Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Matematica este o știința exactă sau nu?, ”Evaluare” națională
qwerty65
Trimis: 16 Jul 2018, 09:39 AM

Utilizator activ

Grup: Members

In mod normal nu ar trebui sa existe diferente mai mari 0,25 de puncte intre nota intiala si dupa contestatie. Dar tot aici pe forum am citit ca se plangea un evaluator ca alt evaluator i-a cerut notele ca sa le treaca pe alea, +/- ceva sutimi, ca cica doar nu le-o corecta pe toate din nou. Am sa caut, poate mai gasesc subiectul. Daca se corecteaza de un singur om e normal sa fie diferente asa mari, dar de doi n-ar trebui sa fie. Ar trebui ca MEN sa ia niste masuri acolo unde se constata diferente mai mari de 0,3 puncte dupa contestatie. Dar cate ar putea sa faca MEN... da oare vor?

Acest mesaj a fost modificat de către qwerty65 la data 16 Jul 2018, 09:40 AM
Mesaj personal
verona
Trimis: 16 Jul 2018, 02:37 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

MEN ia masuri (cica) pt diferente mai mari de 1,5 puncte intre cei 2 evaluatori sau intre cele 2 echipe...

Nota Bene
Fiecare comisie (si cea de la corectare, si cea de la contestatii) este alcatuita din cate 2 DOI corectori.
ca sa elimine greselile de corectura (neobservarea unor pagini sau a unor subiecte facute lapidar, neobservarea unor greseli etc)

Sunt curioasa daca gasiti subiectul.
si daca acesta e diferit de o interventie mai veche a mea in care povesteam ca o corectoare mi s-a plans ca cea de-a doua corectoare i-a cerut hartia cu notele ca sa le copieze, ca doar n-o sa mai piarda ea timpul. Si ii reprosa primei ca n-are incredere in ea de vrea sa corecteze pe bune setul de teze pe care il corectase ea prima data...
acum, ce-i drept, nu eram de fata la corectare, am spus doar ce mi-a spus o tipa ca i s-a intamplat...
Mesaj personal
verona
Trimis: 16 Jul 2018, 02:38 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (Matemate @ 29 Jun 2018, 10:43 AM)
În prima fază am depus solicitare pentru vizualizarea lucrării. Ni-se va comunica locul unde se poate efectua vizualizarea, cândva între 9 și 13 iulie... Deci după repartizarea computerizată. Interesant, nu? Am mai depus și câteva petiții. Toate astea mai mult pentru liniștea mea sufletească, că am făcut ce am putut. Rezultate mari nu aștept.

ati vazut lucrarea pana la urma?
Mesaj personal
qwerty65
Trimis: 16 Jul 2018, 02:59 PM

Utilizator activ

QUOTE (verona @ 16 Jul 2018, 03:37 PM)
MEN ia masuri (cica) pt diferente mai mari de 1,5 puncte intre cei 2 evaluatori sau intre cele 2 echipe...

Nota Bene
Fiecare comisie (si cea de la corectare, si cea de la contestatii) este alcatuita din cate 2 DOI corectori.
ca sa elimine greselile de corectura (neobservarea unor pagini sau a unor subiecte facute lapidar, neobservarea unor greseli etc)

Sunt curioasa daca gasiti subiectul.
si daca acesta e diferit de o interventie mai veche a mea in care povesteam ca o corectoare mi s-a plans ca cea de-a doua corectoare i-a cerut hartia cu notele ca sa le copieze, ca doar n-o sa mai piarda ea timpul. Si ii reprosa primei ca n-are incredere in ea de vrea sa corecteze pe bune setul de teze pe care il corectase ea prima data...
acum, ce-i drept, nu eram de fata la corectare, am spus doar ce mi-a spus o tipa ca i s-a intamplat...

S-ar putea ca ala sa fie postul. Anul trecut l-am citit, dar nu tin minte daca era un post mai vechi sau atunci scris. Si nici numele autorului/autoarei. Am cautat dar inca nu l-am gasit.

Era sa uit. anul trecut luau masuri daca diferenta era de doar 1 punct. La anul trecem la 2, 3 puncte...

Acest mesaj a fost modificat de către qwerty65 la data 16 Jul 2018, 03:01 PM
Mesaj personal
qwerty65
Trimis: 17 Jul 2018, 09:47 AM

Utilizator activ

Si ca sa nu ne mai plangem, acum au taiat accesul la tot. Admitere, Evaluare nationala, gata, nu se mai poate vedea nimic. Ca sa nu avem ce sa mai comentam... Liniste totala si fara transparenta.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved