Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Interpretarea art. 64 , aln. 6 din Metodologie
Florentina Adomnicai
Trimis: 4 Aug 2019, 06:41 AM

Utilizator
**

Grup: Members

Buna ziua ! Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-un aspect. Daca un post titularizabil este format din doua discipline ,de exemplu engeza (16 ore) plus franceza (2 ore), cine are prioritate in a-l ocupa : cel care are nota mai mare ( ex. cu 0,45 mai mult ) , dar are specializarile romana-engleza sau cel care are nota mai mica , dar are specializarile conform postului, adica engleza- franceza ? Conform art. 64, aln. 6 se intelege ca cel care specializarile il poate ocupa. Mentionez ca ambii candidati au luat peste 7 in cadrul concursului. Va multumesc anticipat.
Mesaj personal
maya kris
Trimis: 4 Aug 2019, 02:22 PM

Utilizator avansat

Absolut cel care are si franceza pe diploma.

--------------------
'You touch the sky when your knees hit the ground.'
''... and if you're in a 'hole' , it's because there's nothing in front of you, nothing behind you, nothing to the left nor to the right, so you HAVE TO look up..to God.'
'' We have not yet learned that a man is more powerful on his knees than behind the most powerful weapons that can be developed. We have not learned that a nation is more powerful when it unites in earnest prayer to God than when its resources are channeled into defensive weapons. We have not discovered that the answer to our problems can be through contact with God. What a glorious thing it would be if millions of us would avail ourselves of the greatest privilege and the greatest power this side of heaven the privilege and power of prayer.''
Mesaj personal
Florentina Adomnicai
Trimis: 4 Aug 2019, 04:15 PM

Utilizator
**

Si... totusi... mi s-a incalcat acest drept invocand ca " daca aplicatia a acceptat inseamna ca e legal ". sad.gif

Acest mesaj a fost modificat de către Florentina Adomnicai la data 4 Aug 2019, 04:15 PM
Mesaj personal
maya kris
Trimis: 4 Aug 2019, 04:26 PM

Utilizator avansat

In peste 10 ani de invatamant nu am vazut sa fie posibil acest lucru. Si nici nu e logic. Cum sa predau franceza daca nu o am pe diploma poate chiar nu stiu o boaba de franceza. Multi 'colegi de titularizare', vazand ca sunt combinatii de posturi( engleza-franceza), au facut facultatea de franceza dupa cativa ani de examen de titularizare tocmai pentru a putea lua acele posturi de engleza-franceza.

Nu se poate sa iei nici macar engleza-romana, daca tu ai engleza-franceza pe diploma...chiar daca, logic, vorbim limba romana.

Acest mesaj a fost modificat de către maya kris la data 4 Aug 2019, 04:28 PM

--------------------
''... and if you're in a 'hole' , it's because there's nothing in front of you, nothing behind you, nothing to the left nor to the right, so you HAVE TO look up..to God.'
'' We have not yet learned that a man is more powerful on his knees than behind the most powerful weapons that can be developed. We have not learned that a nation is more powerful when it unites in earnest prayer to God than when its resources are channeled into defensive weapons. We have not discovered that the answer to our problems can be through contact with God. What a glorious thing it would be if millions of us would avail ourselves of the greatest privilege and the greatest power this side of heaven the privilege and power of prayer.''
Mesaj personal
Florentina Adomnicai
Trimis: 4 Aug 2019, 05:38 PM

Utilizator
**

Multumesc frumos ! Oriunde am intrebat mi s-a spus acelasi lucru. Se mai poate face ceva acum ? unsure.gif
Mesaj personal
maya kris
Trimis: 4 Aug 2019, 08:51 PM

Utilizator avansat

Nu stiu sa va spun exact, dar banuiesc ca doar o plangere la minister ar putea rezolva ceva. Cei de la inspectorat stiu bine ca nu se poate sa iei un post daca nu ai pe diploma specializarea respectiva, dar probabil persoana care s-a titularizat era pila vreunui inspector.

Nu avea voie sa se titularizeze pe acel post nici daca lua 10. Daca dvs ati fi luat 7 si nu mai era nimeni cu aceasta dubla specializare, ar fi trebuit sa-l luat dvs.

Mare ticalosie, oricum.

Acest mesaj a fost modificat de către maya kris la data 4 Aug 2019, 08:55 PM

--------------------
Mesaj personal
Florentina Adomnicai
Trimis: 5 Aug 2019, 05:29 AM

Utilizator
**

Multumesc frumos pentru raspunsuri ! Am facut deja o solicitare scrisa catre minister chiar de joia trecuta. Astept raspuns. rolleyes.gif
Mesaj personal
maya kris
Trimis: 5 Aug 2019, 01:49 PM

Utilizator avansat

Sa imi spuneti ce rezolvati, chiar sunt curioasa.

--------------------
Mesaj personal
Florentina Adomnicai
Trimis: 6 Aug 2019, 05:55 AM

Utilizator
**

Desigur. Am depus o cerere in dublu exemplar cu nr. de inregistrare la ISJ dar si o solicitare scrisa catre minister. Astept raspuns. rolleyes.gif
Mesaj personal
Florentina Adomnicai
Trimis: 6 Aug 2019, 05:57 AM

Utilizator
**

Da, nu a mai fost nimeni care a luat peste 7 cu aceste specializari conform postului.

Acest mesaj a fost modificat de către Florentina Adomnicai la data 6 Aug 2019, 06:00 AM
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 6 Aug 2019, 10:11 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Florentina Adomnicai @ 6 Aug 2019, 06:55 AM)
Desigur. Am depus o cerere in dublu exemplar cu nr. de inregistrare la ISJ dar si o solicitare scrisa catre minister. Astept raspuns. rolleyes.gif

In cazul in care se ajunge la judecata, trebuie sa va adunati si cativa martori. In orice domeniu bugetar exista ceea ce exista(eu zic ca sunt iresponsabili, ca sa ma exprim totusi academic).
Sa ne tineti la curent cu rezultatul demersului.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved