Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 [2] 3 4  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> FAQ - pentru elevii de a VIII-a, ce profil/ce liceu/ce specializare/de ce etc.
verona
Trimis: 13 May 2010, 06:45 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Pt ca vad ca in continuare avem o gramada de urechisti (adica "am auzit ca"), zvoneri, raspandaci, etc., (plus lenesi care nu se obosesc sa citeasca brosura primita laugh.gif) am zis sa subliniez inca o data ca sa vedeti clar

CALCULATORUL NU TRECE LA URMATORUL ELEV AFLAT PE LISTA PANA NU A FOST REPARTIZAT CEL CARE ERA LA RAND

Va rog sa cititi lamuririle de pe site-ul de admitere, la Clarificări privind algoritmul de repartizare în licee 2010
http://admitere.edu.ro/2010/

si sa intrebati dupa aceea CE n-ati inteles.
Vreti sa va dau extemporal cu ce ati inteles din explicatia SIVECO?

later edit - 2015
clarificarile le gasiti la http://admitere.edu.ro/Algoritm.aspx
filozofia e aceeasi

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 29 Jun 2015, 06:45 PM
Mesaj personal
danieluts
Trimis: 13 May 2010, 06:58 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Adica daca ai media 9.80 si ai pus pe primul loc un liceu cu media 9.81 si nu ai intrat, dar ai pe locul 2 un liceu cu media 9.70 sa zicem, intrii garantat la acela smile.gif

--------------------
Colegiul Național "Mihai Viteazul". (mate-info)
Clasa a X-a B
București.
http://la-mishu.net

Pentru bobocii din Colegiul Național "Mihai Viteazul" ---> Dati like pe Facebook!
Mesaj personalYahoo
verona
Trimis: 13 May 2010, 07:09 PM

Utilizator avansat

ai dreptate dar nu te exprimi corect.
NU exista liceu de 9.81 (doar liceu in care se intra anul acesta cu 9.81 - chestie pe care nu ai cum s-o stii cand faci optiunile).
Dar asa e, intri la urmatorul....

Va propun un test. Il postez si aici, dar va rog sa ducem discutiile in subiectul pe care il vosi deschide special, ca sa nu il aglomeram pe asta. Aici vom pune doar rezolvarea finala laugh.gif

Avem urmatoarea problema: 7 elevi cu media de admitere 9,9. Cum faceti departajarea?

Avem urmatoarele medii:
ABS - media absolvire 5-8
MEN – media Evaluare Nationala
MTSU - media la tezele unice dintr-a VIII-a

Deocamdata atat.
Mergem dupa aceea mai in amanunt, cu notele la TSU.

Elevul ABS MEN MTSU

A 9.9 9.9 9.9
B 9.9 10 9.8
C 9.9 9.8 10
D 10 9.9 9.7
E 10 9.7 9.9
F 10 10 9.6
G 10 9.6 10

Puteti pune in ordinea de ierarhizare de la repartitie cei 7 elevi?
Mesaj personal
verona
Trimis: 25 May 2010, 03:40 PM

Utilizator avansat

pt ca acolo s-a rezolvat testul, pun aici raspunsul

Hai sa explicam pe bucati
toti cei 7 au medie de admitere egala - 9.9
Se trece la pasul 2 - ordonarea descrescatoare dupa MEN

B si F - au 10
A si D - au 9.9
C
E
G

Cum ii departajezi acum pe B si F?
Urmatorul criteriu - MTSU
B - cu 9,8
F - cu 9.6

Intre A si D?
A - cu 9.9
D - cu 9.6
DECI B F A D C E G

A fost un test ca sa intelegeti cum apare ierarhia la admitere. Ca sa intelegeti de ce am tot repetat mereu ca pozitia voastra e importanta.

Figura e urmatoarea:
1. se intocmeste o ierahie a elevilor, in ordinea descrescatoare a mediilor.
2. la medii egale, departajarea se face dupa media EN (vezi exemplul de mai sus)
3. la medii egale si MEN egale, departajarea se face dupa MTSU (vezi exemplul de mai sus)
4. la medii egale si MEN si MTSU egale, departajarea se face dupa media de absolvire a gimnaziului
5. La toate aceste medii egale, departajarea se face dupa Media la Rom la TSU
6. Apoi, dupa Media la Mate la TSU.

Asta inseamna ca e foarte putin probabil sa fie 2 copii cu notele absolut egale ca sa ocupe acelasi loc in ierarhie (ma rog, daca ai 10 la toate.... dar astia nu au probleme ca se termina optiunile pana la ei!!!).

Deci, pozitia in ierahie fiind certa, incepe repartitia.
Fiecare elev are un sir de optiuni. Prima e ceea ce isi doreste cel mai mult, apoi ceva mai putin, etc.
Cand ajunge la un elev, nu trece la urmatorul decat dupa ce ii gaseste acestuia loc. Pt asta, calculatorul verifica toate optiunile din sir, pana gaseste una la care mai sunt inca locuri libere...
daca aceasta e prima optiune, e ok. Trece la urmatorul. Daca la prima optiune nu mai sunt locuri, ca s-au ocupat cu elevi cu medie mai mare, trece la urmatoarea optiune, si apoi la urmatoarea (nu conteaza cate optiuni verifica, la unii doar 1, la altii, 200). NU TRECE LA URMATORUL ELEV PANA NU II GASESTE ACESTUIA LOC.

Algoritmul e foarte bine explicat pe site-ul de admitere. Dar ar trebui sa va obositi sa il si cititi.
Tocmai am gasit un strigat de ajutor, ca nu stie cum se completeaza "afurisitele alea de fise".
Va rog sa intrebati aici, dar mai ales, sa cititi METODOLOGIA si site-ul de admitere
http://admitere.edu.ro/2010/
pana intelegeti ce trebuie sa faceti.

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 7 May 2014, 02:43 PM
Mesaj personal
verona
Trimis: 26 May 2010, 06:26 PM

Utilizator avansat

revin cu completari.

Aveti o perioada de completare a optiunilor. 17-24 iunie 2010

vedeti calendarul pe site-ul de admitere http://admitere.edu.ro/2010/

In perioada de completare a optiunilor, se executa operatiunea din calendar laugh.gif :
Completarea optiunilor în fisele de înscriere de către absolventii clasei a VIII-a si de către părintii acestora, asistati de dirigintii claselor a VIII-a.

anterior, pe 14 iunie 2010, are loc

Completarea, de către secretariatele scolilor, a fiselor de înscriere cu codul unitătii de învătământ gimnazial, cu datele personale ale absolventilor claselor a VIII-a, cu mediile generale de absolvire, cu notele si mediile obtinute la tezele cu subiect unic, cu mediile obtinute la evaluarea natională din clasa a VIII-a, cu mediile de admitere
Afisarea în fiecare unitate de învătământ gimnazial, a listei candidatilor, în ordinea descrescătoare a mediilor de admitere
Transmiterea către comisia judeteană de admitere a listei elevilor corigenti, repetenti, cu situatia neîncheiată sau exmatriculati

Deci, cand va duceti voi sa completati optiunile, fisele sunt competate cu datele de identificare + medii.
Voi completati optiunile si verificati datele

Apoi, fisele vostre se duc la centre de inregistrare, unde operatori calificati introduc datele pe calc. Apoi listeaza fisa, numita Fisa martor, care se intoarce la voi la scoala, intre 18 -26 iunie 2010, pt a fi verificata.
Din nou, este nevoie de elev (pt ca el face optiunile), dar si de parinte si diriginte, ca adulti responsabili biggrin.gif
Daca nu ati inteles ceva, puteti intreba
Mesaj personal
verona
Trimis: 8 Jun 2010, 06:52 PM

Utilizator avansat

s-a afisat pe net si planul de scolarizare pt anul acesta.
Se poate descarca pagina cu pagina pe un judet baza de date respectiva, care se copiaza (pag cu pag) in excel. Acolo se poate jongla cu optiunile. Se pot ordona in ordinea descrescatoare dupa ultima media de intrare din 2009, dupa filiera, profil, specializare.
Avantaj: se pot numara automat nr de locuri pe care le implica totalul optiunilor pe care le faceti. De ex, daca vreti Sava, bv are 30 locuri, iar mate info simplu 150, deci 180 locuri acopera aceasta optiune.
Stiu, e banal, dar cu cat va scade media, cu atat trebuie sa aveti siguranta ca puneti suficiente optiuni ca sa va acopere pozitia.

Anyway, pt Buc, ca de obicei, am descarcat fisierul si l-am ordonat. Am facut si niste prescurtari, ca erau prea lungi titulaturile (si toti spun mate info, nu matematica informatica....)
Am pus prescurtarile intr-un sheet, am separat in sheeturi deosebite filiera si specializarile de la teoretic, ca-s mai cerute.
si am lasat un sheet pt ca sa va aduceti optiunile in el, pe rand. Pe primul rand, se actualizeaza nr de locuri acoperite de optiunea respectiva.
Succes!

Nu pot incarca acest tip de fisier. Idei?

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 8 Jun 2010, 06:57 PM
Mesaj personal
mydream
Trimis: 8 Jun 2010, 07:08 PM

Utilizator avansat

Arhiva rar si apoi aici[parca accepta .rar] sau pe un host de fisiere.

--------------------
CNIH.
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
verona
Trimis: 8 Jun 2010, 07:23 PM

Utilizator avansat

sa incercam

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 624 )
Fișier atașat  licee2010_fin.rar
Mesaj personal
Amondaos
Trimis: 10 Jun 2010, 02:31 PM

Utilizator activ

Am si eu o nelamurire. Am inteles ca media 5-8 nu se rotunjeste dupa a treia zecimala, adica, daca iese media 9.707 media este 9.70 si nu 9.71. Intrand insa pe www.admitereliceu.ro, exista acolo un calculator al mediei de admitere unde treci notele si iti calculeaza toate mediile (teze, evaluare nationala, medie 5-8 si medie admitere), am constatat ca acolo iti rotunjeste, respectiv in situatia prezentata mai sus media 5-8 este 9.71.
Cum este corect pana la urma ?
De exemplu, care este media 5-8 pentru urmatoarele medii anuale, 9.70 sau 9.71 ?
cl. V - 9.76
cl. VI - 9.76
cl. VII - 9.67
cl. VIII - 9.64

--------------------
I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.
Mesaj personalTrimite email
Victor94
Trimis: 10 Jun 2010, 02:40 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Amondaos @ 10 Jun 2010, 03:31 PM)
Am si eu o nelamurire. Am inteles ca media 5-8 nu se rotunjeste dupa a treia zecimala, adica, daca iese media 9.707 media este 9.70 si nu 9.71. Intrand insa pe www.admitereliceu.ro, exista acolo un calculator al mediei de admitere unde treci notele si iti calculeaza toate mediile (teze, evaluare nationala, medie 5-8 si medie admitere), am constatat ca acolo iti rotunjeste, respectiv in situatia prezentata mai sus media 5-8 este 9.71.
De exemplu, care este media 5-8 pentru urmatoarele medii anuale, 9.70 sau 9.71 ?
cl. V - 9.76
cl. VI - 9.76
cl. VII - 9.67
cl. VIII - 9.64

Stiu ca si anul trecut a intrat mama pe acel site si rotunjea. Nu cred ca e bine sa rotunjeasca. Atunci cand am facut mediile pe a IX-a cu diriginta, nu am rotunjit.
Mesaj personal
Amondaos
Trimis: 10 Jun 2010, 02:52 PM

Utilizator activ

Asa stiam si eu, ca nu se rotunjeste, dar m-a intrigat site-ul ala ! Multumesc pentru raspuns smile.gif

--------------------
I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.
Mesaj personalTrimite email
VIA
Trimis: 10 Jun 2010, 11:27 PM

Utilizator
**

Stie cineva cand se publica ierarhia absolventilor? Se pot modifica optiunile dupa ce se publica ierarhia (daca se publica)?? 10x confused06.gif
Mesaj personal
Victor94
Trimis: 10 Jun 2010, 11:32 PM

Utilizator avansat

QUOTE (VIA @ 11 Jun 2010, 12:27 AM)
Stie cineva cand se publica ierarhia absolventilor? Se pot modifica optiunile dupa ce se publica ierarhia (daca se publica)?? 10x confused06.gif

Am inteles ca apare pe 1-2 iulie. Odata repartizat, nu-ti poti chimba optiunea decat daca vrei sa te muti in timpul anului scolar (clasa a IX-a) sau chiar in a X-a.
Mesaj personal
mydream
Trimis: 11 Jun 2010, 12:23 AM

Utilizator avansat

Aia e repartizarea.Cauta in brosura cand apare ierarhia,oricum fisele cu optiuni le depui dupa ce apare ierarhia.

--------------------
CNIH.
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
kryp
Trimis: 11 Jun 2010, 06:58 AM

Utilizator avansat

Ierarhia apare pe 16 iunie.

--------------------
Rocku' sfinteste locu'.

Sunt membru al TAGOTAGC

Colegiul National "Mihai Viteazul" Bucuresti, matematica-informatica engleza intensiv

Give me the liberty to know, to utter, and to argue freely according to conscience, above all liberties.
Mesaj personalYahooMSN
xDhappinessxD
Trimis: 11 Jun 2010, 06:59 AM

Utilizator avansat

QUOTE (kryp @ 11 Jun 2010, 07:58 AM)
Ierarhia apare pe 16 iunie.

uraa laugh.gif happy30.gif

--------------------
Colegiul National Bilingv "George Cosbuc"
Mesaj personal
Victor94
Trimis: 11 Jun 2010, 06:59 AM

Utilizator avansat

QUOTE (mydream @ 11 Jun 2010, 01:23 AM)
Aia e repartizarea.Cauta in brosura cand apare ierarhia,oricum fisele cu optiuni le depui dupa ce apare ierarhia.

Corect, scuze. Le incurcam.
Mesaj personal
verona
Trimis: 11 Jun 2010, 07:54 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Amondaos @ 10 Jun 2010, 03:31 PM)

Victor a raspuns deja, dar am cautat si in metodologie argumentele
Art 4, care incepe cu
Art. 4. (1) Înscrierea în licee de stat se face fără examen, pe baza mediei de admitere.

continua la paragraful 9
(9) Media generală si media de admitere se calculează cu două zecimale, fără rotunjire.

Nu stiu cand anume s-a produs intoarcerea asta, cand eram eleva si apoi profesoara, rotunjirea se facea in favoarea elevului. Acum media se face prin trunchiere dupa primele 2 zecimale...
Mesaj personal
verona
Trimis: 11 Jun 2010, 08:19 AM

Utilizator avansat

Stie cineva cand se publica ierarhia absolventilor? Se pot modifica optiunile dupa ce se publica ierarhia (daca se publica)??  10x  confused06.gif

Sa lamurim un lucru, din nou. De fapt, de asta am ajuns moderatoare, ca in fiecare an repet aceeasi chestie cu o rabdare care nu ma caracterizeaza in toate problemele (dar am o fixatie cu repartitia asta care mi se pare ca ofera sanse egale tuturor, pt ca alegi dupa ce iti vezi media si pozitia).

Exista o ierarhie de absolvire, care apare pe 16 iunie, si care cuprinde pe toti absolventii din anul curent, cu media de absolvire (compusa din media 5-8, media TSU si media EN).

Voi incepeti sa completati fisele de inscriere, cu optiuni si le depuneti.
la sfarsit, va rezulta o ierarhie de de admitere, doar cu cei care raman pt repartitia computerizata.
Dispar din lista cei care aleg vocationale (si care stiu ca au intrat pana la data la care se completeaza optiunile), cei care pleaca din judet sau din tara.
Apar in lista cei care vin din alte judete.
Din aceasta cauza, pozitia pe lista finala se modifica fata de ceea ce veti vedea pe 16 iunie. Nu cu mult, dar pt bucuresti, pana pe la media 8 va puteti astepta la o coborare in ierarhie cu pana la 15 %.
Ierarhia finala se intocmeste in perioada de cand depuneti fisele pana la repartitie (2 iulie). de ce asa mult? Pt ca faceti optiunile, se introduc in baza de date, se intorc la voi pt verificare, se fac modificari eventual, plus ca se rezolva contestatiile (nume, CNP, medii gresite - suntem oameni si se poate gresi), etc. In momentul in care ierarhia finala e stabilita, se incepe repartitia, care e destul de rapida... De obicei, SIVECO reuseste sa castige cam o zi din aceasta perioada laugh.gif

sa fiti atenti cand faceti optiunile, ca sa nu ramaneti pe dinafara. Pt a evita acest lucru, trebuie sa aveti in lista mai multe locuri insumand optiunile decat pozitia voastra in ierarhie (ba chiar sa adaugati o marja de siguranta de 15-20%, v-am explicat mai sus de ce).
Bafta!

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 11 Jun 2010, 10:44 AM
Mesaj personal
kryp
Trimis: 11 Jun 2010, 08:29 AM

Utilizator avansat

QUOTE (verona @ 11 Jun 2010, 09:19 AM)
Stie cineva cand se publica ierarhia absolventilor? Se pot modifica optiunile dupa ce se publica ierarhia (daca se publica)??  10x   confused06.gif

Sa lamurim un lucru, din nou. De fapt, de asta am ajuns moderatoare, ca in fiecare an repet aceeasi chestie cu o rabdare care nu ma caracterizeaza in toate problemele (dar am o fixatie cu repartitia asta care mi se pare ca ofera sanse egale tuturor, pt ca alegi dupa ce iti vezi media si pozitia).

Exista o ierarhie de absolvire, care apare pe 16 iunie, si care cuprinde pe toti absolventii din anul curent, cu media de absolvire (compusa din media 5-8, media TSU si media EN).

Voi incepeti sa completati fisele de inscriere, cu optiuni si le depuneti.
la sfarsit, va rezulta o ierarhie de de admitere, doar cu cei care raman pt repartitia computerizata.
Dispar din lista cei care aleg vocationale (si care stiu ca au intrat pana la data la care se completeaza optiunile), cei care pleaca din judet sau din tara.
Apar in lista cei care vin din alte judete.
Din aceasta cauza, pozitia pe lista finala se modifica fata de ceea ce veti vedea pe 6 iunie. Nu cu mult, dar pt bucuresti, pana pe la media 8 va puteti astepta la o coborare in ierarhie cu pana la 15 %.
Ierarhia finala se intocmeste in perioada de cand depuneti fisele pana la repartitie (2 iulie). de ce asa mult? Pt ca faceti optiunile, se introduc in baza de date, se intorc la voi pt verificare, se fac modificari eventual, plus ca se rezolva contestatiile (nume, CNP, medii gresite - suntem oameni si se poate gresi), etc. In momentul in care ierarhia finala e stabilita, se incepe repartitia, care e destul de rapida... De obicei, SIVECO reuseste sa castige cam o zi din aceasta perioada laugh.gif

sa fiti atenti cand faceti optiunile, ca sa nu ramaneti pe dinafara. Pt a evita acest lucru, trebuie sa aveti in lista mai multe locuri insumand optiunile decat pozitia voastra in ierarhie (ba chiar sa adaugati o marja de siguranta de 15-20%, v-am explicat mai sus de ce).
Bafta!

Ati explicat foarte bine, doar ca e 16, nu 6 iunie. (aparitia ierarhiei). smile.gif

multumesc, kryp, am modificat...

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 11 Jun 2010, 10:44 AM

--------------------
Rocku' sfinteste locu'.

Sunt membru al TAGOTAGC

Colegiul National "Mihai Viteazul" Bucuresti, matematica-informatica engleza intensiv

Give me the liberty to know, to utter, and to argue freely according to conscience, above all liberties.
Mesaj personalYahooMSN
VIA
Trimis: 12 Jun 2010, 07:49 AM

Utilizator
**

Multumesc. Cred ca am inteles cu ierarhia. Pentru siguranta, sa zicem ca daca sunt la pozitia 1000 la ierarhia de absolvire, cand fac optiunile trebuie sa imi imaginez ca sint de fapt cam la pozitia 1150 ? fighting25.gif
Mesaj personal
Victor94
Trimis: 12 Jun 2010, 09:31 AM

Utilizator avansat

QUOTE (VIA @ 12 Jun 2010, 08:49 AM)
Multumesc. Cred ca am inteles cu ierarhia. Pentru siguranta, sa zicem ca daca sunt la pozitia 1000 la ierarhia de absolvire, cand fac optiunile trebuie sa imi imaginez ca sint de fapt cam la pozitia 1150 ?  fighting25.gif

Cand aflii ce pozitie (numar) ocupi in ierarhie, ar fi bine ca numarul total de locuri (30 la fiecare clasa acum, nu?) sa depaseasca pozitia ta in ierarhie, ca sa te asiguri ca nu ramai pe afara. Bine, poti intra de la I optiune, asa a fost la unii (sau chiar multi).

Acest mesaj a fost modificat de către Victor94 la data 12 Jun 2010, 09:33 AM
Mesaj personal
Lady Rúna
Trimis: 12 Jun 2010, 09:38 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Victor94 @ 12 Jun 2010, 10:31 AM)
Cand aflii ce pozitie (numar) ocupi in ierarhie, ar fi bine ca numarul total de locuri (30 la fiecare clasa acum, nu?) sa depaseasca pozitia ta in ierarhie, ca sa te asiguri ca nu ramai pe afara. Bine, poti intra de la I optiune, asa a fost la unii (sau chiar multi).

Nu e "afli"? blink.gif

--------------------
"Every thawing heart plays your theme with care..."

user posted image
- Jeff Buckley

Part of TAGOTAGC*

QUOTE (squishycookie)
Mi'am dat seama ca esti a naibii.

Blog

*The Awesome Group Of The Awesome Grammar Checkers
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatorului
Lady Plastic
Trimis: 12 Jun 2010, 12:49 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Lady Rúna @ 12 Jun 2010, 10:38 AM)

Nu e "afli"? blink.gif

Ba da biggrin.gif

--------------------
UMF "Carol Davila" Bucuresti
Facultatea de Medicina Generala - anul III

Colegiul National "Gheorghe Lazar" Bucuresti
Stiinte ale naturii - promotia 2011

S-ar putea scrie cu usurinta o carte intreaga despre oameni de renume care au fost prosti in copilarie si au ramas la fel toata viata. Dar nu ne putem intrerupe acum pentru asta.
Mesaj personal
Victor94
Trimis: 12 Jun 2010, 09:46 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Lady Plastic @ 12 Jun 2010, 01:49 PM)
QUOTE (Lady Rúna @ 12 Jun 2010, 10:38 AM)

Nu e "afli"? blink.gif

Ba da biggrin.gif

Oops, my bad. Thanks!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 [2] 3 4  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved