Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (3) [1] 2 3  ( Primul mesaj necitit ) Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

> Școala de Vară Siveco, înscriere
Radu Jugureanu
Trimis: 18 Jul 2005, 02:27 PM

SIVECO România - Project manager

Grup: SIVECO Romania

Dragi prieteni,

În perioada 26 August - 2 Septembrie, la Turnu Severin va avea loc Școala de Vară Siveco.

Tematica Școlii de Vara Siveco va fi:

1. Proiectarea didactică a soft-ului educațional. Obiective de conținut, Ergonomie, design
2. Instrumente de realizare a fost-ului educațional: Cult 3D, Java 3D
3. Robotică, între necesitate educațională și utilitate

Înscrierile se pot face prin completarea fișei atașate și trimiterea ei prin e-mail pe adresa cupa.siveco@siveco.ro până la data de 1 August 2005.

În perioada 1-5 August se va face selecția partcipanților, în funcție de activitatea desfășurată de cei ce se înscriu, în domeniul e-learning. Pe data de 5 August voi publica lista participanților.

Vor avea prioritate:
1. elevi și profesori finaliști ai concursului Cupa Siveco;
2. elevi câștigători ai premiilor Siveco în cadrul concursurilor școlare județene și naționale din anul școlar 2004-2005.
3. profesori coordonatori ai unor activități/proiecte de e-learning

Sperăm ca și anul acesta, prin prezența dumneavoastră, această acțiune să fie un succes.

Vă așteptăm.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1886 )
Fișier atașat  Scoala_de_vara_formular.doc

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
Director Departament AeL eContent
SIVECO Romania
Am lansat Wand.education! detalii aici
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
Daniel Rosner
Trimis: 19 Jul 2005, 06:14 PM

Finalist Cupa SIVECO 2005

Grup: Members

Marfa daca pot spune asa:))
Si cam cati o sa fim?
Anul trecut nu a durat 2 saptamani?

--------------------
Finalist Cupa Siveco 2005
Mesaj personal
Radu Jugureanu
Trimis: 19 Jul 2005, 07:07 PM

Draga Daniel,

Anul trecut nu a durat doua saptamani.
Pentru anul acesta avem insa o MARE surpriza. Mai MARE decat cea de anul trecut (ziua dedicata examenelor).

Cati vom fi ..nu stiu pentru ca asteptam inscrierile.

Radu

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
omgmihai
Trimis: 21 Jul 2005, 12:16 AM

Utilizator
**

Saluty!!

Am si eu o mica nelamurire, am participat anul acesta la concursul CIA faza nationala sectiunea soft educational, unde mam calificat in cei 7 finalisti intr-un final obtinand o mentiune la aceasta sectiune.Atunci ni sa zis ca aceste 7 echipe finaliste vor participa la acesta scoala de vara, sau primit si diplome pt participarea la acesta scoala de vara, numai ca echipa mea nu a mai obtinut acesta diploma deoarece domnul Radu Jugureanu nu a mai avut diplome! Sa hotarat ca echipa mea sa nu mai primeasca acesta diploma deoarece suntem din Buzau, orasul undea a avut loc faza nationala a concursului, noi putand fi contactati de catre organizatori ulterior pt a ne fi oferita si noua o astfel de diploma! Nici pana in ziua de azi nu am fost contactati! Seriozitatea organizatorilor a lasat de dorit-pacat. animal10.gif animal10.gif animal10.gif animal10.gif animal10.gif animal10.gif animal10.gif

Acum echipa mea mai participa la aceasta scoala de vara?Dac da trebuie sa ne inscriem? confused24.gif confused24.gif confused24.gif

Va multumesc anticipat!!!!!!!!
Mesaj personalYahoo
Radu Jugureanu
Trimis: 21 Jul 2005, 07:35 AM

Draga Mihai,

In primul mesaj al acestui topic este descrisa procedura prin care poti sa te inscri si atasat un formular de inscriere.

Daca ai citit primul mesaj si daca ai completat si trimis formularul atunci ai procedat corect.

O zi buna,

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
Cyberman
Trimis: 21 Jul 2005, 03:44 PM

Utilizator activ

Domnule Jugureanu,

Se poate sa aflam mai multe informatii despre aceasta tabara, cum ar fi locatia unde vom fi cazati, detalii despre deplasare (daca va fi gratuita sau nu) s.a ? Ma intereseaza mult locul unde vom fi cazati, sper sa nu fie un loc precum cel de la CIA, adica un internat. Si un mic program de activitati ar fi interesant de aflat.

--------------------
pentru bobocii finantisti: Ne intalnim Sambata, inaintea deschiderii, la 9, in fata sediului principal (unde scrie www.ase.ro)

student fabbv, anul I, buget
GRUPUL DE YAHOO PT FABBV:
http://groups.yahoo.com/group/fabbv_2007
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
Andreea Neagu
Trimis: 21 Jul 2005, 04:19 PM

SIVECO România

Presupun ca vom fi cazati in acelasi loc ca si anul trecut. Adica la un internat, dar in conditii excelente: baie in camera, tv in camera (cu cablu, parca), curatenie luna. Nu ai de ce sa-ti faci probleme.

Acest mesaj a fost modificat de către Andreea Neagu la data 21 Jul 2005, 04:20 PM

--------------------

Andreea Neagu
SIVECO Romania
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
Radu Jugureanu
Trimis: 22 Jul 2005, 11:04 AM

Dragi prieteni,

Informatii despre cum a fost anul trecut gasiti la rubrica Evenimente 2004, aici

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
Alex Stan
  Trimis: 25 Jul 2005, 04:34 PM

Premiul special CUPA SIVECO 2004

Pot sa intreb ceva:
Ce inseamna itemul nr 3:
3. Robotică, între necesitate educațională și utilitate

--------------------
Stan Alexandru Mile - de toate câte puțin
E-mail: mile(radical(8464))@Gmail.com
Mesaj personal
Alexandru Mihai Bîrsan
Trimis: 30 Jul 2005, 09:43 AM

Locul 2 Cupa SIVECO 2005
**

O mica nelamurire in privinta primului paragraf, caruia nu ii gasesc un sens... confused06.gif

"Prin completarea acestei fișe de înscriere mă oblig ca în cazul în care voi fi acceptat/ă să particip la cursurile școlii de vară organizată de Siveco Romanaia SA, la Turnu Severin, în perioada 26 August –2 Septembrie 2005. "

Deci avem:
(1) Prin completarea acestei fișe de înscriere
(2) mă oblig
(3) ca în cazul în care voi fi acceptat/ă să particip la cursurile școlii de vară
(4) organizată de Siveco Romanaia SA
(5) la Turnu Severin
(6) în perioada 26 August –2 Septembrie 2005

Altfel spus: Daca (3) si (1), (2)... blink.gif Cred ca nu stiu ce ma obliga chestia asta...

In concluzie... De ce sa fertilizam birocratia cand nici macar nu suntem buni la asta? dry.gif De ce sa scriem propozitii formale care nu au nici un sens? Cand unicul scop al acestei actiuni era sa ne inscriem la Scoala de Vara, nu ca cineva sa citeasca formulare si sa faca sortari! Oare nu era mai usor ca un programator sa faca un formular online si din baza de date sa fie selectati participantii? (Nu neaparat programatic.)

Nu vreau sa fiu rau. E o ofensiva constructiva.

--------------------
Alexandru Mihai Bîrsan
Finalist și premiant locul II Cupa SIVECO 2005
Lucrare: APM - Arbori parțiali de cost minim

"Remember, you are unique... just like everyone else."
.
Radu Jugureanu
Trimis: 30 Jul 2005, 09:54 AM

Draga Mishu,

Fraza nu este formala. Efortul de orgamizare necesar acestui eveniment este semnificativ (resurse umane dar si financiare importante), astfel incat riscul situatiei in care la Turnu Severin sa nu participe n dintre cei p participanti inscrisi si acceptati trebuie micsorat cat mai mult.

Pe de o parte cel ce nu nu mai participa ocupa locul altuia ce nu a fost invitat, pe de alta parte consuma o parte din resursele alocate fara sa atinga obiectivele propuse prin aceasta scoala de vara.

In ce priveste inscrierea online, ideea este foarte buna dar dupa ce vom invata sa ne prezentam. Atata timp cat mesajele sunt semnate "fi9good, gigix, fata morgana" sau alte asemenea nu vom sti niciodata cu cine relationam. Dar asta nu exclude faptul ca am sa ma gandesc ca la urmatoarea intalnire sa apelam la solutia propusa de tine.

Radu

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
Alexandru Mihai Bîrsan
Trimis: 31 Jul 2005, 04:52 PM

Locul 2 Cupa SIVECO 2005
**

După cum am și spus, era o ofensivă constructivă.

Cu toate acestea, ceea ce m-a determinat să postez chestia aceea pe forum a fost faptul că nu am înțeles ce voia de fapt și de drept să spună propiziția aceea. Mai exact - ce obligații îmi reveneau mie conform acelei fraze. Acum am înțeles. smile.gif Însă ar trebui recitite cu atenție astfel de documente, pentru că oamenilor obosiți și care tânjesc după vacanță - ca mine - să le fie ușor să citească așa ceva. wink.gif

În altă ordine de idei, abia aștept să vin la Școala de Vară, abia aștept să retrăiesc atmosfera de la Poiana Pinului. Sau cel puțin aștept adevărata vacanță.

Toate bune. wink.gif

--------------------
Alexandru Mihai Bîrsan
Finalist și premiant locul II Cupa SIVECO 2005
Lucrare: APM - Arbori parțiali de cost minim

"Remember, you are unique... just like everyone else."
.
mathboy
Trimis: 1 Aug 2005, 03:01 PM

Începător
*

In caz ca am trimis formularul de inscriere chiar in 1 august exista posibilitatea sa nu fie luat in considerare? sad.gif
Mesaj personal
crios
  Trimis: 2 Aug 2005, 12:42 PM

Utilizator avansat

In caz ca am trimis formularul de inscriere azi (2 august) se mai ia in considerare??? unsure.gif

--------------------
Carstea Cristian (The Killer)
Remember: Whatever happens, happens for a reason

Totul sta in voia inimii, pe care nici oamenii, nici cerul, nici chiar propiriile noastre interese nu o pot schimba vreodata. (U. Fuscolo)
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahooMSN
mathboy
Trimis: 2 Aug 2005, 01:23 PM

Începător
*

Io sper sa mi se ia in considerare formularul de inscriere chiar daca l-am trimis in 1 august,avand in vedere ca am fost anuntat in 1 august. Nu mi se pare corect sa pierd aceasta scoala de vara doar pentru proasta oraganizare a inspectoratului confused05.gif
Mesaj personal
crios
  Trimis: 2 Aug 2005, 01:31 PM

Utilizator avansat

Nici mie nu mi se pare corect, deoarece cei care au ajutat la organizarea concursului la care am participat eu au zis pe situl lor ca:

"In atentia castigatorilor de la concursul "InfoByte" Moreni 2005
Tabara de vara Siveco se va desfasura la sfarsitul lunii august si inceputul lunii septembrie intr-o locatie ce va fi ulterior anuntata de catre organizatori (S.C. Siveco S.A.)! Informatii suplimentare despre acest eveniment puteti gasi dupa 15 august pe http://forum.edu.ro sau pe www.infobytedb.ro! Persoanele de contact sunt: Radu Jugureanu - Siveco S.A.; Marian Marinescu - Gr. Sc. "I.L.Caragiale" Moreni.
Vom reveni cu informatii!" www.infobytedb.ro

Deci dupa cum se vede din articol de mai sus cei de la infobyte dambovita au o proasta informare mad.gif

--------------------

Totul sta in voia inimii, pe care nici oamenii, nici cerul, nici chiar propiriile noastre interese nu o pot schimba vreodata. (U. Fuscolo)
BBluEE
Trimis: 2 Aug 2005, 03:55 PM

Utilizator avansat

Am o intrebare. Eu am castigat la CIA 2005 o scoala de vara Siveco. Am o problema personala din cauza careia nu pot veni. Mai pot face ceva cu acel premiu?

--------------------
Gheorghe Dan
"Toata lumea stie ca anumite lucruri sunt imposibile, pana vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza." :Albert Einstein
Nu va coborati la nivelul unui idiot, deoarece va castiga datorita vastei sale experiente in domeniu.
Mesaj personalTrimite emailYahoo
Răzvan Grădinaru
Trimis: 2 Aug 2005, 10:40 PM

Locul 2 Cupa SIVECO 2004

QUOTE (crios @ 2 Aug 2005, 02:31 PM)
Nici mie nu mi se pare corect, deoarece cei care au ajutat la organizarea concursului la care am participat eu au zis pe situl lor ca:

"In atentia castigatorilor de la concursul "InfoByte" Moreni 2005
Tabara de vara Siveco se va desfasura la sfarsitul lunii august si inceputul lunii septembrie intr-o locatie ce va fi ulterior anuntata de catre organizatori (S.C. Siveco S.A.)! Informatii suplimentare despre acest eveniment puteti gasi dupa 15 august pe http://forum.edu.ro sau pe www.infobytedb.ro! Persoanele de contact sunt: Radu Jugureanu - Siveco S.A.; Marian Marinescu - Gr. Sc. "I.L.Caragiale" Moreni.
Vom reveni cu informatii!" www.infobytedb.ro

Deci dupa cum se vede din articol de mai sus cei de la infobyte dambovita au o proasta informare mad.gif

Nu e nici vina ta, dar nici vina Siveco. Celor de la InfoByte ar trebui sa le ceri socoteala.

--------------------
Răzvan Grădinaru -> www.exist.ro
Facultatea de Informatica Iasi
ex: Lic. de Informatica Iași
--------------------
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
Albert Einstein
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiAOLYahooMSN
crios
Trimis: 3 Aug 2005, 07:34 AM

Utilizator avansat

Ok stiu ca cei de la infobyte (cercul judetean de informatica din Dambovita) sunt cei vinovati... mad.gif

--------------------

Radu Jugureanu
Trimis: 3 Aug 2005, 09:35 PM

Dragi prieteni,

Vă mulțumesc pentru dorința voastră de a participa la cursurile Școlii de Vară SIVECO, ediția a II-a.

A fost definitivată lista participanților la Școala de Vară SIVECO conform criteriilor publicate.

În afara elevilor, a studenților și a profesorilor ce au fost admiși la acest eveniment sunt rezervate 12 locuri pentru AltFactor din Galați și 6 locuri pentru SpiderNet, companii partenere ale SIVECO Romania în dezvoltarea soft-ului educațional.

În cursul zilei de mâine vom trimite informații suplimentare prin e-mail, tuturor celor ce timp de o săptămână vor petrece o vacanță între prieteni.

Tematica cursurilor este:

1. Proiectarea psihopedagogică a soft-ului educațional, Modulul II ( cursul reprezentând Modulul I îl veți primi prin e-mail) - dedicat profesorilor
2. Instrumente de realizare a soft-ului educațional - vor fi două cursuri, avansați și începători
3. Internet și formare versus Internet și informare. Content sau documentare.
4. Instrumente informatice în cercetarea aplicată.
5. Proiecte și programe europene dedicate tineretului.
6. Managementul proiectelor informatice.

Programul mai cuprinde, așa cum de altfel cei ce au mai participat cunosc deja biggrin.gif , o examinare finală și câteva surprize pe care nu le spun nimănui rolleyes.gif

Orarul cursurilor îl veți primi prin e-mail în timp util.

Vă urez petrecere frumoasă și să folosiți ce veți învăța la Turnu Severin.

Succese,

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 2507 )
Fișier atașat  Scoala_de_Vara.pdf

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
Daniel Rosner
Trimis: 3 Aug 2005, 10:10 PM

Hm... 93 + 12 + 6 + sa zicem... 8 organizatori? deci in jur de 120 de oameni speciali:))

Bun, se anunta a fi o tabara super:D

Surprize?Pai vrem si noi sa stim!!!!:(( Pe de alta parte, surpriza nu ar mai fi surpriza daca ne-ati spune dry.gif asa ca deabea astept jumping44.gif

--------------------
Mesaj personal
Daniel Rosner
Trimis: 4 Aug 2005, 07:42 PM

Ce s-a intamplat cu

,,1. Proiectarea didactică a soft-ului educațional. Obiective de conținut, Ergonomie, design''

???

--------------------
Mesaj personal
Radu Jugureanu
Trimis: 6 Aug 2005, 12:29 PM

Dragi prieteni,

Am cateva fișe de înscriere cu adrese de e-mail inexistente:
alexandru.rada@............
gheorghecoltan@............
waldemort2004@..........
Sadoveanu.Mihai@...........

Am trimis cateva informații suplimentare prin e-mail iar proprietarii adreselor de mai sus nu le-au primit cu siguranță.

Vă rog să îmi retrimiteți adresele de e-mail corecte.

Radu

--------------------

Prof. Radu Jugureanu
SIVECO Romania
marradu1
Trimis: 7 Aug 2005, 07:22 AM

Utilizator
**

Draga Crios,
Cred ca aceia care dezinformeaza nu suntem noi, cei de la InfoByte Dambovita, ci chiar tu. sad.gif
Spun asta pentru ca nu ai mai accesat site-ul InfoByte de foarte mult timp si faci afirmatii foarte greve cu privire la informatiile postate acolo. Te rog sa te uiti si sa vezi succesiunea mesajelor, datele la care au fost inserate si multe altele inainte sa arunci cu noroi in cei care incearca sa faca ceva pentru voi, pentru elevi si pentru invatamant in general!
Mesajul la care faci tu referire a fost postat 15 iunie 2005 si la acea data nu se stia exact unde si cand va avea loc Scoala de Vara Siveco. Dupa acel mesaj, pe data de 20 iulie 2005 am revenit cu altul in care am anuntat modalitatea de inscriere,locul de desfasurare, perioada si topic de pe SEI unde se pot afla mai multe informatii in timp ce tu ai postat pe 2 august 2005 acest mesaj pe forumul SEI. Este o distanta c-am mare intre 15 iunie si 2 august in care tu nu ai vizitat site-ul InfoByte, nu? In plus si pe site-ul cercului InfoByte exista un forum de discutii si chiar un topic cu Scoala de Vara Siveco care este verificat zilnic si raspunsurile sunt date cat se poate de repede si fara dezinformari! Dar pe acolo nu v-am intalnit! In plus fiecare domn profesor de informatica din Judetul Dambovita a fost informat personal prin mail despre declansarea acestui eveniment si despre locurile de unde puteti culege informatiile necesare pentru a participa la Scoala de Vara Siveco.
Pe aceasta cale il rog si pe colegul tau din Iasi, Razvan Gradinaru sa intre pe Cercul Judetean de Informatica Dambovita InfoByte la sectiunea stiri si sa confirme sau sa infirme ceea ce am spus eu!
In rest va doresc vacanta placuta si multa bafta!

--------------------
prof. Marian Marinescu
Grup Scolar "I.L.Caragiale" Moreni
Cercul InfoByte Dambovita
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Alexandru Popa
Trimis: 8 Aug 2005, 11:04 AM

Câștigător Cupa SIVECO 2005
**

Ce sa zic, abia astept sa ne revedem, sa invatam character40.gif si sa ne distram. E prima oara cand particip la o astef de tabara si sunt foarte curios. Bye!! Inca 18 zile

--------------------
Castigator Cupa Siveco 2005 !
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (3) [1] 2 3  Subiect închisSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved