Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (39) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PARUL LUNG IN SCOLI, Discriminare privind parul lung la baieti
stingray
Trimis: 20 Feb 2010, 06:54 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Daca cineva mai are dubii, parul scurt la barbati s-a impus intr-o anumita perioada ca o necesitate. Dar pe atunci omenirea era marcata de saracie datorata razboaielor -asa se explica de ce numai barbatii au inceput sa se tunda.
Pentru cei care invoca motivul curateniei, ii anunt ca in unele tari se practica circumcizia. Tot din motive de curatenie-daca nu stiati. Ce parere aveti ? haideti sa introducem in regulament obligatia circumciziei.
Ca veni vorba: regulamentul mult invocat vorbeste de "tinuta decenta" si nicidecum de lungimea parului. Cei care au facut regulamentul cadru, nu si-au permis sa scrie explicit ce inseamna decent, pentru ca ar putea fi ILEGAL. Orice regulament trebuie sa respecte legile interne, acordurile europene si internationale la care am aderat odata cu intrarea in democratie (voi reveni pe tema asta). Iar cei care pretind ca sint aparatorii regulamentului, dar de fapt interpreteaza dupa bunul plac un termen incert, nu fac decit sa abuzeze de functia pe care o detin (vremelnic). Stie cineva unitatea de masura pentru decenta ? Sa inteleg ca "decent" inseamna "scurt" ? Cit de scurt ? Si de ce trebuie sa fie "decenti" numai baietii ? Au fetele oare ceva in plus? Sau la ele decenta inseamna altceva ? Umblam cu doua unitati de masura ? Seamana a discriminare. Iar discriminarea de orice fel ,inclusiv cea sexuala, se pedepseste !!!! Tot discriminare se cheama si atunci cind cei cu parul lung sint tratati altfel decit ceilalti.
Voi reveni deoarece sint multe de spus: abuzuri, persecutie, hartuire, ignoranta, toate pe tema parului lung.
Mesaj personalTrimite email
ela67
Trimis: 21 Feb 2010, 12:16 AM

Mentor

Domnule stingray, v-ati mutat de pe didactic pe edu cu ce scop? Sa clarificati problema parului lung. Ce legatura au ideile pe care le-ati pus in lumina aici nu pot sa-mi dau seama. Nu ma deranjati, dar mi s-au parut de rasul curcilor cele invocate.
Sa aveti parte de pareri mai bune decat ale mele. Si daca tinuta decenta pe care o invocati credeti ca va favorizeaza, succes!
Mesaj personal
dmd
Trimis: 21 Feb 2010, 08:25 AM

Utilizator avansat

Am elevi cu parul mai lung decat al fetelor. Cei de la clasa a VII-a si-l poarta liber, ceilalti, mai mari, si-l leaga intr-o coada la spate. Pentru mine sunt la fel ca si baietii cu parul tuns scurt sau cu fetele. Sunt elevii mei. Si nici pe colegii mei , profesori mai tineri sau mai experimentati decat mine, nu i-am auzit sa spuna ceva despre parul lung al baietilor.
Mesaj personal
stingray
Trimis: 21 Feb 2010, 09:17 AM

Utilizator avansat

Nu ma intereseaza sa intru in dispute personale cu nimeni, deci nici cu dvs. Ma lupt cu prejudecatile si ideile preconcepute. Din pacate multi adepti ai parului lung sint prea putin vocali.
Vreau sa atrag atentia opiniei publice, dar si autoritatilor asupra faptului ca in zilele noastre cind ne consideram democrati, si clamam pe toate canalele democratia, mai exista unele cadre didactice care se opun parului lung la baieti, desi legea interzice discriminarea intre sexe. Cu alte cuvinte, incalca legea. Cu toate acestea au si multi sustinatorii. Problemele nu se opresc aici: baietii cu par lung sint agresati verbal si fizic, persecutati, amenintati cu excluderea din scoala. Mai mult de atit, sint amenintati in diverse forme si invatatorii care "admit" in clasele lor baieti cu parul lung.
stingray
Trimis: 22 Feb 2010, 10:39 PM

Utilizator avansat

A venit timpul sa clarificam unele lucruri, spre disperarea unora dintre dascali. Ma refer aici la acei dascali care au pretentia neintemeiata ca baietii sa fie tunsi scurt.

Iata un nou copy/paste:
1- Desi regulamentul cadru elaborat de Minister, nu o cere (cei care l-au facut, fiind juristi stiau ca nu pot scrie asa ceva), dascalii pretind par scurt - ABUZ DE FUNCTIE SI UZURPARE DE INSCRISURI OFICIALE.
2 - Faptul ca o cer numai baietilor, nu si fetelor - DISCRIMINARE SEXUALA
3 - Cind fac observatii elevilor pe aceasta tema (observatia verbala fiind considerata in acelasi regulament, pedeapsa) se numeste - PEDEAPSA FARA TEMEI
4 - Cind fac incontinuu observatii si comentarii rautacioase - HARTUIRE
5 - Cind scot peste rind acesti elevi la tabla, punindu-le intrebari dificile pentru a le demonstra, ce ? ca dascalul stie mai multe decit elevul - PERSECUTIE
6 - Iar daca cineva si-ar permite sa tunda cu forta o alta persoana se numeste - MALTRATARE FIZICA
7 - Toate la un loc au si ele un nume - RELE TRATAMENTE APLICARE ELEVULUI, sau copilului, ca pina iese din scoala tot copil este.

Cred ca aici vorbim deja de Codul de Procedura Civila, daca nu chiar de Codul Penal.
Mercha
Trimis: 23 Feb 2010, 05:35 AM

Utilizator avansat

Chestiunea parului lung sau scurt si la baieti si la fete este evident o chestiune de estetica personala.
Accentul trebuie pus pe educatia estetica; sa faci elevul sa inteleaga ce il avantajeaza la infatisare si ce nu, sa il feresti de a deveni un individ care doar ii imita pe altii.
Din nefericire exista prea multi indivizi obtuzi in invatamant pentru a se intelege acest adevar simplu

Acest mesaj a fost modificat de către Mercha la data 23 Feb 2010, 05:36 AM
Mesaj personal
stingray
Trimis: 23 Feb 2010, 11:23 AM

Utilizator avansat

Ce ma ingrijoreza este faptul ca exact acele cadre didactice care pretind par scurt la baieti, ori nu citesc legile care guverneaza aceasta societate, ori poate ca nu vor sa le citeasca si sa le aplice.
Si cum spuneam pe un alt topic, "nestiinta nu este atit de grava ca reaua vointa".

Tocmai de aceea am creat acest topic: pentru a-i invata, iar daca nu vor, pentru a-i obliga sa intre pe calea democratica.

Nu ma intereseaza ca discutiile de pe acest topic sa ramina doar la nivel de discutii, ci in final dupa ce se vor fi informat cu totii, cadre didactice si autoritati, sa fie eliminate din invatamintul romanesc, ideile preconcepute, pretentiile aberante si profund nedemocratice privind PARUL LUNG LA BAIETI.
ama2009
Trimis: 23 Feb 2010, 08:37 PM

Utilizator avansat

În calitate de profesor, nu mă interesează prea mult cum se îmbracă elevii. Nu mă interesează cerceii, părul lung, machiajul(la fete), ținuta stridentă etc. Mă interesează doar ce știe elevul și cât de atent este la oră, dacă are sau nu bun-simț.
Sincer, mi se pare o prostie să faceți atâta caz pentru susținerea părului lung. Personal, consider că părul lung la băieți... e chiar fără rost. Nu e mai bărbătesc că nu îți tunzi părul.

Acest mesaj a fost modificat de către ama2009 la data 23 Feb 2010, 08:38 PM

--------------------
Nietzsche spune la un moment dat: “avem nevoie de minciuni pentru a trăi”. La fel și Kierkegaard se întreaba: „suntem oare pregătiți să recunoaștem toate consecințele adevărului?”. Omul poate să înfrunte mai ușor realitatea și condiția de muritor prin minciună.
Mesaj personal
sweet_alice
Trimis: 23 Feb 2010, 09:35 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ama2009 @ 23 Feb 2010, 09:37 PM)
În calitate de profesor, nu mă interesează prea mult cum se îmbracă elevii. Nu mă interesează cerceii, părul lung, machiajul(la fete), ținuta stridentă etc. Mă interesează doar ce știe elevul și cât de atent este la oră, dacă are sau nu bun-simț.
Sincer, mi se pare o prostie să faceți atâta caz pentru susținerea părului lung. Personal, consider că părul lung la băieți... e chiar fără rost. Nu e mai bărbătesc că nu îți tunzi părul.

happy30.gif
Mesaj personal
iuliaiulia1973
Trimis: 23 Feb 2010, 10:23 PM

Utilizator avansat

Sa mi se raspunda si mie, apropos de discriminare, care ar fi atunci diferenta intre sexul feminin si cel masculin? Doar organele sexuale?
Atunci sa mergem cu ele la vedere! biggrin.gif
Dar pana atunci sa facem o diferentiere intre feminin si masculin: lungimea parului, alegerea unei vestimentatii diferite, s.a.m.d. ca doar le cunoasteti!
Unii dintre parinti au probele cu scoala pentru ca ei insisi au fost cu probleme la scoala cand erau elevi! dry.gif
Sa se mai termine cu par lung la baieti, cu tatuaje, cu buricele la vedere, cu haine mulate, cu piercing-uri in diferite parti ale corpului, cu mobile la scoala, cu multe si multe alte iesiri de golan. Scoala e scoala si nu parada vestimentara. Priviti la tari civilizate si cu o moralitate demna de urmat unde sunt reguli fixe in scoli de ani buni pe care nimeni nu s-a gandit sa le schimbe in virtutea democratiei! wink.gif

--------------------
OMNIA MEA MECUM PORTO!
(Bias din Pirene)
Mesaj personal
Vasi71
Trimis: 23 Feb 2010, 10:31 PM

Utilizator activ

QUOTE (iuliaiulia1973 @ 23 Feb 2010, 11:23 PM)
Sa mi se raspunda si mie, apropos de discriminare, care ar fi atunci diferenta intre sexul feminin si cel masculin? Doar organele sexuale?
Atunci sa mergem cu ele la vedere! biggrin.gif
Dar pana atunci sa facem o diferentiere intre feminin si masculin: lungimea parului, alegerea unei vestimentatii diferite, s.a.m.d. ca doar le cunoasteti!
Unii dintre parinti au probele cu scoala pentru ca ei insisi au fost cu probleme la scoala cand erau elevi! dry.gif
Sa se mai termine cu par lung la baieti, cu tatuaje, cu buricele la vedere, cu haine mulate, cu piercing-uri in diferite parti ale corpului, cu mobile la scoala, cu multe si multe alte iesiri de golan. Scoala e scoala si nu parada vestimentara. Priviti la tari civilizate si cu o moralitate demna de urmat unde sunt reguli fixe in scoli de ani buni pe care nimeni nu s-a gandit sa le schimbe in virtutea democratiei! wink.gif

Doamna eu recunosc,ca:baieti cu buricul la vedere n-am vazut!dar feteee...da!categoric si nu numai cu buricul.
Daca esti olimpic national ,conteaza lungimea parului?Ei ....atunci nu se pune nu-i asa?Nu discriminati aiurea.Un adolescent trece prin anumite ,,faze',ca sa spun asa.Adica incearca sa iasa in evidenta,sa fie unic.(puteti intelege?).

Acest mesaj a fost modificat de către Vasi71 la data 23 Feb 2010, 10:31 PM
Mesaj personal
sweet_alice
  Trimis: 23 Feb 2010, 10:34 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Vasi71 @ 23 Feb 2010, 11:31 PM)
Doamna eu recunosc,ca:baieti cu buricul la vedere n-am vazut!dar feteee...da!categoric si nu numai cu buricul.

Eu cred ca despre fete vorbea iulia cand a pomenit de buric la vedere. Dvs ati inteles ca despre baieti ?? wink.gif
Mesaj personal
sweet_alice
Trimis: 23 Feb 2010, 10:38 PM

Utilizator avansat

Daca esti olimpic national ,conteaza lungimea parului?Ei ....atunci nu se pune nu-i asa?Nu discriminati aiurea.Un adolescent trece prin anumite ,,faze',ca sa spun asa.Adica incearca sa iasa in evidenta,sa fie unic.(puteti intelege?).

La cls a IV-a copilul nu este adolescent. Iar ca un copil sa iasa in evidenta nu credeti ca ar trebui sa o faca prin ceva constructiv si nu printr-o atitudine/infatisare vulgara ??
Mesaj personal
ama2009
Trimis: 24 Feb 2010, 07:23 AM

Utilizator avansat

Daca esti olimpic national ,conteaza lungimea parului?

Cred cu tărie că aspectul unui copil, adolescent fie el, ține de educația pe care o primește și de mediul în care se "învârte". Pentru mine, repet, că e olimpic sau în stare de corigență, vestimentația și coafura sunt nesemnificative. Am colege care se crizează la cerceii puși prin diverse locuri - la vedere. Cred că adolescenții, în dorința de a arăta ce personalitate au, vor face exact invers de cum "predici". Haideți să fim profesori și să încercăm să schimbăm comportamentul elevilor, altfel decât prin morală sau măsuri extreme! Respectul se câștigă, nu se impune. smile.gif

--------------------
Nietzsche spune la un moment dat: “avem nevoie de minciuni pentru a trăi”. La fel și Kierkegaard se întreaba: „suntem oare pregătiți să recunoaștem toate consecințele adevărului?”. Omul poate să înfrunte mai ușor realitatea și condiția de muritor prin minciună.
Mesaj personal
stingray
Trimis: 24 Feb 2010, 09:54 AM

Utilizator avansat

Interesanta dezbatere, pacat ca unii nu se pot focusa pe subiect.
Daca dorti sa discutam si despre cercei, tatuaje, exhibitionism, putem crea topicuri separate.
Revenim la subiect ?
Parul, este parte integranta din corpul "persoanei" care-l poarta. Cine n-a stiut asta pina acum, inapoi la manualul de anatomie.
Atentarea la integritatea totala sau partiala a parului, inseamna atentat la integritatea fizica a persoanei, ceea ce este ILEGAL, fiind contrar Constitutiei si multor altor legi, sau acte normative cu valoare de lege .
<<<<<<<<<<
CONSTITUTIA ROMANIEI
CAPITOLUL II - Drepturile și libertățile fundamentale
ARTICOLUL 22
(1) Dreptul la viață, precum și dreptul la integritate fizică și psihică ale persoanei sunt garantate.
>>>>>>>>>>>>>>>>>

Mai amintesc fanilor regulamentelor scolare, ca legea fundamentala a acestei tari este Constitutia. Un regulament creat dupa bunul plac al unora nu poate incalca principiile democratice. Probabil in "scolile de talibani" (taliban = student, intr-un dialect vorbit in Afganistan) conducatorii pot face altfel decit scrie in Constitutia Romaniei.

Faptul ca unora nu le place parul lung, il considera urit la baieti, dar frumos la fete, este dreptul lor sa creada ce vor. Dar nu inseamna ca dreptul lor de a crede ceva, trebuie sa devina lege sau regula pentru altii. Asa cum nici cei cu par lung nu impun altora sa-l poarte lafel. Daca unii au dreptul democratic sa creada ce vor, asa au dreptul si ceilalti sa-si poarte parul cum vor. Drepturile unora nu pot elimina drepturile celorlalti.
Ceea ce vreau sa pun in evidenta este, nu daca ne place sau nu, ci faptul ca este un abuz (elegant spus) sa se interzica parul lung la baieti.
Indiferent care ar fi comentariile unora: ca e urit, ca e indecent, ca e "de genul feminin", ca e neigienic (au fost si astfel de argumente) ramine un drept al celor care vor sa uzeze de el.

Mai departe, odata incalcat acest drept, incepe avalansa de abuzuri si incalcari ale deverselor legi sau, acorduri si conventii la care Romania a aderat.
Pot enumera citeva:
- Legea invatamintului
- Constitutia Romaniei
- Conventia privind drepturile copilului
- Conventia privind aparatea drepturilor omului
- Carta ONU

Mercha
Trimis: 24 Feb 2010, 12:29 PM

Utilizator avansat

QUOTE (stingray @ 24 Feb 2010, 10:54 AM)

..... este un abuz (elegant spus) sa se interzica parul lung la baieti.
...

Este in mod clar un abuz, alaturi de alte multe abuzuri practicate impotriva elevilor, unele din ele ducand chiar la disparitia fizica a unor copii, dupa cum presa ne-a informat de prea multe ori. Abuzuri generate de obtuzitate ( indivizii astia care se leaga de parul lung in scoala pot fi pusi alaturi de militienii anilor '70 care alergau studentii pe strada si ii duceau cu duba la frizerie), dar si de totala incompetenta a celor care se cheama profesori avand la baza pregatirii profesionale doar vreo doua cursuri de specialitate stiinte educationale pe o intindere care probabil nu a depasit 50 - 60 de ore pe durata intregii facultati. Ce competente educationale pot avea oamenii astia!?
Si ca libertatea de abuz sa fie deplina , scoala nu intra sub controlul autoritatilor care asigura protectia copiilor impotriva abuzurarii drepturilor lor. Si daca ii ataci in justitie pe nemernici, iti nenoroceste copilul psihic.
Solutia este una singura: asocierea parintilor si atacarea nemernicilor pe toate caile prin intermediul acestei asociatii si nu individual, tocmai pentru protejarea copiilor.
Mesaj personal
sweet_alice
Trimis: 24 Feb 2010, 01:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (stingray @ 24 Feb 2010, 10:54 AM)
Atentarea la integritatea totala sau partiala a parului, inseamna atentat la integritatea fizica a persoanei, ceea ce este ILEGAL, fiind contrar Constitutiei si multor altor legi, sau acte normative cu valoare de lege .
<<<<<<<<<<
CONSTITUTIA ROMANIEI
CAPITOLUL II - Drepturile și libertățile fundamentale
ARTICOLUL 22
(1) Dreptul la viață, precum și dreptul la integritate fizică și psihică ale persoanei sunt garantate.

Mai amintesc fanilor regulamentelor scolare, ca legea fundamentala a acestei tari este Constitutia. Un regulament creat dupa bunul plac al unora nu poate incalca principiile democratice. Probabil in "scolile de talibani" (taliban = student, intr-un dialect vorbit in Afganistan) conducatorii pot face altfel decit scrie in Constitutia Romaniei.

Faptul ca unora nu le place parul lung, il considera urit la baieti, dar frumos la fete, este dreptul lor sa creada ce vor. Dar nu inseamna ca dreptul lor de a crede ceva, trebuie sa devina lege sau regula pentru altii. Asa cum nici cei cu par lung nu impun altora sa-l poarte lafel. Daca unii au dreptul democratic sa creada ce vor, asa au dreptul si ceilalti sa-si poarte parul cum vor. Drepturile unora nu pot elimina drepturile celorlalti.
Ceea ce vreau sa pun in evidenta este, nu daca ne place sau nu, ci faptul ca este un abuz (elegant spus) sa se interzica parul lung la baieti.
Indiferent care ar fi comentariile unora: ca e urit, ca e indecent, ca e "de genul feminin", ca e neigienic (au fost si astfel de argumente) ramine un drept al celor care vor sa uzeze de el.

Mai departe, odata incalcat acest drept, incepe avalansa de abuzuri si incalcari ale deverselor legi sau, acorduri si conventii la care Romania a aderat.
Pot enumera citeva:
- Legea invatamintului
- Constitutia Romaniei
- Conventia privind drepturile copilului
- Conventia privind aparatea drepturilor omului
- Carta ONU

Dvs credeti ca scoala e tribunal ?? Este vb de o invatatoare care-i cere copilului din cls I-IV sa-si tunda coada, cred ca aici conteaza sufletul si caracterul !
Mesaj personal
stingray
Trimis: 24 Feb 2010, 01:49 PM

Utilizator avansat

Nu, nu este tribunal. Este o institutie a acestei tari si trebuie sa respecte toate legile tarii, indiferent daca unor cadre didactice le convine sau nu.
Pe un alt forum (nu vreau sa-i fac reclama, dar avea legatura indisolubila cu sistemul de invatamint) am propus urmatorul topic: "Este scoala o institutie democratica ?". Desi initial a aparut in lista de topicuri, la scurt timp a fost sters in intregime, in baza dreptului administratorului (profesor de informatica) de a decide daca un topic este util sau nu. Asadar am primit raspunsul: nu este si nici nu este util ca scoala sa devina o institutie democratica.
amina11
Trimis: 24 Feb 2010, 08:23 PM

Utilizator activ

QUOTE (stingray @ 20 Feb 2010, 07:54 PM)
Daca cineva mai are dubii, parul scurt la barbati s-a impus intr-o anumita perioada ca o necesitate. Dar pe atunci omenirea era marcata de saracie datorata razboaielor -asa se explica de ce numai barbatii au inceput sa se tunda.
Pentru cei care invoca motivul curateniei, ii anunt ca in unele tari se practica circumcizia. Tot din motive de curatenie-daca nu stiati. Ce parere aveti ? haideti sa introducem in regulament obligatia circumciziei.
Ca veni vorba: regulamentul mult invocat vorbeste de "tinuta decenta" si nicidecum de lungimea parului. Cei care au facut regulamentul cadru, nu si-au permis sa scrie explicit ce inseamna decent, pentru ca ar putea fi ILEGAL. Orice regulament trebuie sa respecte legile interne, acordurile europene si internationale la care am aderat odata cu intrarea in democratie (voi reveni pe tema asta). Iar cei care pretind ca sint aparatorii regulamentului, dar de fapt interpreteaza dupa bunul plac un termen incert, nu fac decit sa abuzeze de functia pe care o detin (vremelnic). Stie cineva unitatea de masura pentru decenta ? Sa inteleg ca "decent" inseamna "scurt" ? Cit de scurt ? Si de ce trebuie sa fie "decenti" numai baietii ? Au fetele oare ceva in plus? Sau la ele decenta inseamna altceva ? Umblam cu doua unitati de masura ? Seamana a discriminare. Iar discriminarea de orice fel ,inclusiv cea sexuala, se pedepseste !!!! Tot discriminare se cheama si atunci cind cei cu parul lung sint tratati altfel decit ceilalti.
Voi reveni deoarece sint multe de spus: abuzuri, persecutie, hartuire, ignoranta, toate pe tema parului lung.

Pe mine nu m-a deranjat niciodata daca un baiat are sau nu parul lung sau scurt,eu intotdeauna am apreciat elevii mei dupa performante,dupa comportament si atitudine fata de scoala,in rest....,si pe fetele din clasa le-am privit la fel,asta e.

--------------------
[I][FONT=Geneva][COLOR=green]
Mesaj personal
Stefania_el
Trimis: 24 Feb 2010, 11:14 PM

Utilizator
**

Am citit toate mesajele din acest topic (atat in calitate de parinte, cat si in calitate de profesor). Nu pot decat sa-l intreb pe parintele atat de contrariat de legile pe care le incalca profesorii : " asta este cea mai grava problema a d-voastra ?"
Va felicit ! Daca singura problema a d-voastra este faptul ca podoaba capilara a fiului nu este acceptata de invatatoare, sunteti cel mai fericit !.
Sunt mama a doi copii (unul in clasa I si unul in clasa a V-a). NICIODATA nu am "ripostat" la regulile impuse de invatatoare; motivul a fost urmatorul: copilul trebuie sa invete ca in viata exista reguli pe care trebuie sa le respecte. Si cu siguranta nici o invatatoare nu impune reguli absurde.
Lasati-l pe copil cu parul lung in scoala primara, la gimnaziu poate il "accesorizati" cu un cercel in ureche si eventual un piercing, iar cand ajunge la liceu nu puteti sa-i refuzati placerea de a se imbraca numai cu haine "de firma", de a avea cel mai "cool" telefon, de a-l injura pe profesor pt. ca "asa vrea el", de a-si scutura pletele crescute intre timp, s.a.m.d.

P.S.1. Daca doriti sa va angajati intr-o institutie care impune o tinuta obligatorie (sa zicem, de exemplu, costum si cravata ) - acelasi scandal veti face ? ( Va incalca DREPTUL de a va imbraca cum doriti, va lezeaza psihic, etc)
2. Cunosc cazul unui baietel care in clasa I a mers cu "plete" la scoala. Colegii lui l-au numit rapid "fetita". Copilul s-a suparat, a plans, le-a cerut parintilor sa-l tunda "periuta". Numai ca porecla i-a ramas: colegii tot asa il striga, desi a trecut ceva timp de atunci. Concluzia o trageti singur.
Mesaj personal
stingray
Trimis: 25 Feb 2010, 09:57 AM

Utilizator avansat

Va multumesc pentru felicitari. Daca va bucura cu ceva, va anunt ca nu este nici singura si nici cea mai grava problema care ma revolta in societatea actuala. Dar pe acest topic despre asta discutam.
Nu ma opun sfaturilor, nu ma opun recomandarilor, ma opun doar prejudecatilor si ideilor preconcepute ale unora, care in mod cu totul antidemocratic vor sa le impuna si celorlalti. In nici o lege (cunoscuta de mine) nu se interzice portul parului in felul in care si-l doreste posesorul. Banuiesc ca si dvs il purtati asa cum doriti si ati fi revoltata daca cineva v-ar impune o tunsoare care nu va place.
Referitor la "cosum si cravata", este cu totul alceva, acestea nu fac parte nici din corpul fizic, nici din psihicul nostru. Eventual ar putea fi incluse la morala.
Va aduceti aminte de pozitia justitiei in cazul, prezentat la televiziune, al unei fete care a fost tunsa de colege, impotriva vointei ei ?
De-a lungul discutiei am mai invocat si discriminarea dintre sexe care este deasemenea interzisa de diverse legi.

Eu sint impotriva regulilor "impuse" de invatatori, profesori, directori, tocmai pentru ca sint ilegale. Dvs sinteti impotriva legilor ?

<<<< "placerea de a se imbraca numai cu haine "de firma", de a avea cel mai "cool" telefon, de a-l injura pe profesor pt. ca "asa vrea el", de a-si scutura pletele crescute intre timp, s.a.m.d. " >>>>>>
Poate ati intercalat din greseala "a-l injura pe profesor" ceea ce este ilegal, printre alte actiuni perfect legale, precum a se imbraca numai cu haine "de firma", a avea telefon cool. Sau poate vreti sa manipulati auditoriul prin asemenea metode stilistice.

P.S. Care profesor este incintat de porecla primita din partea elevilor, sau poate a colegilor ?
Eu si colegii mei de liceu ne amuzam pe seama celor 125 de porecle pe care le aveau cei 25 de elevi din clasa - in medie cite 5 de caciula.
stingray
Trimis: 26 Feb 2010, 06:46 PM

Utilizator avansat

Singurul argument care ar putea sta in picioare, impotriva parului lung la baieti, ar fi regulamentul scolar. Din pacate, pentru unii, daca regulamentul ar prevedea asa ceva, ar fi ilegal.
Restul sint prejudecati (prejudecata = parere, adesea gresita, pe care si-o face cineva asupra unui lucru, adoptata fara cunoasterea directa a faptelor - conform DEX. As adauga la definitie: parere greu de combatut datorita capacitatii limitate de intelegere a faptelor, in pofida evidentelor).
dora^
Trimis: 26 Feb 2010, 08:20 PM

Mentor

QUOTE (stingray @ 26 Feb 2010, 06:46 PM)
Singurul argument care ar putea sta in picioare, impotriva parului lung la baieti, ar fi regulamentul scolar. Din pacate, pentru unii, daca regulamentul ar prevedea asa ceva, ar fi ilegal.
Restul sint prejudecati (prejudecata = parere, adesea gresita, pe care si-o face cineva asupra unui lucru, adoptata fara cunoasterea directa a faptelor - conform DEX. As adauga la definitie: parere greu de combatut datorita capacitatii limitate de intelegere a faptelor, in pofida evidentelor).

În momentul în care v-ați înscris copilul la o anumită școală, ați semnat un Acord de parteneriat prin care vă obligați să respectați, împreună cu băiatul, Regulamentul acelei școli.

Dacă atunci nu v-a convenit, de ce l-ați semnat?
Mesaj personal
outside4
Trimis: 26 Feb 2010, 10:42 PM

Mentor

Am si eu o problema legata tot de... par. Cum spune si @stingray, regulamentul scolar (si, de altfel, nici contractul de parteneriat semnat de parinti in fiecare an) nu prevede nimic la acest aspect.
In baza carui regulament sau a carui act sunt elevele obligate sa nu-si vopseasca parul deloc? In clasa mea, de ex., sunt doua fete blonde (ambele la origini au parul saten deschis, acum sunt vopsite spre blond, dar un blond f. dragut, nimic sfidator sau saritor in ochi). Si totusi, elevele au fost obligate de scoala sa se vopseasca la loc, sa nu mai fie blonde. De ce? Si cum sa se vopseasca? De ce e o probl. blondul cat timp ele au medii generale peste 9,50?
Am avut eleve blonde, roscate-foc, satene, brunete... Nu m-a interesat niciodata acest aspect, eu nu am treaba decat cu invatatura si comportamentul lor, nu cu parul.
Pur si simplu, mintea mea nu pricepe de ce trebuie sa scape de acel blond (bun, ma supun, ca diriginte, cerintelor, dar o motivatie exista?), si nu pricepe nici de ce un negru-pana corbului si intunecat e mai bun decat un blond copilaros.
Poate ma ajutati.

Acest mesaj a fost modificat de către schmic_schmac la data 26 Feb 2010, 10:46 PM

--------------------
It's nothing personal. It's just business.
My degree of sarcasm depends on your degree of stupidity.
There is a place, like no place on Earth. Some say, to survive it, you need to be as mad as a hatter. Which, luckily, I am.

"The problem is not the problem. The problem is your attitude about the problem. Do you understand?"
"When you tear out a man's tongue, you are not proving him a liar, you're only telling the world that you fear what he might say."
"Everyone is in favor of free speech. Hardly a day passes without its being extolled, but some people's idea of it is that they are free to say what they like, but if anyone else says anything back, that is an outrage."
Mesaj personal
stingray
Trimis: 27 Feb 2010, 09:38 AM

Utilizator avansat

Acord/parteneriat ? orice ar fi el, deocamdata vorbeste doar de tinuta decenta.
Unele cadre didactice isi iau cu de la sine putere, "dreptul" de a interpreta dupa bunul plac decenta. Iar daca dac capacitatea lor de analiza este limitata de prejudecati si obiceiuri anacronice, iata ce iese:
- baietii nu au voie cu parul lung (dar fetele, da)
- nimeni nu are voie sa poarte parul blond (dar blonzii, da)
- nimeni nu are voie sa aiba par negru (dar brunetii, da)
- ce sa mai vorbim de portul cerceilor (numai fetele au privilegiul acestui obicei de a gauri o parte a corpului pentru a purta bijuterii ) Inelele, bratarile si alte bijuterii sint interzise.
E absurd si ILEGAL. Dar dupa cum spuneam parintii sint primii si singurii care ar putea sa ia pozitie, din pacate nu se implica.
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (39) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved