Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Inscriere liceu, Depunere dosar de catre unul dintre parinti
Simona74
Trimis: 21 Jun 2019, 10:43 AM

La prima intervenție

Grup: Members

Buna ziua!

Ma puteti lamuri daca depunerea dosarelor pentru inscrierea la liceu poate fi facuta doar de unul dintre parinti? In intervalul de completare a optiunilor /codurilor liceelor si de repartizare computerizata, elevul este plecat din tara cu celalalt parinte. Ar ajuta in acest sens o procura sau nu este necesar?

Multumesc!
Mesaj personal
Tudor Grama
Trimis: 21 Jun 2019, 10:48 AM

Inginer Suport Tehnic

Grup: Admin

QUOTE (Simona74 @ 21 Jun 2019, 11:43 AM)
Buna ziua!

Ma puteti lamuri daca depunerea dosarelor pentru inscrierea la liceu poate fi facuta doar de unul dintre parinti? In intervalul de completare a optiunilor /codurilor liceelor si de repartizare computerizata, elevul este plecat din tara cu celalalt parinte. Ar ajuta in acest sens o procura sau nu este necesar?

Multumesc!

Vă rog să vă adresați responsabililor IȘJ pentru probleme legate de metodologie sau organizatorice

--------------------
Grama Tudor Cezar
SIVECO Romania
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
verona
Trimis: 22 Jun 2019, 08:44 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (Simona74 @ 21 Jun 2019, 10:43 AM)
Buna ziua!

Multumesc!

Buna ziua,

la inceput, am crezut ca va referiti la inscrierea formala* la liceu, DUPA repartizare.
Si am scris raspunsul de mai jos.

Pana la 16 ani, parintele/tutorele il reprezinta pe elev fara procura.

Cand am avut cam aceeasi problema (copilul nu era plecat din tara, ci doar "la tara", cu bunicii si frate-su), cei de la liceu nu cereau prezenta copilului, caci secretara stia legea.
La scoala gimnaziala, insa, de unde trebuia sa ridic certificatul TN (testarea nat - asa se numea pe atunci EN), secretara a ridicat obiectii in a-mi da actele. Mi-a aratat regulamentul scolar, unde, la punctul 2, scria ca actele pot fi ridicate de elev sau tutore/parinte cu imputernicire notariala.
La punctul 3 (dar e greu sa citesti pana la 3, cand vrei doar sa te dai mare), scria insa ca pana la 16 ani, parintele/tutorele nu are nevoie de imputernicire. Bine, cum nesimtirea e mare, a obiectat si atunci si a presat-o pe directoare sa sune la ISMB si Minister. Cea de la minister i-a cam dat peste nas cu legea.
Asa ca, incercati sa gasiti regulamentul scolar.

* formala, pt ca el a obtinut o nota pe ceea ce a stiut, a facut optiuni, dupa alegerea lui si a fost repartizat dupa criteriul "cea mai buna optiune pt pozitia lui". Asa ca inscrierea e "formala", caci nu se poate inscrie in alta parte.... iar liceul nu il poate refuza

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 22 Jun 2019, 08:50 PM
Mesaj personal
verona
Trimis: 22 Jun 2019, 08:49 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (Simona74 @ 21 Jun 2019, 10:43 AM)
Buna ziua!

Multumesc!

la a doua citire, inteleg ca elevul nu va fi in tara cand se fac optiunile.
In acest caz, incercati sa intrebati la inspectorat, dar probabil o procura ar fi utila.

optiunile se fac de catre elev, asistat de parinte si diriginte (pt ca e minor), dar elevul e piesa de rezistenta.
si chiar daca aveti procura si e ok, incercati sa il consultati si in acele momente prin internet.

Nu sterg primul raspuns, caci poate fi util unora care au acea problema - absenta la inscrierea la liceul repartizat...
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved