Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (39) « Primul ... 37 38 [39]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> PARUL LUNG IN SCOLI, Discriminare privind parul lung la baieti
ner
Trimis: 31 Mar 2012, 08:43 AM

Utilizator activ

Grup: Members

QUOTE (sofitel @ 20 Mar 2012, 02:38 PM)
QUOTE (Zinna @ 19 Mar 2012, 04:49 PM)
Nu suntem totuși egali în a ne răspunde unii altora în același grad de bună-cuviință... Unii pot face scârboase atacuri la persoană, crezând că sunt victorioși într-o discuție dacă jignesc interlocutorul, iar acesta, fiind un pic mai bine-crescut, nu răspunde la fel și se face că nu aude ( sau nu vede, mă rog !) Nu există democrație, pace, demnitate, toleranță și ce mai înșirați acolo fără bun simț și respectul celuilalt, chiar dacă are păreri diferite.

D-le stingray, ai gândit vreo clipă când te-ai apucat să scrii astfel de lucruri:
”argumentele tale precum paduchii de care nu mai scapi, sau logica ta de militian” ?...

Ar fi bine sa se observe, de-a lungul celor 38 de pagini si cum sunt jigniti de nenumarate ori parintii, fara ca acestia sa fi facut referire la o anume persoana! Nu cred ca acestia au luat-o atat de personal precum unele cadrele didactice prezente pe aceasta pagina de forum!

Ar fi frumos sa folosim aceeasi unitate de masura pentru toata lumea!

Nu cred că pe aici sunt atâția profesori pe câți useri se declară a fi!
Mesaj personal
ner
Trimis: 31 Mar 2012, 09:01 AM

Utilizator activ

Ce probleme importante... Părul lung la băieți...!

D'aia nu merge bine nimic, fiindcă s-au trezit vreo două sclifosite să constate că părul lung ar fi o problemă. Auzi, dom'le, păduchi și etc.

Ce-ar fi să vă vedeți de disciplina predată și să nu mai "observați" atâtea nereguli?
Am înțeles că elevul este indisciplinat, că nu își face temele, că mai știu eu ce, dar găselnița cu părul lung este pentru stimabilele cadre didactice care au alte preocupări decât să-și parcurgă materia în cadrul orei. De ex., o stimabilă de engleză la orele căreia elevii au aflat numele pisicilor doamnei, ce mănâncă acestea, când și cum dorm, iar după un an de zile, s-a trezit stimabila că părul lung o deranjează la elevul X.

V-a întrebat cineva vreodată dacă și de ce mirosiți a țigări la clasă și întoarceți stomacul pe dos vreunui elev de care vă apropiați? Sau că interziceți fumatul când modelul vostru este de fumători împătimiți? De ce cereți ce nu puteți da?

Părul lung al elevilor este problema noastră a părinților și nu a unor cadre didactice care nu-și înțeleg menirea în școli!
Vedeți-vă de fișa postului, nu scrie niciunde că trebuie să verificați părul lung! Iar cei care au prevăzut prin regulamente interne acest lucru ar trebui să li se desfacă contractul de muncă pentru încălcarea unor drepturi constituționale ale omului! Ba, poate, ceva mai mult...! Vreo doi ani de formare continuă și permanentă privind civismul și toleranța față de celălalt, măcar, pentru a putea învăța câte ceva despre drepturile individuale ale omului.

Acest mesaj a fost modificat de către ner la data 31 Mar 2012, 09:03 AM
Mesaj personal
tyta
Trimis: 31 Mar 2012, 06:37 PM

Mentor

QUOTE (ner @ 31 Mar 2012, 10:01 AM)
Vreo doi ani de formare continuă și permanentă privind civismul și toleranța față de celălalt, măcar, pentru a putea învăța câte ceva despre drepturile individuale ale omului.[/b]

Cine vorbeste! dry.gif Nu simtiti ca va inunda intoleranta care respira prin fiecare litera pe care o postati?

--------------------
Fericirea e atunci cand ceea ce crezi, ceea ce spui si ceea ce faci sunt in armonie. M. Gandhi
http://scoalacreanga.blogspot.com/
http://preluca.blogspot.com/
si inca ceva
Mesaj personal
ner
Trimis: 31 Mar 2012, 09:40 PM

Utilizator activ

QUOTE (tyta @ 31 Mar 2012, 07:37 PM)
Vreo doi ani de formare continuă și permanentă privind civismul și toleranța față de celălalt, măcar, pentru a putea învăța câte ceva despre drepturile individuale ale omului.[/b]

Cine vorbeste! dry.gif Nu simtiti ca va inunda intoleranta care respira prin fiecare litera pe care o postati?

Nu.
Mesaj personal
bowtiki90
Trimis: 31 Mar 2012, 10:12 PM

Utilizator
**

Hai sa nu fim nerozi...

Acest mesaj a fost modificat de către bowtiki90 la data 31 Mar 2012, 10:16 PM
Mesaj personal
ner
Trimis: 31 Mar 2012, 10:26 PM

Utilizator activ

QUOTE (bowtiki90 @ 31 Mar 2012, 11:12 PM)
Hai sa nu fim nerozi...

Că bine spuneți. Nu uitați să vă și țineți de regula asta.
Mesaj personal
stingray
Trimis: 1 Apr 2012, 06:53 PM

Utilizator avansat

QUOTE (tyta @ 31 Mar 2012, 07:37 PM)

Tyto ! Ai calcat pe bec, cioburile ti-au intrat in talpa, te-ai si electrocutat si tot n-ai inteles. Ce vrei, sa cerem toleranta si clementa pentru profesorii care incalca legile in tara asta ? Du-te invarindu-te acolo unde ti se permite asa ceva. Norocul tau si al celor ca tine este ca nu ati fost luati in serios si nu v-a reclamat nimeni acolo unde trebuie. Nici nu v-a dat nimeni in judecata. De mila !
Mesaj personalTrimite email
sofitel
Trimis: 27 Oct 2013, 12:27 PM

Utilizator avansat

CODUL DE CONDUITĂ AL PARLAMENTARULUI. Ar trebui să se tundă Remus Cernea sau nu?

"Elaborarea noului Cod de conduită al deputaților se lovește de tot soiul de probleme, dintre cele mai neprevăzute. După ce, săptămâna trecută, președintele Camerei, Valeriu Zgonea, nu știa dacă pantalonii strâmți sunt o ținută decentă pentru doamne, acum aleșii au altă dilemă: ar trebui sau nu să se tundă deputatul Remus Cernea?

Răspunsul la această întrebare a fost găsit, după un raționament complex, de președintele Comisiei pentru regulament a Camerei, Nicolae Vasilescu (PSD). "Sunt mai multe paragrafe", a cugetat Vasilescu. "Unul se referă la ținută și altul se referă la atitudine. Sigur că ținuta-i ținută și cred că o coafură nu ține de ținută, cât ține de modul tău de a fi și de a te prezenta în viața de zi cu zi. E foarte greu acum să spun: «Da, domne, dacă o doamnă este coafată, este perfect, iar dacă o doamnă nu trece pe la coafor, dar are o ținută ok, nu poate să vină la Parlament»", a meditat el, conform mediafax.ro.
Vasilescu a arătat, însă, că "au trecut de mult vremurile" în care bărbații erau obligați să se tundă. "Cred că și un parlamentar care are coadă până la urmă și este decent, are o atitudine așa cum trebuie, nu știu dacă e bine să ne băgăm noi în gesturile lor de coafură", a salvat alesul, dintr-o frază, coada lui Cernea.
Bijuterii, conform cu cei șapte ani de-acasă
O altă problemă spinoasă o reprezintă portul bijuteriilor la parlamentarii bărbați. "Pot fi reprezentanți ai minorităților în Parlament din a căror atitudine sau cultură să reiasă că trebuie să stea la gât cu lanțuri de aur de puț. Nu știu, e foarte greu să te duci până acolo cu gândul. Cred că până la urmă ține de cei 7 ani de acasă. Parlamentarii sunt ca toată lumea: au sau nu au cei 7 ani de acasă. N-o să pot printr-un cod de conduită să țin un parlamentar ca peste costum să nu poarte nu știu ce lanț gros de nu știu cât", a dezlegat-o și pe-asta președintele Comisiei pentru regulament.
Până pe 1 noiembrie deputații din Comisia de regulament vor redacta textul la codul de conduită. Parlamentarii ar face bine să îl ia în serios, ca să nu se trezească trimiși acasă, ca pe vremea când erau școlari."Pentru ținută este vorba de chemarea la ordine și asta înseamnă că dacă președintele (de ședință - n.r.) va dispune, parlamentarul trebuie să părăsească sala și să se îmbrace cum trebuie", a atenționat Vasilescu."

http://www.evz.ro/detalii/stiri/codul-de-c...nu-1063190.html

de citit si comentariile la articol
Mesaj personal
stingray
Trimis: 29 Oct 2013, 03:46 PM

Utilizator avansat

Zgonea te vrea tuns, rockere! Remus Cernea organizează rezistența Metallica în Parlament: "Să nu se atingă nimeni de pletele mele"

Remus Cernea: „Să-mi interzică mie e ca și cum i-ar interzice lui Roger Waters”

Cel mai deranjat însă de noul cod de conduită rămâne tot Remus Cernea. „Un astfel de regulament vizează forma și nu fondul problemelor pe care le are Parlamentul”, spune el.

„Trebuie să se permită celor mai nonconformiști să se exprime și să se manifeste pentru că adesea ideile noi, de reformă a societății, vin tocmai de la cei nonconformiști. Fără ei, societatea rămâne încremenită. Domnul Zgonea să nu uite că a stat lângă Roger Waters. Să-mi interzică mie să vin la pupitrul Camerei Deputaților cu un tricou rock e ca și cum i-ar interzice lui Waters. O astfel de măsură e irelevantă, amintește de impunerea uniformei și cravatei la pionieri”, a conchis deputatul.

Sursa: www.gandul.info- 23.10.2013

Sunt câte unii care se trezesc unși in câte o functie și in loc să facă treabă, nu știu cum să se dea șefi. Cam așa se intamplă si prin școli.
sofitel
Trimis: 28 Sep 2014, 06:16 PM

Utilizator avansat

Suceava: Anchetă în cazul unei profesoare care i-a tuns bretonul unui elev, în timpul orei

"Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Școlar Județean (ISJ) Suceava, Mariana Drumea, a declarat, duminică, pentru corespondentul MEDIAFAX că părintele unui elev din clasa a VI- a de la Școala "Ion Irimescu" din Fălticeni a depus, vineri, o sesizare la ISJ în care reclamă că, în timpul orei de fizică, profesoara Liliana Ciuruș, director adjunct al unității, i-a tăiat cu o foarfecă bretonul fiului său, din cauză că ar fi fost prea lung.

Mariana Drumea a spus că în Regulamentul de ordine interioară al Școlii "Ion Irimescu", aprobat în Comitetul de Părinți, este prevăzut ca părul elevilor să aibă o anumită lungime. Ea a precizat că anterior acestui incident directorul adjunct al școlii le atrăsese atenția elevilor să respecte această prevedere a regulamentului, respectiv ca băieții să nu aibă bretonul foarte lung.

Purtătorul de cuvânt al ISJ Suceava a mai spus că părinții susțin că băiatul s-ar fi tuns și și-ar fi scurtat bretonul, însă cu toate acestea profesoara ar fi acționat în acel mod, reproșându-i în continuare copilului că are părul prea lung.

Potrivit sursei citate, inspectorul școlar zonal va verifica, luni, aspectele reclamate de către părinții copilului de clasa a VI-a, iar ”dacă se va constata că s-a produs o abatere din partea cadrului didactic va propune măsurile care se impun”.

Ea a spus că în cazul unui profesor care are și o funcție de conducere legea prevede că o eventuală anchetă va fi făcută de o comisie stabilită de Consiliul de Administrație al școlii respective, din care va face parte și un inspector școlar.

"Și în Statutul Cadrelor Didactice sunt menționate sancțiuni care, în funcție de gravitatea faptei, pot fi propuse de comisia care anchetează cazul", a spus Drumea.

Reprezentantul ISJ Suceava a subliniat că un profesor trebuie să găsească alte metode pentru a-i convinge pe elevi să respecte Regulamentul de Ordine Interioară al unității, fie prin discuții cu aceștia, fie și cu părinții lor, pentru a le explica faptul că este în folosul lor să fie respectate regulile stabilite de comun acord."

http://www.mediafax.ro/social/suceava-anch...l-orei-13353717

Recunosc ca nu ma surprinde ca se intampla in ...Suceava.

Sesizarea facuta de parinte la Inspectoratul Scolar este APA DE PLOAIE. Trebuie facuta in justitie, pentru incalcarea drepturilor omului si incalcarea drepturilor copiilor. Regulamentul de Ordine Interioara (ROI) al scolii respective este ABUZUV si incalca LEGILE.

Acest mesaj a fost modificat de către sofitel la data 28 Sep 2014, 06:17 PM
Mesaj personal
roset
Trimis: 28 Sep 2014, 09:59 PM

Mentor

biggrin.gif Păi, începând cu băselu, toată lumea încalcă legile! biggrin.gif Glumesc, dar ROI,este aprobat de CP și CA și întocmit după cel ,,mare” al ministerului! Dacă aici s-a făcut un abuz este cu totul altceva!Am intervenit doar pentru că ,,polemica” dintre noi, acum ceva ani, a fost, după părerea mea, constructivă!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
sofitel
Trimis: 29 Sep 2014, 06:12 AM

Utilizator avansat

ROI-urile din scoli sunt facute prin manipularea si inselarea parintilor, dupa capul si interesele meschine ale unor (majoritatii) cadre(lor) didactice din sistem (este un subiect separat aici). De aia si contin tot felul de aberatii, ca inca nu a dat nimeni in judecata scolile sau inspectoratele!

Regulamentul"CEL MARE", nu se refera la uniforme, la lungimea parului de la baieti si nici la "interzicerea" telefoanelor in scoli (iata ca anul asta s-a clarificat!), asa cum se doreste atat de mult, mai ales de catre inspectorat, ca tot ce se intampla in scoala, sa ramana in scoala, mai ales abuzurile.

Un exemplu, este MODELUL de ROI de anul trecut, "recomandat" de Inspectoratul scolar Bucuresti, care desi este abuziv si aplicabil unui penitenciar, a fost aruncat la inceput de septembrie in mass media, ca opinia publica sa fie spalata pe creier. La scoala, anul trecut, la primele sedinte cu parintii din octombrie, dirigintii nici macar nu au spus ca este un MODEL (INDRUMAR), ci ca este LEGE. O diferenta de la cer la pamant. Si ca de obicei au fost date parintilor hartii la semnat, cu spatii albe. Anul acesta la fel. Cine mai face asta in ziua de azi???

Acest mesaj a fost modificat de către sofitel la data 29 Sep 2014, 06:24 AM
Mesaj personal
roset
Trimis: 29 Sep 2014, 09:37 PM

Mentor

Art. 2 (2) Regulamentul intern al unităților de învățământ preuniversitar conține reglementări specifice fiecărei unități de învățământ, de exemplu: prevederi referitoare la condițiile de acces în unitatea de învățământ preuniversitar pentru elevi, părinți, cadre didactice și vizitatori, prevederi specifice pentru secțiile cu predare în limbile minorităților naționale sau pentru secțiile cu predare în limba română din unitățile de învățământ cu predare în limbile minorităților, prevederi referitoare la instituirea zilei școlii, a imnului școlii și a unor însemne distinctive pentru elevi, a uniformei școlare pentru preșcolari/elevi și alte prevederi suplimentare care nu sunt precizate în prezentul regulament.”

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 29 Sep 2014, 09:40 PM

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
sofitel
Trimis: 30 Sep 2014, 06:20 AM

Utilizator avansat

Cand puneti un articol, va rog sa spuneti si de unde il luati. Nu cumva acest articol face parte dintr-un regulament aflat in DISCUTIE PUBLICA????

Nu ma mira ilegalitatile care poate sa le cuprinda avand in vedere ce ministru are educatia acum!! Sa intelegem ca iar se schimba regulamentul? Ce avea cel de pana acum? Era prea in concordanta cu reglementarile europene civilizate? Daca drepturile omului si ale copilului vi se par o bagatela, ar trebui sa incercati sa profesati in afara UE, de exemplu in Siria.

Acest mesaj a fost modificat de către sofitel la data 30 Sep 2014, 06:31 AM
Mesaj personal
sofitel
Trimis: 30 Sep 2014, 08:51 AM

Utilizator avansat

adaugare

Pana in Siria, mai aproape este Rusia... Sa nu uitam nici Coreea de Nord.

Acest mesaj a fost modificat de către sofitel la data 30 Sep 2014, 08:54 AM
Mesaj personal
sofitel
Trimis: 24 Oct 2017, 01:26 PM

Utilizator avansat

Directorul Liceului Greco-Catolic ,,Inochentie Micu” a prins colacul de salvare peste noapte

"La Liceul Greco-Catolic ,,Inochentie Micu” din Cluj-Napoca, conducerea își permite să facă regulile jocului după bunul plac. Petrică Daniel Țintelecan, directorul liceului a trimis mai mulți elevi acasă pe motiv că aceștia aveau părul mai lung. Potrivit acestuia, această decizia a fost luată pe baza faptului că astfel de ținute nu sunt permise de regulamentul școlar intern. Reacția directorului a declanșat o serie de „revolte” în rândul elevilor și o mediatizare a întregului scenariu în rândul presei locale, dar și naționale. După un șir lung de tam-tam-uri și păreri pro și contra a acestei acțiuni, directorul instituției a găsit soluția perfectă pentru a face „liniște” – introducerea prevederii în regulamentul intern, peste noapte.

Mediatizarea acestei întâmplări s-a făcut prin intermediul unui mesaj postat pe o pagină de socializare a unuia dintre cei aproximativ 25 de elevi scoși pe data de 17 octombrie afară din clasă de către directorul liceului, pe motiv că nu se conformează regulamentului intern al liceului.

Tudor Helgiu, elev al Liceului Greco-Catolic ,,Inochentie Micu” a postat mesajul pe Facebook cu scopul inițial de a „invita” cât mai multe persoane să afle despre tratamentul discriminatoriu la care au fost supuși elevii.

„Salut! Dacă ai puțin timp liber, te invit să citești această „frustrare” a mea față de sistemul de învățământ din România, iar dacă ai aceeași părere, te invit să dai un share (n.r. să distribui) mai departe. Astăzi, eram la ora de chimie, stăteam liniștit și îmi vedeam de treaba mea, deodată intră marele Dom’ Director la mine în clasa. Din cauza părului meu „indecent de lung” am fost scos de la oră. Ajungând în curte, mă aflu alături de încă 20-25 de elevi din școală (băieți) cu par lung sau barbă așteptând să fim scoși din școală. Da, ați citit bine, pentru că avem părul lung sau barbă am fost scoși din perimetrul liceului. Singurul lucru pe care pot să îl spun e că mă bucur că am ajuns în secolul XXI unde capacitatea ta psihică încă este determinată după cum te îmbraci respectiv cum arăți”, a fost mesajul postat de Tudor.

La scurt timp după postare, mesajul a fost preluat de presa locală și națională și așa a început stresul pentru directorul Petrică Daniel Țintelecan.

De când a fost luat în vizor de către jurnaliști, părinți, dar în primul rând de elevii nemulțumiți, directorul a amintit în primele declarații date în presă de o așa zisă prevedere din regulamentul intern al liceului ce vine în favoarea deciziei lui de a îi întrerupe pe elevi de la cursuri și de a îi trimite acasă datorită lungimii neadecvate a părului. Cu toate acestea conducătorul instituției nu a reușit să facă dovada existenței prevederii din prima zi.

Prevederea neinclusă în regulamentul de pe site din motivul lipsei de spațiu

Regulamentul ce apare pe site-ul Liceului Greco-Catolic ,,Inochentie Micu” din Cluj-Napoca, a fost studiat amănunțit de reporterul Gazetei de Cluj, care a constatat că în niciuna din paginile acestuia nu apare scris negru pe alb că elevii nu au voie să se prezinte la cursuri cu părul mai lung.

Fiind întrebat pe data 17 octombrie de ce nu există respectiva prevedere de care tot vorbea în presă, directorul a răspuns:

„Regulamentul spune că elevii trebuie să adopte o ținută corespunzătoare la ore. Prevederea legată de păr nu a fost încărcată pe site din motive de lipsă de spațiu, dar prin sălile de curs este afișat și mai ales că la începutul anului li s-a comunicat atât elevilor, cât și părinților despre aceste reguli”, a declarat directorul pentru Gazeta de Cluj.

În aceeași zi au fost contactați mai mulți elevi ai liceului pentru a verifica dacă într-adevăr în sălile de clasă este afișat regulamentul complet unde apare și prevederea „salvatoare” pentru director.

„Este afișat într-adevăr, dar nu scrie niciunde de faptul că trebuie să ai părul scurt. Nu ni s-a comunicat acest lucru la începutul anului, elevilor ca elevilor, că poți să zici că noi suntem tineri și suntem mai neatenți, dar nu s-a comunicat nici măcar părinților!” a spus Tudor Helgiu, autorul mesajului postat pe Facebook.

Un alt tânăr ce a fost dat afară din clasă ca și Tudor, susține că în clasa lui nici măcar nu este afișat regulamentul și nici anul trecut nu a fost afișat și că „acest lucru îi arată automat directorului câtă nedreptate are când vorbește de niște lucruri importante pentru liceu, dar cărora nu le acordă atenție”

Regulament modificat peste noapte

Dacă până acum nu se știa nimic despre prevederile exacte ale regulamentului interior, pe data de 18 octombrie situația a luat o altă întorsătură. Au apărut unele declarații „surpriză” din partea directorului Țintelecan, ce nu au fost divulgate până acum și ce fac dovada introducerii peste noapte a regulamentului care „exista dintotdeauna”.

„Regulamentul școlar, aprobat în Consiliul de Administrație, prevede pentru băieți o tunsoare adecvată, cu o lungime a părului de 4 – 5 cm. Elevii știau de acest regulament, în sensul că, înainte să fie avizat și aprobat, la elaborarea lui a participat toată comisia de elaborare a regulamentelor școlare și de revizuire a lor, aceasta având caracter temporar. Am stabilit membrii comisiei, avem reprezentanții părinților și ai elevilor”, a explicat Țintelecan.

Mai mult decât atât, Tudor și alți colegi de-ai acestuia susțin că nici ei, nici părinții lor nu au semnat nimic la începutul anului și că e prima oară când fac cunoștință cu această prevedere.

În concluzie, faptul că directorul a schimbat regulile în timpul jocului și a reușit să închidă gurile elevilor, dar și ale părinților, nu dă dovadă de aplicarea unei metode corecte de rezolvare a problemei și mai mult de atât poate stârni reacții și mai mari din partea acestora. Ca totuși să se ajungă la un consens în legătură cu regulamentul interior al liceului, directorul Petrică Daniel Tintelecan, a propus inițierea unei ședințe pentru o dezbatere cu reprezentanți ai părinților și ai elevilor.

director

Ministrul Educației, despre scandalul elevilor cu plete și barbă de la Cluj

Ministrul Educației, Liviu Pop, crede că în cazul elevilor de la Liceul Greco-Catolic „Inochentie Micu” din Cluj-Napoca despre care în presă au apărut informații că ar fi fost dați afară din clasă deoarece au plete sau barbă nu se poate discuta despre abuz, dacă e respectat regulamentul unității, despre care a spus că nu îl știe.

„Sunt reguli interne, stabilite prin regulamentul de ordine interioară, nu pot să comentez mai mult. (…) Nu știu ce prevede regulamentul de ordine interioară al unității școlare. Prin lege, fiecare unitate școlară își stabilește propriile reguli, avem cadrul general al regulamentului, iar în particular fiecare unitate școlară își stabilește propriul regulament. În baza acestui regulament, atât elevii, cât și profesorii au și drepturi, și obligații. Eu cred că discuția trebuie făcută la nivelul unității școlare și am înțeles clar de la inspectorul școlar general că în următoarea perioadă vor monitoriza, vor avea întâlniri din nou cu părinții, cu reprezentanții elevilor, cu profesorii, în așa fel încât să fie clar stabilit în regulament ce și cum se face (…). Dacă e respectat regulamentul de ordine interioară, nu cred că putem discuta de abuz”, a spus Pop cu prilejul participării sale la un workshop.

El a subliniat că în regulamentul național nu sunt prevederi vizavi de lungimea părului. „Toate sunt lăsate la latitudinea unității școlare. Prin propriile regulamente, fiecare poate să-și organizeze unitatea școlară și sunt lucruri care se dezbat, se discută și se aprobă la nivelul unității școlare”, a adăugat Pop.

Asociația Elevilor din Constanța: ”Întâmplarea petrecută este nelegală”

Asociația Elevilor din Constanța a menționat, într-un comunicat de presă, că regulamentul de ordine interioară al unei unități de învățământ, act adoptat de Consiliul de administrație, are o forță juridică inferioară oricăror alte acte normative, așadar prevederile acestuia nu pot fi contrare celor din Statutul elevului, ordin de ministru sau celor ale Legii educației. „Conform informațiilor apărute în presă și pe rețelele de socializare, mai mulți elevi au fost dați afară din sala de clasă de directorul unității, deoarece aveau păr lung sau barbă. Întâmplarea petrecută este nelegală, fiind încălcate o serie de norme prevăzute de Statutul Elevului, codul drepturilor și îndatoririlor elevilor (…). Considerăm imperioasă în acest moment demararea unei verificări din partea corpului de control al ministrului Educației și a instituțiilor abilitate, precum și abrogarea imediată a prevederilor regulamentului intern aflate în contradicție cu legile în vigoare”, relevă comunicatul."

http://gazetadecluj.ro/directorul-liceului...e-peste-noapte/
Mesaj personal
stingray
Trimis: 24 Oct 2017, 02:07 PM

Utilizator avansat

Sustin in totalitate
Păcat că în această democrație mai sunt unii care se cred stăpânii celorlalți ascunzâdu-se după regulamente care incalcă legile.
Mihai H
Trimis: 24 Oct 2017, 04:00 PM

Utilizator
**

Adica nu era suficient ca Liceul Greco-Catolic ,,Inochentie Micu” discrimina prostii, acum discrimineaza si pletosii!
Acum serios vorbind, ma preocupa mai mult soarta prostilor! Sa nu putem si noi sa facem un liceu mai bun, o facultate mai buna, sa fim si noi doctori, ingineri... Curata discriminare! Si nici macar nu e trecuta in regulamentele interne, ca asa mai ziceam...
Noroc cu sistemul de invatamant care na ofera suficiente oprotunitati sa ne terminam studiile. Dar chiar si asa, discriminarea continua pentru ca cei din mediul privat refuza sa ne angajeze.
Salvarea vine tot de la stat, daca intelegeti ce vreau sa spun... Mai un ministru, mai un secretar de stat, mai un functionar, mai un profesor (credeati ca nu?), ne facem si noi un viitor. Cat s-o mai putea...

--------------------
Nu spune nu tehnologiei in educatie.
Un elev bun merita un laptop bun!
Consultanta gratuita pentru tablete.
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
jordan
Trimis: 22 Dec 2017, 10:31 AM

Mentor

Da.
Scoala il vrea tuns pe Maria Sa Elevul! [/QUOTE]

Corect!

rolleyes.gif

Acest mesaj a fost modificat de către jordan la data 22 Dec 2017, 10:35 AM
Mesaj personal
roset
Trimis: 22 Dec 2017, 07:54 PM

Mentor

[QUOTE=jordan,22 Dec 2017, 10:31 AM] Da.
Scoala il vrea tuns pe Maria Sa Elevul! [/QUOTE]

Corect!

rolleyes.gif [/QUOTE]
biggrin.gif A ,,reapărut” duetul sofitel- stingray ( neapărat cu y la sfârșit) care, fiind foarte bine pregătit, ne propune ,,lecții de morală și de comportare prin școli” cu citate de la Constanța!
Mamăăă, de când așteptam aceste intervenții de geniu! Mulțumim, stimabililor! Sunteți de neegalat! happy30.gif animal18.gif happy23.gif sad54.gif tongue10.gif

Acest mesaj a fost modificat de către roset la data 22 Dec 2017, 07:56 PM

--------------------
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (39) « Primul ... 37 38 [39]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved