la criteriile de evaluare pentru acordarea calificativului profesorului de la catedră...
De exemplu, cerințe minime, participare la activitățile comisiei metodice, strategii didactice și progresul școlar pe platforme educaționale, participări la simpozioane și conferințe - una pe semestru, plus credite prin cursuri de formare și perfecționare în domeniul ariei curriculare și chiar extracurriculare (pentru FB, cu 85-95 de puncte). Maxim - rezultate la olimpiade și concursuri școlare, autor de manuale și auxiliare aprobate de MEN, formator, mentor, inițiator de programe și proiecte - cu deschidere către posturi ierarhice (95-100p).
Nu toată lumea trebuie să scrie manuale și auxiliare didactice!
Nu fiecare profesor trebuie să organizeze simpozioane!
Nu toată lumea trebuie să inițieze proiecte și programe școlare!
În schimb, toți profesorii trebuie să fie dedicați activității la clasă, oglindite în progresul școlar.
De asemenea, profesorul diriginte trebuie evaluat separat. Nu toți profesorii sunt diriginți!
Sigur, iar nu mă ia nimeni în seamă!

Comisiile la nivelul școlii ar putea fi formate din părinți și membri ai societății civile... smile.gif
Cum ar fi ca un ONG să verifice absențele de la nivelul unei școli? smile.gif
Fiecare școală ar trebui să intre în atenția unei instituții de cercetare în educație, în opinia mea.
Să vedeți atunci schimbare!

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 8 Oct 2018, 10:09 AM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 13 Oct 2018, 10:14 AM

Utilizator avansat

Am o nedumerire... smile.gif
Ieri, am verificat electronic, la BRD, dacă mi-a intrat salariul. Spre surprinderea mea, la intrări figura suma 20 lei - salariu, cu data de 12 octombrie și mă întreb ce este... Școala de la care m-am detașat mai poate vira bani în contul meu? În REVISAL umblă ambele școli? Ce o reprezenta suma de 20 lei? Habar nu am! Am vrut să sun la bancă, dar agenția este închisă azi. Am aflat că salariile la Colegiul Economic Viilor intră luni.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 13 Oct 2018, 10:17 AM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
LIVE.O
Trimis: 14 Oct 2018, 12:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liliana.grecu @ 13 Oct 2018, 10:14 AM)
Ieri, am verificat electronic, la BRD, dacă mi-a intrat salariul. Spre surprinderea mea, la intrări figura suma 20 lei - salariu, cu data de 12 octombrie și mă întreb ce este... Școala de la care m-am detașat mai poate vira bani în contul meu? În REVISAL umblă ambele școli? Ce o reprezenta suma de 20 lei? Habar nu am! Am vrut să sun la bancă, dar agenția este închisă azi. Am aflat că salariile la Colegiul Economic Viilor intră luni.

Poate v-a mai ramas ceva concediu la Drobeta Turnu Severin.
Daca nu mai aveti contract cu scoala de la care ati plecat, puteti beneficia de plata zilelor de concediu restatnte din ultimii 3 ani.
Mesaj personal
liliana.grecu
Trimis: 15 Oct 2018, 07:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (LIVE.O @ 14 Oct 2018, 01:37 PM)
QUOTE (liliana.grecu @ 13 Oct 2018, 10:14 AM)

Poate v-a mai ramas ceva concediu la Drobeta Turnu Severin.
Daca nu mai aveti contract cu scoala de la care ati plecat, puteti beneficia de plata zilelor de concediu restatnte din ultimii 3 ani.

Mulțumesc, pentru răspuns!
Ciudat este că BRD nu vede instituția care mi-a transferat cei 20 de lei în cont... smile.gif Vede doar o convenție de colaborare...
În altă ordine de idei, azi am aflat că BRD nu are convenție cu Colegiul Economic Viilor, iar salariul îl voi primi de la casierie. Pentru mine asta este ca o întoarcere în timp. Am card din 2001, de când au apărut ele. Trebuie să iau banii de la casierie și să-i depun la BRD, acolo unde am de plătit lunar un credit la dobândă promoțională, pentru că primesc (primeam) salariul la BRD. Toate plățile le fac electronic sau cu cardul, deci agreez cardul. smile.gif
Probabil se va rezolva în timp. Mă uimește faptul că băncile nu au convenții cu toate instituțiile angajatoare. Mie așa mi se părea corect...
Cine știe ce procedură complicată o fi, dacă se preferă să se plătească salariile prin casierie. Eu nici nu credeam că mai există această posibilitate de plată a salariilor.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 15 Oct 2018, 07:26 PM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 19 Oct 2018, 07:51 AM

Utilizator avansat

Bună dimineața!
În perioada 29 octombrie - 2 noiembrie 2018, la Colegiul Economic Viilor, București, sector 5, se desfășoară programul ”Săptămâna Altfel - Să știi mai multe, să fii mai bun”.
Am încercat să iau legătura cu Palatul Parlamentului, în vederea realizării unei vizite la Casa Poporului. Nu s-a putut, dar așa am aflat de existenta Centrului Educațional al Camerei Deputaților... smile.gif
La toate muzeele, intrările costă, deși mie mi s-ar fi părut normal ca Ministerul Educației să aibă convenții de colaborare cu toate instituțiile de artă și cultură, pentru ca pe perioada școlii altfel intrările la toate obiectivele să fie gratis.
Săptămâna trecută am trimis către consilierul educativ, pe e-mail, cât și pe whatsapp-ul diriginților din școală activitățile propuse...
Le postez și aici. Poate vreun consilier al ministrului educației va avea initiativa încheierii unor convenții între muzee și licee, astfel încât muzeele să devină săli de clasă, multe dintre ele fiind goale.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 19 Oct 2018, 07:53 AM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 16 )
Fișier atașat  Scoala_Altfel__IX_H__Grecu_Liliana.doc

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 19 Oct 2018, 08:05 AM

Utilizator avansat

Eu cred că fișa postului pentru gardienii din școli trebuie schimbată. Dacă tot sunt repartizați în școli, ei nu trebuie să permită elevilor să fumeze în jurul instituțiilor de învățământ, dar ce ne facem căci și gardienii fumează. Îi vezi pretutindeni fumând, pe stradă, prin parcuri, în instituții.
Cred că au și gardienii nevoie de un cod de conduită profesională, care să interzică în mod expres fumatul la locul de muncă. Bine și legea fumatului trebuie schimbată. Fiecare a înțeles-o cum a vrut și uite așa elevii fumează nestingheriți la poarta liceelor.

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 19 Oct 2018, 08:14 AM

Utilizator avansat

Cred că am făcut o alegere foarte bună, optând pentru Colegiul Economic Viilor. Pretutindeni sunt camere de luat vederi și mi se pare un lucru extraordinar. Ar trebui ca înregistrările să fie duse în cloud computer, pentru ca imaginile să nu se șteargă după șapte zile, cum am aflat că se întâmplă. S-ar putea face analize pe comportamentul elevilor în timpul orelor și în pauze. Orice dispariție a unor obiecte, sesizată mai târziu, fie ele și lipsite de valoare, ar putea fi și ea rezolvată.
Bine, eu cred că aceste camere ar trebui să fie în online și părinții să aibă posibilitatea să vadă de la distanță cum decurge ora...

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 19 Oct 2018, 08:21 AM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 19 Oct 2018, 08:32 AM

Utilizator avansat

Sindicatele uită exact ce este mai important, uită despre drepturile educabililor la o educație adaptată secolului XXI.
Sindicatele ar trebui să militeze pentru școli care se învârt după soare, ca dotare și igienă, pentru clase cu efective de maxim 15 elevi, pentru manuale unice și programe școlare realizate de profesioniști, pentru culegeri în mediul online - accesate gratis pe o platformă națională, pentru biblioteca virtuală...
Uitați ce cer!
În opinia mea, trebuie renunțat urgent la finanțarea per elev. Trebuie făcută o analiză de nevoi a fiecărei școli. Sălile de clasă au nevoie de laptop-uri și videoproiectoare sau de table inteligente.
Avem nevoie de cursuri de psihopedagogie, ținute de profesioniști, și de metodica predării.
Salariile profesorilor au cât de cât un grad de acceptabilitate, dar nu prea mai suntem profesori atât timp cât aptitudinea nativă a elevilor de a cunoaște este distrusă din clasele primare, printr-un curriculum făcut de opincari, în opinia mea.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 19 Oct 2018, 08:33 AM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 21 )
Fișier atașat  Adresa.FSESH_MEN_742_18.10.2018____probl.urgente.invatamant__1_.pdf

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
liliana.grecu
Trimis: 5 Nov 2018, 07:39 AM

Utilizator avansat

QUOTE (liliana.grecu @ 19 Oct 2018, 08:51 AM)
Bună dimineața!
În perioada 29 octombrie - 2 noiembrie 2018, la Colegiul Economic Viilor, București, sector 5, se desfășoară programul ”Săptămâna Altfel - Să știi mai multe, să fii mai bun”.
Am încercat să iau legătura cu Palatul Parlamentului, în vederea realizării unei vizite la Casa Poporului. Nu s-a putut, dar așa am aflat de existenta Centrului Educațional al Camerei Deputaților... smile.gif
La toate muzeele, intrările costă, deși mie mi s-ar fi părut normal ca Ministerul Educației să aibă convenții de colaborare cu toate instituțiile de artă și cultură, pentru ca pe perioada școlii altfel intrările la toate obiectivele să fie gratis.
Săptămâna trecută am trimis către consilierul educativ, pe e-mail, cât și pe whatsapp-ul diriginților din școală activitățile propuse...
Le postez și aici. Poate vreun consilier al ministrului educației va avea initiativa încheierii unor convenții între muzee și licee, astfel încât muzeele să devină săli de clasă, multe dintre ele fiind goale.

Au survenit mici modificări, ici-colo, la programul propus pentru Școala Altfel și aprobat de părinți și elevi, care au fost în pană de idei și care aveau împământenită ideea că Școala Altfel este o săptămână de vacanță.
Luni, 29 octombrie am fost la Biblioteca Națională. Ne-am pierdut prin cotloanele bibliotecii, la ieșire. Am vizitat-o, iar activitatea propusă a fost pe tema centenarului, dar nu a fost o prezentare interactivă. Pentru că în holul de la intrarea în bibliotecă erau panouri cu personalitățile marcante ale anului 1918, am făcut o masă rotundă, în holul bibliotecii, fiecărui elev revenindu-i prezentarea unei personalități. Cum eram gălăgioși, am renunțat. Rămâne să finalizăm activitatea la una din orele de dirigenție.
Marți, 30 octombrie, am fost în Pantelimon, la o activitate propusă de Divizia Civică de Voluntariat pentru Situații de Urgență. Elevii au bătut pas de defilare și au învățat să acorde primul ajutor persoanelor aflate în stop cardio-respirator. Apoi, am căutat Turnul de Artă. Cu ajutorul Google l-am găsit. În drumul nostru, am vizitat și bisericile care ne-au ieșit în cale. Multe au fost deschise pentru noi, fiind încuiate în miezul zilei. Am fost și la Mega Mall, pe terasă, la final.
Miercuri - 31 octombrie - am avut pe listă muzeele, dar am făcut mici modificări. Am hotărât și am cerut acordul părinților să facem o vizită în cimitirul Bellu, la mormântul lui Mihai Eminescu. Am aprins lumânări și am citit poezia ”Mai am un singur dor”, apoi elevii au fost uimiți să constate opulența unor clădiri funerare și arta lor. Am pornit spre Grădina Botanică. Intrarea a fost 2 lei. Elevii erau deja obosiți. S-au bucurat să stea pe bănci, în feeria toamnei. Cu greu, am pornit spre Muzeul Național de Istorie. Erau alte grupuri din Galați și Vâlcea. Intrarea a fost 2,5 lei, fără ghid... Am ajuns și la Muzeul Național de Artă. Nu l-am vizitat deoarece nu exista posibilitatea plătirii cu cardul a biletelor, eu oferindu-mă să le plătesc intrarea la Galeria Europeană.
Joi, 1 noiembrie 2018, aveam în plan vizite la universități, dar am decis schimbarea programului, pentru că elevii nu sunt interesați de mediul academic. Una din colege ne-a intermediat vizitarea Hotelului J. W. Marriott. Aici totul a fost impecabil, de la primire, până la derularea activității. Ne-a fost făcută o prezentare a istoriei hotelului, care s-a finalizat cu un concurs. Echipele câștigătoare au primit o cană cu însemnele hotelului. Am vizitat apoi bucătăria, unde bucătarul șef a stat de vorbă cu elevii și apoi ne-a fost prezentat un apartament din hotel. Cu cei ce au mai vrut să rămână, am mers în Parcul Herăstru, mai întâi la KFC din zonă și apoi în parc. Am constatat că statuile nu au decât un nume și nu oferă absolut niciun indiciu despre personalitatea în cinstea căreia a fost ridicată. Eu am rămas cu o colegă la o plimbare cu bicicleta în zona Parcului Herăstrău, cu aceeași colegă care ne-a însoțit și la activitatea de luni.
Vineri - 2 noiembrie 2018, am început activitatea în școală, cu discursuri despre familie. Am spart greu gheața, dar până la final toți și-au prezentat familia. Am terminat Școala Altfel în Parcul Tineretului. Trei dintre elevi și-au adus bicicletele personale, doi au închiriat gratis, iar restul, neavând buletinul la ei, s-au bucurat de peisajul superb al toamnei, până la plecare.
Luni, marți și miercuri activitățile au început la ora 9, joi la 9.30, iar vineri la ora 10. Am stat până la ora 14 și chiar am depășit aceastp oră, uneori.

Acest mesaj a fost modificat de către liliana.grecu la data 5 Nov 2018, 07:54 AM

--------------------

Opinii, opinii...
Mesaj personalYahooMSN
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (259) « Primul ... 257 258 [259]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved