Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Discutii despre optiuni si fisier licee, cum se fac optiunile si miturile lor
verona
Trimis: 24 Jun 2011, 03:23 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Va rog sa cititi instructiunile de pe site, la sectiunea de admitere
http://admitere.edu.ro/2011/
later edit 2015
adresa in 2015 este http://admitere.edu.ro/

Mi se par foarte clare. Daca apar neclaritati, va rog sa intrebati aici!
ma autocitez la un raspuns dat mai devreme:

Odata ce copilul tau, sa zicem, are media X si pozitia AAAA, el e unic. Cand ajunge la el, calculatorul incepe sa verifice optiunile puse in ordinea ”cea mai dorita prima, apoi urmatoarea etc” si vede daca mai sunt locuri la prima.
1. Mai sunt! E repartizat! Trece la urmatorul copil.

2. Nu mai sunt. TRECE LA URMATOAREA LUI OPTIUNE, NU la urmatorul copil! Il repartizeaza la optiunea asta daca mai sunt locuri sau trece la a treia optiune....

S A M D. PANA
1. Gaseste un loc liber la optiunea n-spe, il repartizeaza si trece la urmatorul elev!

2. Nu gaseste nici un loc liber la nici o optiune si il lasa nerepartizat!

De asta va tot spun ca trebuie sa aveti un numar de locuri acoperite prin optiunile facute > pozitia pe lista!!!

Asteptam* intrebari!

* la plural, ca sunt pe aici o gramada de forumisti cu state mai vechi sau mai noi care stiu sa raspunda si ei la intrebari. Si carora le multumesc pt ajutor (se stiu ei!)

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 29 Jun 2015, 06:49 PM
Mesaj personal
kullervo
Trimis: 24 Jun 2011, 03:25 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Sper sa rezolve ceva topicul acesta...

--------------------
Who can shape a kantele from a pike's jaw?
Like the great One once did!

Cosbuc-Filo Clasa a X-a
Mesaj personalYahoo
verona
Trimis: 24 Jun 2011, 03:29 PM

Utilizator avansat

AAAA, de ce pusesem Mituri urbane!

Pt ca un mit e ca optiunea bate media! Si NU e asa!

Poti sa pui Sava si la 8.30. Nu pierzi nimic, decat timpul tau si al operatorului. Calc NU TRECE la urmatorul elev dupa tine pana nu iti gaseste tie loc sau pana nu ti se termina optiunile!

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 24 Jun 2011, 03:49 PM
Mesaj personal
verona
Trimis: 24 Jun 2011, 03:54 PM

Utilizator avansat

pt bucuresteni, ca si in ceilalti ani, un fisier .xls cu optiunile.

in sheet-ul "alegeri"
puteti copia cate un rand cu optiunea dorita (din sheet/ul cu licee specializari)
si sus aveti un contoar care numara locurile aduse de fiecare optiune noua!
succes!

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 3 Jul 2012, 06:48 PM
Mesaj personal
verona
Trimis: 24 Jun 2011, 06:47 PM

Utilizator avansat

Un astfel de fisier se poate alcatui pt orice judet, prin copierea pagina cu pagina a listei de specializari de la
http://prep-adm2011.cloudapp.net/Default.aspx

intr-un fisier deschis in excel 2003. (cred ca nu merge in excel 7)
Dupa ce selectati toata pag 1 de la specializari, va duceti in fisierul .xls cu paste special, text.
aveti grija sa nu copiati capul de tabel de fiecare data.
Mesaj personal
Elly*
Trimis: 24 Jun 2011, 10:37 PM

Utilizator
**

Eu nu inteleg altceva, dupa ce am facut completarile in scoala, in borsura aia spune ca pe 30.06 se fac corectarile ,de catre noi[elevii], fisei modificate de calculator, unde facem aceste modificari si cum se procedeaza?

--------------------
Elevă in Școala Superioară Comercială “Nicolae Kretzulescu”

Profil: Economic
Mesaj personalPagina web a utilizatoruluiYahoo
mydream
Trimis: 24 Jun 2011, 10:38 PM

Utilizator avansat

Te duci la scoala si verifici daca ce ai completat tu e si in calculator.

--------------------
CNIH.
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Elly*
Trimis: 24 Jun 2011, 10:40 PM

Utilizator
**

Si la corectare, tre` sa ma mai duc cu mama?

--------------------

mydream
Trimis: 24 Jun 2011, 10:41 PM

Utilizator avansat

Nu stiu,dar daca e trimite-o doar pe ea.

--------------------
CNIH.
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
Elly*
Trimis: 24 Jun 2011, 10:45 PM

Utilizator
**

E la serviciu, din pacate:-l.

Merci pt. raspunsuri:*!

--------------------

verona
Trimis: 27 Jun 2011, 08:24 AM

Utilizator avansat

Doar pt a-l aduce pe prima pagina, poate e de folos fisierul...

Nu am avut net la sfarsit de saptamana, si v-ati facut de cap! N-spe topicuri noi, unele despre nimic!
Voi sunteti cei care pierd, pt ca raspunsurile la intrebarile voastre se pierd pe undeva in avalansa de ”interjectii”

Teoretic, si la verificare ar trebui sa fiti voi, ca e viitorul vostru, si un parinte, ca nu aveti nici macar 16 ani.
Dar, practic, fiica mea a ajuns inaintea mea la verificare si pleca exact cand am ajuns si eu de la sv. Deci, se poate!
Avantajul ca nu aveti 16 ani e la inscriere (care e o formalitate dupa parerea mea, deci nu trebuie sa ii acordam importanta mai mare decat merita, si nu merita sa pierdeti 2 sapramani de vacanta, daca vreti sa plecati undeva), deci, la inscriere va pot reprezenta parintii/tutorii.

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 27 Jun 2011, 08:28 AM
Mesaj personal
verona
Trimis: 27 Jun 2011, 09:12 AM

Utilizator avansat

autocitez un mesaj mai vechi, de anul trecut
Depinde de pozitie.
Optiunile voastre ar trebui sa acopere atatea locuri cat va fi pozitia voastra in final (adica cea de acum + 15%, ca poate mai vin din alte judete).

Justificarea: calc trebuie sa gaseasca neaparat un loc liber cand ajunge la voi, pe lista voastra de optiuni.

Daca sunteti pe locul 40, de ex, si vreti Sava bilingv, se poate ca in fata voastra toti sa aleaga acelasi lucru, si sa ramaneti pe dinafara (nu se intampla asa, au fost ani in care ultimul loc la Sava bv s-a dus la poz 400-500, anul trecut pe la 150). De aceea, ar mai trebui o optiune, just in case. Logic, da?

Daca vrei insa Sava m i simplu, cu 150 locuri, e clar ca o optiune e suficienta. Nu vin chiar 100 elevi cu medie mai mare ca sa iti ia locul, chiar daca toti ar vrea Sava m i inaintea ta. Si nu se intampla asa, se alege diferentiat. Dar asta ca sa fiti aparati de surprize.

Rationamentul continua si mai departe la fel. nr de locuri pe carte le alegi trebuie sa fie mai mare decat pozitia ta + 15% (marja de siguranta). Dar nu le pune la socoteala doar pe cele mai mici decat media ta.
Daca esti pe poz 3000, poti sa fii sigur ca cele 180 locuri de la Sava mi + cele nspe locuri de la Viteazu (nu mai caut nr, cele de la sava le-am retinut intamplator ca erau 150 + 30) + cele tspe locuri de la vianu + sspe locuri de la lazar + foarte probabil locurile de la sincai si cosbuc se termina in fata ta. Ar fi ca si cum ar trebui sa alegi doar pt pozitia 3000 - N, dar din celelalte licee.
Deci le poti enumera si pe ele pe lista. Chiar daca mai jos, doar ca sa iti demonstrezi tie in primul rand (si, eventual dirigintelui) ca ai suficiente optiuni.

V-am mai spus: primul pe lista trebuie sa fie cel mai dorit liceu. Daca e prea sus pt pozitia ta, nu-i nimic. Calc trece mai departe. APoi al doilea cel mai dorit liceu. Nici la asta nu mai sunt locuri, nu-i nimic. Trece mai departe. S a m d.
Mesaj personal
verona
Trimis: 27 Jun 2011, 09:13 AM

Utilizator avansat

si o alta veche de anul trecut

verona Trimis la data: 18 Jun 2010, 09:11 AM
QUOTE (snae elena @ 17 Jun 2010, 08:13 PM)
La repartizarea in liceu se iau in considerare mediile in ordine descrescatoare sau se iau in considerare optiunile trecute in fisa?

Intrebarea nu e corect pusa.
La repartitie se ia in considerare in primul rand media. Conform ei, se ordoneaza in ordine descrescatoare elevii. La medii de admitere egale, intervin criterii suplimentare...

Odata stabilita ierarhia finala (dupa ce se scot din ea cei care dau la vocationale sau pleaca din judet sau din tara), incepe repartitia.
Fiecare elev are o lista de optiuni in ordinea descrescatoare a preferintelor sale personale .
calc incepe sa repartizeze pe primul elev, al doilea, etc.

La fiecare, cauta in lista lui daca mai sunt locuri libere la prima optiune, a doua, .... a noua, a n-spea. Cand gaseste prima optiune la care mai sunt locuri il repartizeaza pe respectivul si apoi trece la urmatorul elev...
Deci conteaza si optiunile fiecarora. DAR, doar atunci cand ii vine randul acelui elev.

Ex.cu media 8,66 doresc prima optiune la un liceu de nivel 3. Un candidat respins de la un liceu de nivel 1 (NIVEL INSEMNAND CEL MAI BUN DIN ORAS) cu medie mai mare decit media pe care o am eu respectiv( 8,66) este admis inaintea mea?

elevul cu media mai mare este repartizat inaintea ta, deci a intrat la liceul pe care-l doresti in momentul in care s-a ajuns la el. Cand calculatorul ajunge la tine, daca mai sunt locuri, intri la prima optiune, daca nu, trece mai departe...
[I]

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 27 Jun 2011, 09:14 AM
Mesaj personal
verona
Trimis: 27 Jun 2011, 09:16 AM

Utilizator avansat

altul

verona Trimis la data: 13 Jun 2010, 03:54 PM

Sfaturi pt cand completati fisa cu optiuni.

1. Ganditi-va la ce va place: mate info, filo, economic, etc. Ca sa va alegeti profilul. Stati de vorba cu parintii, ca ei va cunosc cu ce vreti/stiti/puteti, cu prietenii, pe forum... Dar faceti cum credeti voi ca e cel mai bine pt ca voi veti invata apoi la materiile respective.

2. Dupa ce v-ati ales profilul, sau profilele (puteti incerca fie filo, fie st sociale. Sau fie m i, fie st naturii), alegeti liceul. Criteriile sunt personale: unii vor neaparat in Lic X, indif de profil. Altii vor neaparat aproape de casa. Trebuie sa fie un echilibru, pt ca e nasol sa mergi din Salajan zilnic la Moisil... Dar poate fi nasol si sa alegeti un liceu langa casa mai slabut, in care sa va ”pierdeti”.

3. Faceti o ierarhie a optiunilor, in ordinea descrescatoare a preferintelor: Cel mai mult vreau la X, m i, deci e prima Optiune. Apoi Y, Z, etc.

4. Incepeti sa adunati nr de locuri implicate de fiecare optiune pe care o faceti, astfel incat nr de locuri alese sa fie mai mare decat pozitia voastra in lista + 15%. Adica, daca veti fi pe pozitia 1000, sa faceti optiuni care sa acopere 1150 - 1200 locuri. Ca sa fiti siguri ca intrati. Dar puneti cele mai bune optiuni in fata, ca sa intrati la ele...
In fisierul pe care l-am atasat, puteti aduce fiecare optiune in sheetul de optiuni copiind randul respectiv. Sus aveti un contor al locurilor ocupate.

Acum, este evident ca daca sunteti pe poz 3000, nu prea aveti sanse la sava sau vianu, dar este evident de asemenea ca locurile astea de sava si vianu se ocupa in fata voastra, deci e ca si cum ati avansa cu vreo 350 locuri.

Trick-uri:
Primii 1000 intra de regula la prima optiune, exceptie Sava m i bv, care este foarte in voga.
Daca sunteti pe poz 1-10, e evident ca nu e nevoie decat de o sg optiune, indifeerent ce spune secretara. Dar pot veni si altii cu medie mai mare, si deci, daca vreti Sava mi bv, mai trebuie sa puneti o optiune.
cine are nelamuriri sa intrebe acum.

PS Aveti o perioada in care se fac optiunile. Stiu ca presiunile la scoala sunt mari: AZI, AZI si doar AZI. Dar daca aveti o medie mai mica, si aveti nevoie de timp suplimentar ca sa va mai ganditi, incercati sa nu va lasati intimidati. Si sa mai cereti timp, macar pana vin oricum colegii care au dat bilingvul (dirigintele si secretara tot trebuie sa vina la scoala si atunci, asa ca nu e efort suplimentar)
Bafta!

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 27 Jun 2011, 09:17 AM
Mesaj personal
verona
Trimis: 27 Jun 2011, 02:59 PM

Utilizator avansat

Mesaj personal
verona
Trimis: 27 Jun 2011, 08:31 PM

Utilizator avansat

doar ca sa il urc

poate va e de folos fisierul cu licee.
Mesaj personal
verona
Trimis: 28 Jun 2011, 12:45 PM

Utilizator avansat

iar pt ridicarea subiectului...

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 28 Jun 2011, 12:45 PM
Mesaj personal
tomasinio
Trimis: 28 Jun 2011, 02:16 PM

Utilizator
**

Eu nush ce sa mai inteleg...Toti diriginti/profesori/elevi de la mine din oras zic ca optinea bate media..voi vad ca ziceti invers...nush care zice adevaru confused24.gif confused24.gif
Mesaj personal
kullervo
Trimis: 28 Jun 2011, 02:17 PM

Utilizator avansat

Stai linistit media bate optiunea uite-te pe metodologie

--------------------
Who can shape a kantele from a pike's jaw?
Like the great One once did!

Cosbuc-Filo Clasa a X-a
Mesaj personalYahoo
tomasinio
Trimis: 28 Jun 2011, 02:18 PM

Utilizator
**

Poti sa imi arati si mie unde scrie sa vada toti de la mine din cls ca nu ma cred

Acest mesaj a fost modificat de către tomasinio la data 28 Jun 2011, 02:18 PM
Mesaj personal
rexy
Trimis: 28 Jun 2011, 06:46 PM

Utilizator activ

daca completati "realist" fisa, mai mult de 50 de optiuni nu sunt necesare. Mergeti cu alegerea specializari/licee cu 0,4p in plus si pana la 1p in minus fata de media voastra. Este imposibil sa nu intrati undeva.
Mesaj personal
verona
Trimis: 28 Jun 2011, 08:00 PM

Utilizator avansat

QUOTE (tomasinio @ 28 Jun 2011, 03:16 PM)
Eu nush ce sa mai inteleg...Toti diriginti/profesori/elevi de la mine din oras zic ca optinea bate media..voi vad ca ziceti invers...nush care zice adevaru confused24.gif confused24.gif

citeste pe site-ul Adimitere (sus)
http://admitere.edu.ro/2011/

si algoritmul de pe ac pag.

unde scrie clar ca se repartizeaza in ordinea descrescatoare a mediilor si NU se terce la urmatorul elev pana nu il repartizeaza pe cel care e la rand...
Mesaj personal
John270566
Trimis: 28 Jun 2011, 09:37 PM

Mentor

O aplicatie mica, menita sa spulbere nedumeririle privind mecanismul admiterii computerizate: ADMITERE

--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IM
verona
Trimis: 29 Jun 2011, 03:53 PM

Utilizator avansat

va reamintesc ca:

Nimeni cu medie mai mica decat a vostra NU e repartizat inainte de a va gasi un loc liber voua (cel mai sus pe lista voastra de optiuni care mai e inca liber), sau inainte de a termina toata lista FARA a gasi un loc liber (caz in care ramaneti pe dinafara - nu cred ca e cazul).

Deci, alegeti in fata ce va place mai mult, indiferent de media de intrare.
Tineti minte: NU parintii/fratii/profesorii vostri vor face patru ani de zile profilul la care intrati. VOI sunteti cei care au ultimul cuvant.
Succes la optiuni!

PS Aplicatia lui Sorin e simpatica.
Mai aveti o discutie si aici de anul trecut legat de realizarea ierarhizarii....

http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=122573&st=25

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 29 Jun 2011, 03:54 PM
Mesaj personal
John270566
Trimis: 29 Jun 2011, 09:15 PM

Mentor

QUOTE (tomasinio @ 28 Jun 2011, 03:16 PM)

Depinde de ce intelege fiecare prin expresia "optiunea bate media".
Cu riscul de a ma repeta, citez din nou acest text:

Constat ca se impun cateva precizari legate de algoritmul dupa care se face repartizarea elevilor in licee .Am vazut ca ‘pe la colturi’ circula tot felul de mituri legate de acest aspect. Din nefericire, am intalnit chiar si profesori-diriginti care, din necunoastere, perpetueaza aceste mituri, inducand in eroare – fara voie – elevii si parintii.
Cea mai cunoscuta cvasi-aberatie care circula este cea numita ‘optiunea bate media’. Oare ce inteleg prin aceasta sintagma cei care o propaga ?
Asadar, sa lamurim lucrurile.
Va sa zica, ZAHER are media de intrare 7 si si-a trecut prima optiune, sa zicem, INFORMATICA.POPESCU are media 8, si-a trecut prima optiune FILOLOGIE si a doua INFORMATICA. Sa zicem ca POPESCU nu intra la FILOLOGIE. In aceste conditii, poate intra ZAHER la INFORMATICA si POPESCU sa ramana pe dinafara ?(adica sa nu intre la INFORMATICA). Imposibil!
Algoritmul merge astfel: elevii sunt ordonati STRICT dupa medie. In exemplu de mai sus, sa zicem ca programul ce efectueaza repartizarea a ajuns la POPESCU. Programul verifica: la filologie mai are loc? Daca da, il ‘baga’ la filologie. Daca nu mai are loc in clasa de filologie, programul NU TRECE LA ZAHER, ci ramane la POPESCU si se ‘uita’ la a doua optiune a lui. Are loc la informatica? Daca da, il ‘baga’ la informatica, daca nu, trece la urmatoarea optiune, dar tot a lui POPESCU. Asadar, pana nu-l va ‘rezolva’ pe POPESCU, programul nu va trece nicidecum la ZAHER.
Deci, nu este posibil ca ZAHER sa ‘intre’ si POPESCU sa ‘cada’ !
Si, in acest caz, veti spune: ‘Si atunci de ce se tot vorbeste despre ‘optiuni gresite’ ?
In afara de greselile de redactare, o situatie posibila de completare gresita de optiuni ar fi urmatoarea:in exemplul de mai sus, sa zicem ca POPESCU ar dori mai degraba sa intre la INFORMATICA decat la FILOLOGIE. In acest caz, el trebuie sa-si treaca prima optiune INFORMATICA, nu FILOLOGIA. In caz contrar, programul il va ‘baga’ la filologie, ca aceasta o vede ca prima optiune, iar lui POPESCU ii va parea rau, ca avea medie cu care putea sa intre la informatica.
Pe de alta parte, aveti grija sa treceti pe fisa de inscriere un numar suficient de optiuni, altfel s-ar putea ajunge la tragedii (au fost cazuri).Cu cat aveti media mai mica, cu atat sa treceti mai multe optiuni. Exemplu de tragedie: in anul….,elevul ….. avea o medie mare(parca 9,20). Era asa de sigur pe el ca va intra la prima clasa de informatica de la un liceu bine cotat, incat si-a trecut o singura optiune:informatica la acel liceu. Si a picat !!!!, parca al doilea sub linie.Ce greseala a facut? A luat in calcul doar mediile din orasul sau. A omis faptul ca pot veni elevi si din alte judete. Si au venit !

Admiterea computerizata pe intelesul tuturor

--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IM
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved