Reședință - Portal SEI Evaluare Evaluare Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Definitivat Definitivat Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu Subiecte examene naționale Subiecte examene naționale SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Calificare profesor matematica gimnaziu
Rares-Ioan Andrei
Trimis: 16 Dec 2019, 10:30 PM

Începător
*

Grup: Members

Buna ziua! In primul rand, va rog sa ma scuzati, nu am stiut unde se potriveste mai bine intrebarea mea. O sa incerc sa fiu concis.

Eu sunt absoltvent de informatica si m-ar interesa sa aflu daca pot preda matematica, macar la gimnaziu. Inteleg ca pt liceu poate e necesar un masterat si sa ai licenta in matematica, dar eu am terminat, practic, aceeasi facultate, doar ca la alta specializare si am facut matematica in facultate, cu aceeasi profesori care predau si la colegii mei care sunt acum licentiati in mate. Si cum la matematica exista posibilitatea ca ei sa faca un an in plus pt dubla specializare, ma gandeam poate exista ceva pe care un absolvent de info poate sa il faca ca sa predea mate. La gimnaziu pt inceput.

Va multumesc!
Mesaj personal
roset
Trimis: 17 Dec 2019, 06:46 PM

Mentor

Dacă nu aveți pe diplomă a doua specialitate și matematică , nu puteți! Se poate face conversie, lucrând în sistem!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Rares-Ioan Andrei
Trimis: 23 Dec 2019, 11:02 PM

Începător
*

Si daca urmez masterat in matematica didactica?
Mesaj personal
kevlarul
Trimis: 24 Dec 2019, 12:01 PM

Utilizator activ

Conform legii 1/2011, masterul da dreptul la o noua disciplina , daca are 120 credite , este facut in specialitatea postului(noua disciplina) si este facut dupa studiile universitare de lunga durata.
Cea mai simpla si eficienta varianta este conversia profesionala, dureaza 2 ani , este la zi si va puteti califica pe ce disciplina doriti.
Eu sunt titular pe Economie si am facut conversie pe Educatie fizica la Valahia- Targoviste.

Acest mesaj a fost modificat de către kevlarul la data 24 Dec 2019, 12:05 PM
Mesaj personal
roset
Trimis: 24 Dec 2019, 06:17 PM

Mentor

QUOTE (Rares-Ioan Andrei @ 23 Dec 2019, 11:02 PM)
Si daca urmez masterat in matematica didactica?

Masterul didactic nu a existat și nu există, încă! biggrin.gif Conversia este soluția!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved