Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> E recunoscuta diploma??
Akan
Trimis: 27 Mar 2008, 08:19 PM

La prima intervenție

Grup: Members

am si eu o rugaminte... si as avea nevoie de un raspuns urgent.... vreau sa aflu si eu daca diplomele primite la concursul online de fizica Phi sunt recunoscute de Ministerul Educatiei si Cercetarii...

multumesc anticipat..
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 27 Mar 2008, 10:04 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Concursul PHI e un concurs al Centrului Regional de Excelență pentru Tineri Capabili de Performanță Iași organizat cu sprijinul Universității Al.I.Cuza Iași.
Nu este un concurs care se găsește pe lista concursurilor organizate de Minister. Din câte știu, nu a încercat nimeni să-l propună pentru a fi inclus pe acea listă.

În acest moment diploma este recunoscută la admiterea la Facultatea de Fizică din Iași (admitere fără concurs + bursă acordată de Asociația SOPHYS a Apsolvenților Facultății).

Nu sunt convins de utilitatea unui demers de a include concursul PHI pe lista concursurilor naționale. La ce ar folosi?

Cheers!
Mesaj personal
florentina2
Trimis: 1 Feb 2010, 04:13 PM

Începător
*

Grup: Members

nimik concret pe tema asta inca
Mesaj personal
LStoleriu
Trimis: 1 Feb 2010, 04:29 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (florentina2 @ 1 Feb 2010, 04:13 PM)
nimik concret pe tema asta inca

Dragă Florentina,

Nu înțeleg la ce lucruri ”concrete” te referi.

Există trei tipuri de concursuri (respectiv de diplome obținute la concursuri).

1. Olimpiadele naționale și internaționale. Diplomele la olimpiadele internaționale permit de obicei admitere fără concurs la facultățile cu profil apropiat care mai organizează concurs (câte au mai rămas...). Diplomele la olimpiadele naționale oferă și ele aproximativ aceleași avantaje.

2. Concursuri de pe lista ”oficială”

3. Alte concursuri

Concursul PHI nu a cerut până acum înscrierea pe lista oficială. După cum întrebam și mai sus: la ce ar folosi?

Cheers!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved