Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 2 [3] 4  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Transferuri ilegale (?) in licee

credeti ca in liceul dvs. s-au facut transferuri ilegale?
1) Da, stiu sigur; [ 60 ]  [50.00%]
2) Am auzit, dar nu stiu sigur; [ 35 ]  [29.17%]
3) Nu; [ 12 ]  [10.00%]
4) Nu ma intereseaza subiectul [ 13 ]  [10.83%]
Voturi totale: 120
Vizitatorii ne-înregistrați nu pot vota 
bosogea
Trimis: 18 Jul 2005, 06:03 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

iar in ceea ce priveste elevi de la tzara care nu iau testele nationale, enorm de multi, nu pot decit sa observ cu tristete ca e inca o grava problema nationala.
Mesaj personal
rrodicap
Trimis: 18 Jul 2005, 09:41 PM

Utilizator activ

QUOTE (bosogea @ 18 Jul 2005, 07:03 PM)
iar in ceea ce priveste elevi de la tzara care nu iau testele nationale, enorm de multi, nu pot decit sa observ cu tristete ca e inca o grava problema nationala.

este intr-adevar...
cu toate ca in unele scoli s-au mai calificat "din mers" , multe cadre did nu sunt pregatite pt invatamant iar chestiile cu calificarea in cadrul Proiectului pt inv rural nu rezolva nimic decat ca le da o diploma si se poate raporta ca au personal calificat. NU AM GENERALIZAT !
Mesaj personal
Doctoru
Trimis: 5 Aug 2005, 09:26 AM

Utilizator
**

confused06.gif
Cine credeti ca ar trebui sa verifice legalitatea acelor transferuri care ne tulbura, iata, pe toti: inspectoratele (care?), ministerul sau procurorii anticoruptie?

Acest mesaj a fost modificat de către Doctoru la data 5 Aug 2005, 09:31 AM
Mesaj personal
Popeasca
Trimis: 1 Sep 2005, 12:06 AM

Utilizator activ

Povestea asta cu cei din provincie bla bla, o traim si noi , cei din resedintele de judet fata de cei din orasele mai mici sau din mediul rural. La noi in liceu au veenit si copii chiaar foarte buni de exemplu din Dabuleni, Filiasi si Poiana Mare. Mai e cate unul care era copilul primarului in sat, a avut nu stiu ce medie si e varza la toate, dar pastrand proportia multi sunt realmente buni si isi dau silinta.

Si ca sa nu fiu offtopic, da se fac transferuri ilegale, in ultima vreme ceva mai putine. Oricum intr-o societate perfecta, sau macar nu asa buboasa ca a noastra, nu ar trebui sa existe nici macar un transfer de genul asta. Dar fiindca traim intr-o societate in care maxim 3 licee intr-un oras de provincie sunt bune si in restuul daca te duci intalnesti droguri si criminalitate, pana la urmaa ce e mai bine, sa lasam uun copil poate maai slab de inger in gura leului sau sa-l aducem intr-o scoala cat de cat normala si sa-i dam o sansa la o viata normala si sa se faca util pentru societate. Da nu neg, se muta si aia de bani gata, dar...hmmm ce-i mai bine, sa lasam un copil cu bani intr-un mediu rau sau sa il aducem undeva unde majoritatea ii dicteaza sa se comporte normal.

Problema existentiala nu e a transferurilor, problema e cu tot sistemul care esueaza in incercarea de a produce un popor in majoritate civilizat. La noi minoritatea e civilizata.
Mesaj personal
pistrutz
Trimis: 6 Sep 2005, 09:20 AM

Utilizator activ

in legatura cu transferurile dintr-un liceu in altul am aflat direct de la inspectorat :
- ca se pot face oriunde daca exista la liceul pt. care se opteaza clasa sub 31 de elevi
- obligatoriu media copilului transferat dupa primul semestru sau primul an trebuie sa fie cel putin egala cu media ultimului copil din liceul pt. care optam
- directorul de la liceul pt. care optam decide sau nu sa se dea diferente si daca acestea sunt promovate fara a fi o conditionate de o nota anume ci doar sa fie promovate

media teste nationale nu intra in discutie

fiica mea a primit o bursa la un liceu particular pentru patru ani (vor sa faca acolo o clasa de elita care sa-i reprezinte) inca nu ne-am hotarat ce sa alegem dar am fost si am verificat toate posibilitatile in cazul in care ceva ar fi in neregula : transferul la stat, notele, diferentele

pentru transferul de la particulari la stat in plus nota la purtare trebuie sa fie cel putin 9

Cunoaste cineva de aici scoala Mark Twain International scool ?
Mesaj personal
juja
Trimis: 6 Sep 2005, 06:58 PM

La prima intervenție

Ma scuzati ca intervin si eu in acest forum dedicat dumneavoastra, dar ar trebui niste intariri spuselor doamnei Mirela63. ca sa stiti si dumneavoastra rrodicap anul acesta am sustinut examenul de capacitate si l-am trecut foarte bine. am avut in clasa o colega al carei tata era puternic financiar si la absolut toate probele ,inainte, dimineata, ne-a sus subiectele exacte de la ultimele parti. este normal? nu, dar avut dreptate si asta a contat. pe mine nu ma ajuta mult pentru ca nu aveam nimic la mine, pe care sa ma uit..

cu respect.
Mesaj personal
ileanav
Trimis: 10 Sep 2005, 01:02 PM

Utilizator
**

Imi pare foarte rau ca trebuie sa recurg si la aceasta metoda de exprimare a opiniei, pentru ca sunt un om obisnuit cu lumina zilei,dar pentru a putea sa ne desfasuram activitatea de educatori avem datoria sa luptam cu toate mijloacele pentru normalitate in scoala romaneasca;si asta inseamna in primul rand respectarea legii, a drepturilor omului si ale copilului in special, inseamna apararea principiilor pe care le predam la clasa, ca ele sa nu devina vorbe foarte goale, iar noi doar niste dascali ridicoli care mestecam vorbe. Nu numai ca am protestat impotriva transferurilor ilegale din Colegiul National de Informatica 'Tudor Vianu' din Bucuresti, dar am sesizat si ministerul in scris si verbal in repetate randuri. Ministerul a raspuns prin tacere la sesizari si prin mentinerea autorilor ilegalitatilor foarte bine infipti in functii. AM SESIZAT CU DOCUMENTE SI ZIARUL 'ADEVARUL' , CARE A ALES SA TACA.
Colegul care si-a pus semnatura pe sesizarea scrisa si-a pierdut postul, desi a luat concursul de titularizare primul pe tara;cei care indraznim sa luptam deschis suportam toate consecintele, si vi le imaginati. Ce doare cel mai tare e insa tacerea celorlalti profesori, parinti, elevi, tacerea care face aceasta murdarie generala posibila.
Cum putem incepe anul scolar cerand iar copiilor sa respecte regulamentele si legile, cand cei care conduc invatamantul romanesc nu o fac? Dumneavoastra, dragi colegi, cum reusiti cateodata sa-i priviti pe copii in ochi? Mie mi-e in ocazii ca aceasta foarte greu, desi nu sunt vinovata decat ca poate n-am luptat destul de indarjit ca astfel de lucruri sa nu fie posibile.
Un an bun, si sa dea Dumnezeu sa ajungem sa-i meritam pe elevii nostri.
Repet ce a spus Edmund Burke: Pentru ca raul sa fie posibil e de ajuns ca oamenii buni sa nu faca nimic.
Mesaj personal
Doctoru
Trimis: 10 Sep 2005, 04:18 PM

Utilizator
**

Cred ca nu mai avem de ce sa ne facem sange rau, Doamna Profesoara si domnilor colegi onesti ai doamnei, lucrurile sunt clare: NIMENI NU VREA SA DEA CURS ACESTOR ANCHETE - ghici de ce?!!! animal10.gif
Credeti ca numai directorii de licee profita? Dar Inspectorii Generali? Dar Inspectorii si alte autoritati din Minister, ei "nu trebuie sa traiasca...BINE?!!!"
(CAND AUD SLOGANUL "SA TRAITI BINE" MI SE FACE GREATA, desi l-am votat cu cea mai mare bucurie, uitand ca securistii de ieri...(fe)pe(se)de(ne)-istii de azi!)
Am o veste buna, Doamna Profesoara Ileana V. - Inspectorul General de la capitala este in functie, bine-mersi, asa ca si anul acesta veti avea ploaie de TRANSFERURI ILEGALE in capitala- doar Ministrul a semnat Regulamentul character17.gif , legea e pe site, profesorii au discutat-o probabil in consilii love28.gif ...totul e perfect d.p.d.v. formal, ce ne mai trebuie, nu suntem si noi niste triste formalitati intr-o statistica...fie ea si EUROSTAT?!!
VA DORESC UN AN BUN, cat mai multe si banoase transferuri ilegale doamnelor si domnilor Inspectori Generali, cu colaborarea slugarnica a directorilor de licee si tacerea umilita a bietilor profesori haituiti de fisc pentru cativa lei de meditatii (ca daca nu i-ar medita pe copii si ar avea rezultate proaste la licee...he, he, la cine ar veni parintii cu spaga...?!)
Sa traiti bbbbbine! happy29.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Doctoru la data 10 Sep 2005, 04:21 PM
Mesaj personal
ileanav
Trimis: 10 Sep 2005, 04:54 PM

Utilizator
**

Vedeti, domnul meu, aici e problema. Lehamitea si renuntarea. Cine face rau, merge pana in panzele albe, cine face bine, nu stiu de ce, oboseste. Si renunta, tragand concluzii filozofice. Poate ca solutia e perseverenta celui care stie ca are dreptate. Nu vi se pare ca pentru sanatate (pe care puteti s-o luati cum vreti, propria sanatate psihica, sau sanatatea societatii in care traim), daca nu pentru altceva, mai ai nevoie si de o victorie?
Eu, una, simt nevoia si de victorii. Si in cazul de fata sunt convinsa ca un cor de voci insistente ar avea sanse de victorie. Stiu ca in minister sunt destui oameni care nu au nevoie decat de vocile noastre alaturi de vocea lor ca sa-i convinga pe cei prea mari. Stiu ca cel mai eficient argument al unui functionar public e exact vocea publicului. Stiu ca e nedrept sa credem ca toti sunt vinovati. Din fericire, nu e asa. De foarte multe ori, un om aratat cu degetul pentru un act reprobabil la care a inchis ochii, nu a facut altceva decat ce ati facut ,in alt fel, desigur,dumneavoastra acum: a renuntat cu lehamite sa mai incerce sa-si convinga superiorul de ce e aia dreptate si legalitate, si a cedat la presiuni care sunt cateodata prea mari.
In ciuda tonului meu poate amar, eu vreau o victorie, macar din cand in cand. Si de cate ori vreau sa renunt, zic: dar poate mai e doar un pas, si eu tocmai pe acela nu-l fac. N-as putea sa va spun de ce, dar acum am convingerea ca mai e doar un pas. Stati alaturi de noi. Altfel, ne cam meritam soarta. Si parca n-am vrea ca si copiii nostri s-o impartaseasca. Macar cand e vorba de ei, lehamitea ar trebui sa dispara, inlocuita cu incrancenarea de a reusi.
Mesaj personal
Doctoru
Trimis: 10 Sep 2005, 05:30 PM

Utilizator
**

Stimata Doamna, eu nu sunt decat un parinte - ce-i drept bine informat, in sensul pasiv al verbului, adica mi s-au furnizat informatiile pe care le-am cerut de catre oameni de incredere din Colegiul la care fiul meu e elev - dar cred ca daca suntem doi, deja e o actiune pe care trebuie s-o orientam catre transformarea eficienta a realitatii...deci, iata ce propun - atat Dvs., cat si colegilor din alte licee si mai ales colegii nationale: SA POSTAM CONTINUU PE ACEST SITE ILEGALITATILE PE CARE LE CUNOASTEM, CU DATE CONCRETE SI INCONTESTABILE!
Atunci vom reusi:
1) sa atragem atentia opiniei publice, presei si factorilor de (totusi) decizie din Minister;
2) sa convingem profesorii de buna credinta pe care ii cunoastem si, in cazul in care sunteti profesor, sa-i convingeti pe colegii dvs. sa ni se alature;
3) sa iesim cu aceste informatii pe forumurile care pot fi interesate - ex. Cotidianul, FAR etc.;
4)SA NE SIMTIM DEMNI;
5) sa verificam implicit transparenta si lipsa cenzurii pe acest site!

Voi incepe eu:

Mesaj personal
Doctoru
Trimis: 10 Sep 2005, 05:55 PM

Utilizator
**

Regulamentul privind organizarea si functionarea unitatilor de invatamant"
Art.126(1):"Elevii din cls. a IX-a se pot transfera numai dupa primul semestru, daca media lor de inscriere la liceu este cel putin egala cu media ultimului intrat la specialitatea la care solicita transferul.

Colegiul National GH. LAZAR, Bucuresti, anul scolar 2004-2005 :Media de admitere: 9,50 (mate-info), 9,31 (uman):
Transferati ilegal, in ordinea mediilor cu care au venit :

1) [****]de la Col.M.Eminescu - media 9,27
- a sarit in clasamentul Admiterii Nationale peste 278 de locuri;-;
- in plus, a fost transferat in cursul semestrului I;

2) [****]de la Liceul I.Creanga - media 9,18
- a sarit in clasamentul national cu 811 locuri;
- in plus, a fost transferata in timpul semestrului I;

3) [****]de la Lic. Spiru Haret media 9,22
- a sarit peste 625 de locuri;

4) [****]de la Colegiul Tehnic de Arhitectura si Lucrari Publice!!!
- media 8,41
- a sarit cu...5551 de locuri !!!!;

5) [****]de la Colegiul Tehnic Traian!!!
- media 7,95
- a sarit 8344 de locuri!!!
-
(informatiile privind mediile de admitere pot fi verificate pe site-ul Admiterii 2004)

Acest mesaj a fost modificat de către Doctoru la data 10 Sep 2005, 05:56 PM
Mesaj personal
Doctoru
Trimis: 10 Sep 2005, 06:14 PM

Utilizator
**

Colegiul National G. Cosbuc, an scolar 2001-2002Citat din Adevarul, 27 nov. 2001 (http://www.adevarulonline.ro/arhiva/2001/Noiembrie/12/625/)

Cu aprobarea expresa a inspectorului scolar general al Capitalei, Daniela Nedelcu, 19 elevi de clasa a IX-a, care initial au fost respinsi la admiterea din luna iunie la Liceul Bilingv "George Cosbuc" din cauza mediei mici la examenul de capacitate[…]s-au transferat la aceasta institutie de invatamant de la liceele unde fusesera ulterior repartizati de calculator.
Intre timp, si o echipa a Ministerului Educatiei si Cercetarii a intreprins o ancheta la Liceul "Cosbuc", constatandu-se incalcarea Legii invatamantului. Dupa cum ne-a declarat directorul corpului de control din MEC, Vasile Dogaru, dna ministru Ecaterina Andronescu urmeaza sa fie informata si apoi se vor lua masurile ce se impun »
(ceea ce s-a si intamplat…nu-i asa ?!!!)

Acest mesaj a fost modificat de către Doctoru la data 10 Sep 2005, 06:17 PM
Mesaj personal
ileanav
Trimis: 10 Sep 2005, 06:39 PM

Utilizator
**

De acord. E si ' Anul Copacului', zice domnul ministru. Hai sa incercam sa nu facem ' anul copacului putred'.
Calamitatile naturale, domnule ministru, sunt greu de oprit, dar calamitatile din invatamantul romanesc, cele care ar cam trebui sa va preocupe acum, la inceputul anului scolar, sunt mult mai usor de intampinat. Trebuie doar schimbati cei care fac si copacii neplantati sa putrezeasca numai la gandul ca ar putea sa-i atinga cativa din cei care imparatesc invatamantul. Sa nu-mi spuneti ca nu gandesc copacii. Atunci de ce au devenit ei prioritatea invatamantului romanesc? Parca treaba invatamantului e sa se ocupe de cei care gandesc. Concluzia silogismului simplu nascut astfel e : in conceptia ministrului invatamantului, copacii gandesc, deci ei sunt prioritatea nationala. Ce-ar fi sa facem anul acesta 'anul legalitatii in invatamant'? Nu ar fi mai potrivit? Si ar fi o premiera nationala. Ce-ar fi sa incepem, firesc, cu eradicarea coruptiei din Romania prin eradicarea coruptiei din invatamant?
Haideti sa incepem anul scolar serios, nu cu plantari de copaci.Stiati ca elevii mei isi numesc liceul ' Penitenciarul national'? Nu vi se pare mai grav cand cad sufletele, nu copacii?
Revenind, domnule doctor, dupa un mesaj trimis in neant, pentru ca ministrul e preocupat de lucruri mult prea inalte pentru a-l interesa lucruri meschine, precum moralitatea si legalitatea si dreptatea. Nu vedeti, il preocupa copacii? Revenind, deci, eu n-am de gand sa plantez copaci. Dar am de gand sa incerc sa ajungem la normalitatea pe care ne-am dorit-o atat de mult in 89. Va multumesc.
Mesaj personal
LUCYA
Trimis: 3 Oct 2005, 10:33 AM

Utilizator avansat

Listele de transferuri si de anul acesta sunt asa de luungi...Vom avea ce discuta in sem. II, pt. ca inca nimeni nu se grabeste sa le dea drumul...CEVA deci s-a schimbat...perioada transferurilor... ;)Sper sa nu inchideti topicul pana atunci rolleyes.gif
Mesaj personal
LUCYA
Trimis: 10 Feb 2006, 11:43 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ileanav @ 10 Sep 2005, 07:39 PM)
Ce-ar fi sa facem anul acesta 'anul legalitatii in invatamant'? Nu ar fi mai potrivit? Si ar fi o premiera nationala.

Din pacate de luni cand incepe semestrul al II-lea vom asista la un nenumarat sir de transferuri in licee; nu ma intelegeti gresit, nu sunt egoista, din partea mea pot sa studieze copiii unde vor dar nu in detrimentul calitatii invatamantului.Spun asta deoarece la clasa fiului meu vor veni 6 copii care nu au reusit la acest liceu; prin urmare numarul elevilor din clasa va fi mult prea mare iar nivelul clasei va scadea drastic.Daca mai adaug si faptul ca unii aveau probleme de disciplina tabloul nemultumirilor mele este aproape complet. mad.gif
Mesaj personal
liviumarianpop
Trimis: 12 Feb 2006, 09:21 PM

Mentor

NU POATE nr de elevi sa depaseasca 30
decat in situatii deosebite
si asta cu aprobare de la minister

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
LUCYA
Trimis: 12 Feb 2006, 10:29 PM

Utilizator avansat

HE HE glumiti... in primul semestru 4 din cele 6 clase aveau mai mult de 30 de elevi. Acum in semestrul doi vor avea TOATE. mad.gif
Mesaj personal
liviumarianpop
Trimis: 12 Feb 2006, 10:49 PM

Mentor

corect
dar nu o sa se depaseasca nr de elevi decat cu adresa medc
asta ar trebui sa se stie
cel putin teoretic
numai de bine

--------------------
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
res
Trimis: 13 Feb 2006, 01:49 PM

Mentor

Eu nu inteleg un lucru: dacă se sesizează o neregulă, cel care sesizează, trebuie să aducă tot felul de dovezi?! (la unele nici nu are acces!)
Ce fac cei care sunt plătiți tocmai pentru acest lucru! (sau ei sunt plătiți ca să .....mușamalizeze tot ce nu convine unora? confused24.gif )

--------------------
Mesaj personal
maddalena
Trimis: 3 Mar 2006, 12:00 PM

La prima intervenție

confused24.gif oare care este problema parintilor ai caror copii au intrat la licee cu medii foarte bune daca la aceleasi licee se tranfera in timpul anului si cativa copii cu medii mai mici? Valoarea copiilor cu medii mari nu este in nici un fel modificata si nici "competenta" profesorilor sau "tehnica" lor de predare.
Mesaj personal
busbitza
Trimis: 3 Mar 2006, 12:27 PM

Utilizator activ

QUOTE (maddalena @ 3 Mar 2006, 01:00 PM)
confused24.gif oare care este problema parintilor ai caror copii au intrat la licee cu medii foarte bune daca la aceleasi licee se tranfera in timpul anului si cativa copii cu medii mai mici? Valoarea copiilor cu medii mari nu este in nici un fel modificata si nici "competenta" profesorilor sau "tehnica" lor de predare.

Buna dimineata!?!
Mesaj personal
corinahaloiu
Trimis: 3 Mar 2006, 01:31 PM

Câștigător Cupa SIVECO 2005

(maddalena @ 3 Mar 2006, 01:00 PM)

Nu stiu daca ma crede cineva, dar eu am citit de 10 ori si pana la urma am recunoscut ca trebuie sa accept ca intr-adevar asta e scris si nu altceva.

Stimata maddalena ,
Aici nu e vorba de problema parintilor sau de "rautatea lor" cum incercati sa descrieti aceasta problema. V-ati gantit ca:
1- se incalca o lege pentru Dumnezeu
2- minim 30 de elevi (cei din acea clasa) sunt frustrati ca si-au tocit coatele degeaba, ca nimic nu se mai respecta in tara asta
3- se creeaza precedente care vor aduce alte si alte situatii similare in alte scoli, in alte judete
4- am lasat profesorul diriginte saracul la coada care trebuie sa gaseasca o modalitate de a explica decent parintilor cum de s-a intamplat asa ceva.

As putea continua cu ceilalti profesori care predau la acea clasa, parintii, vecinii si tot personalul auxiliar dar nu e cazul... pentru un om dintr-o tara ce se doreste a fi Europeana ar fi de ajuns punctul 1.

--------------------
"A person starts to live when he can live outside himself." Albert Einstein
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
LUCYA
Trimis: 3 Mar 2006, 04:09 PM

Utilizator avansat

QUOTE (maddalena @ 3 Mar 2006, 01:00 PM)

Daca citesti mesajul meu din 10 febr. vei avea raspunsul la intrebarea ta. Si mai pot sa-ti spun ca se modifica si "tehnica" profesorilor si "competenta" deoarece acestia trebuie sa faca fata unei clase mai numeroase; una este sa lucrezi cu 24 de copii si alta cu peste 30. Daca luam in considerare ca noii veniti au probleme cu disciplina , o buna parte din ora se pierde cu obsevatiile.O alta parte din ora se pierde cu explicatiile suplimentare celor care nu au inteles .In loc sa faca probleme cu un grad mai mare de dificultate fac chestii simple, iar elevii care au invatat cand trebuia acum stau si se plictisesc .
Revoltator!!!
Mesaj personal
res
Trimis: 3 Mar 2006, 06:47 PM

Mentor

Un mar stricat, intre mere sanatoase, le strica si pe celelalte, niciodata nu s-a intamplat invers! hipri.gif hipri.gif

--------------------
Mesaj personal
natalia16_29
  Trimis: 6 Apr 2006, 02:01 PM

Utilizator activ

Mă scuzați ca intervin pe acest forum dedicat parinților...dar eu sunt eleva in clasa a 9 a dar am o mare nelamurire...poate imi raspunde cineva....
La liceul la care am fost repartizata ultima medie de admitere a fost 8,43 iar acum in sem.II mi -a venit un nou coleg de la un liceu cu profil tehnic....motivul transferului:motive medical.....ce fel de motive pot fi aici....ca am mai vazut mentionandu-se pe prima pagina a forumului.
ma scuzați,
natalia blink.gif

--------------------
Death is a disease, it's like any other. And there's a cure. A cure - and I will find it....I won`t let you die!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 2 [3] 4  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved