Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (14) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Homo religiosus, Fără religie, nu poate fi cunoscută pe deplin complexitatea ființei umane
adichi79
Trimis: 26 Mar 2012, 02:59 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Daca ai auzi marturia miilor de oameni care au trecut prin moarte clinica nu ai mai afirma aceasta!
Si oricum au venit unii si din morti dar putini i-au crezut! Si chiar daca ar veni tot nu i-ar crede!

--------------------
Dacă îți iubești copilul arat-o prin educația ce i-o dai!
Mesaj personal
Bogdan Stanoiu
Trimis: 28 Mar 2012, 10:05 AM

Mentor

QUOTE (adichi79 @ 26 Mar 2012, 03:59 PM)
Daca ai auzi marturia miilor de oameni care au trecut prin moarte clinica nu ai mai afirma aceasta!
Si oricum au venit unii si din morti dar putini i-au crezut! Si chiar daca ar veni tot nu i-ar crede!

Senzațile pe care le au oamenii atunci când trec prin moarte clinică sunt perfect explicabile din punct de vedere neurologic și nu reprezintă o descriere obiectivă a realității.

--------------------
Mesaj personal
adichi79
Trimis: 28 Mar 2012, 11:22 AM

Utilizator activ

Imi cer iertare daca am suparat pe cineva.
Ma retrag de la discutii.
Oricum argumentele morale, stiintifice, filosofice sau de orice nuanta ar fi despre existenta lui Dumnezeu nu sunt de folos decat celor "caldicei". Cei care cred nu au nevoie de argumente, iar necredinciosi nu vor sa le bage in seama.
Unii ca acestia din urma vin la credinta prin o intamplare majora din viata lor, in special o boala sau un necaz.
Eu, departe de un gand ca acesta , nu doresc raul nimanui, ci bucuria vietii vesnice.
Iertati inca o data.
Nihil Sine Deo!

--------------------
Mesaj personal
Bogdan Stanoiu
Trimis: 28 Mar 2012, 10:19 PM

Mentor

QUOTE (adichi79 @ 28 Mar 2012, 12:22 PM)
Imi cer iertare daca am suparat pe cineva.
Ma retrag de la discutii.
Oricum argumentele morale, stiintifice, filosofice sau de orice nuanta ar fi despre existenta lui Dumnezeu nu sunt de folos decat celor "caldicei". Cei care cred nu au nevoie de argumente, iar necredinciosi nu vor sa le bage in seama.
Unii ca acestia din urma vin la credinta prin o intamplare majora din viata lor, in special o boala sau un necaz.
Eu, departe de un gand ca acesta , nu doresc raul nimanui, ci bucuria vietii vesnice.
Iertati inca o data.
Nihil Sine Deo!

Pe ce criterii pui tu deasupra sociologiei, eticii, politologiei, filosofie dogma/teologia cultului X ? Lol laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Te retragi din lipsă de argumente dar tot tu îți ei aerul unui triumfător și te crezi deasupra prin simplu fapt că crezi laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------
Mesaj personal
Bogdan Stanoiu
Trimis: 28 Mar 2012, 10:21 PM

Mentor

QUOTE (adichi79 @ 28 Mar 2012, 12:22 PM)
Cei care cred nu au nevoie de argumente

Un spirit mai închis decât acela aferent unei astfel de atitudini nici că există. laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

--------------------
Mesaj personal
adichi79
Trimis: 29 Mar 2012, 08:02 AM

Utilizator activ

Un spirit mai închis decât acela aferent unei astfel de atitudini nici că există.[/QUOTE]

Aici e frumusetea... aceia sunt cu adevarat liberi...

--------------------
Mesaj personal
Leviatan
Trimis: 29 Mar 2012, 08:46 AM

La prima intervenție

QUOTE (adichi79 @ 29 Mar 2012, 09:02 AM)
Aici e frumusetea... aceia sunt cu adevarat liberi...

Cu adevarat liberi sunt cei ce nu cer altceva decat privilegiul de a-si pleca capul sub sutana popii. Oare cand va inmultiti va duceti intai la popa sa va dea acordul? dry.gif Sau duceti nevasta la proba la popa acasa ? dry.gif
Cred ca la voi s-ar aplica eugenia cu mari pierderi in randul populatiei. confused24.gif
Iti atasez o imagine. Fuci si baga metanii si stai cu buzele lipite de genul ala de relicve. Nu mai deschide gura ca .... ne omori.

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
Somnul ratiunii naste monstri
Blogul lui Leviatan

„Religia este geamatul fiintei doborate, sufletul unei lumi lipsite de inima, si spiritul unei lumi lipsite de spirit. Ea este opium pentru popoare.” (K. Marx)

„Comportamentul etic al omului ar trebui bazat doar pe simpatie, educație și legături sociale; nu e nevoie de nicio bază religioasă. Omul s-ar afla într-o poziție proastă dacă ar trebui constrâns de frica pedepsei și speranța răsplatei dupa moarte.” (Albert Eistein)

„Ideile religioase, care se pretind dogme, nu sunt o ramasita a experientei sa rezultatul final al reflexiei: ele sunt iluzii, implinirea celor mai stravechi, celor mai puternice, celor mai presante dorinte ale omenirii, secretul fortei lor este forta acesto dorinte.” (S. Freud)

„Lumea artei noastre este lumea in care un crucifix roman si statuia egipteana a unui mort pot deveni opere prezente … Nici o civilizatie anterioara civilizatiei noastre nu a cunoscut lumea artei creata de artisti pentru ca ideea de arta nu exista"(Malraux)
(Malraux)

"Conduita morală nu înseamnă pur și simplu exigența de a renunța anume la plăcerile vieții, ci mai degrabă interesul plin de solicitudine pe care-l depune cineva ca să făurească o soartă mai bună pentru toți oamenii." (Albert Einstein)

Leviatan DarkMaster
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 9 Jun 2012, 03:50 PM

Utilizator avansat

Simboluri creștine

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
Când te afli la frontierele cunoașterii trebuie să privești dincolo de orizont.
My Webpage
Mesaj personal
Nicoleta28
Trimis: 9 Jul 2012, 10:01 PM

Utilizator
**

Cultul ortodox este majoritar in Romania, spre deosebire de cel protestant sau neoprotestat. Insa in occident lucrurile stau altfel: domina catolicismul si protestantismul.
In Romania ar trebui sa se predea la orele de religie ceva care sa ii formeze pe elevi din punct de vedere moral, ceva care sa nu ii mai separe pe elevii ortodocsi de cei de alta religie.
Cred ca orele de religie trebuie sa fie obiective, adica profesorul nu ar trebui sa spuna religia x este buna, religia y nu este buna. Spun asta pentru ca elevii din Romania sunt efectiv "indoctrinati". La urma urmei, fiecare om e liber sa decida pentru viata lui.
Imi aduc aminte ca in scoala generala profesorul de religie ne ducea pe toti obligatoriu la biserica, ne spodea preotul in grup( bineinteles ca noi minteam si ziceam ca nu am facut niciun pacat)...apoi in liceu profesorul incerca sa isi influenteze elevii si exemplele pot continua.

Pentru cei care spun ca religia"" ii educa spiritual pe elevi"..as dori sa le spun ca nu e deloc asa. In scolile din Romania religia este privita ca pe un obiect banal, la care nu se invata, se copie... este o ora la care se chiuleste sau se sta degeaba. Iar atunci cand se preda, profesorul preda lectiile subiectiv, nu obiectiv, are tendinta de a influenta elevii in functie de propriile credinte.

Tot ceea ce sustin, este din propria experienta de elev, care 12 ani a avut numerosi profesori sau profesoare de religie .
Mesaj personal
adichi79
Trimis: 10 Jul 2012, 09:00 PM

Utilizator activ

QUOTE (Leviatan @ 29 Mar 2012, 09:46 AM)
Iti atasez o imagine. Fuci si baga metanii si stai cu buzele lipite de genul ala de relicve. Nu mai deschide gura ca .... ne omori.

Ceea ce ai spus tu acolo e un sfant care a patimit in inchisorile comuniste.
Trupul sau a primit ceva din sfintenia sufletului si a ramas neputrezit.
In plus emana o mireasma deosebita. Daca nu ma crezi il gasesti in cimitirul Giulesti.
Daca vrei ceva mai tare iti spun ca multi din cei ce l/au sarutat (si poate "au bagat metanii" au avut parte de minuni / in special de vindecari de boli incurabile. Nu spun prosti. Sunt marturia atator oameni.
Iar popii de care te iei tu tot o sa lucreze in viata ta. Unul te/a botezat, altul probabil te-a cununat, iar altul si fara voia ta o sa te bage in mormant (iata ca am deschis si gura cum spuneai mai inainte... wink.gif , dar nu ca sa mori ci sa ai viata).

--------------------
Mesaj personal
Nicoleta28
Trimis: 10 Jul 2012, 09:05 PM

Utilizator
**

oo Doamne...imaginea aia e mai mult decat sinistra.. e ORIBILA!!!!
Dragilor.. nu stiu cum ar putea cineva sa se increada intr-un om mort. Mai bine incredeti-va in in Dumnezeu care e vesnic viu
Mesaj personal
adichi79
Trimis: 11 Jul 2012, 04:49 PM

Utilizator activ

Nu e mort. E mai viu ca noi! Crede-ma ce zic. Mergi la orice biserica care are sfinte moaste si vei intelege.

--------------------
Mesaj personal
George70
Trimis: 3 Oct 2012, 01:06 PM

Utilizator
**

QUOTE (adichi79 @ 15 Mar 2012, 09:44 AM)
Din punctul nostru de vedere, cele mai importante discipline din trunchiul comun, inaintea tuturor disciplinelor sciintifice sunt: RELIGIA si SPORTUL.

Poate imi trimiti tu banii pentru caietul de religie de clasa a V-a, probabil in editura Patriarhiei. Urmeaza culegerea de probleme, cea de cantece religioase si vizite "gratuite" la lacasuri de cult ortodox organizate de SC
Se pare ca este adevarat "Pana la Dumnezeu te mananca sfintii"
Eu nu contest dreptul tau la credinta, chiar il apar pentru ca il apar pe al meu, dar nu poti sa-mi impui credinta ta.
Istoria demonstreaza prin probe materiale ca de prea multe ori credinta a fost utilizata pentru controlul maselor si pentru obtinerea de venituri personale sau de grup. Pustnicii si-au soptit credinta fara interese financiare, altii prefera sa o faca in adevarate palate, umplute cu aur, dupa ce coboara din Mercedes. Cele mai multe biserici din Bucuresti au fost construite in fostele parcuri de cartier din regimul comunist.
Credinta este in Dumnezeu si rugaciunea nu cere "palate". Se pare ca Isus nu era imbracat in straie tesute cu fir de aur, nu manca din vase aurite si mergea pe jos. Ioan Botezatorul, la botezat in apele Iordanului si nu in Catedrala Mantuntirii Neamului. Dar ce s-ar face BOR-ul daca credinta ar fi numai pentru linistea sufletului. Pacat de resursele risipite din bugetul statului.
Ministerul pune la dispozitia bisericii ortodoxe 11 ani pentru a "prelucra" mintile crude ale unor copii.

Ministerul trebuie sa aiba in vedere o istorie a religiilor adresata elevilor ultimului an de liceu, cu notiuni cat se poate de generale si neutre. Sa descarce programa de invatamant de religie si alte materii inutile din start sau prea extinse in timp. Timpul ramas poate fi utilizat inclusiv pentru studierea religiei ortodoxe. Cu ce il va ajuta pe un fiu de interlop studierea religiei, cand el traieste intr-un mediu profund viciat. Poate fi salvat, numai daca vrea, de autoritatile publice si de o legislatie ferma.

Credinta este a mea, o adopt pe cea care o consider eu si asa cum o privesc eu si cei asemeni mie, iar pentru celelalte credinte imi exprim respectul chiar daca avem pareri uneori diferite.
[B]
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 3 Oct 2012, 06:41 PM

Utilizator avansat

Posibilitățile fundamentale de raportare a ființei umane la existență sunt: știința, filosofia și religia . Abordarea unitară a acestora într-o logică dialectică este fascinantă și corespunde psihicului uman structurat pe nivelele conștient, subconștient și inconștient.
Vă sugerez să reflectați la întrebarea retorică:cine suntem, de unde venim și încotro ne îndreptăm?
Mai multe detalii se pot afla prin accesarea topicului "Cu ochii spre cer".

Acest mesaj a fost modificat de către Vasile Tudor la data 3 Oct 2012, 06:41 PM

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 4 Oct 2012, 07:25 PM

Utilizator avansat

Este tulburătoare afirmația lui Malreaux că „Secolul XXI va fi religios sau nu va fi deloc”.
Consider că religia poate fi corelată cu știința și filosofia într-un cadru conceptual integrat al cunoașterii existenței.

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 11 Oct 2012, 12:09 PM

Utilizator avansat

Rațiunea fără pasiune este ca o catedrală fără rezonanță.

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 1 Nov 2012, 10:16 PM

Utilizator avansat

România la răscrucea istoriei

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 8 Nov 2012, 01:24 PM

Utilizator avansat

QUOTE (adichi79 @ 15 Mar 2012, 09:44 AM)
Din punctul nostru de vedere, cele mai importante discipline din trunchiul comun, inaintea tuturor disciplinelor sciintifice sunt: RELIGIA si SPORTUL.

SPORTUL: modeleaza trupul si asigura sanatatea trupeasca fara de care nimic nu poti face!
RELIGIA: modeleaza sufletul si asigura sanatatea interioara, sufleteasca, fara de care nimic nu vei reusi.

Deci fara a avea sanatate trupeasca si sufleteasca nu vom putea cladi nici cunostiinte stiintifice (care au importanta lor)!

Este opinia dvs.
Religia și sportul sunt importante, dar nu suficiente, pentru modelarea ființei umane într-un cadru instituțional la standardele actuale.
În sec. XXI, abordarea integrată a științei, filosofiei și religiei reprezintă un salt calitativ pe traiectoria cunoașterii enigmelor existenței.
Vă sugerez să reflectați la cine suntem, de unde venim, și încotro ne îndreptăm...

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
adichi79
Trimis: 8 Nov 2012, 04:44 PM

Utilizator activ

Vă sugerez să reflectați la cine suntem, de unde venim, și încotro ne îndreptăm...

Nu ati inteles. Nu am micșorat importanța nici unei discipline științifice, dar fără cele 2 ar fi aproape inutile. Atunci când nu ai sănătate celelte ți se par neesențiale, iar știința fără Dumnezeu e una distrugătoare.

Cât privește celebru citat cu cine suntem... nu-i văd rostul aici. Când am vorbit de religie se înțelegea de la sine că știu și răspunsurile...

--------------------
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 30 Nov 2012, 03:02 PM

Utilizator avansat

Cum l-am descoperit pe Dumnezeu

Punctul de plecare îl constituie scientia nova, prin abordarea științifică a realității obiective în logica dialectică.
Teoria vortex a materiei este o concepție novatoare de tip configurațional pentru structurarea materiei pe diverse nivele de organizare, printr-o viziune dialectică asupra devenirii existenței, în care principiul „unității și opoziției contrariilor”, formulat de filozoful german Georg Wilhelm Friedrich Hegel, joacă un rol esențial.
Se știe că, materia și antimateria nu pot exista împreună, deoarece se anihilează reciproc, transformându-se în energie. Conceptul de vortex are semnificația de punte de legătură între materia din Universul nostru și antimateria din Universul complementar.
Modelul vortex al devenirii existenței este sugerat de teoremele lui Gauss pentru câmpul gravitațional și câmpul electric, care pun în evidență surse de tip convergent (puțuri) și divergent (izvoare) pentru particule universale, al căror comportament poate fi descris riguros în cadrul mecanicii cuantice și al teoriei relativității.
Referitor la legea atracției universale și legea lui Coulomb, se poate demonstra teoretic și verifica experimental că vortex-urile convergente se atrag iar cele divergente se resping prin forțe invers proporționale cu pătratul distanței dintre ele.
Oricărei microparticule i se poate asocia un vortex simplu sau reprezintă o anumită configurație a acestora.
În cadrul teoriei vortex pot fi explicate fără dificultate structurile elementare și interacțiunile fundamentale din Univers, existența antiparticulelor și fenomenul de anihilare, relația lui Einstein dintre masă și energie, expansiunea Universului, Black Hole(gaură neagră) și White Hole(gaură albă) etc.
Pentru a modela în cadrul general al existenței unitatea de contrarii particulă-antiparticulă, termenul de “vortex” trebuie înlocuit cu expresia “dipol vortex” , deosebit de sugestivă. Un dipol vortex este asociat unității dialectice particulă-antiparticulă , având două stări posibile, și anume:
-starea normală, în care particula se află în Universul nostru, iar antiparticula, în Universul complementar;
-starea inversată, în care polii vortex-ului au locația schimbată față de cazul normal. Spre deosebire de starea normală, care este mai mult sau mai puțin stabilă, cea inversată este instabilă, având o probabilitate foarte mică de realizare.
Antiparticulele generate artificial prin reacții nucleare în marile aceleratoare de particule sunt instabile, deoarece corespund unor dipoli vortex inversați față de cei existenți, cu care se anihilează, transformându-se în particule universale în starea cuantică de fotoni. În cursul reacțiilor nucleare la energii mari pot să apară pentru scurt timp și antiparticule în stări metastabile, ca de exemplu, pozitroniul. Procesele de anihilare sau de generare de particule exprimă de fapt, descompunerea, respectiv refacerea configurațiilor dipolilor vortex din particulele universale primordiale. Deschiderea sau închiderea unor dipoli vortex, înseamnă apariția, respectiv dispariția simultană a particulelor și antiparticulelor corespunzătoare.
Interacțiunile aleatoare dintre particulele universale - prin ciocniri perfect elastice - asigură proprietățile de omogenitate și izotropie ale spațiului și uniformitatea timpului, prin care se justifică, pe baza operațiilor de simetrie, legi importante de conservare a unor mărimi fizice (teorema Noether). Din invarianța funcției lui Lagrange față de translațiile infinitezimale în spațiu, rotațiile spațiale infinitezimale și translațiile infinitezimale în timp, rezultă legile de consevare ale impulsului mecanic, momentului cinetic, respectiv a energiei mecanice totale.
Forța motrice a schimbului de particule universale între cele două lumi - coexistente în sens dialectic - este diferența de concentrație a acestora, care asigură devenirea existenței. Se poate afirma că Universul în care trăim se află într-o buclă de expansiune, iar Universul complementar se află într-o buclă de contracție. Faptul că particulele și antiparticulele au aceeași pondere în Universul dual pare o ipoteză firească.
Un argument astronomic în favoarea teoriei propuse, este evoluția unor stele către stadiul de gaură neagră („black hole”), un veritabil vortex care se manifestă la scară cosmică. Găurile de vierme, numite și poduri Einstein-Rosen, reprezintă o extensie a găurilor negre, dincolo de raza Schwarzschild, a unor soluții pentru ecuațiile teoriei relativității generalizate. Ele sunt construcții topologice care „leagă printr-o scurtătură” zone îndepărtate ale Universului. În teoria vortex, podurile Einstein-Rosen asigură schimbul succesiv de particule universale între Universul nostru și Universul complementar. Un bilanț pozitiv pentru schimbul global de particule universale prin vortex-uri este cauza expansiunii Universului.
De remarcat că, teoria dipolilor vortex permite abordarea unitară și coerentă a informațiilor ștințifice actuale, cu o largă deschidere la interpretări filozofice și religioase, fiind un veritabil instrument al gândirii, cu funcții explicative și predictive deloc neglijabile.
Dificultățile de înțelegere a coexistenței Universului nostru cu Universul complementar pot fi depășite la nivel abstract în cadrul unui Univers cvadridimensional dual, având în comun axa timpului, care poate fi analizat riguros prin aplicarea teoriei relativității și a mecanicii cuantice.
În Universul cvadridimensional spațiu-timp, prin introducerea metricii acestuia, spațiul tridimensional poate fi interpretat ca o hipersuprafață, ale cărei proprietăți locale depind de concentrațiile de masă, așa cum rezultă din teoria relativității generalizate.
Pe de altă parte, coform mecanicii cuantice, localizarea microparticulelor se exprimă în termeni de probabilitate și statistică matematică, pătratul amplitudinii funcției de undă normate find egal cu probabilitatea de localizare a microparticulelor în unitatea de volum din spațiul configurațiilor, iar valoarea medie a unei mărimi fizice coincide cu valoarea medie a operatorului asociat.
Universul în care trăim rprezintă manifestarea “in actu” a existenței, iar Universul complementar poate fi interpretat ca manifestarea “in potentia” a existenței.
Universul complementar este “cheia ” demersului cognitiv pentru abordarea divinității, dacă ne raportăm la conceptul religios al “Lumii de dincolo ” în care se manifestă “Spiritul”, cu semnificația de “Idee absolută” în filosofia lui Hegel.
Spiritul, deși coexistă cu materia, nu poate fi reprezentat spațial în Universul nostru, având doar o dimensiune temporală, find matricea devenirii existenței prin interacțiunile dintre dipolii vortex.
Faptul că, omul sau orice altă ființă inteligentă din Univers, au fost create “ după chipul și asemănarea cu Dumnezeu”, face trimitere la psihanaliză, în care psihicului uman este structurat pe trei nivele cognitive, mai precis, de conștient, subconștient și inconștient. Deși comportamentul uman se bazează pe nivelul conștient, subconștientul este un nivel intermediar spre inconștient, care asigură o legătură intrinsecă cu divinitatea.
Informația este modalitatea psihicului uman de a transpune la nivel coștient legile universale ale manifestării și devenirii existenței. Altfel spus, psihicul uman poate procesa informația în mod direct sau prin intermediul calculatoarelor sau a altor mijloace tehnice concepute pe parcursul evoluției culturii și civilizației.
Într-o exprimare sugestivă, psihicul uman, este“ o poartă dintre întuneric și lumină”, pe care o deschidem progresiv în abordarea asimptotică a adevărului absolut prin adevăruri relative din ce în ce mai riguroase.
Se poate afirma că, Biblia, Coranul sau alte cărți fundamentale ale religiei transmit mesaje codificate, despre cine suntem, de unde venim și încotro ne îndreptăm. În acest context, afirmația lui Malraux că, “ Secolul XXI va fi religios, sau nu va fi deloc”, capătă semnificații tulburătore despre statutul și rolul ființei umane în Univers.
Nu ne rămâne decăt să reflectăm asupra enigmelor cunoașterii la frontierele dintre știință, filosofie și religie, ca posibilitate veritabilă de a ne justifica existența prin creativitate. Alfel spus, pe traiectoria devenirii umane, credința trebuie integrată în demersul științific și filosofic al abordării existenței sub semnul valorilor perene de bine, frumos și adevăr.
Se pare că avem un destin fascinant pe Terra, această magnifică "navă" care poartă omenirea în istorie.

Acest mesaj a fost modificat de către Vasile Tudor la data 30 Nov 2012, 03:03 PM

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 9 Dec 2012, 08:59 AM

Utilizator avansat

Pe crestele Carpaților, mă simpt cu nemărginirea aproape. Din întunericul abisal mă salvez prin credință pentru a primeni sufletul în lumină.
Ce pot să spun, ne aflăm la frontierele cunoașterii, unde știința, filosofia și religia sunt veritabile ferestre spre enigmele existenței.

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 9 Dec 2012, 12:06 PM

Utilizator avansat

Un participant pe forum afirmă că, "există o carte a unui savant american care încearcă să motiveze științific religia".
Eu nu mi-am propus să explic filosofia și religia prin știință, care reprezintă modalități distincte de reflectare a existenței de către psihicul uman. În teoria dualității existenței, încerc doar o corelare a acestora la frontierele cunoașterii.
Poate că, în perspectivă “scientia nova” va permite pe parcursul sec. XXI un salt calitativ în cunoașterea adevărului absolut.
Este o mare resposabilitate, dar și o fascinantă provocare pentru ființa umană de a-și justifica prin demers cognitiv rolul și statutul în Univers. Cu siguranță, esența devenirii umane se exprimă prin creativitate, pentru a da valoare și sens întregii existențe.

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 12 Dec 2012, 09:56 AM

Utilizator avansat

Eu recomand să nu răspundem dur la răutăți, pentru că ne-am murdări conștiința și sufletul prin căderea în întunericul abisal al ființei umane.
Ne trebuie liniște pentru a ne primeni în lumină...

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 24 Dec 2012, 09:57 AM

Utilizator avansat

Stimați participanți pe forum,
Cu ocazia intrării în sărbătorile de iarnă, vă doresc dvs. și tuturor părinților din România și diasporă un "CRĂCIUN FERICIT " pe traiectoria aspirației la îndeplinirea viselor din prezent și viitor. Dumnezeu să vă ajute!...

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
Vasile Tudor
Trimis: 20 Feb 2013, 10:44 AM

Utilizator avansat

Cum l-am descoperit pe Dumnezeu

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
My Webpage
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (14) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved