Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Semne si greseli la bac
Pahomi
Trimis: 2 Jul 2008, 03:29 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Sal scz ca am deschis asa un subiect nou dar nu am gasit ceva asemanator si vreau sa intreb un profesor sau pe cienva care se pricepe la problema mea
Probleam mea suna acma asa la examenu de bacalaureat proba de matematica am incercuit punctul de la exercitiu
adika asa am facut pe toata lucrarea am incercuit puncetele de unde incepe rezolvarea la fiecare exercitiu in parte
Imi puteti spune se considera semna si se anuleaza lucrarea ???
pls
Multumesc anticipat
Mesaj personal
Alexandra27
Trimis: 2 Jul 2008, 04:00 PM

Începător
*

Si am ramas fara mina la pix,iar nevand al doilea am scris cu altul.Culorile dintre pixuri difera destul de mult.Va fi considerat semn?
Mesaj personal
andyxp
Trimis: 2 Jul 2008, 04:52 PM

Începător
*

Nu sunt considerate alea semne....Semne pot fi considerate

Scrierea incorecta a cuvantului bacalaureat... gen bacalaureiat
Taierea unui cuvant apoi scrierea lui din nou imediat....
; dupa care imediat paranteza ceva de genul ;(

Cam astea au fost semnele folosite de cei apropiati care si-au aranjat bacu smile.gif))
Mesaj personal
Alexandra27
Trimis: 2 Jul 2008, 05:00 PM

Începător
*

Merci mult de raspuns!am crezut ca-mi anuleaza lucrarea...Ma simt mai bine acum biggrin.gif
Mesaj personal
brk
Trimis: 2 Jul 2008, 05:33 PM

Utilizator
**

Nu sunt acuma nici cei care corecteaza paranoici daca vad un punct sau o linie pe lucrare sa ti-o anuleze.

Acest mesaj a fost modificat de către brk la data 2 Jul 2008, 05:34 PM
Mesaj personal
Trimis: 2 Jul 2008, 05:57 PM

Grup:

stati linistit mai fratilor...astea-s povesti de adormit copiii...cand se aduna la centrul de corectare cate 1500 de teze nu stii ce sa faci mai repede cu ele(trebuie numerotate,impartite la profi,etc,asta in 1-2 ore pana vin corectorii),nu sta nimeni sa analizeze fiecare lucrare daca are semne...
in metodologie este precizat ceva ambiguu in legatura cu "semne distinctive care ar permite identificarea lucrarii"...Ori in afara de cazul in care candidatul isi scrie numele pe undeva pe acolo,e greu de precizat ca un anumit "semn" ar duce la posibilitatea de identificare...
Eu cel putin n-am auzit in viata mea de lucrare anulata la BAC pe motiv ca avea semne...si oricum,in metodologie,nu scrie cine ar avea calitatea de a putea anula lucrari pe motiv de semne,incat articolul e cam inaplicabil...
Mesaj personalTrimite email
alex07
Trimis: 2 Jul 2008, 06:55 PM

Începător
*

nici eu nu cred ca o sa anuleze lucrarea pt incercuit desi in clasa la mine fata din fața mea a incercuit raspunsurile...iar seful de comisie venind in clasa...ne-a zis tocmai lucrul asta sa nu incercuim ca e semn si se anuleaza teza...iar fata respectiva a refacut lucarea....dar repet,sper sa nu se anuleze pt cei care au facut asta...bafta la toti smile.gif
Mesaj personal
important
Trimis: 1 Jul 2010, 03:23 PM

La prima intervenție

ce se intampla daca ti se termina pixul in timp ce scrii la bac , si scrii in continuare cu alt pix care nu prea seamana cu primul . ti se anuleaza lucrarea ? sau iti scade puncte ? va rog... va rooog raspundeti
Mesaj personal
SweetBriar
Trimis: 1 Jul 2010, 04:38 PM

Utilizator
**

Eu am facut de multe ori sa trag peste un cuvant si sa-l scriu iar dar nu m-am gandit niciodata ca se considera semn... Dar nu pot sa cred ca cineva chiar ar considera asa ceva ca fiind semn...
Mesaj personal
BitterSweetVanillaFragrance
Trimis: 1 Jul 2010, 05:11 PM

Utilizator
**

O fata care picase in clasa cu mine ieri la istorie ajunsese saraca la eseu, il incepuse si i s-a terminat pixul si i-a zis presedinta de comisie sa refaca lucrarea ca altfel i se va anula pentru ca se considera semn.

Si eu am scris un cuvant si apoi l-am taiat si l-am scris din nou, adica prima data am mancat o litera sau l-am scris gresit de-aia l-am taiat si l-am scris din nou, Jesus, acum nu mi-e ca nu iau bacul, imi e ca imi anuleaza si mie lucrarea laugh.gif

Acest mesaj a fost modificat de către BitterSweetVanillaFragrance la data 1 Jul 2010, 05:11 PM
Mesaj personal
sweetheart.nico
Trimis: 1 Jul 2010, 05:25 PM

Utilizator activ

QUOTE (BitterSweetVanillaFragrance @ 1 Jul 2010, 06:11 PM)
O fata care picase in clasa cu mine ieri la istorie ajunsese saraca la eseu, il incepuse si i s-a terminat pixul si i-a zis presedinta de comisie sa refaca lucrarea ca altfel i se va anula pentru ca se considera semn.

Si eu am scris un cuvant si apoi l-am taiat si l-am scris din nou, adica prima data am mancat o litera sau l-am scris gresit de-aia l-am taiat si l-am scris din nou, Jesus, acum nu mi-e ca nu iau bacul, imi e ca imi anuleaza si mie lucrarea laugh.gif

Incredibil!... Ce prostie cu toate chestiile astea legate de semn.....

Eu nu cred ca iti anuleaza lucrarea daca ai scris un cuvant gresit, l-ai taiat si l-ai scris din nou. Asa am facut si eu....E chiar absurd sa faca asa!!!...
Mesaj personal
ama.lauder
Trimis: 1 Jul 2010, 06:02 PM

Utilizator activ

QUOTE (important @ 1 Jul 2010, 04:23 PM)
ce se intampla daca ti se termina pixul in timp ce scrii la bac , si scrii in continuare cu alt pix care nu prea seamana cu primul . ti se anuleaza lucrarea ? sau iti scade puncte ? va rog... va rooog raspundeti

ma, si eu am patit-o. se vedea diferenta intre mine si nu prea. erau culori asemanatoare.
nu stiu, sper mai degraba sa se uite la continut. nu ca la basm ar fi chiar ceva atat de important de urmarit (fiind scris din amintiri) sad.gif .
in fine, ar fi chiar tare sa se repete faza din clasa a 8a, cand iar am scris basmul din amintiri si am luat 9,45 laugh.gif laugh.gif laugh.gif .
desi nu cred. dry.gif
si nu cred nici ca s-ar anula lucrarea. oamenii ar fi mai degraba pusi pe corectat si isi dau seama daca esti bun sau nu. cel putin la mine la S1 si S2, zic eu, ca se vede ce am in cap. ma bazez pe asta, chiar daca inseamna numai nota 6 unsure.gif .

--------------------
Bacu' ca bacu', da' admiterea!

Absolventa CNGL
Mesaj personal
Sebastian C.
Trimis: 1 Jul 2010, 09:08 PM

Utilizator avansat

Ma distreaza ca in fiecare an apar pe forum intrebari de genul asta si lumea se streseaza total inutil.

--------------------
Când vezi că ai aceeași părere cu majoritatea,
e bine să mai reflectezi o dată.

-- Mark Twain
Mesaj personal
andreeadag
Trimis: 2 Jul 2010, 02:48 PM

Utilizator
**

QUOTE (Alexandra27 @ 2 Jul 2008, 05:00 PM)
Si am ramas fara mina la pix,iar nevand al doilea am scris cu altul.Culorile dintre pixuri difera destul de mult.Va fi considerat semn?

La mine a anulat presedintele o lucrare... pentru ca tipa a scris cu un pic si dupa cu altul... a avut noroc ca mai avea timp si a copiat totul din nou....
Mesaj personal
AcaDeMic
Trimis: 2 Jul 2010, 02:50 PM

Începător
*

mie mi s-a mai intamplat ca din viteza sa fac un punt in plus pe foaie... Se anuleaza?
Mesaj personal
andreeadag
Trimis: 2 Jul 2010, 02:50 PM

Utilizator
**

QUOTE (Sebastian C. @ 1 Jul 2010, 10:08 PM)
Ma distreaza ca in fiecare an apar pe forum intrebari de genul asta si lumea se streseaza total inutil.

nu e chiar inutil....colegei mele i-a anulat si acum plange nu stie ce e cu ea;)
Mesaj personal
sweetheart.nico
Trimis: 3 Jul 2010, 12:41 AM

Utilizator activ

QUOTE (andyxp @ 2 Jul 2008, 05:52 PM)

Daca am scris "examenul" in loc de "examen" acolo la "pentru", are ceva? Mi-e frica tare pentru ca supraveghetoarele nici macar nu au controlat. Mi-am dat seama de ce am scris acolo dupa ce am iesit din bac... blink.gif
Mesaj personal
ama.lauder
Trimis: 3 Jul 2010, 02:54 PM

Utilizator activ

QUOTE (sweetheart.nico @ 3 Jul 2010, 01:41 AM)

Daca am scris "examenul" in loc de "examen" acolo la "pentru", are ceva? Mi-e frica tare pentru ca supraveghetoarele nici macar nu au controlat. Mi-am dat seama de ce am scris acolo dupa ce am iesit din bac... blink.gif

nu cred ca e vreo problema. din moment ce pentru se articuleaza de obicei cu articol hotarat. laugh.gif chiar nu cred ca vor considera semn...

--------------------
Bacu' ca bacu', da' admiterea!

Absolventa CNGL
Mesaj personal
daniel17
Trimis: 22 Aug 2016, 05:29 PM

Utilizator
**

Daca pe prima foaie de teza am scris la initiala tataului mihai , iar pe a doua doar m . Este vreo problema ? supraveghetoarele mi-au spus sa scriu m ..
Mesaj personal
roset
Trimis: 22 Aug 2016, 05:38 PM

Mentor

QUOTE (daniel17 @ 22 Aug 2016, 05:29 PM)
Daca pe prima foaie de teza am scris la initiala tataului mihai , iar pe a doua doar m . Este vreo problema ? supraveghetoarele mi-au spus sa scriu m ..

1.Corectarea se face cu teza sigilată.
2. Foile (lucrările sunt capsate).
Nu este nicio greșeală și nici semn particular.

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
daniel17
Trimis: 22 Aug 2016, 05:42 PM

Utilizator
**

Multumesc, domnule roset !
Mesaj personal
roset
Trimis: 22 Aug 2016, 05:46 PM

Mentor

Succes!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
daniel17
Trimis: 29 Aug 2016, 11:33 AM

Utilizator
**

Am luat 7.25 si aveam nevoie de 7.30 ... merita sa fac contestatie ?
Mesaj personal
daniel17
Trimis: 1 Sep 2016, 06:55 PM

Utilizator
**

Dupa contestatie 8.2 biggrin.gif Am luat !! sign28.gif
Mesaj personal
cata1975_toader
Trimis: 22 Jun 2019, 05:42 AM

Utilizator
**

QUOTE (sweetheart.nico @ 3 Jul 2010, 01:41 AM)

Buna ziua. Am tot cautat pe forum intrebari asemanatoare cu problema mea si am ajuns la dvs. Va rog mult sa imi spuneti daca lucrarea dvs a fost anulata deoarece baiatul meu are aceeasi problema: a scris Evaluarea Nationala in loc de Evaluare Nationala si este f stresat ca i-ar putea fi anulata lucrarea. Va multumesc mult.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved