Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Titularizare - Cazuri speciale
RMY
Trimis: 29 Jul 2019, 12:25 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna,

Unele posturi pe perioada nedeterminata sunt cu predare in limba germana (scoli cu predare in limba materna — minoritati).

In cazul in care la disciplina in cauza (Educatie Fizica) nu exista candidati care sa vb germana, pot fi ocupate eceste posturi pe perioada nedeterminata de cadre didactice care nu vorbesc germana? Daca da, se poate face acest lucru la sedinta din 31 iulie?

Multumesc anticipat.
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 29 Jul 2019, 03:22 PM

Utilizator avansat

Din pacate, Nu...
Mesaj personal
Roxana B
Trimis: 29 Jul 2019, 05:56 PM

Utilizator activ

RMY, intreaba la scoala, ar fi pacat sa pierzi o titularizare!
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 29 Jul 2019, 06:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Roxana B @ 29 Jul 2019, 06:56 PM)
RMY, intreaba la scoala, ar fi pacat sa pierzi o titularizare!

Daca scoala a declarat asa postul, nu mai are ce face acum. In sedinta se lucreaza pe aplicatie si nu te primeste, nu-ti face ocuparea, nu se coreleaza om-post daca n ai studii, avize, probe bilingv etc
Mesaj personal
RMY
Trimis: 29 Jul 2019, 07:21 PM

Utilizator
**

Multumesc pentru raspunsuri. Sunt 2 posturi complete si chiar nu exista profesori la disciplina in cauza care sa vb lb germana. Ce se intampla cu elevii? Raman 8 clase fara profesor?
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 29 Jul 2019, 11:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (RMY @ 29 Jul 2019, 08:21 PM)
Multumesc pentru raspunsuri. Sunt 2 posturi complete si chiar nu exista profesori la disciplina in cauza care sa vb lb germana. Ce se intampla cu elevii? Raman 8 clase fara profesor?

se gaseste cineva cu "dedicatie" in toamna care sa vb germana, fie si 1 pensionar bilingv smile.gif)) sau se trece peste conditie, dar in toamna, la final...acum nu se poate
Mesaj personal
maya kris
Trimis: 30 Jul 2019, 12:00 AM

Utilizator avansat

Mie acum cativa ani nu au vrut sa-mi dea nici macar 6 ore la suplinire pentru ca era scoala maghiara, in conditiile in care eu predau limba engleza si am mers la toate sedintele de suplinire ... . Aveam continuitate pe 12 ore si aveam nevoie de completare. Profesorului de romana din scoala maghiara nu i se cerea sa stie limba maghiara, dar mie, ca profesor de engleza, da.

Mai bine va puneti pe germana si in 2-3 ani veti putea lua postul cu siguranta.

--------------------
'You touch the sky when your knees hit the ground.'
''... and if you're in a 'hole' , it's because there's nothing in front of you, nothing behind you, nothing to the left nor to the right, so you HAVE TO look up..to God.'
'' We have not yet learned that a man is more powerful on his knees than behind the most powerful weapons that can be developed. We have not learned that a nation is more powerful when it unites in earnest prayer to God than when its resources are channeled into defensive weapons. We have not discovered that the answer to our problems can be through contact with God. What a glorious thing it would be if millions of us would avail ourselves of the greatest privilege and the greatest power this side of heaven the privilege and power of prayer.''
Mesaj personal
Fanuta L
Trimis: 30 Jul 2019, 12:20 PM

Utilizator
**

Pe acest topik - caz special

Sunt profesor (religie) cu definitivat însa am mai mult de șase ani de când am plecat din invatamant si nu am reusit sa depun la timp dosarul pentru examenul de titularizare.

Ce posibilități mai sunt la acest moment pentru a optine un post începând din toamna acestui an? Nota de la definitivat este peste 8 dar nu pare să mai conteze. De asemenea, o astfel de situatie ca aceasta pare să nu fie menționată de lege.

Multumesc!
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 30 Jul 2019, 02:30 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Fanuta L @ 30 Jul 2019, 01:20 PM)

Sunt profesor (religie) cu definitivat însa am mai mult de șase ani de când am plecat din invatamant si nu am reusit sa depun la timp dosarul pentru examenul de titularizare.

Ce posibilități mai sunt la acest moment pentru a optine un post începând din toamna acestui an? Nota de la definitivat este peste 8 dar nu pare să mai conteze. De asemenea, o astfel de situatie ca aceasta pare să nu fie menționată de lege.

Multumesc!

E posibil sa puteti da concurs judetean de suplinire la inceput de septembrie, urmariti calendarul dar interesati-va ca nu stiu sigur daca va primeste, pt faptul ca n ati facut inspectia la clasa. Anul trecut a mers sa mergi la concurs jud. fara insp. si sa o faci dupa ce a inceput scl, acum nu mai stiu daca merge si anul asta...
sau daca aveti vreun contract ceva de munca, va depuneti dosar de plata cu ora
Mesaj personal
Fanuta L
Trimis: 30 Jul 2019, 03:49 PM

Utilizator
**

QUOTE (mihai.andrei @ 30 Jul 2019, 03:30 PM)

Multumesc!

E posibil sa puteti da concurs judetean de suplinire la inceput de septembrie, urmariti calendarul dar interesati-va ca nu stiu sigur daca va primeste, pt faptul ca n ati facut inspectia la clasa. Anul trecut a mers sa mergi la concurs jud. fara insp. si sa o faci dupa ce a inceput scl, acum nu mai stiu daca merge si anul asta...

Multumesc.

În metodologie am văzut se poate efectua inspectia după inceperea anului scolar smile.gif
Mesaj personal
mihai.andrei
Trimis: 30 Jul 2019, 09:26 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Fanuta L @ 30 Jul 2019, 04:49 PM)

Multumesc!

Multumesc.

În metodologie am văzut se poate efectua inspectia după inceperea anului scolar smile.gif

da, in 30 de zile, am verificat si eu, Art. 98 (3)

Acest mesaj a fost modificat de către mihai.andrei la data 30 Jul 2019, 09:27 PM
Mesaj personal
Fanuta L
Trimis: 30 Jul 2019, 09:37 PM

Utilizator
**

QUOTE (mihai.andrei @ 30 Jul 2019, 10:26 PM)
QUOTE (Fanuta L @ 30 Jul 2019, 04:49 PM)

Multumesc!

Multumesc.

da, in 30 de zile, am verificat si eu, Art. 98 (3)

Mulțumesc!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved