Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) 1 [2]  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Discutii despre optiuni si fisier licee, cum se fac optiunile si miturile lor
verona
Trimis: 30 Jun 2011, 12:18 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

tot mai aveti neclaritati?
Mesaj personal
verona
Trimis: 30 Jun 2011, 02:38 PM

Utilizator avansat

Da, se pare ca inca aveti.

Deci, calculatorul incepe sa citeasca lista cu ierarhia, in care elevii sunt pusi in ordinea descrescatoare a mediei.

Ma autocitez, ca e greu sa te intorci cu o pagina in urma.
verona Trimis la data: 18 Jun 2010, 09:11 AM
QUOTE (snae elena @ 17 Jun 2010, 08:13 PM)
La repartizarea in liceu se iau in considerare mediile in ordine descrescatoare sau se iau in considerare optiunile trecute in fisa?

Intrebarea nu e corect pusa.
La repartitie se ia in considerare in primul rand media. Conform ei, se ordoneaza in ordine descrescatoare elevii. La medii de admitere egale, intervin criterii suplimentare...

Odata stabilita ierarhia finala (dupa ce se scot din ea cei care dau la vocationale sau pleaca din judet sau din tara), incepe repartitia.
Fiecare elev are o lista de optiuni in ordinea descrescatoare a preferintelor sale personale .
calc incepe sa repartizeze pe primul elev, al doilea, etc.

La fiecare, cauta in lista lui daca mai sunt locuri libere la prima optiune, a doua, .... a noua, a n-spea. Cand gaseste prima optiune la care mai sunt locuri il repartizeaza pe respectivul si apoi trece la urmatorul elev...
Deci conteaza si optiunile fiecarora. DAR, doar atunci cand ii vine randul acelui elev.

Ex.cu media 8,66 doresc prima optiune la un liceu de nivel 3. Un candidat respins de la un liceu de nivel 1 (NIVEL INSEMNAND CEL MAI BUN DIN ORAS) cu medie mai mare decit media pe care o am eu respectiv( 8,66) este admis inaintea mea?

elevul cu media mai mare este repartizat inaintea ta, deci a intrat la liceul pe care-l doresti in momentul in care s-a ajuns la el. Cand calculatorul ajunge la tine, daca mai sunt locuri, intri la prima optiune, daca nu, trece mai departe...
Mesaj personal
verona
Trimis: 3 Jul 2012, 04:14 PM

Utilizator avansat

am refixat subiectul.
daca aveti neclaritati, astept intrebarile...
Mesaj personal
redpeppery
Trimis: 5 Jul 2012, 05:38 PM

La prima intervenție

Grup: Members

un fisier cu liceele de anul acesta?
Multumesc
Mesaj personal
verona
Trimis: 5 Jul 2012, 05:58 PM

Utilizator avansat

este in topicul admitere 2012
de vreo 2 sapt
http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=149469&st=25

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 5 Jul 2012, 06:04 PM
Mesaj personal
John270566
Trimis: 5 Jul 2012, 08:53 PM

Mentor

QUOTE (Sorin Borodi @ 29 Jun 2011, 10:15 PM)
QUOTE (tomasinio @ 28 Jun 2011, 03:16 PM)
Eu nush ce sa mai inteleg...Toti diriginti/profesori/elevi de la mine din oras zic ca optinea bate media..voi vad ca ziceti invers...nush care zice adevaru confused24.gif  confused24.gif

Depinde de ce intelege fiecare prin expresia "optiunea bate media".
Cu riscul de a ma repeta, citez din nou acest text:

Constat ca se impun cateva precizari legate de algoritmul dupa care se face repartizarea elevilor in licee .Am vazut ca ‘pe la colturi’ circula tot felul de mituri legate de acest aspect. Din nefericire, am intalnit chiar si profesori-diriginti care, din necunoastere, perpetueaza aceste mituri, inducand in eroare – fara voie – elevii si parintii.
Cea mai cunoscuta cvasi-aberatie care circula este cea numita ‘optiunea bate media’. Oare ce inteleg prin aceasta sintagma cei care o propaga ?
Asadar, sa lamurim lucrurile.
Va sa zica, ZAHER are media de intrare 7 si si-a trecut prima optiune, sa zicem, INFORMATICA.POPESCU are media 8, si-a trecut prima optiune FILOLOGIE si a doua INFORMATICA. Sa zicem ca POPESCU nu intra la FILOLOGIE. In aceste conditii, poate intra ZAHER la INFORMATICA si POPESCU sa ramana pe dinafara ?(adica sa nu intre la INFORMATICA). Imposibil!
Algoritmul merge astfel: elevii sunt ordonati STRICT dupa medie. In exemplu de mai sus, sa zicem ca programul ce efectueaza repartizarea a ajuns la POPESCU. Programul verifica: la filologie mai are loc? Daca da, il ‘baga’ la filologie. Daca nu mai are loc in clasa de filologie, programul NU TRECE LA ZAHER, ci ramane la POPESCU si se ‘uita’ la a doua optiune a lui. Are loc la informatica? Daca da, il ‘baga’ la informatica, daca nu, trece la urmatoarea optiune, dar tot a lui POPESCU. Asadar, pana nu-l va ‘rezolva’ pe POPESCU, programul nu va trece nicidecum la ZAHER.
Deci, nu este posibil ca ZAHER sa ‘intre’ si POPESCU sa ‘cada’ !
Si, in acest caz, veti spune: ‘Si atunci de ce se tot vorbeste despre ‘optiuni gresite’ ?
In afara de greselile de redactare, o situatie posibila de completare gresita de optiuni ar fi urmatoarea:in exemplul de mai sus, sa zicem ca POPESCU ar dori mai degraba sa intre la INFORMATICA decat la FILOLOGIE. In acest caz, el trebuie sa-si treaca prima optiune INFORMATICA, nu FILOLOGIA. In caz contrar, programul il va ‘baga’ la filologie, ca aceasta o vede ca prima optiune, iar lui POPESCU ii va parea rau, ca avea medie cu care putea sa intre la informatica.
Pe de alta parte, aveti grija sa treceti pe fisa de inscriere un numar suficient de optiuni, altfel s-ar putea ajunge la tragedii (au fost cazuri).Cu cat aveti media mai mica, cu atat sa treceti mai multe optiuni. Exemplu de tragedie: in anul….,elevul ….. avea o medie mare(parca 9,20). Era asa de sigur pe el ca va intra la prima clasa de informatica de la un liceu bine cotat, incat si-a trecut o singura optiune:informatica la acel liceu. Si a picat !!!!, parca al doilea sub linie.Ce greseala a facut? A luat in calcul doar mediile din orasul sau. A omis faptul ca pot veni elevi si din alte judete. Si au venit !

Admiterea computerizata pe intelesul tuturor

--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IM
oana90
Trimis: 6 Jul 2012, 09:40 PM

La prima intervenție

Buna seara,am si eu cateva nelamuriri,candidatii care nu s-au prezentat la evaluare nu completeaza optiuni sau trebuie sa le scoatem si lor fisa,iar cei care vor sa se duca la licee din alt judet trebuie inregistrati neaparat si in calculator sau e de ajuns doar validati?Iar ultima nelamurire ca m-au naucit de tot fiecare cu presupunerile proprii,,,pana la urma pe 10 iulie ne prezentam doar cu fisele in original la isj sau si fisa martor,ca unii spun ca trebuie sa o pastram la scoala,altii ca trebuie dusa si fisa de control,nu mai inteleg nimic,va rog mult daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns!multumesc
Mesaj personal
cri61
Trimis: 7 Jul 2012, 12:27 PM

Începător
*

Buna ziua.
In cazul in care parintele greseste un cod in lista de obtiuni si nu observa greseala imediat, ci dupa ce s-a introdus fisa in calculator si a fost imprimata si semnata fisa martor, nu se mai poate face nimic?. Intreb asta pentru ca aseara la completarea fiselor de obtiuni s-a intamplat o astfel de eroare si dirigintele a spus ca nu se mai poate face absolut nimic, asa ramane pentru ca s-au introdus datele in sistem si parintele a semnat fisa martor. In brosura nu am gasit aspectul clar, se spune ca se corecteaza eventualele greseli, nu e specificat ca e vorba doar de greselile de operare.
Multumesc.
Mesaj personal
verona
Trimis: 7 Jul 2012, 02:13 PM

Utilizator avansat

In general, cred ca intentia a fost de a corecta orice eroare. Din pacate, la nivel de scoala se intelege doar erori de operare.

Poate ca gasiti pe cineva intelegator la centrul de oeprare/inspectorat.
Ce eroare a fost insa? Exista acel cod? Daca ati avea norocul sa nu existe sau sa fie unul de bilingv la care nu ati avea dreptul...
Mesaj personal
verona
Trimis: 7 Jul 2012, 02:17 PM

Utilizator avansat

QUOTE (oana90 @ 6 Jul 2012, 10:40 PM)
Buna seara,am si eu cateva nelamuriri,candidatii care nu s-au prezentat la evaluare nu completeaza optiuni sau trebuie sa le scoatem si lor fisa,iar cei care vor sa se duca la licee din alt judet trebuie inregistrati neaparat si in calculator sau e de ajuns doar validati?Iar ultima nelamurire ca m-au naucit de tot fiecare cu presupunerile proprii,,,pana la urma pe 10 iulie ne prezentam doar cu fisele in original la isj sau si fisa martor,ca unii spun ca trebuie sa o pastram la scoala,altii ca trebuie dusa si fisa de control,nu mai inteleg nimic,va rog mult daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns!multumesc

Cei ce nu au fost la examen, probabil ca nu vor sa continue sau pleaca din tara... Deci nu vad de ce sa le competati fisa.
Art 16 pt comisia la nivel de scoala:
k) transmit centrului zonal de înscriere, la care este arondată unitatea școlară, fișele de opțiuni completate, prin președintele comisiei de înscriere sau printr-un delegat desemnat de acesta. În situația în care resursele materiale și umane o permit, asigură introducerea în calculator a datelor cuprinse în fișele de înscriere și transmit baza de date, pe suport electronic, la centrul zonal de înscriere la care este arondată unitatea școlară;

n) transmit centrului de înscriere fișele pe care au fost operate corecturi și observațiile privind eventuale erori în lista de control afișată;
Mesaj personal
cri61
Trimis: 7 Jul 2012, 03:14 PM

Începător
*

QUOTE (verona @ 7 Jul 2012, 03:13 PM)
In general, cred ca intentia a fost de a corecta orice eroare. Din pacate, la nivel de scoala se intelege doar erori de operare.

Poate ca gasiti pe cineva intelegator la centrul de oeprare/inspectorat.
Ce eroare a fost insa? Exista acel cod? Daca ati avea norocul sa nu existe sau sa fie unul de bilingv la care nu ati avea dreptul...

Multumesc mult pentru raspuns.
Din pacate exista codul la acelasi liceu pe care l-am vrut, doar ca este de la filologie in loc de matematica informatica bilingv engleza.
Nu cred ca are prea mare importanta greseala pentru ca pana la acel cod numarul locurilor din obtiuni, depaseste cu 50% pozitia din ierarhia pe Bucuresti.
Mesaj personal
verona
Trimis: 7 Jul 2012, 03:43 PM

Utilizator avansat

Nu are, intr-adevar
daca optiunile mult mai dorite de el sunt in fata, calculatorul nici nu va ajunge la acel cod...
Mesaj personal
verona
Trimis: 5 Jul 2013, 05:25 PM

Utilizator avansat

pt ca am avut o serie de discutii pe forumul de EN, mai vreau sa adaug niste precizari:

1. cand a ajuns la voi, calculatorul nu trece la urmatoarea pozitie pana nu va repartizeaza sau pana nu termina lista de optiuni

2. Ca atare, e bine sa puneti optiunile in ordinea descrescatoare a preferintelor. Chiar daca incepeti cu sava si aveti 9.00 si nu aveti nici O sansa, nu pierdeti nimic...

3. Daca sunteti pe pozitia 150 si vreti Sincai, ca e mai aproape de casa, puneti Sincai primul, NU VIANU, ca aveti sanse sa intrati la Vianu si apoi va pare rau...

4. Nu va lasati amagiti de moda, ascultati sfatul parintilor/fratilor/rudelor/prietenilor DAR ALEGETI dupa cum vreti. Nu tata se va stresa cu matematica de la mate info.... ci voi...

5. de la mate info aveti o paleta mai larga de optiuni la sfarsitul liceului, DAR daca nu sunteti buni la mate, nu alegeti mate info (nu tata....)

6. uitati o problema simpla ca sa intelegeti de ce e nevoie de mai multe optiuni. Sa zicem ca sunteti pe pozitia 20 si aveti si bilingvul dat. Aveti sanse mari sa intrati la sava bilingv, nu? pt ca cei din fata vor si la vianu, si la mishu, si la sava simplu etc.... Dar, pt ca exista riscul (ati facut probabilitati?) ca toti sa aleaga sava bilingv si din tara sa vina toti cei cu 10 in bucuresti, trebuie sa mai puneti inca o optiune... Logic?
daca insa sunteti pe pozitia 20 si vreti sava simplu (140 locuri), nu mai aveti nevoie de alta optiune....

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 5 Jul 2013, 05:40 PM
Mesaj personal
cusetaion
Trimis: 11 Jul 2016, 07:06 AM

Utilizator avansat

la numarul total de optiuni cum se completeaza?

xx5 optiuni
sau
005 optiuni

sign28.gif

si care fisa se listeaza in vederea completarii?

Printeaza fisa detalii (fisa admitere pag. 1)

sign28.gif sign67.gif

Acest mesaj a fost modificat de către cusetaion la data 11 Jul 2016, 07:13 AM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) 1 [2]  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved