Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> REPARTIZAREA COMPUTERIZATA - Lamurire detaliu important !, Despre prioritate,in functie de optiune.URGENT.
dandas
Trimis: 16 Jun 2009, 10:56 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Va rog sa ma lamuriti urgent in urmatoarea problema,deoarece este foarte important,iar timpul pana la predarea optiunilor,foarte scurt.

Daca un elev sa-i zicem Ionel,are media 8,50,nu intra la liceul X pe care l-a pus ca prima optiune,deoarece acolo s-a intrat cu 9,00,dar a pus ca a doua optiune liceul Y,la care s-a intrat cu 8,40,va intra el la acest liceu?

Mai clar:
Sunt 2 elevi Ionel si Gigel.
Ionel are media 8,50,Gigel are 8,40.
Ambii vor la liceul Y.
Ionel care are media mai mare,a pus liceul Y ca a doua optiune.
Gigel care are media mai mica, a pus liceul Y ca prima optiune.
Care din cei doi elevi va fi repartizat la liceul Y ? Cel care urmeaza in ordinea mediei indiferent de a cata optiune a lui este liceul respectiv,sau cel cu media mai mica dar care a trecut ca prima optiune acest liceu?De ce ?
Va multumesc.
Mesaj personal
mydream
Trimis: 16 Jun 2009, 11:03 PM

Utilizator avansat

Calculatorul ajunge la Ionel si sa zicem ca prima optiune are toate locurile ocupate si la optiunea doi mai sunt locuri.Ionel este repartizat.
Calculatorul ajunge la Gigel prima optiune nu mai are locuri libere,nici a doua asa ca este repartizat la a treia.
Calculatorul nu trece la urmatorul candidat pana cand nu ii gaseste un loc candidatului la care se afla atunci.

--------------------
CNIH.
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
dandas
Trimis: 16 Jun 2009, 11:34 PM

Utilizator
**

Multumesc foarte mult,mydream,e logic si corect cum spui tu,si cum cred si eu ca ar fi normal sa se intample, DAR:
1.Diriginta fiului meu spune ca ar fi invers ! (ilogic,dar nu neaparat regulile sunt logice si corecte)
2.Nu cunosc algoritmul de repartizare al calculatorului.Ia elevul si il repartizeaza la liceu,sau ia prima data in considerare liceul si ii repartizeaza elevi,in functie de prima optiune dupa medie (de asemenea ilogica aceasta varianta).

Cele doua puncte de mai sus,si experienta care m-a invatat ca uneori regulile facute de functionari ai statului,nu au legatura cu logica,dreptatea,corectitudinea...,ma fac sa am 0.1% indoieli ca nu ar fi asa cum spuneai si tu si cred si eu ca e corect.

As vrea sa fiu 100%sigur,pentru ca mi se pare foarte important.
Mesaj personal
mydream
Trimis: 16 Jun 2009, 11:37 PM

Utilizator avansat

QUOTE (dandas @ 17 Jun 2009, 01:34 AM)
Multumesc foarte mult,mydream,e logic si corect cum spui tu,si cum cred si eu ca ar fi normal sa se intample, DAR:
1.Diriginta fiului meu spune ca ar fi invers ! (ilogic,dar nu neaparat regulile sunt logice si corecte)
2.Nu cunosc algoritmul de repartizare al calculatorului.Ia elevul si il repartizeaza la liceu,sau ia prima data in considerare liceul si ii repartizeaza elevi,in functie de prima optiune dupa medie (de asemenea ilogica aceasta varianta).

Cele doua puncte de mai sus,si experienta care m-a invatat ca uneori regulile facute de functionari ai statului,nu au legatura cu logica,dreptatea,corectitudinea...,ma fac sa am 0.1% indoieli ca nu ar fi asa cum spuneai si tu si cred si eu ca e corect.

Sincer sa fiu,dirigintii in mare parte cam habar nu au.
Ia elevul si il repartizeaza,e imposibil ca un elev cu o medie inferioara sa intre la un anumit liceu inaintea unuia cu medie superioara.

--------------------
CNIH.
dandas
Trimis: 16 Jun 2009, 11:48 PM

Utilizator
**

Ai dreptate.Sper sa fie asa.
Daca nu ar fi asa ar fi total aiurea.Ar insemna ca un elev cu medie mare,daca nu intra la prima optiune sa existe posibilitatea sa nu intre nici la a doua,nici la a zecea,pentru ca ce pentru el a fost optiunea a doua,sau a zecea,pentru altii a fost prima.Nu cred totusi ca se poate ajunge in situatia ca in elev cu medie de 9,50,sa ajunga la optiunea 25 sa zicem,unde toti au 7. Dar te poti astepta la orice,avand in vedere ca sistemul in sine este o tampenie.
Mesaj personal
mydream
Trimis: 16 Jun 2009, 11:50 PM

Utilizator avansat

Calculatorul nu e o tampenie si face cum e programat biggrin.gif

--------------------
CNIH.
dandas
Trimis: 17 Jun 2009, 12:01 AM

Utilizator
**

Nu calculatorul. Modul asta de a repartiza elevii.Nu e normal sa pui elvii sa se chinuie atat,cand asa cum era inainte,si cum se pare ca va fi din nou - alegi liceul-dai examen-daca esti bun intri daca nu,nu.
Deci problema sunt cei de la "butoane",de altfel si profesorii sunt de acord cu asta,au mai mult de munca si ei si elevii,pentru ca i-a venit ideea asta unui "baiat destept" in timp ce era la toaleta si se gandea cum sa-si justifice functia de ministru care i-a fost facuta cadou. Eee...,dar asta e alta poveste...
Mesaj personal
mydream
Trimis: 17 Jun 2009, 12:03 AM

Utilizator avansat

Sa nu uitam si modul de supraveghere smile.gif

--------------------
CNIH.
dandas
Trimis: 17 Jun 2009, 12:08 AM

Utilizator
**

Probabil te referi la tezele nationale,pentru ca daca ar fi cu examen,e mai putin probabil ca profesorii sa ajute niste elevi pe care ii vede prima oara,decat la tezele
nationale care se dau cu profesori care cunosc elevii de 4 ani,si care in afara de asta sunt evaluati in functie de rezultatele acesor elevi.
Mesaj personal
verona
Trimis: 17 Jun 2009, 08:46 AM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (dandas @ 17 Jun 2009, 01:34 AM)

asa cum spune si mydream - dirigintii nu prea au inteles sistemul nici dupa 9 ani. Nu inteleg de ce.
sistemul e clar, limpede, e inteles de elevi de 14 - 15 ani, nu inteleg de ce mare parte a profesorilor nu l-au inteles pana acum.

si la scoala copiilor mei e aceeasi poveste in fiecare an. se spun o gramada de tampenii. In afara de profesorii de mate, restul reiau mitul repartizarii pe prima optiune, apoi pe a doua, etc.
ceea ce e total gresit!

cititti brosura, precum si indicatiile de pe pag Admitere a site-ului si o sa vedeti ca, macar o data in tara noastra, lucrurile sunt legal corecte, logice si coerente...
ca toata lumea lucreaza dupa ureche, asta e o alta meteahna a noastra...
Mesaj personal
verona
Trimis: 17 Jun 2009, 08:53 AM

Utilizator avansat

QUOTE (dandas @ 17 Jun 2009, 02:01 AM)
Nu calculatorul. Modul asta de a repartiza elevii.Nu e normal sa pui elvii sa se chinuie atat,cand asa cum era inainte,si cum se pare ca va fi din nou - alegi liceul-dai examen-daca esti bun intri daca nu,nu.
Deci problema sunt cei de la "butoane",de altfel si profesorii sunt de acord cu asta,au mai mult de munca si ei si elevii,pentru ca i-a venit ideea asta unui "baiat destept" in timp ce era la toaleta si se gandea cum sa-si justifice functia de ministru care i-a fost facuta cadou. Eee...,dar asta e alta poveste...

e de inteles ce spuneti dvs.
dar, asa cum am spus si alta data, mi se pare cel mai echitabil mod pt elev.
alege dupa ce vede ce a facut!

riscul la admiterea la liceu e sa pice la un liceu bun, cu numai o sutime, si sa nu mai gaseasca locuri pe la licee ceva mai putin bune si sa ajunga la licee de 7, desi a picat cu 9,49..
ar fi atunci mai corect? mai echitabil?

pt ca profesorii nu au inteles un sistem echitabil pt elevi, sunt ccei mai mari sustinatori ai desfiintarii acestuia!
asa o sa se intample la anul viitor! sa vedeti atunci nemultumiri!
pt ca avem memorie scurta si uitam brambureala din 96-2000, cand functiona admiterea directa si se pica cu 9,60 la vianu, dar ai fi putut intra la sava s a m d.
nu inteleg de ce spuneti ca se chinuie. trebuioe sa faca optiunile cu cap, si va fi simplu. si pt profesori nu vad ce e complicat.

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 17 Jun 2009, 08:54 AM
Mesaj personal
antoniabalan
Trimis: 17 Jun 2009, 10:10 AM

Utilizator
**

QUOTE (verona @ 17 Jun 2009, 10:53 AM)
e de inteles ce spuneti dvs.
dar, asa cum am spus si alta data, mi se pare cel mai echitabil mod pt elev.
alege dupa ce vede ce a facut!
riscul la admiterea la liceu e sa pice la un liceu bun, cu numai o sutime, si sa nu mai gaseasca locuri pe la licee ceva mai putin bune si sa ajunga la licee de 7, desi a picat cu 9,49..
ar fi atunci mai corect? mai echitabil?
pt ca profesorii nu au inteles un sistem echitabil pt elevi, sunt ccei mai mari sustinatori ai desfiintarii acestuia!
asa o sa se intample la anul viitor! sa vedeti atunci nemultumiri!
pt ca avem memorie scurta si uitam brambureala din 96-2000, cand functiona admiterea directa si se pica cu 9,60 la vianu, dar ai fi putut intra la sava s a m d.
nu inteleg de ce spuneti ca se chinuie. trebuioe sa faca optiunile cu cap, si va fi simplu. si pt profesori nu vad ce e complicat.

1. Sunt de acord cu dvs. in totalitate. Sunt convinsa ca repartizarea computerizata este o modalitate exceptionala pentru ca nici un elev sa nu ramana nerepartizat. De criticat reusim sa criticam doar sistemul, in schimb nu ne uitam in "ograda" noastra, din punctul de vedere al parintilor. Optiunile trebuie sa fie realiste, ca si cand ar da examen scris. Ma indoiesc ca un parinte care are un copil cu rezultate slabe la invatatura l-ar indruma pe acesta sa incerce la un liceu unde sunt elevi foarte buni, iar media de admitere (in cazul examenului scris- despre care se tot vorbeste) ar fi foarte mare. Acel parinte ar fi constient ca exista un mare risc ca al sau copil sa nu ia examenul. Dupa care, conform vechiului sistem, ar trebui sa alerge peste tot sa vada unde mai sunt locuri libere pentru a-l inscrie. Probabilitatea ca acel elev sa intre la un liceu si mai slab decat cel care i s-ar cuveni in mod realist ar fi foarte mare. Pe cand, in cazul repartizarii computerizate, nu mai alearga nici un parinte si nici un copil. Problema este ca, noi, parintii, nu prea vedem unde gresim. Dam vina pe un sistem care este, probabil, performant in primul rand datorita faptului ca evalueaza copilul din punct de vedere al celor 4 ani de scoala gimnaziala si al unor examene scrise. Gresim foarte mult atunci cand ne supraevaluam copiii si cerem sistemului sa ii priveasca la fel. Reusita copilului depinde de modul in care noi, ca parinti, ii indrumam spre optiuni realiste, repet- realiste. Iar greseala de a le supraevalua potentialul duce la o completare gresita a optiunilor si repartizarea lor la licee care nu ne multumesc, motiv pentru care vinovat e sistemul. Nu, noi suntem vinovati pentru ca nu ne orientam atunci cand trebuie si nu putem sa facem altceva decat sa ii criticam pe altii, fara a ne uita la noi. Eu am studiat de mult timp site-ul, se dovedeste un instrument extrem de util, am gasit si un ghid pentru admitere in anii trecuti, mi-am evaluat corect copilul si impreuna cu fiul meu vom aplica pentru optiuni realiste. Succes tuturor!
2. Revenind la povestea cu Ionel si Gigel, mi se pare un pic eronata explicatia. Daca Ionel are media mai mare, sa spunem, dar este cu numele de familie la Z, iar Gigel a fost repartizat inaintea lui, avand medie mai mica, si numele de familie cu A, inseamna ca programul, calculatorul, va reveni la Gigel la un moment dat pentru a-l mai repartiza inca o data, el fiind detronat de Ionel atunci cand calculatorul ajunge la Z. Am dreptate?

Acest mesaj a fost modificat de către antoniabalan la data 17 Jun 2009, 10:18 AM
Mesaj personal
uN rAgaZzO.o
Trimis: 17 Jun 2009, 10:26 AM

Utilizator avansat

^(2) dar sunt aranjati in ordinea mediilor

--------------------
si am scris cu degetul pe oglinda: dispari
Mesaj personalYahoo
antoniabalan
Trimis: 17 Jun 2009, 10:31 AM

Utilizator
**

Asta am spus si eu. Am vazut ca se spune ca se ia fiecare copil in parte, in ordine alfabetica, probabil. Deci, Gigel, presupunand ca este cu litera A la numele de familie, va mai trebui repartizat inca o data, atunci cand calculatorul ajunge la Ionel (Z), pentru ca acesta, conform mediei sale, il va detrona pe Gigel, nu?
Mesaj personal
verona
Trimis: 17 Jun 2009, 10:33 AM

Utilizator avansat

QUOTE (antoniabalan @ 17 Jun 2009, 12:10 PM)
Revenind la povestea cu Ionel si Gigel, mi se pare un pic eronata explicatia. Daca Ionel are media mai mare, sa spunem, dar este cu numele de familie la Z, iar Gigel a fost repartizat inaintea lui, avand medie mai mica, si numele de familie cu A, inseamna ca programul, calculatorul, va reveni la Gigel la un moment dat pentru a-l mai repartiza inca o data, el fiind detronat de Ionel atunci cand calculatorul ajunge la Z. Am dreptate?

nu cred ca ati inteles corect mecansimul de repartitie.
elevii sunt asezati in ordinea descrescatoare a mediilor (iar la medii egale, in ordinea intai cei cu media TSU mai mare, pt cei cu TSU egale, intai cei cu media la rom mai mare, urmand media la mate).
doar in cazul in care toate mediile sunt perfect egale (chestie care nu se prea intampla), se aseaza acei 2-3 elevi in ordine alfabetica - dar si in acest caz, daca aleg aceeasi ultima opitune libera de la un liceu, se suplimenteaza locul la acel liceu pt a nu fi dezavantajati cei cu Z fata de cei cu A.

in mom repartitiei computerizate, calculatorul ia pe rand fiecare elev si ii cauta locuri libere la repartitie. am explicat asta anul trecut

http://forum.portal.edu.ro/index.php?showt...=0&#entry858556

acum difera ceva la modul in care se face media TSU - care este media a 10 note, nu a 3 materii cu cate 4, resp 2 note.
Mesaj personal
antoniabalan
Trimis: 17 Jun 2009, 10:35 AM

Utilizator
**

Multumesc.
Mesaj personal
dandas
Trimis: 17 Jun 2009, 12:32 PM

Utilizator
**

QUOTE (antoniabalan @ 17 Jun 2009, 12:10 PM)
1. Sunt de acord cu dvs. in totalitate. Sunt convinsa ca repartizarea computerizata este o modalitate exceptionala pentru ca nici un elev sa nu ramana nerepartizat. De criticat reusim sa criticam doar sistemul, in schimb nu ne uitam in "ograda" noastra, din punctul de vedere al parintilor. Optiunile trebuie sa fie realiste, ca si cand ar da examen scris. Ma indoiesc ca un parinte care are un copil cu rezultate slabe la invatatura l-ar indruma pe acesta sa incerce la un liceu unde sunt elevi foarte buni, iar media de admitere (in cazul examenului scris- despre care se tot vorbeste) ar fi foarte mare. Acel parinte ar fi constient ca exista un mare risc ca al sau copil sa nu ia examenul. Dupa care, conform vechiului sistem, ar trebui sa alerge peste tot sa vada unde mai sunt locuri libere pentru a-l inscrie. Probabilitatea ca acel elev sa intre la un liceu si mai slab decat cel care i s-ar cuveni in mod realist ar fi foarte mare. Pe cand, in cazul repartizarii computerizate, nu mai alearga nici un parinte si nici un copil. Problema este ca, noi, parintii, nu prea vedem unde gresim. Dam vina pe un sistem care este, probabil, performant in primul rand datorita faptului ca evalueaza copilul din punct de vedere al celor 4 ani de scoala gimnaziala si al unor examene scrise. Gresim foarte mult atunci cand ne supraevaluam copiii si cerem sistemului sa ii priveasca la fel. Reusita copilului depinde de modul in care noi, ca parinti, ii indrumam spre optiuni realiste, repet- realiste. Iar greseala de a le supraevalua potentialul duce la o completare gresita a optiunilor si repartizarea lor la licee care nu ne multumesc, motiv pentru care vinovat e sistemul. Nu, noi suntem vinovati pentru ca nu ne orientam atunci cand trebuie si nu putem sa facem altceva decat sa ii criticam pe altii, fara a ne uita la noi. Eu am studiat de mult timp site-ul, se dovedeste un instrument extrem de util, am gasit si un ghid pentru admitere in anii trecuti, mi-am evaluat corect copilul si impreuna cu fiul meu vom aplica pentru optiuni realiste. Succes tuturor!

Oricat de realisti ar fi parintii si elevii,ei au repere care nu sunt constante.

Ca un exemplu v-as da numarul elevilor din provincie care vin la licee in Bucuresti,si care pot schimba mult etalonul dupa care ne ghidam,pentru ca una e sa vina 1500 si alta e sa vina 5000 de elevi,asta influentand mediile de intrare.
Atat timp cat nu ai repere clare,sigure,putem vorbi,intr-o oarecare masura de "loterie".

Degeaba incerci ca parinte sau elev sa fii realist si obiectiv,daca te ghidezi dupa repere de anul trecut - a se vedea diferentele mari intre 2007 si 2008.Va dau exemplul CN Spiru Haret,in 2007 s-a intrat cu 9,18,in 2008 s-a intrat cu 8,71,sa zicem ca un elev are anul acesta media 9.10,in 2008 ar fi intrat,in 2007 ar fi cazut.
Ce face el ? Vrea la liceul acesta.E un risc sau o certitudine ca intra aici? Deci cum mai poate fi el realist in optiune?Il scoate de tot din calcul si se indreapta catre un liceu mult mai slab ca sa fie sigur ca nu are nici un risc?Care e avantajul acestui sistem daca este in detrimentul elevului?

Mesaj personal
verona
Trimis: 17 Jun 2009, 01:28 PM

Utilizator avansat

QUOTE (dandas @ 17 Jun 2009, 02:32 PM)
Oricat de realisti ar fi parintii si elevii,ei au repere care nu sunt constante.

Ca un exemplu v-as da numarul elevilor din provincie care vin la licee in Bucuresti,si care pot schimba mult etalonul dupa care ne ghidam,pentru ca una e sa vina 1500 si alta e sa vina 5000 de elevi,asta influentand mediile de intrare.
Atat timp cat nu ai repere clare,sigure,putem vorbi,intr-o oarecare masura de "loterie".

Degeaba incerci ca parinte sau elev sa fii realist si obiectiv,daca te ghidezi dupa repere de anul trecut - a se vedea diferentele mari intre 2007 si 2008.Va dau exemplul CN Spiru Haret,in 2007 s-a intrat cu 9,18,in 2008 s-a intrat cu 8,71,sa zicem ca un elev are anul acesta media 9.10,in 2008 ar fi intrat,in 2007 ar fi cazut.
Ce face el ? Vrea la liceul acesta.E un risc sau o certitudine ca intra aici? Deci cum mai poate fi el realist in optiune?Il scoate de tot din calcul si se indreapta catre un liceu mult mai slab ca sa fie sigur ca nu are nici un risc?Care e avantajul acestui sistem daca este in detrimentul elevului?

din aceasta cauza, eu am recomandat intotdeuna sa va orientati dupa pozitia ultimului intrat la liceul X in anii anteriori.
nu dupa medie - care sufera fluctuatii. au fost ani in care la 9.50 erai pe poz 800 si ceva, altada pe 1100, etc

situatia celor din provincie e iar destul de constanta - cam 15% vin in plus, ducand la o cadere in ierarhie cam cu 10-15% mai jos, mai ales pt primii.
in rest, asa cum am mai subliniat, mai e si faptul ca dispar spre vocationale unii de pe lista, asa ca in final, cei de pe la media 7 raman cam pe aceeasi pozitie.

Mesaj personal
uildi
Trimis: 21 Jul 2016, 06:47 AM

Începător
*

Daca un elev a fost repartizat in prima etapa, poate sa participe la a doua etapa?
Mesaj personal
Tudor Grama
Trimis: 21 Jul 2016, 01:14 PM

Inginer Suport Tehnic

Grup: Admin

Stimate operator,

Vă rog să vă adresați Comisiei Naționale de Admitere, prin intermediul inspectoarelor școlare, în legătură cu această situație.

Numai bine,

--------------------
Grama Tudor Cezar
SIVECO România
ezragsit
Trimis: 21 Jul 2016, 04:54 PM

Utilizator avansat

Singura regulă, care și asigură echitatea sistemului, este:

Ai fost optat la poziția X. La nici una din clasele corespunzând opțiunilor tale anterioare lui X (și la care nu ai fost admis) nu vei găsi pe cineva admis cu medie mai mică decât a ta!

Ce opțiuni să completezi?
TOATE!

Scoate din ghidul admiterii toate opțiunile (ar fi fost utilă crearea unui fișier informatic pentru asta, dar asta e altă poveste. Eu am făcut acest lucru pentru nepotul unei colege, care candida într-un județ)
Pregătește „fluturași”: eu am împărțit coli A4 în 8 și am tăiate aceste bucăți.
Pe fiecare fluturaș trece codul opțiunii, numele școlii, specializării ...
trece adresa școlii
trece, dacă vrei, media ultimului admis (asta e o poveste, uneori toți elevii au de la 9 la 3, cu media ultimului admis 3, alteori toți elevii au de la 5,50 la 4.90, cu media ultimului admis 4,90... Logic ar fi fost să se comunice media mediilor celor admiși ȘI media ultimului admis, sau plaja de medii)

apoi joacă-te cu fluturașii ca și cu un pachet de cărți de joc.
așează mai în față opțiunea care îți place mai mult și mai în spate opțiunea care îți place mai puțin.
De la prima și până la ultima opțiune.
Verifică, reverifică, discută cu soțul/soția, discută cu copilul, discută cu nașul/nașa, întreabă și la școlile care ți-au plăcut mai mult (o mămică întreba DUPĂ ce copilul i-a fost repartizat la științe-sociale: „dar cu ce meserie iese de acolo?”. Nu iese de acolo cu nici o meserie...)
După ce ai ascultat cât mai multe păreri și ai verificat cât mai multe informații, după ce ai mai modificat ordinea și ai ajuns la ORDINEA PERFECTĂ a opțiunilor tale, trece-le pe foaia de admitere.
Nu uita să VERIFICI
Apoi așteaptă fișa martor. VERIFICĂ ATENT fișa martor...

Ah, n-are nici o treabă cu media copilului.
Dacă are 5, n-ai nici un motiv să nu treci Sf. Sava pe prima poziție dacă tu și voi chiar ai/ați dori să intre în primul rând la Sf. Sava. Dacă media nu-i permite, va aranja calculatorul să nu-l repartizeze acolo. Nu fă ipoteze, nu te chinui cu „intră oare”

Tu ARANJEAZĂ doar, TOATE opțiunile, STRICT după cum ți le-ai dori în ordine...

Calculatorul va face apoi o treabă foarte simplă:
va pune toți elevii în ordine descrescătoare a mediilor
va lua pe rând apoi primul elev, apoi pe al doilea etc.
La fiecare, va lua în ordine opțiune după opțiune, exact în ordinea în care au fost trecute pe fișă, până găsește una la care mai sunt locuri libere. Exact acolo îl va plasa pe elev.
Singura problemă poate să apară dacă nu sunt suficiente opțiuni. Dacă pe fișă nu sunt suficiente opțiuni, este posibil ca la acestea puține toate locurile să fi fost deja ocupate. În acest caz, elevul rămâne nerepartizat, chiar dacă după el alți 10.000 sunt repartizați cu medii mai mici.

--------------------
„Păcat că Brucan n-a ținut cont că îndepărtându-ne de 1989 ne îndepărtăm și de educația de dinainte de 1989 și cu fiecare an de noi «stupid people» ne îndepărtăm cu câte doi de acel efemer «peste douăzeci de ani»”
Mesaj personalTrimite emailYahoo
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved