Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării



  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> transfer liceu, elev in clasa a-ix-a
mariadyana
Trimis: 6 Feb 2017, 02:29 PM


La prima intervenție


Grup: Members
Mesaje: 1
Înscris: 10 Jun 04


Buna ziua,

Stie cineva in ce conditii se poate face transferul unui elev din clasa a-ix-a, profil real, de la specializarea Stiintele Naturii la specializarea Matematica-Informatica? Este vorba despre un transfer in cadrul aceleiasi scoli, aceluiasi profil, dar cu schimbare de specializare.

Multumesc
Mesaj personal
Top
cristinaSM
Trimis: 6 Feb 2017, 10:06 PM


Utilizator avansat
****

Grup: Moderatori
Mesaje: 1.707
Înscris: 30 Jun 04


QUOTE (mariadyana @ 6 Feb 2017, 03:29 PM)
Buna ziua,

Stie cineva in ce conditii se poate face transferul unui elev din clasa a-ix-a, profil real, de la specializarea Stiintele Naturii la specializarea Matematica-Informatica? Este vorba despre un transfer in cadrul aceleiasi scoli, aceluiasi profil, dar cu schimbare de specializare.

Multumesc

Bună seara.

Conform Regulamentului în vigoare:
Art. 151. — (1) În învățământul profesional, liceal sau postliceal aprobarea transferurilor la care se schimbă filiera, domeniul de pregătire, specializarea/calificarea profesională este condiționată de promovarea examenelor de diferență.
(2) Disciplinele/Modulele la care se susțin examene de diferență se stabilesc prin compararea celor două planuri-cadru. Modalitățile de susținere a acestor diferențe se stabilesc de către consiliul de administrație al unității de învățământ și la propunerea membrilor catedrei.
Art. 152. — Elevii din învățământul liceal, din învățământul profesional și din învățământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învățământ, cu respectarea următoarelor condiții:
a) în cadrul învățământului liceal, elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puțin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul; în situații medicale deosebite, elevii din clasa a IX-a a învățământului liceal pot fi transferați și în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale județene/a municipiului București, cu respectarea condiției de medie, menționate anterior;


Documentul poate fi consultat aici: https://www.edu.ro/sites/default/files/Regu...adru%202016.pdf


--------------------
prof. Cristina Gherman
Mesaj personal
Top
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

 

 
  © 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved