Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> concurs?
siriusra
Trimis: 22 Jan 2007, 09:32 PM

La prima intervenție

Grup: Members

Stimati organizatori ai concursului PHI....am spus concurs?oups....sper ca nu am gresit...de obicei in concursuri ...dar stati putin sa ma asigur...tic-tac-tic-tac...searching....GATA ,am gasit...conform dictionarului explicativ al limbii romane :

CONCÚRS, concursuri, s.n. 1. Întrecere (sportivă) care se termină întotdeauna cu un clasament și cu acordarea unor premii celor mai buni dintre participanți. 2. Examen pentru dobândirea, în ordinea clasificării, a unui post, a unei catedre, a unei burse etc. sau pentru admiterea într-o instituție de învățământ. 3. Ajutor, sprijin, colaborare. ♢ Concurs de împrejurări = totalitatea împrejurărilor care se întâlnesc într-un anumit moment; conjunctură. ♢ Loc. vb. A da (cuiva) concursul = a ajuta (pe cineva). A-și da concursul (la ceva) = a contribui (la ceva), a colabora (la ceva). – Din fr. concours, lat. concursus.

Voi sublinia ce este cel mai important din aceasta definitie:''Întrecere (sportivă) care se termină întotdeauna cu un clasament și cu acordarea unor premii celor mai buni dintre participanți. '' Mi se pare pur si simplu imposibil ca in clasament sa se gaseasca elevi repartizati in aceeasi sala si cu acelasi punctaj daca ar fi o intrecere corecta si sportiva....inteleg 1 clona...dar cand vad de la 3,4...pana la 5 colegi cu acelasi punctaj....Sper ca se VA PUTEA FACE CEVA IN ACEASTA PRIVINTA...daca nu o indreptatire completa(imposibil)...macar una partiala...sper sa gasiti solutia cea mai buna.Va multumesc anticipat.
Mesaj personal
Ciordas Dragos
Trimis: 22 Jan 2007, 10:23 PM

Utilizator
**

Stai linistita, acestea sunt doar rezultatele preliminare, vor mai fi descalificati destui din aceasta lista.

--------------------
Nu strica sa-ncerci... CLICK
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 23 Jan 2007, 10:35 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

A descalifica pe cineva este o decizie grea dar trebuie luată din respect pentru cei care au dat dovadă de corectitudine.
Dragoș are dreptate - în fiecare an am încercat să ne asigurăm că acel clasament pe care îl afișăm este just și așa vom face și anul acesta.

Cheers!
Mesaj personal
grgcucu
Trimis: 14 Mar 2007, 10:21 AM

Utilizator activ

Ce-i asa de greu sa descalifici intr-un concurs mai ales la fizica doar nu participi tu? Fizica-i usoara de-o invata si-un caine! character40.gif
Mesaj personalTrimite emailIntegrity Messenger IM
LStoleriu
Trimis: 14 Mar 2007, 11:40 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Dragă George,

Bine ai venit pe forum! Văd că în numai două zile - 13 și 14 martie - deja ai scris 35 de mesaje prin diverse discuții.
Aș avea un sfat. Dacă vrei să contribui la aceste discuții încearcă să fii on topic și încearcă să citești mesajele anterioare din acel topic pentru a nu repeta întrebări la care s-a răspuns deja. Altfel mesajele tale ar putea fi moderate.

Cheers!
Mesaj personal
Ciordas Dragos
Trimis: 14 Mar 2007, 11:25 PM

Utilizator
**

Zici ca Fizica e usoara, nu ? aha... Ai fost macar la vreo olimpiada de fizica ? Stii cat trebuie muncit pt o "amarata" de mentiune la nationala, sau chiar si pentru un premiul I pe judet ? Probabil raspunsul este NU, asa ca gandeste de 2 ori inainte sa faci o afirmatie. Si in caz ca nu stiai, fizica trateaza TOT ce se intampla in lume.

--------------------
Nu strica sa-ncerci... CLICK
Mesaj personal
randy91
Trimis: 2 Apr 2007, 01:25 PM

Utilizator avansat

Are 10 ani mah,nu stie ce-i aia fizica.
Mesaj personalTrimite email
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved