Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> admitere 2018, discutii, ordine etc
verona
Trimis: 17 May 2018, 11:20 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Dragi candidati si parinti,

deschid cu intarziere subiectul dedicat admiterii 2018, caci am tot sperat ca se intampla o minune si ministerul se implica in sfarsit in acest site

speranta moare ultima...

va urez succes la examen si atentie la alegerea optiunilor!

aveti cateva documente despre admitere la adresa de mai jos

https://www.edu.ro/admitere-liceu-si-inv-profesional
ordinul care reglementeaza admiterea 2018 e

Ordinul MEN nr. 4794/31 aug 2017 pt dmitere in inv liceal 2018-2019

care spune
Art.2. - (1) Admiterea absolvenților clasei a VIII-a în învățământul liceal de stat pentru anul școlar 2018-2019 se desfășoară în conformitate cu Metodologia de organizare și desfășurare a admiterii în învățământul liceal de stat pentru anul școlar 2011-2012, aprobată prin Ordinul ministrului educației, cercetării, tineretului și sportului nr. 4.802/2010 privind organizarea și desfășurarea admiterii în învățământul liceal de stat pentru anul școlar 2011-2012.

deci e metodologia veche
si ordinul nou schimba doar calendarul
si modul de calculare a mediei de admitere

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a de liceu a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea națională susținută de absolvenții clasei a VIII-a, care are o pondere de 80%, și media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 20% în calculul mediei de admitere.
2. Calculul mediei de admitere se face astfel:
MA = 0,2xABS +0,8xEN

unde: MA = media de admitere;
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obținută la evaluarea națională susținută de absolvenții clasei a VIII-a

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 17 May 2018, 11:22 PM
Mesaj personal
verona
Trimis: 17 May 2018, 11:24 PM

Utilizator avansat

cititi cu atentie subiectele fixate si discutiile de pe topicul cu admitere 2017, pe care il defixez
Mesaj personal
verona
Trimis: 17 May 2018, 11:25 PM

Utilizator avansat

va rog sa cititi si restul topicurilor fixate...
cateva observatii reiterate in fiecare an:

- ordonarea absolventilor se face dupa criteriul mediei descrescatoare, incepand de la 10.
- la medii egale, departajarea se face dupa media EN, iar la medii egale EN, dupa media la romana

de retinut:
calculatorul nu trece la urmatorul de pe lista pana nu iti gaseste tie printre optiunile tale primul loc liber SAU dupa ce se termina lista ta.
de asta e bine sa aveti optiuni care sa acopere mai multe locuri decat pozitia ta pe lista.

Daca 2 elevi cu medii egale pe toate fronturile (greu de realizat!) se bat pt ultimu loc la un liceu, se suplimenteaza locul (asa scria in metodologia mai veche).
Mesaj personal
verona
Trimis: 17 May 2018, 11:32 PM

Utilizator avansat

eu centrez, eu dau cu capul
sau vorbesc de una singura deocamdata

copiez o explicatie veche

Cum se face repartitia practic?
Pai, calculatorul ia ierahia finala pe fiecare judet/Bucuresti, stabilita dupa toate corecturile, retragerea dosarelor, depunerea de noi dosare si incepe repartitia.
Ia primul elev de pe lista si se uita la prima optiune: Mai sunt locuri libere? (glumeam!). Il repartizeaza si trece la urmatorul.

Si asa pas cu pas, pana ii repartizeaza pe toti.
Cum procedeaza cu unii pt care nu mai sunt locuri libere la prima optiune? Pai nu trece la urmatorul elev, ramane la el si ii verifica a doua optiune. Sunt locuri libere – il repartizeaza acolo. Nu mai sunt – trece la a treia optiune, apoi la a patra, pana gaseste un loc liber si pt el.
Nu trece la urmatorul elev decat daca i-a gasit loc liber celui de care vorbim, sau daca nu gaseste nici o optiune valida pt acesta (nu are suficiente optiuni!).

De aceea trebuie sa va ganditi bine sis a puneti suficiente optiuni pt a va acoperi necesarul de locuri pt pozitia voastra. Tineti cont ca o clasa are 28 elevi, o optiune acopera de la 28 elevi (de ex, mate info bv engleza de la Sava) pana la 280 elevi (de ex. mishu – mate info).

Daca de ex sunteti pe pozitia 50 si vreti mate info bv engleza la Sava, nu este suficient sa puneti doar aceasta optiune. Exista riscul ca in fata voastra sa fie 28 de elevi care si-au ales aceasta optiune si au dat si testul (asta e o reducere la absurd – nu se intampla in realitate). Deci exista riscul sa nu intrati la prima optiune si atunci mai puneti una (de ex, mate info simplu de la sava). Daca insa vreti mate info de la sava (care are 112 locuri), e aproape sigur ca nu vin din tara 62 de elevi cu media mai mare ca a voastra! Totusi, de siguranta, mai puneti si vianu m i, sau mishu m i, si nu aveti nici o problema.

Dupa experienta din ceilalti ani, primii 1000-1200 de elevi din bucuresti intra la prima optiune. Fac exemplificarile pe Bucuresti, ca mi-e la indemana, stiu situatia. Si e si cel mai greu de optat pt ei – in tara, situatia se simplifica…

Ca sa fiti siguri ca nu ramaneti nerepartizat, faceti atatea optiuni incat nr de locuri pe care le acopera sa fie mai mare decat pozitia voastra cam cu 15%. Adica daca sunteti pe locul 3000, faceti optiuni (adunand pe hartie nr de locuri pt fiecare optiune) pana cand nr de locuri acoperite sa fie egal cu 3500 (sau 4000 ca sa fiti asigurat). Daca sunteti pe poz 5000, nr de locuri acoperite de optiunile voastre sa fie 5500-6000 locuri.
Mesaj personal
fl2018
Trimis: 22 May 2018, 12:13 PM

Începător
*

Grup: Members

buna ziua,
un fisier xls pt anul 2018 ati atasat pe undeva?

va rog sa ma iertati daca nu postez la locul potrivit, dar l-am tot cautat....si nimic.
Mesaj personal
florinstefan1964
Trimis: 22 May 2018, 02:44 PM

Utilizator
**

Cum procedeaza elevii care merg in alt judet decat cel de absolvire. Era vorba de o metodologie speciala pe care nu am vazut-o inca.

--------------------
Florin Ștefan
prof. matematica
Colegiul ANDRONIC MOTRESCU Rădăuți
0747258396
Florin.Stefan@profesor.edu.ro
florinstefan1964@yahoo.com
florinstefan1964@gmail.com
florinstefan1964@hotmail.com
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
verona
Trimis: 23 May 2018, 09:53 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fl2018 @ 22 May 2018, 12:13 PM)
buna ziua,

va rog sa ma iertati daca nu postez la locul potrivit, dar l-am tot cautat....si nimic.

nu am inca datele dupa care sa fac fisierul
in alti ani, SIVECO facea site-ul Admitere 20xx din vreme, pt ca era platit
din cate am inteles, nu mai e platit decat pt final, nu si pt intretinerea lui
asa ca, pana nu incarca bazele de date pe site, nu am de unde sa iau datele ca sa fac fisierul

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 25 May 2018, 11:54 AM
Mesaj personal
verona
Trimis: 23 May 2018, 09:57 PM

Utilizator avansat

QUOTE (florinstefan1964 @ 22 May 2018, 02:44 PM)
Cum procedeaza elevii care merg in alt judet decat cel de absolvire. Era vorba de o metodologie speciala pe care nu am vazut-o inca.

ce metodologie speciala?
cautati in metodologia de baza
in principiu, din cate stiu, ei isi iau fisele de admitere de la scoala absolvita si se duc la un centru special arondat pt judetul in care se muta
si completeaza fisele acolo, cu codurile judetului in care se muta
rolul echipei de la scoala absolvita il joaca in acest caz oamenii de la centrul special arondat (ei verifica daca au facut optiuni, semneaza, numara optiunile, supravegheaza verificarea fisei martor... etc.)
Mesaj personal
verona
Trimis: 5 Jun 2018, 06:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fl2018 @ 22 May 2018, 12:13 PM)
buna ziua,

am facut si fisierul
am descarcat pdf-ul de pe site-ul ISMB

am tot periat la el ca sa il fac citibil in excel, ca avea nr de coloane diferite

Ma rog, se pare ca la ISj-uri nu se intelege ce e o baza de date si nici importanta despartirii pe coloane diferite a filierii, profilului etc.

si au si doua greseli pt care am pierdut o gramada de timp
1. au 556 locuri la CT "Mircea cel Batran" in 2 clase de economic, dar 56 la mecanica
drept care imi dadeau cu 500 locuri mai mult pe profile decat pe total licee
2. pun media ultimului intrat cu X.YZ, desi in Romania se foloseste X,YZ (nu-i bai, ca in Excel m-a avantajat), dar au uitat o virgula la filo la Caragiale.
amanunte, stiu...

dar, la naiba, asta a fost sarcina lor pe anu' asta.
sunt curioasa cum o fi in tara.
Sper sa va fie de folos,
succes!
verona

PS Nu uitati, o medie cat mai mare la examen va avantajeaza, asa ca burta pe carte!

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 289 )
Fișier atașat  licee_2018.xls
Mesaj personal
verona
Trimis: 7 Jun 2018, 12:11 PM

Utilizator avansat

as avea o rugaminte:
daca observati vreo greseala, sau vreo nepotrivire cu brosura tiparita*, va rog sa imi semnalati

* alta decat acele 556 locuri de la Mircea cel Batran
Mesaj personal
fl2018
Trimis: 8 Jun 2018, 03:54 PM

Începător
*

va multumesc frumos!!

ce am observat: in ulimii 8 ani au disparut 630 de locuri
Mesaj personal
verona
Trimis: 9 Jun 2018, 08:36 AM

Utilizator avansat

QUOTE (fl2018 @ 8 Jun 2018, 03:54 PM)
va multumesc frumos!!

ce am observat: in ulimii 8 ani au disparut 630 de locuri

Probabil ca populatia scolara e in scadere
Intotdeauna nr de locuri la liceu e Mai mare decat nr de absolventi - cu tot cu vocationalu si profesionalu.
.
Mesaj personal
lucya_carmen
Trimis: 13 Jun 2018, 10:54 PM

Utilizator activ

Chiar mă întrebam dacă a apărut ceva de admitere și găsesc chiar mai multe informații.
În curând cred că o să "curgă" întrebările. 😁
Mulțumim pt toate informațiile ajutătoare.

--------------------
lucya
Mesaj personalTrimite email
verona
Trimis: 19 Jun 2018, 11:44 AM

Utilizator avansat

primele rezultate

http://evaluare.edu.ro/
Mesaj personal
Tica_77
Trimis: 19 Jun 2018, 02:38 PM

Utilizator
**

Buna ziua,
In cazul in care se depune o contestatie la una din probele de la evaluarea nationala clasa a VIII si nota dupa recorectare difera cu mai putin de 0.5 puncte de evaluarea initiala nota finala este cea initiala sau cea obtinuta dupa contestatie? Pe site-ul Evaluare 2018 exista si anexa 2 in care apare articolul 24 aliniatul 6. Mai este valabil?
Mesaj personal
verona
Trimis: 19 Jun 2018, 02:53 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Tica_77 @ 19 Jun 2018, 02:38 PM)
Buna ziua,
In cazul in care se depune o contestatie la una din probele de la evaluarea nationala clasa a VIII si nota dupa recorectare difera cu mai putin de 0.5 puncte de evaluarea initiala nota finala este cea initiala sau cea obtinuta dupa contestatie? Pe site-ul Evaluare 2018 exista si anexa 2 in care apare articolul 24 aliniatul 6. Mai este valabil?

metodologia actuala este cea din 2011, pe care o gasiti
https://www.edu.ro/sites/default/files/fisi...ionala_2011.pdf

la ea s-a modificat anual:
- calendarul
- modul de calcul al mediei de admitere
- cred ca uneori si programa de examen

ca atare, art. 24, aliniatul 6 e acelasi
nota finala e cea de la contestatii DACA difera cu mai mult de 50 sutimi (0,50 pcte) decat nota initiala.

exceptii cei cu note peste 9,50, la care nota se modif chiar si cu 5 sutimi.

asta inseamna ca ministerul considera ca intre 9,00 si 9,45 (sau intre 8,00 si 8,45 etc.) nu exista diferente, sau ca aceste diferente sunt subiective ohmy.gif
Mesaj personal
Tica_77
Trimis: 19 Jun 2018, 02:58 PM

Utilizator
**

Anul trecut articolul 24 aliniatul 6 nu a fost valabil
Mesaj personal
verona
Trimis: 19 Jun 2018, 03:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Tica_77 @ 19 Jun 2018, 02:58 PM)
Anul trecut articolul 24 aliniatul 6 nu a fost valabil

in ce sens?
unde si cand a fost anulat?
Mesaj personal
Tica_77
Trimis: 19 Jun 2018, 03:27 PM

Utilizator
**

Imi cer scuze!
Am fost gresit informata.
Va multumesc!
Mesaj personal
Tica_77
Trimis: 19 Jun 2018, 03:34 PM

Utilizator
**

In OMEN 4793 din 2018 nu se prevede ce se intampla in conditiile in care nota este mai mica de 9.50 si difera dupa recorectate cu mai putin de 0.5 puncte. De aici confuzia....

Acest mesaj a fost modificat de către Tica_77 la data 19 Jun 2018, 03:35 PM
Mesaj personal
verona
Trimis: 19 Jun 2018, 04:54 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Tica_77 @ 19 Jun 2018, 03:34 PM)
In OMEN 4793 din 2018 nu se prevede ce se intampla in conditiile in care nota este mai mica de 9.50 si difera dupa recorectate cu mai putin de 0.5 puncte. De aici confuzia....

dap, OMEN din 2017 este mai elaborat decat cele anterioare

schimba calendarul si modul de recalculare a Mediei de admitere
si spune ca metodologia e cea din 2011

dar mai adauga o gramada de articolase, ceea ce nu era in anii anteriori
in principiu, spune ca ca ramane valabil ce scrie in metodologia din 2010 pt anul 2011

dar apoi rescrie articole care se deosebesc uneori de cele din 2011
mai corect era ori rescria metodologia, ori o lasa pe aia din 2011, nu recopia doar anumite articole.
ca dau nastere la confuzie

in art 20 din metodologie scrie
În cazul în care diferența dintre notele celor doi evaluatori este de cel mult un punct, se calculează și se trece pe lucrare nota finală, calculată ca medie aritmetică, cu două zecimale, fără rotunjire, a notelor acordate de cei doi profesori evaluatori. Această notă este cea care se va lua în calcul pentru media de admitere în clasa a IX-a.
(3) În cazul în care diferența între notele acordate de către cei doi profesori evaluatori este mai mare de 1 punct, lucrarea va fi recorectată de alți doi profesori evaluatori, stabiliți de președintele comisiei, iar nota acordată de aceștia, va fi nota finală.
(4) Nota finală se trece pe lucrare și se semnează de președintele comisiei din centrul zonal de evaluare.

in timp ce in OMEN 4793/2017 avem art. 8
Art. 8 (1) In procesul de evaluare initiala a lucrarilor scrise si de rezolvare a contestatiilor, dupa validarea finalizarii evaluarii de catre cei doi profesori evaluatori, in cazul în care diferența dintre notele celor doi evaluatori este de cel mult 1 punct, este calculata nota finală, ca medie aritmetică, cu două zecimale a notelor acordate de cei evaluatori, fără rotunjire, fiind inregistrata in catalogul Evaluarii Nationale.
(2) În cazul în care diferența între notele acordate de către cei doi profesori evaluatori este mai mare de 1 punct, lucrarea va fi recorectată de alți doi profesori evaluatori. Dupa validarea finalizarii evaluarii nota finala este calculata din cele 4 note, dupa elimiarea celor doua note/valori extreme, ca media aritmética, cu două zecimale, fara rotunjire, a celor doua note/valori centrale.
Media rezultata reprezinta nota finală si este inregistrata in catalogul Evaluarii Nationale.
(3) In cadrul etapei de solutionare a contestatiilor, dupa incheierea evaluarii lucrarilor, nótele acordate dupa reevaluare sunt comparate cu cele acordate in etapa de evaluare initiala.
În situația în care se constată o diferența de notare mai mare de 1,50 puncte, în plus sau în minus, între notele de la evaluarea inițială și cele de la contestații, președintele lucrarea este transmisa spre reevaluare altor doi profesori evaluatori.
Nota finala, urmare a reevaluarii in etapa de solutionare a contestatiei,  este calculata din cele 4 note, dupa elimiarea celor doua note/valori extreme, ca media aritmética, cu două zecimale, fara rotunjire, a celor doua note/valori centrale.
(4) Nota definitiva, acordata in conformitate cu procedura mentionata la alin (1), (2) si (3) un mai poate fi modificata si repreyinta nota obtinuta de candidat la proba respectiva.
aici nu e specificat ce se intamapla insa daca diferenta dupa contestatii e sub 1,5 pcte.
probabil au uitat
atunci ar trebui sa functioneze acel art 24, aliniatul 6 si 7 din metodologia initiala
Art.24.
(3) După terminarea evaluării și deschiderea lucrărilor, președintele comisiei de contestații analizează notele acordate după reevaluare, în comparație cu cele acordate inițial. În situația în care se constată diferențe de notare mai mari de 1,50 puncte, în plus sau în minus, între notele de la evaluarea inițială și cele de la contestații, președintele comisiei de contestații decide reevaluarea lucrărilor respective de către o altă comisie, formată din profesori cu experiență, alții decât cei care au evaluat inițial lucrările în centrul de contestații. Reevaluarea se va face după o nouă secretizare a lucrărilor, respectând cu strictețe baremul de evaluare și de notare și toate procedurile de evaluare. Nota acordată de a treia comisie este nota care va fi acordată de comisia de contestații.
(6) Pentru lucrările care au primit inițial o notă finală mai mică decât 9,50, nota definitivă a lucrării este cea acordată de comisia de contestații, dacă între nota inițială și nota obținută la reevaluare este o diferență de cel puțin 0,50 puncte.
Dacă diferența dintre cele două note este mai mică de 0,50 puncte, nota definitivă a lucrării este nota inițială, acordată în centrul zonal de evaluare.
(7) Pentru lucrările care au primit inițial o notă finală cel puțin egală cu 9,50, nota definitivă este nota acordată de comisia de contestații, în urma reevaluării.
(8) Nota definitivă, acordată în conformitate cu alin. (6) și (7), nu mai poate fi modificată și reprezintă nota obținută de candidat la proba respectivă.

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 19 Jun 2018, 04:55 PM
Mesaj personal
Tica_77
Trimis: 19 Jun 2018, 09:05 PM

Utilizator
**

Totusi OMEM 4793 FACE REFERIRE LA MODALITATEA DE REZOLVARE A CONTESTATIILOR IN CAZUL UNOR DIFERENTE MAI MICI DE 1 PUNCT articolul 8 (1) , 8(3) si 8(4)

Art.8. (1 ) În procesul de evaluare inițiată a lucrărilor scrise și de rezolvare a contestațiilor, după validarea finalizării evaluării de către cei doi profesori evaluatori, în cazul în care diferența dintre notele celor doi evaluatori este de cet mult 1 punct, este calculată nota finală, ca medie aritmetică cu două zecimale a notelor acordate de evaluatori, fără rotunjire, fiind înregistrată în catalogul Evaluării Naționale.
(2) În cazul în care diferența între notele acordate de cei doi profesori evaluatori este mai mare de 1 punct, lucrarea va fi recorectată de alți doi profesori evaluatori. După validarea finalizării evaluării, nota finală' este calculată din cele 4(patru) note, după cetor două note/valori extreme, ca media aritmetică cu două zecimale, fără rotunjire, a celor două note/valori centrale.
Media rezultată reprezintă nota finală și este înregistrată în catalogul Evaluării Naționale.
(3) În cadrul etapei de soluționare a contestațiilor, după încheierea evaluării lucrărilor, notele acordate după reevaluare sunt comparate cu cele acordate în etapa de evaluarea inițială. În situația în care se constată o diferență de notare mai mare de 1,5 puncte, în plus sau în minus, între nota de la evaluarea inițială și cea de la contestații, lucrarea este transmisă spre reevaluare altor doi profesori evaluatori.
Nota finală, urmare a reevaluării în etapa de soluționare a contestației, este calculată din cele 4(patru) note, după eliminarea celor două note/valori extreme, ca media aritmetică cu două zecimale, fără rotunjire, a celor două note/valori centrale.
(4) Nota definitivă, acordată în conformitate cu procedura menționată ta alin. (1), (2) și (3) nu mai poate fi modificată și reprezintă nota obținută de candidat la proba respectivă.
Art.9. (1 ) Candidații care depun contestații comptetează și semnează o declarație-tip în care se menționează faptul că au luat la cunoștință că nota acordată ca urmare a soluționării contestației, poate modifica, după caz, nota inițială, prin creștere sau descreștere.

confused06.gif

O ierarhizare din 2017 ar clarifica lucrurile.
Ceva ma face sa cred ca au fost admise si contestatii in care nota era diferita cu mai putin de 0.5 puncte.

De ce nu mai sunt accesibile rezultatele din 2017?

Ma intreb de ce nu putem obtine un raspuns oficial referitor la metodologia de rezolvare a contestatiilor?
Mesaj personal
lucya_carmen
Trimis: 20 Jun 2018, 12:47 PM

Utilizator activ

Buna ziua.
Stiti cumva cand se initializeaza aplicatia ADLIC ?
In calendar apare ca in 26 iunie se elibereaza fisele de inscriere la liceu prin tiparirea din aplicatia computerizata. Totodata in 26-27 elevii trebuie sa mearga la liceele vocationale cu fisele. Si in 29 iunie-3 iulie se completeaza fisele cu optiuni.
Deja ma intreaba parintii cand o sa poata lua fisele pt vocationale, ca sa poata sa faca un program, unii merg in alte judete si timpul e limitat.

--------------------
lucya
verona
Trimis: 20 Jun 2018, 03:06 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Tica_77 @ 19 Jun 2018, 09:05 PM)
Totusi OMEM 4793 FACE REFERIRE LA MODALITATEA DE REZOLVARE A CONTESTATIILOR IN CAZUL UNOR DIFERENTE MAI MICI DE 1 PUNCT articolul 8 (1) , 8(3) si 8(4)

Art.8. (1 ) În procesul de evaluare inițiată a lucrărilor scrise și de rezolvare a contestațiilor, după validarea finalizării evaluării de către cei doi profesori evaluatori, în cazul în care diferența dintre notele celor doi evaluatori este de cet mult 1 punct, este calculată nota finală, ca medie aritmetică cu două zecimale a notelor acordate de evaluatori, fără rotunjire, fiind înregistrată în catalogul Evaluării Naționale.
(2) În cazul în care diferența între notele acordate de cei doi profesori evaluatori este mai mare de 1 punct, lucrarea va fi recorectată de alți doi profesori evaluatori. După validarea finalizării evaluării, nota finală' este calculată din cele 4(patru) note, după  cetor două note/valori extreme, ca media aritmetică cu două zecimale, fără rotunjire, a celor două note/valori centrale.
Media rezultată reprezintă nota finală și este înregistrată în catalogul Evaluării Naționale.
(3) În cadrul etapei de soluționare a contestațiilor, după încheierea evaluării lucrărilor, notele acordate după reevaluare sunt comparate cu cele acordate în etapa de evaluarea inițială. În situația în care se constată o diferență de notare mai mare de 1,5 puncte, în plus sau în minus, între nota de la evaluarea inițială și cea de la contestații, lucrarea este transmisă spre reevaluare altor doi profesori evaluatori.
Nota finală, urmare a reevaluării în etapa de soluționare a contestației, este calculată din cele 4(patru) note, după eliminarea celor două note/valori extreme, ca media aritmetică cu două zecimale, fără rotunjire, a celor două note/valori centrale.
(4) Nota definitivă, acordată în conformitate cu procedura menționată ta alin. (1), (2) și (3) nu mai poate fi modificată și reprezintă nota obținută de candidat la proba respectivă.
Art.9. (1 ) Candidații care depun contestații comptetează și semnează o declarație-tip în care se menționează faptul că au luat la cunoștință că nota acordată ca urmare a soluționării contestației, poate modifica, după caz, nota inițială, prin creștere sau descreștere.

confused06.gif

O ierarhizare din 2017 ar clarifica lucrurile.
Ceva ma face sa cred ca au fost admise si contestatii in care nota era diferita cu mai putin de 0.5 puncte.

De ce nu mai sunt accesibile rezultatele din 2017?

Ma intreb de ce nu putem obtine un raspuns oficial referitor la metodologia de rezolvare a contestatiilor?

MEN a fost cam eliptic.

se discuta in alineatele 1 si 2 despre diferente intre cei 2 evaluatori initiali si intre cei 2 de la contestatii (deci in "interiorul" celor 2 echipe), nu si despre diferente intre nota initiala si cea de dupa contestatii
scuze, eu asa inteleg...

in alin 3 se vb despre diferente mai mari de 1,5 pcte intre cele 2 echipe (deci intre nota finala si cea de dupa contestatii)
nu si despre ce se intampla cand diferenta e sub 1,5 pcte

si nu prea inteleg care sunt alea 4 note de la alin 3, ca mie imi ies 6 (2 de la evaluarea initiala, 2 de la contestatii, 2 de la echipa finala de mediere)
sa inteleg ca echipa intiala nu mai e luata deloc in calcul?
astia din MEN or fi corectat vreodata ceva?

ce inteleg din chestia asta e ca la contestatii, lucrarea merge la o alta chipa daca cei doi de la contestatii au dif mai mari de 1 pct intre ei doi, dar si daca exista dif mai mari de 1,5 pcte intre echipa lor si cea intiala.

nu inteleg unde scrie, explicit, ca se abroga art 24 din metodologie
si daca foarfeci asa metodologia, nu puteau sa rescrie naibii una noua???

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 20 Jun 2018, 03:08 PM
Mesaj personal
ronniee
Trimis: 24 Jun 2018, 01:53 PM

Utilizator activ

QUOTE (lucya_carmen @ 20 Jun 2018, 01:47 PM)
Buna ziua.
Stiti cumva cand se initializeaza aplicatia ADLIC ?
In calendar apare ca in 26 iunie se elibereaza fisele de inscriere la liceu prin tiparirea din aplicatia computerizata. Totodata in 26-27 elevii trebuie sa mearga la liceele vocationale cu fisele. Si in 29 iunie-3 iulie se completeaza fisele cu optiuni.
Deja ma intreaba parintii cand o sa poata lua fisele pt vocationale, ca sa poata sa faca un program, unii merg in alte judete si timpul e limitat.

stiti ce fisa trebuie pentru vocationale sau probele de aptitudini?
se printeaza din aplicatia adlic, sau se completeaza un PDF cu mana?

parintii se grabesc si aplicatia adlic inca nu este pornita
mersi
4 utilizator(i) citesc acest subiect (3 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
1 utilizator(i): ninarotaru

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved