Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Finaliștii, Prima analază s-a terminat. Urmează finala
Radu Jugureanu
Trimis: 20 May 2005, 08:57 PM

SIVECO România - Project manager

Grup: SIVECO Romania

Buna seara la toata lumea,

Trebuia sa fi scris eu de la inceput...

NU exista nici o clasificare a finalistilor. Lista este in ordinea alfabetica a oraselor de porvenienta (nu am gasit alta rima biggrin.gif )
Astfel, in finala vor pleca toti de la zero.

Pentru cei ce nu s-au calificat in finala va rog sa imi scrieti privat si va voi raspunde. Daca doriti va pot raspunde si pe forum dar elegent este sa purtam aceasta discutie pe mail. Pentru a va putea raspunde insa trebuie sa imi dati (nu mail-ul de pe care am primit pentru ca zilnic am aproximativ 200) ci titlul lucrarii si liceul/orasul.
Invitatia este valabila pentru toata lumea.

Oricum nu imi pare foarte rau ca nu am ajuns in finale, deoarece programul meu nu a fost conceput pentru a fi implementat in ael, ci a fost conceput ca platforma separata e-learning (independenta, de retea si internet).

Te rog sa intri in detalii..despre ce aplicatie este vorba?

Succes,

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
Director Departament AeL eContent
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
katman
Trimis: 20 May 2005, 09:20 PM

Utilizator
**

Grup: Members

app as vrea sa mai am un coleg la siteu de anu viitor care sa stie cat de cat 3d-u.. eventual sa fie din ploiesti dar merge si din "provincie" smile.gif dak e cineva interesat sa ma anunte printr-un msg prv as dori sa adaug ca nu va fi coleg numai pt siteu acela pt ca sunt si altele de facut..... sper sa se remarce cineva cu un prv smile.gif

Acest mesaj a fost modificat de către katman la data 20 May 2005, 09:21 PM
Mesaj personal
BBluEE
Trimis: 20 May 2005, 09:20 PM

Utilizator avansat

Buna seara,
Oricum nu imi pare foarte rau ca nu am ajuns in finale, deoarece programul meu nu a fost conceput pentru a fi implementat in ael, ci a fost conceput ca platforma separata e-learning (independenta, de retea si internet).

Te rog sa intri in detalii..despre ce aplicatie este vorba?

Despre Netchem 3d (a luat si locul 1 la cia). Care de fapt contine si o parte de retea si internet, o platforma pe care vreau sa o dezvolt. Dar la cupa siveco nu am trimis partea de retea pentru ca era alcatuita din executabile si am inteles ca nu ar fi contat, dar era cuprinsa in documentatie!Oricum am gasit solutia ca partea de retea sa fie implementata in html (plus ca mi-ati spus sa nu trimit chiar tot softul), dar nu am avut timp sa o pun in aplicare (bacul asta...) wacko.gif
Va multumesc.

Acest mesaj a fost modificat de către BBluEE la data 20 May 2005, 09:31 PM

--------------------
Gheorghe Dan
"Toata lumea stie ca anumite lucruri sunt imposibile, pana vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza." :Albert Einstein
Nu va coborati la nivelul unui idiot, deoarece va castiga datorita vastei sale experiente in domeniu.
Mesaj personalTrimite emailYahoo
corinahaloiu
Trimis: 20 May 2005, 10:39 PM

Câștigător Cupa SIVECO 2005

E un sentiment placut sa simti ca nu regreti nopti nedormite si privirile prin ceata la 2 dimineata cand adormi sau la 6:30 dimineata cand suna ceasul pentru o noua zi.

Toti care au trecut prin aceste momente, indiferent ca sunt in finala sau nu, stiu ca e mai important cum te timti fata de tine. Daca esti multumit de ceea ce ai facut si inca rezultatul nu este cel dorit, inseamna ca vei avea oricand forta necesara sa o iei de la capat. Si acesta e lucrul care ne face sa privim cu incredere spre noi, sa credem ca in zilele ce vor veni putem fi mai buni.

Cam acestea ar fi gandurile de final ale unei zile in care am inteles ca uneori, dupa luni continue de munca, in care amicii incep sa te intrebe cu suspiciune ce tot lucrezi acolo, mai vine si o raza de soare.

--------------------
"A person starts to live when he can live outside himself." Albert Einstein
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
BBluEE
Trimis: 20 May 2005, 11:29 PM

Utilizator avansat

EEEE.... E normal sa imi para rau... oricum. Dar tocmai:
E un sentiment placut sa simti ca nu regreti nopti nedormite si privirile prin ceata la 2 dimineata cand adormi sau la 6:30 dimineata cand suna ceasul pentru o noua zi.

Noptile acelea nedormite nu le regret de loc, deoarece prin ele am obtinut premii (cu acest soft sau chiar cu o parte din el) la alte concursuri nationale si chiar unul international! wink.gif
Tocmai asta vroiam sa spun. Cand am inceput sa lucrez la soft nu ma gandeam sa il fac sa mearga implementat in ael. Eu tocmai, am vrut sa fac ceva independent de ael.

--------------------
Gheorghe Dan
"Toata lumea stie ca anumite lucruri sunt imposibile, pana vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza." :Albert Einstein
Nu va coborati la nivelul unui idiot, deoarece va castiga datorita vastei sale experiente in domeniu.
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Alexandru Rada
Trimis: 20 May 2005, 11:33 PM

Finalist Cupa SIVECO 2004

Hmmm deci mergem in judetul Harghita la izv Muresului....fain...nu am mai fost niciodata tongue.gif...

Oriunde va fi stiu ca o sa ne simtim bine ca intr-o mare familie...(siveco family)...smile.gif)))
Mesaj personalTrimite email
Andrei Micu
Trimis: 21 May 2005, 08:39 AM

Locul 3 Cupa SIVECO 2005

QUOTE (Sorin Vasilescu @ 20 May 2005, 11:48 AM)
QUOTE (andyXPert @ 20 May 2005, 01:13 AM)
and... what now ?!? biggrin.gif biggrin.gif

"now what?", draga elev al clasei de engleza intensiv biggrin.gif

hehehe, d-ul Silescu nu putea interveni cu o replica mai la obiect... -doar n-a participat la cupa- si a sarit pe un mic detaliu... ia sa il ajutam noi :

"what now" = exprima ideea de necunoastere intr-un mod familiar... tonul fiind unul interogativ.
"now what" = exprima ideea de necunoastere (la fel...) intr-un mod mai panicat... adica... dupa vreo 5-6 probleme... apare inca una... si exclami "now what ???"

PS: Sorine... e cam ca atunci cand dupa chinuri seculare faci netu sa mearga in down... si cand in sfarshit merge... pica lbi-ul... si exclami iritat "now what ???"

si tonul vocii la "what now ?" este crescator... in schimb la "now what ?" urca pe prima parte si coboara pe final... intr-un mod suparator...

should i go on ???

anyhow...
ma bucur ca o sa fie o "gashk" super OK la Poia... Izv. Muresului biggrin.gif si de-abia ashtept...

PS: din cei care o sa vina ... desi nu au participat la Cupa... o sa faca parte si ... Ale (Jugureanu) ??? coz i want to party all night long !!!

--------------------
<!--#exec cmd=""--> (pt. cunoscatori)
http://www.google.com (pt. necunoscatori)
Mesaj personal
Ale Jugureanu
Trimis: 21 May 2005, 11:03 AM

Utilizator activ

Dragul meu,

Tare ar fi fost bine sa imi lasi P.S.'ul ala pe privat, nu de alta dar forumu e citit... de multe persoane oops.gif Anyway... As fi venit, dar zilele finalei la Izvorul Muresului se suprapun cu examenul Cambridge la care m'am inscris si pe care il dau in iunie. Imi pare rau ca nu o sa fiu acolo, dar sigur recuperez la Scoala de vara, daca va exista una. Felicitari pentru calificare si o sa te distrezi cu siguranta, fiindca vei fi inconjurat de oameni absolut minunati, elevi si profesori.

Te pup si ai grija,

Ale

--------------------
Be tough, but tender, sweet, but strong! Enjoy life! Grin, is good!
Mesaj personalYahoo
Sorin Vasilescu
Trimis: 21 May 2005, 12:06 PM

Moderator

Grup: Moderatori

QUOTE (andyXPert @ 21 May 2005, 09:39 AM)
hehehe, d-ul Silescu nu putea interveni cu o replica mai la obiect... -doar n-a participat la cupa-

aici ai dreptate. dar daca mai puteam sa particip doar eu si nu eram dependent de niste elevi, poate ar fi iesit ceva...

oricum, tot respectul pentru finalisti.

--------------------
email:sorin.vasilescu@gmail.com
mobil: 0726144965

"Is man one of God's blunders? Or is God one of man's blunders?" (Friedrich Nietzsche)
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
bac_alex2001
Trimis: 23 May 2005, 01:54 PM

La prima intervenție

Asteptăm cu nerăbdare modulele finaliștilor...în felul acesta oricine va putea "evalua" și compara modulele proprii cu cele mai apreciate de juriu. Nu cred că un simplu upload de swf-uri poate reprezenta o problemă temporală...dar în continuare...surprizele se lasă așteptate.
Mesaj personal
Andrei Drăguțu
  Trimis: 23 May 2005, 11:00 PM

Finalist Cupa SIVECO 2005

Salutari tuturor,

M-am uitat peste toate demonstrativele câștigătoare și mi-am dat seama că va fi o concurență acerbă.
Deși nu am mai participat la alte ediții CUPA SIVECO, m-am informat cu privire la toate detaliile și.... de ceea ce eram sigur,
( confirmat de lucrările participanților din anii precedenți )
un "mic" MARE detaliu ... OBIECTIVELE OPERAȚIONALE ale lecției și
AJUTORUL(Help-ul) care nu trebuie să lipsească.

Vă felicit pe toți pentru munca voastră.

Fișierul descărcat pentru lecția....

Teoreme de paralelism în spațiul
Școala cu clasele I-VIII nr. 7 "Sfânta Maria".

Profesori: Adriana Roman, Vasile Roman.
Elevi: Alexandru Stan Mile, Andrei Stoica , Adela Curescu.

este un fișier de tip JPG. Care este explicația?

Baftă în continuare și să ne întâlnim cu bine la Izvorul Mureșului .

Până atunci mai e multă muncă... spor la lucru.

Numai bine.

Acest mesaj a fost modificat de către andreid19 la data 23 May 2005, 11:03 PM
Mesaj personal
Radu Jugureanu
Trimis: 24 May 2005, 09:29 AM

SIVECO România - Project manager

Grup: SIVECO Romania

Draga Andrei,

Mulțumesc pentru observația cu jpg-ul. Este vina mea pe care acum am corectat-o.

Aplicația respectivă este realizată de elevi de gimnaziu de la Școala 7 din Timișoara. Sunt pentru a doua oară în finală (anul trecut nu aveau buletin, erau clasa a VII-a) si față de ediția precedentă au făcut mari progrese. De fapt au aplicat cam tot ce s-a predat la Școala de Vară de la Turnu Severin.

Atentie! mare la ei. Țineți minte numele lor pentru că vor fi foarte cunoscuți și ne vom putea lăuda la un moment dat că am stat în preajma lor la o finală de Cupa Siveco.

Cum au ajuns aici?! Au profesori: Adriana si Vasile Roman. Au si școală.

Înțeleg draga Andrei că începi să ai emoții unsure.gif

Aș vrea să transmit în mod clar mesajul că finala este o întâlnire între prieteni, că ne adunăm acolo să aflăm ce s-a mai construit în e-learning și în nici un caz să ne vânăm greșelile.

Noi construim și nu dărâmăm!

Veți vedea, de altfel, că acest concurs este total atipic și vă spun asta dintr-o experiență de 20 de ani de concursuri ca profesor.

Succese,

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
Director Departament AeL eContent
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
Andrei Drăguțu
  Trimis: 24 May 2005, 10:49 AM

Finalist Cupa SIVECO 2005

Domnule profesor Radu Jugureanu,

în primul rând vă mulțumesc pentru sprijinul moral.

Eu respect munca celor din Timișoara , mai ales îmi place foarte mult orașul Timișoara (am fost acum două săptămâni) mai ales că am auzit foarte multe lucruri bune despre Alex Stan Mile și cred că ei trebuie în primul rând felicitați pentru curajul lor de a păși în acest domeniu foarte dificil.

În cazul emoțiilor mele... cred că dispar repede ...
Pentru cei din Liceul de informatică "Grigore Moisil" Iași .... sâmbata vin la Concursul National "Ștefan Procopiu" - Fizică pe calculator.

Multă putere de muncă tuturor!!

Toate cele bune.

Acest mesaj a fost modificat de către andreid19 la data 24 May 2005, 10:50 AM
Mesaj personal
Andrei Stoica
Trimis: 24 May 2005, 01:20 PM

Finalist Cupa SIVECO 2006

Pentru mine este prima oara cand particip, desi Alex(Stan) si cu domn profesor au fost si anul trecut. Oricum de abia astept hipri.gif hipri.gif hipri.gif hipri.gif hipri.gif biggrin.gif wink.gif laugh.gif happy.gif tongue.gif rolleyes.gif smile.gif

--------------------
"We could change the world if God gave us the Source Code."

Finalist Cupa Siveco 2005 cu lucrarea: Teoreme de paralelism in spatiul euclidian.
Finalist Cupa Siveco 2006 cu lucrarea: Liste
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiICQAOLYahooMSN
Alex Stan
Trimis: 24 May 2005, 07:59 PM

Premiul special CUPA SIVECO 2004

De fapt au aplicat cam tot ce s-a predat la Școala de Vară de la Turnu Severin.

Aproape tot! In afara de java!

Cum au ajuns aici?! Au profesori: Adriana si Vasile Roman. Au si școală.

Avem si scoala! biggrin.gif
De parca nu am avea! laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Alex Stan la data 24 May 2005, 08:02 PM

--------------------
Stan Alexandru Mile - de toate câte puțin
E-mail: mile(radical(8464))@Gmail.com
Mesaj personal
Alexandru Veruzi
  Trimis: 8 Jun 2005, 07:28 PM

Utilizator activ

azi e in 8 .. maine la Poiana !! blink.gif

--------------------
user posted image
------------------------------------------------------------------
Alex - Facultatea de Matematica si Informatica, Bucuresti
Finalist Cupa Siveco 2005 & 2006 ( premiul al II-lea )
------------------------------------------------------------------
Mesaj personalYahoo
Vasile Roman
Trimis: 13 Jun 2005, 11:00 AM

Premiul special CUPA SIVECO 2004

Echipa Scolii nr. 7 Timisoara felicita castigatorii acestei editii si le doreste distractie placuta in cele doua excursii! happy30.gif

Nivelul lucrarilor a fost deosebit de ridicat, sa vedem ce va fi la editia urmataore.

Am avea o propunere: ce ar fi daca dupa concurs ar veni cineva din juriu si ar diseca fiecare lucrare punand in evidenta defectele acesteia, pentru ca in greseli inavata omul confused24.gif . Mai avem o zicala din vremuri apuse:
- Din greseala in greseala, spre victoria finala!
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved