Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Concursul PHI 2008
LStoleriu
Trimis: 23 Oct 2007, 03:43 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Dragi prieteni,

Comitetul de organizare a stabilit data concursului PHI 2008:

27-28 martie 2008

Mai multe informații puteți găsi pe pagina concursului:

http://stoner.phys.uaic.ro/phi/concurs_phi_2008.html

Cheers!

Acest mesaj a fost modificat de către LStoleriu la data 27 Mar 2008, 10:42 AM
Mesaj personal
RuxyRezidentTM
Trimis: 3 Apr 2008, 07:12 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Cand vor fi afisate rezultatele finale cu tot cu premii?

--------------------
• 2009 – prezent – Liceul „Grigore Moisil” Timișoara, filiera teoretică, profilul real, specializarea Matematică-Informatică Intensiv ( Media de admitere : 9,92 )
• 2001 – 2009 – Școala cu Clasele I-VIII Nr. 24, Timișoara ( Media de absolvire : 10 – Premiul de Onoare al Școlii, Media Tezelor cu Subiect Unic : 9,85 )

"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what." - House M.D.
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 4 Apr 2008, 07:53 PM

Utilizator avansat

Nu pot să dau o dată. Avem mai de multe hotărâri de luat în privința eventualelor nereguli de la unele centre și am vrea să nu luăm hotărâri pripite.

L.Stoleriu
Mesaj personal
RuxyRezidentTM
Trimis: 5 Apr 2008, 12:42 AM

Utilizator activ

Ok, multumesc ! biggrin.gif . Sunt nerabdatoare pentru ca am luat un punctaj frumusel si debea astept sa vad ce premiu iau .... daca il iau laugh.gif

--------------------
• 2009 – prezent – Liceul „Grigore Moisil” Timișoara, filiera teoretică, profilul real, specializarea Matematică-Informatică Intensiv ( Media de admitere : 9,92 )
• 2001 – 2009 – Școala cu Clasele I-VIII Nr. 24, Timișoara ( Media de absolvire : 10 – Premiul de Onoare al Școlii, Media Tezelor cu Subiect Unic : 9,85 )

"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what." - House M.D.
Mesaj personal
belladona
Trimis: 5 Apr 2008, 08:37 PM

Utilizator
**

inteleg preocuparea dvs. pt. depistarea celor incorecti, dar parerea mea este ca pe viitor ar ajuta punerea la punct a unor masuri mai clare in sistemul de supraveghere la salile de concurs(eventual profesori responsabili?)altfel, se munceste de doua ori si dureaza...
[COLOR=red] sign28.gif
Mesaj personal
belladona
Trimis: 7 Apr 2008, 07:07 AM

Utilizator
**

cu punctajul de anul acesta (pe care l-am obtinut) , in anii trecuti as fi luat premiul 1 sau 2...anul acesta, dupa calculele listei afisate provizuriu, abia de prind mentiune sau 3... si asta la acelasi nr. de participanti. la un alt concurs de fizica m-am calif. la nationala cu o saptamana inainte, iar aici, cand ne-am uitat larezultate impreuna cu profesorul, mi-a fost rusine, prin comparatie cu primii care au 575(???)
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 7 Apr 2008, 07:49 AM

Utilizator avansat

Nu dați amănunte dar sunt doar două clase unde sunt participanți care au obținut 575: clasa a 7-a și clasa a 12-a.
La clasa a 7-a vor fi mai multe descalificări.

Cheers!
Mesaj personal
belladona
Trimis: 7 Apr 2008, 07:57 AM

Utilizator
**

este adevarat. clasa a 7-a. ,multumesc. nu suntem pe principiul sa moara si capra vecinului, ci pt. corectitudine. la urma urmei, alta miza nu e...asteptam cu incredere maxima si interes...sunteti printre pionierii acestor actiuni in educatie(dupa cate am vazut la multe concursuri si olimpiade ...)felicitari!!!!!
Mesaj personal
RuxyRezidentTM
Trimis: 7 Apr 2008, 07:08 PM

Utilizator activ

Chiar ca sunt unele punctaje cam exagerate.... asteptam rezultatele cool.gif

--------------------

Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 7 Apr 2008, 10:06 PM

Utilizator avansat

Am terminat de analizat clasele 7,8,9,10.
Mâine se termină a 11 și a 12-a și apoi voi încerca să trimit concluziile către centre iar după o zi în care vom aștepta răspunsul lor vom afișa rezultatele finale. Chiar dacă se mai prelungește cu încă o zi discuția tot vor fi afișate până la sfârșitul săptămânii.

Vă dați probabil seama că, din respect pentru atâția participanți care și-au jertfit o bucată de weekend pentru a rezolva probleme de fizică, nu am vrea nici să premiem pe cineva care nu merită dar nici să eliminăm nevinovați.

Cineva propunea să întărim măsurile de securitate. Deocamdată nu am nici o idee despre cum am putea face asta dar am fi deschiși oricăror idei.
În acest an, de exemplu, am avut 65 de centre înscrise de prin toată țara dintre care au creat probleme mai mari 2 sau 3. Mi se pare o cifră buncică dar sigur că ne-am dori corectitudine 100%.

Cheers!
Mesaj personal
RuxyRezidentTM
Trimis: 7 Apr 2008, 11:31 PM

Utilizator activ

Pai marea problema e lipsa respectului si a demnitatii si pe astea nu prea ai cum sa le rezolvi.

Vesti bune.

Felicitari organizatoriilor! Ati facut o treaba buna...

--------------------

Mesaj personal
belladona
Trimis: 7 Apr 2008, 11:34 PM

Utilizator
**

IN CAZUL IN CARE CELE 2 SAU 3 CENTRE CU PROBLEME SUNT ACELEASI CA IN ANII TRECUTI , NU S-AR PUTEA CA ELE SA PRIMEASCA UN AVERTISMENT URMAT APOI, DACA RECIDIVEAZA, DE EXCLUDEREA IN ANUL VIITOR DE LA CONCURS?TREBUIE TOTUSI SA FIM MAI SERIOSI ODATA SI ODATA...SUCCES!!!!!
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 10 Apr 2008, 12:49 PM

Utilizator avansat

Au fost afișate rezultatele finale.

Felicitări premianților și nu numai lor!
Mesaj personal
Agnosticu'
Trimis: 10 Apr 2008, 04:40 PM

Utilizator activ

Nu se vor afisa si raspunsurile corecte? Daca nu, de unde as putea sa aflu raspunsul la o anumita problema?
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 10 Apr 2008, 05:38 PM

Utilizator avansat

Da, se vor afișa și variantele corecte.
Deocamdată am început să mutăm de pe vechiul site pe acesta toate subiectele din 2003 până în 2008 (secțiunea ”arhivă”). Acolo vom pune și subiectele 2008.

Cheers!
Mesaj personal
belladona
Trimis: 11 Apr 2008, 08:52 AM

Utilizator
**

vVA ROG SA-MI SPUNETI DACA LA PREMIUL 3 MAI URMEAZA O ALTA FAZA...
BY THE WAY, 10 PT. VERTICALITATE!!!! (SCUZE DACA APARE MES. DE MAI MULTE ORI)
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 11 Apr 2008, 09:15 AM

Utilizator avansat

Premianții I, II, III vor putea participa la faza internațională.
De obicei concursul PHI era în lunile ianuarie-februarie iar PHI-International era prin aprilie-mai. Cum în acest an din diverse cauze concursul a fost decalat destul de mult nu mai poate fi organizat acum (în vară) PHI-International și rămâne pentru o dată din octombrie-noiembrie.
Am adăugat pe pagina web date despre PHI-International (cu exceptia datelor calendaristice exacte).

Mulțumim pentru aprecieri!

Cheers!
Mesaj personal
marafiz
Trimis: 12 Apr 2008, 11:00 AM

Utilizator
**

Felicitari tuturor celor care au contribuit la buna desfasurare a acestui concurs.
In legatura cu descalificarile...
Desigur noi , ca dascali , ar trebui sa fim primii care sa impiedicam orice faruda.

In centrul nostru am incercat urmatoarele:
- am asezat elevii la o distanta suficient de mare unii de altii pentru a nu se putea "colabora"
- am asigurat supravegherea in fiecare sala de catre un numar de 2 sau 3 profesori
- am atentionat de la inceput pe toti participantii ca pot fi descalificati in cazul in care se constata ca au lucrari identice.

Multumim pentru efortul depus. Concursul este in beneficiul fiziciii si asta este cel mai important! sign28.gif

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 12 Apr 2008, 02:45 PM

Utilizator avansat

Mulțumim și pentru efortul dvs. de a organiza concursul.
Mai așteptăm un pic și apoi trimitem diplomele și (din acest an) certificatele de organizator.
Da, rețeta dvs. e destul de sigură, acum problema ar fi să convingem (obligăm?) și pe cei care nu tratează această activitate cu atâta seriozitate s-o facă.

Cheers!
Mesaj personal
Agnosticu'
Trimis: 12 May 2008, 07:52 PM

Utilizator activ

Inca nu s-au afisat raspunsurile corecte pe 2008.
Se va mai face acest lucru? smile.gif
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 15 May 2008, 09:02 AM

Utilizator avansat

Ieri am expediat diplomele către toți organizatorii locali - fiind vorba de vreo 880 de diplome asta ne-a ocupat ceva timp.
Vom afișa și răspunsurile corecte.

Cheers!

Acest mesaj a fost modificat de către LStoleriu la data 15 May 2008, 09:03 AM
Mesaj personal
belladona
Trimis: 2 Sep 2008, 09:48 AM

Utilizator
**

Va rog sa ma informati si pe mine daca la clasa a 7-a exista faza int.?(PHI CONTEST)De la scoala mi s-a spus ca numai liceenii au aceasta faza cu materia de bac...Scuze...trec in clasa a 8-a...nu m-am obisnuit!Eu totusi ma pregatesc.Multumesc!
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 2 Sep 2008, 10:26 AM

Utilizator avansat

La PHI Internațional nu există subiecte diferite pentru fiecare clasă ci sunt numai 4 seturi de subiecte grupate pe tematici: mecanică, termodinamică, electrictate și optică. Fiecare participant își poate alege la începutul concursului tema preferată.
Programa de la fiecare tematică este apropiată de cea de liceu astfel că participanții de nivel gimnazial au mai puține șanse deoarece concurează pe aceleași subiecte cu cei de liceu...

Puteți vedea cum au arătat de exemplu subiectele de anul trecut aici http://stoner.phys.uaic.ro/phi/arhiva/phi_...07/results.html (în partea de jos, "solutions")

Oricum, te așteptăm în continuare la PHI anii ce vor veni.

L.Stoleriu

Acest mesaj a fost modificat de către LStoleriu la data 2 Sep 2008, 10:29 AM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved