Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (4) 1 2 [3] 4  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> FAQ - pentru elevii de a VIII-a, ce profil/ce liceu/ce specializare/de ce etc.
myryk_nebunik
Trimis: 1 Jul 2010, 09:55 PM

La prima intervenție

Grup: Members

ma poate ajuta si pe mn cnv?am intrat la profilul designer vestimentar si as vrea sa stiu ce materii voi face si la ce voi da teze...help me please unsure.gif
Mesaj personal
Victor94
Trimis: 1 Jul 2010, 10:12 PM

Utilizator avansat

Nu ma lasa sa atasez documentul. Iti voi da un mesaj privat cu ID-ul meu de Mess.

Acest mesaj a fost modificat de către Victor94 la data 1 Jul 2010, 10:16 PM
Mesaj personal
pcris
Trimis: 6 Jul 2010, 11:48 PM

Utilizator activ

QUOTE (Pirate Onion @ 16 Jan 2010, 02:56 PM)
(...) in afara de maxim un liceu (nu dau nume, stiu de la elevi de acolo, nu ca as fi vazut eu), acesti elevi ( ph34r.gif ) nu sunt majoritari.

Excelent topicul pe care l-ati deschis!
Totusi nu ar trebui sa lasati rumoare generala asupra liceului ala de care stiti ceva ... Folclorul urban este foarte puternic sau sunt date concrete? Care?
Mesaj personal
marius2910
Trimis: 7 Jul 2010, 10:06 PM

Utilizator
**

cn este in liceul dimitrie bolintineanu profilul electric dati add la id

nota moderatorului: victor are dreptate, politica forumului de a nu va lasa id-urile la vedere are in vedere protectia voastra

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 8 Jul 2010, 07:23 AM
Mesaj personal
Victor94
Trimis: 7 Jul 2010, 10:12 PM

Utilizator avansat

Nu va lasati ID-urile pe forum, tocmai pentru a va proteja pe voi. Trimiteti-le prin mesaje private; este o regula a forumului.
Mesaj personal
danimary
Trimis: 12 Jul 2010, 01:10 PM

Utilizator
**

timotei cipariu mate-info cn mai este?

--------------------
boboaca in timotei cipariu id:dani_dani3710
Mesaj personal
rreginutza
Trimis: 21 Jul 2010, 10:10 AM

Utilizator activ

ce e TIC?

--------------------
Everyone's different. Everyone gets treated different
Mesaj personalYahoo
Victor94
Trimis: 21 Jul 2010, 11:14 AM

Utilizator avansat

QUOTE (rreginutza @ 21 Jul 2010, 11:10 AM)
ce e TIC?

TIC = Tehnologia Informatiei si Comunicarii

E important de remarcat ca TIC =/= informatica. Cine spune ca ele sunt acelasi lucru este fie prost informat, fie mincinos. In timp ce informatica se studiaza numai la real, cei de la uman nu au decat 2h de TIC, care se face si la real (dar cred ca numai vreo doi ani).

Se va incepe cu o istorie a calculatorului (nu trebuie sa retineti ani si evenimente biggrin.gif); apoi, componentele calculatorului, cu Hardware si Software, imprimanta, tastatura, memoriile Ram si Rom etc. Veti face niste transformari matematice: trecerea din baza doi in baza zece si vice-versa, metoda pe care s-ar putea s-o mai fi facut la matematica in gimnaziu. Veti mai discuta de foldere, virusi si, pe la sfarsit, veti trece la Word si Excel (cam tot ce se poate: sa invatati sa cautati diverse lucruri la bara meniului principal, cum sa redactati un text si sa folosisti B, I, U, sa faceti cuprins, liste, tabele, sa aplicati forume s.a.m.d).

In mare, cam asta am facut noi la uman. Materia n-ar trebui sa difere, iar Proba de Competente Digitale (un fel de BAC la TIC) e obligatorie si pentru real, si pentru uman. Cei care au luat ECDL-urile sunt scutiti de acesta proba de la sfarsitul clasei a XII-a, asa cum nici cei care promoveaza CAE sau CPE (probabil si IELTS, TOEFL etc) nu mai dau la engleza examen.
Mesaj personal
DAS33
Trimis: 6 Aug 2010, 06:09 PM

Utilizator activ

Nu stiu daca am nimerit bine,dar am o mare problema:fiica mea vrea sa urmeze un liceu de politie(in 2011) dar nu am idee unde s-ar afla.Daca aveti informatii va rog mult sa ma indrumati pt ca nu stiu ce raspuns sa-i dau.
Multumesc.
Mesaj personalTrimite email
Lady Plastic
Trimis: 6 Aug 2010, 08:29 PM

Utilizator avansat

Ar trebui sa o indrumati catre Liceul Militar, din cate stiu eu asta este cea mai apropiata varianta de un liceu de politie. Aveti aici site-ul oficial al liceului.

--------------------
UMF "Carol Davila" Bucuresti
Facultatea de Medicina Generala - anul III

Colegiul National "Gheorghe Lazar" Bucuresti
Stiinte ale naturii - promotia 2011

S-ar putea scrie cu usurinta o carte intreaga despre oameni de renume care au fost prosti in copilarie si au ramas la fel toata viata. Dar nu ne putem intrerupe acum pentru asta.
Mesaj personal
Victor94
Trimis: 16 Apr 2011, 04:06 PM

Utilizator avansat

Am postat asta deja pe un alt thread, dar m-am gandit ca ar fi bine sa se regaseasca si aici, intrucat e la "Subiecte importante".

Profil, specializari

1) Profilul real:

a. mate-info (specializare a profilului real)
• se axeaza pe matematica, informatica, fizica, dar se pune destul de mult accent si pe chimie, biologie;
• este considerata cea mai complexa specializare dintre toate, pentru ca ofera o gama larga de posibilitati in urma terminarii liceului, deoarece sunt destule ore si de romana (3h-4h), iar materii precum istoria, geografie, socio-umanele, limbile straine se studiaza de asemenea, ce-i drept, intr-o masura mai mica decat la uman;
• se fac 4h-6h matematica, 3h fizica, 2h chimie, 2h biologie, vreo 3h informatica (dar depinde... la intensiv engleza, de pilda, sunt mai putine ore de info; cel putin, asa este in Colegiul National "Mihai Viteazul" Bucuresti), 3h-4h romana, 1h istorie, 1h geografie si altele.

b. stiintele naturii (specializare a profilului real)
• axandu-se pe biologie, chimie si fizica, aceasta specializare este cea mai adecvata celor care doresc sa urmeze Facultatea de Medicina sau ceva asemanator;
• spre deosebire de mate-info, nu se mai studiaza, din a XI-a, informatica, matematica este ceva mai usoara si mai putin problematica la BAC (M2 fata de M1 de la mate-info);
• se fac circa 4h mate, 3h fizica, 2h-3h chimie si 2h-3h biologie, 3h-4h romana, 1h istorie, 1h geografie si altele.

2) Profilul uman:

c. filologie (specializare a profilului uman)
• se concentreaza pe limbile straine, limba romana, geografie, istorie, latina;
• se considera cea mai potrivita alegere pentru cei care nu au nicio treaba cu materii ca matematica, fizica, chimie, fie pentru ca nu sunt pe gustul lor, fie pentru ca se vor indrepta spre o cariera ce nu va necesita prea multe cunostinte din categoria "real";
• matematica, fizica, chimie, biologie nu se mai studiaza din a XI-a;
• se fac aproximativ 4h romana, 2h-3h limba straina 1/L1 (depinde si de liceu, si daca e intensiv/bilingv...), 1h-2h latina, 2h istorie, 2h geografie, 2h mate, 2h fizica, 1h chimie, 1h biologie si altele.

d. stiinte sociale (specializare a profilului uman)
• pune mai mult accent pe istorie si materiile socio-umane
• daca va este teama de latina, aceasta specializare ar punea fi alegerea mai buna decat filologie, intrucat latina nu se va mai studiaza din a XI-a si oricum nu se da teza; se mai renunta, in aceeasi clasa, si la fizica, chimie, biologie;
• se fac vreo 4h romana, 2h-3h limba straina 1 (depinde si de liceu, si daca e intensiv...), 1h latina, 2h-3h istorie, 2h geografie, 2h mate, 2h fizica, 1h chimie, 1h biologie si altele.

Teze

a. Mate-info (simplu si intensiv informatica)
- matematica M1 (M1 este cel mai greu tip de matematica, adica cea studiata la mate-info)
- limba romana
- informatica
- fizica/biologie/chimie (va alegeti voi; cei mai multi prefera biologia in a IX-a datorita faptului ca este cel mai usor de invatat la aceasta materie)

a. Mate-info (intensiv o limba straina)
- matematica M1
- limba romana
- informatica
- fizica/biologie/chimie (la alegere)
- prima limba straina (L1)

b. Stiintele naturii (simplu)
- matematica M2
- limba romana
- doua materii diferite si la alegere dintre fizica, biologie, chimie

b. Stiintele naturii (intensiv o limba straina)
- matematica M2
- limba romana
- doua materii diferite si la alegere dintre fizica, biologie, chimie

c. Filologie (simplu si intensiv o limba straina)
- limba latina
- limba romana
- istorie/geografie (la alegere)

d. Stiinte sociale (simplu si intensiv o limba straina)
- materia socio-umana din anul respectiv (IX: logica / X: psihologie / XI: economie / XII: filosofie)
- limba romana
- istorie/geografie (la alegere)

Pe langa real si uman, mai exista si alte profiluri, precum cel economic, pedagogic, teologic si asa mai departe.
Mesaj personal
kryp
Trimis: 16 Apr 2011, 06:03 PM

Utilizator avansat

Buna treaba, doar cateva completari:

la intensiv engleza, de pilda, sunt mai putine ore de info; cel putin, asa este in Colegiul National "Mihai Viteazul" Bucuresti
AFAIK, toate clasele de-a 9-a, simple sau intensiv engleza, au 1h de informatica si 2h de TIC. Intr-a 10-a 1h info, 1h TIC, dintr-a 11-a 4h info. La intensiv sunt vreo 5-6 h intr-a 9-a si a 10-a si 7 dintr-a 11-a.

In general, intensivele de limbi straine fac 4h din limba respectiva. La bilingv sunt 5h + geografia/istoria Angliei.

va alegeti voi; cei mai multi prefera biologia in a IX-a datorita faptului ca este cel mai usor de invatat la aceasta materie

E subiectiv...sunt multi care aleg biologia, dar nu e neaparat mai usor de invatat.

Ca sfat general, nu alegeti mate-info in cadrul unui liceu considerat de elita daca, de exemplu, sunteti hotarati sa faceti medicina/arhitectura etc. Majoritatea liceelor bune au si clase de stiinte ale naturii, unde e mai lejer la matematica si nu trebuie sa-ti bati capul atata... unsure.gif Eu am colegi care regreta, deja dupa un semestru, ca au ales mate-info.

--------------------
Rocku' sfinteste locu'.

Sunt membru al TAGOTAGC

Colegiul National "Mihai Viteazul" Bucuresti, matematica-informatica engleza intensiv

Give me the liberty to know, to utter, and to argue freely according to conscience, above all liberties.
Mesaj personalYahooMSN
Lady Plastic
Trimis: 16 Apr 2011, 06:22 PM

Utilizator avansat

...sau, daca va dati seama ca ati ales specializarea gresita, mutati-va! Eu am colegi care s-au mutat inclusiv in clasa a XIIa, sau care nu s-au mai mutat si sunt foarte frustrati.

--------------------

S-ar putea scrie cu usurinta o carte intreaga despre oameni de renume care au fost prosti in copilarie si au ramas la fel toata viata. Dar nu ne putem intrerupe acum pentru asta.
Mesaj personal
blackshinystar
Trimis: 20 Apr 2011, 08:51 PM

Utilizator
**

Cum vi se pare sau vi s-a parut fizica intr-a 9a cei de la real?...As dori sa dau la mate-info bilingv,eu zic ca ma pricep avand media v-VIII aprox 9,60 ,dar cu fizica is varza.Nimic n-am inteles.Profesoara noastra e directoarea,ajunge pe la si jumate sau la si 40 la ora,si pana acuma numa media 8 am avut-o.. confused24.gif

--------------------
boboacă de Shakespeare <3 [ TM ]
m-i bilingv engleza.
Mesaj personalTrimite email
Victor94
Trimis: 20 Apr 2011, 09:23 PM

Utilizator avansat

QUOTE (blackshinystar @ 20 Apr 2011, 09:51 PM)
Cum vi se pare sau vi s-a parut fizica intr-a 9a cei de la real?...As dori sa dau la mate-info bilingv,eu zic ca ma pricep avand media v-VIII aprox 9,60 ,dar cu fizica is varza.Nimic n-am inteles.Profesoara noastra e directoarea,ajunge pe la si jumate sau la si 40 la ora,si pana acuma numa media 8 am avut-o..  confused24.gif

Sincer, nu prea stie nimeni fizica in a VIII-a, iar in a IX-a (cand faci optica si mecanica), abia incepeti sa va prindeti despre ce e vorba, cum se mananca si poate ajunge chiar sa va placa, insa nu cred ca sunt foarte multi cei care aleg teza la fizica in a IX-a.

Oricum, nu merita sa renunti la mate-info bilingv numai din cauza fizicii.

Acest mesaj a fost modificat de către Victor94 la data 20 Apr 2011, 09:26 PM
Mesaj personal
Lady Plastic
Trimis: 20 Apr 2011, 11:24 PM

Utilizator avansat

Fizica e frumoasa biggrin.gif Mai ales optica, mie mi s-a parut interesanta. Si sunt cateva formule pe care trebuie sa stii sa le aplici, si sa vezi fenomenul, nu trebuie sa te sperie. Oricum, cum s-a mai zis, nimeni nu prea stie intr-a 9a si se ia de la 0.

--------------------

Mesaj personal
Adela*
Trimis: 18 May 2011, 04:10 PM

Utilizator
**

Buna ziua !

Sunt si eu in clasa a 8-a, mai am putin si termin si vaai, cate emotii m-au cuprins ! Pe langa dezamagirea ca ma despart de ai mei colegi zapaciti, alaturi de care am crescut si de care ma leaga atatea amintiri, trebuie sa iau o decizie foarte importanta, care momentan, imi da dureri de cap. Sa vedem...

Am note de 9 si 10 la matematica, dar nivelul clasei este foarte scazut, as pleca cu un handicap. Fizica este de neinteles pentru mine in acest an, recunosc ca nici nu am invatat (profesoara nu este deloc exigenta, iau note de 10 extrem de usor si avand dureri de cap la alte materii, unde profesorii cer muulte, nu imi permit sa aloc ceva mai mult timp unei materii unde nu este nevoie, momentan). Chimia... imi place, imi place mult. Desi este cam grea si uit mereu de coeficientii aia si de egalizarea reactiilor. unsure.gif Informatica nu am facut absolut deloc, iar cunostintele mele despre calculator, nu m-ar ajuta, eu necunoscand partea de programare, ci doar "joaca".
rolleyes.gif

In concluzie... nu stiu ce as face la profil mate-info.

La bio-chimie nu vreau, asta sunt sigura.biggrin.gif

La filologie, am inteles ca se renunta la mate si info prin clasa a 11-a, va rog sa ma corectati daca spun prostii, dar daca zic bine, nici asta nu as vrea, plus ca eu n-am facut latina intr-a 8-a, noi facand in orele alocate acestei materii romana.

Ar mai ramane stiinte sociale, unde stiu ca se fac materii ce ma atrag (filosofie, psihologie etc), dar... ma gandesc ca mi-ar fi mai greu la BAc, de la acest profil, facandu-se aici putina mate.. si n-as vrea nici la informatica sa renunt. Plus ca.. nu stiu daca as fi potrivita pe aceasta ramura(psihologie, ziaristica).

Asa ca... intrebari concrete:
1. Daca intru la socio-umane, voi face fata la Bac-mate ?
2. Daca urmez acest profil, as putea face apoi ceva in management(ASE etc) ?
3. Se face informatica si mate(la un nivel acceptabil) la stiinte sociale ?

Cu privire la "ce imi place", pot spune ca imi place matematica, romana, istoria(Desi nu prea invat, dar ador sa ascult).

Mediile 5-8 le am bune, peste 9,60. character40.gif Mi-e teamaaaaaa de examene si cam atat.

PS: Vad ca acest topic este cam parasit, dar am zis sa-mi incerc noroc.smile.gif

Toate bune si multe multumiri si ganduri bune tuturor ! animal57.gif
Mesaj personal
linguritaa
Trimis: 18 May 2011, 04:34 PM

Utilizator avansat

@adela: la stiinte sociale nu dai bac la mate, fiind profil uman. de asemenea, informatica nu mai faci nici la filologie, nici la stiinte sociale. ceea ce faci la aceste profile se numeste TIC [pe care o gasesti si la real].

--------------------
Colegiul National Mihai Viteazul

"Intr-o posibilitate erotica exista modalitati multiple de a ajunge la scop, si atunci, pe care din ele o alegi, naivule indragostit?"
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
Adela*
Trimis: 18 May 2011, 04:39 PM

Utilizator
**

QUOTE (linguritaa @ 18 May 2011, 05:34 PM)
@adela: la stiinte sociale nu dai bac la mate, fiind profil uman. de asemenea, informatica nu mai faci nici la filologie, nici la stiinte sociale. ceea ce faci la aceste profile se numeste TIC [pe care o gasesti si la real].

Multumesc frumos ! Nu ma asteptam la un raspuns asa prompt.biggrin.gif

Seara frumoasa !:)
Mesaj personal
mydream
Trimis: 18 May 2011, 06:56 PM

Utilizator avansat

De precizat ca pshilogie filozofie etc faci la orice profil iar informatica nici nu se presupune ca trebuie sa stii.

--------------------
CNIH.
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
linguritaa
Trimis: 18 May 2011, 09:59 PM

Utilizator avansat

@adela: n-ai pentru ce! happy.gif

--------------------
Colegiul National Mihai Viteazul

"Intr-o posibilitate erotica exista modalitati multiple de a ajunge la scop, si atunci, pe care din ele o alegi, naivule indragostit?"
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
Adela*
Trimis: 19 May 2011, 12:20 AM

Utilizator
**

Multumesc, mydream ! Sa spun drept, tot ce am citit pe aici despre mate-info m-a cam speriat. Sper sa ajung pana la urma la o hotarare, caci ma cam invart in jurul cozii.

Mult noroc !:)
Mesaj personal
LayLoW
Trimis: 23 May 2011, 10:54 PM

Utilizator
**

Daca vreti sa va alegeti liceu ducetiva la un "targ de licee" ... asa se numeste in Severin smile.gif intrun anumit loc vin reprezentanti de la toate liceele si le poti pune intrebari ...
Cat despre drogalai si chiulangi ... Ia ganditiva ce surpriza am avut cand niste fete de la un liceu ... au venit sal reprezinte... mau vazut mai cu tupeu si mai nebun si au venit sami spuna ca daca merg la ei la liceu imi da id de la toate majoretele liceului ,ca o sa chiulesc cu maiestri si ca au dealeri locali.... [***] ohmy.gif blink.gif
Mesaj personal
alien95
Trimis: 18 Jun 2011, 10:24 PM

Utilizator avansat

QUOTE (blackshinystar @ 20 Apr 2011, 09:51 PM)
Cum vi se pare sau vi s-a parut fizica intr-a 9a cei de la real?...As dori sa dau la mate-info bilingv,eu zic ca ma pricep avand media v-VIII aprox 9,60 ,dar cu fizica is varza.Nimic n-am inteles.Profesoara noastra e directoarea,ajunge pe la si jumate sau la si 40 la ora,si pana acuma numa media 8 am avut-o..  confused24.gif

Fizica de clasa a IXa mi s-a parut destul de usoara, dar depinde si ce profesor o sa ai.
Daca nu te-ai descurcat la optica in scoala generala nu trebuie sa-ti faci griji, la liceu se ia de la 0.

--------------------
Don't cry to me oh baby
Had to know it was in your power.

Vianu 9E
Mesaj personalYahoo
verona
Trimis: 7 May 2014, 01:30 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Am reactivat topicul, pt a nu relua explicatii mai vechi...
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (4) 1 2 [3] 4  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved