Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou

> Sesizare poezie fara noima in manual romana cls IX, 2004, Sesizare poezie fara noima in manual romana cls IX, 2004, autori Marin Iancu si Rodica Lăzărescu
mpascu1971
Trimis: 3 Jun 2016, 02:59 PM

La prima intervenție

Grup: Members

Buna ziua,
Vreau să sesizez cu ce prostii, pardon de expresie dar veți vedea de ce, cu ce prostii pierd vremea adolescenței elevii din clasa a IXa.
Fiul meu este la profil informatică, clasa a IX-a. A venit de la școala mirat si deranjat de inepțiile pe care este pus să le invețe și comenteze la româna.Este vorba de o scriere de Mircea Dinescu, din manualul de româna , autori Marin Iancu si Rodica Lăzărescu. Manualul are 286 (!!) pagini. Redau în continuare aceasta aberație probabil scrisă de Dinescu în prezența lui Bachus, altfel nu ne explicăm nici eu nici mulți prieteni carora le-am cerut părerea.
Oare cine e vinovat în această ecuație că această aberație a ajuns într-un manual, Dinescu, autorii sau Ministerul Educatiei ?

Crăciun - de m dinescu

În spatele templului e-un coteț de găini, cîțiva saci cu mălai
marmură pentru zeii de-ocazie
o tigaie încinsă,
vestalele sporovăiesc în pauză ca dizeozele
fac gargară cu ceai
temătoare de razie
si-au pus pozele
pe condicuta pretinsa.
Imperiul sufera pe undeva prin paduri
il dor barbarii cu limfa lor sloboda,
nu-i voie sa bei nu-i voie sa-njuri
hai pituleaza-te-n loboda.
Isus sta in pintecul maicii sale, nebun,
asculta discuri cu Pink Floyd si plinge,
se-amina desigur spectacolul de Craciun
magii s-au inscris in ajun
la donatorii de singe.
Mesaj personal
Mumble
  Trimis: 15 Aug 2016, 02:40 PM

Utilizator activ

Horror!!!!!!!!!!!!!! ohmy.gif
Mesaj personal
iorgaa
Trimis: 3 Feb 2019, 12:06 AM

Utilizator activ

QUOTE (mpascu1971 @ 3 Jun 2016, 03:59 PM)
Buna ziua,
Vreau să sesizez cu ce prostii, pardon de expresie dar veți vedea de ce, cu ce prostii pierd vremea adolescenței elevii din clasa a IXa.
Fiul meu este la profil informatică, clasa a IX-a. A venit de la școala mirat si deranjat de inepțiile pe care este pus să le invețe și comenteze la româna.Este vorba de o scriere de Mircea Dinescu, din manualul de româna , autori Marin Iancu si Rodica Lăzărescu. Manualul are 286 (!!) pagini. Redau în continuare aceasta aberație probabil scrisă de Dinescu în prezența lui Bachus, altfel nu ne explicăm nici eu nici mulți prieteni carora le-am cerut părerea.
Oare cine e vinovat în această ecuație că această aberație a ajuns într-un manual, Dinescu, autorii sau Ministerul Educatiei ?

Crăciun - de m dinescu

În spatele templului e-un coteț de găini, cîțiva saci cu mălai
marmură pentru zeii de-ocazie
o tigaie încinsă,
vestalele sporovăiesc în pauză ca dizeozele
fac gargară cu ceai
temătoare de razie
si-au pus pozele
pe condicuta pretinsa.
Imperiul sufera pe undeva prin paduri
il dor barbarii cu limfa lor sloboda,
nu-i voie sa bei nu-i voie sa-njuri
hai pituleaza-te-n loboda.
Isus sta in pintecul maicii sale, nebun,
asculta discuri cu Pink Floyd si plinge,
se-amina desigur spectacolul de Craciun
magii s-au inscris in ajun
la donatorii de singe.

e tare de tot happy30.gif biggrin.gif
una din cheitze este contextul istoric in care a fost scrisa
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved