Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> admitere 2016, discutii libere, metodologii, etc.
verona
Trimis: 8 Sep 2015, 05:49 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

Pentru ca a inceput un an scolar nou (acesta incepe la 1 sept, chiar daca elevii incep cursurile la 15 sept), o sa fixez un topic nou, despre examenele si admiterea din 2016.

Pana acum, din pacate, nu am gasit actele care reglementeaza admiterea la liceu pt anul scolar 2016 - 2017, sau, ceea ce numim noi in mod uzual "admiterea 2016".
Poate ca MEC se va trezi din letargie si va emite actele inainte de inceperea cursurilor...
daca acestea exista, atunci sa ma scuze Ministerul, dar ar putea sa le puna la vedere. Pentru ca sectiunea de admitere la liceu nu e nimic nou, si nici pe cea de EN.
ultimele acte sunt din aprilie 2015.

Mesaj personal
iorom
Trimis: 22 Sep 2015, 10:22 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

MONITORUL OFICIAL AL ROMÂNIEI, PARTEA I, Nr. 711/22.IX.2015

Atenție!
Pdf-ul atașat conține text preluat automat din aplicația e-Monitor: http://www.monitoruloficial.ro/RO/article-...nitor--339.html

Acest mesaj a fost modificat de către iorom la data 22 Sep 2015, 10:27 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 1058 )
Fișier atașat  admitere_2016.pdf
Mesaj personal
verona
Trimis: 24 Sep 2015, 12:53 PM

Utilizator avansat

Da, multumesc pt interventie.

Ordinul a aparut cam tarzior in MO, DUPA inceperea scolii chiar si de catre elevi - 22.09.2015. Himmm!
Dar sa trecem peste asta!
Acum si pe site-ul ministerului gasiti ordinele legate de admiterea in liceu si de EN.

Va rog sa cititi celelalte subiecte fixate, mai ales cel deschis de @pirata acum cativa ani. In principiu, lucrurile sunt cam la fel.

Admiterea la liceu este un proces in 2 etape: un examen national, unic, dat la terminarea clasei a VIII-a, numit actualmente Evaluare Nationala, urmat de procesul de alegere a optiunilor si inscriere la liceu.

Gasiti ordinele de ministru, normele, programele etc. pe forumul edu.ro, la sectiunea Inv Preuniversitar

Primul proces este reglementat de ordinul nr. 5081/31.08.2015, pe care il gasiti in sectiunea Inv Gimnazial, Evaluarea Nationala, la
http://www.edu.ro/index.php/articles/c916/

Admiterea la liceu este reglementata de Ordinul nr. 5082/31.08.2015, pe care il gasiti la Inv Liceal, admitere, sau la
http://www.edu.ro/index.php/articles/c307/

Pt cei implicati (elevi, dar mai ales parinti, pt ca elevii au 14-15 ani): sfatul meu este sa cititi personal documentele. Necunoasterea nu este o scuza, iar copilul dvs merita sa va pierdeti timpul citind cu proprii dvs ochi care sunt normele.
Astept, ca de obicei, intrebari.

Pana atunci, aceeasi constatare din ultimii ani- din nou MEC invie metodologia din 2010 si pt EN, si pt admitere, adapteaza calendarul (dupa regula prima zi de examen e o "luni" etc.), mai schimba ceva pe la programa si gata confused24.gif

Acestea fiind spuse, le urez noroc celor ce au anul acesta scolar examen (fie EN, fie bac)!

O sa fixez acest subiect, ca sa fie usor accesibil si sa ramana pe prima pagina....

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 24 Sep 2015, 12:55 PM
Mesaj personal
verona
Trimis: 13 Apr 2016, 08:50 AM

Utilizator avansat

a aparut Ordinul ministrului Educației Naționale și Cercetării Științifice nr. 3.549/31.03.2016 privind sesiunea specială de evaluare națională 2016, pentru elevii din clasa a VIII-a participanți la loturile naționale de pregătire pentru olimpiadele și concursurile internaționale

http://www.edu.ro/index.php/articles/24211

multumesc lui @john270566, care atrasese atentia asupra sesiunii speciale pe forumul profesorilor

succes tuturor!
Mesaj personal
rmanu
Trimis: 7 May 2016, 10:06 AM

Utilizator activ

Buna ziua! Sunt o mamica dar si cadru didactic cu mari emotii la matematica Evaluarii care se apropie.La mate lucram dupa acele culegeri semestriale dar si Clubul Matematicienilor. Am adunat si testele de pe edu.ro.Ce parere aveti de subiecte? Sau ce fel de teste si de unde ar mai trebui sa abordam? Cu multumiri!

--------------------
CHANCE FAVOURS PREPARED MINDS.
Mesaj personal
verona
Trimis: 6 Jul 2016, 05:30 PM

Utilizator avansat

va atasez fisierul .xls cu optiunile din Bucuresti, pe care il consider cel mai dificil pt a face optiuni.

se poate face fisier asemanator pt orice judet, cu Excel 2003 (copy, paste special, text) pt fiecare pagina in parte de 20 de pozitii

fiserul e structurat pe un sheet principal cu toate optiunile, apoi forma zi e copiata in sheetul ei, dupa care am defalcat in teoretic si tehnologic, iar teoreticul l-am spart in uman si real.

aveti un sheet "alegeri", in care am pus doua optiuni la intamplare, trebuie sa le stergeti si sa le adaugati pe ale voastre.
in randul 1 aveti un contor care numara locurile pe care le implica optiunile alese...

Tineti minte:
- voi veti invata patru ani acolo, asa ca ascultati sfaturile parintilor, fratilor, prietenilor, profesorilor DAR alegeti constienti ca VOI o sa traiti cu alegerea vostra 4 ani (NU va place mate, NU va duceti la mate info etc.)

- nici O facultate nu va conditioneaza explicit admiterea (in sensul ca puteti merge la medicina si daca ati facut filo in liceu), DAR o fac implicit (e greu sa recuperezi singur chimia, fizica, biologia, care nu se prea fac la filo). DACA puteti recupera lipsurile prin efort propriu, atunci puteti face ce veti, dar asta costa (timp, efort, chiar bani).

- optiunile voastre trebuie sa fie rezonabile (puteti avea prin miracol 9 la mate la EN si 10 la 5-8, ceea ce va lasa sa alegeti chiar si mate info la un colegiu greu, DAR daca stiti ca nu veti face fata, sfatul meu e sa nu alegeti doar din orgoliu - voi o sa fiti cei ce platiti)

- Optiunile trebuie sa le puneti in ordinea dorita descrescator: pe primul loc cea mai dorita optiune, apoi urmatoarea ca importanta pe care vi-o doriti etc. Calculatorul nu il repartizeaza pe cel de dupa voi pana nu va gaseste loc voua, daca aveti suficiente optiuni care sa ramana libere pana la pozitia voastra.

succes!

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 425 )
Fișier atașat  licee2016.xls
Mesaj personal
tuad
Trimis: 6 Jul 2016, 07:16 PM

Începător
*

Mulțumim frumos pentru fișier. Ca sa fiu sigura ca v-am înțeles sfaturile: dacă suntem pe locul 600 ar trebui sa avem cam 700 de locuri în opțiuni. Corect?
Mesaj personal
verona
Trimis: 6 Jul 2016, 07:38 PM

Utilizator avansat

ar trebui sa tineti cont ca mai vin si din alte localitati
si ca ceea ce vedeti NU e ierarhia finala.
aceea tine cont si de media V-VIII.

deci pozitia ar putea cobori din cauza mediilor V-VIII, nu cu mult, poate cu vreo 50 locuri la pozitia asta.
si cam cu 10-15% prin venirea celor din alte judete.

Dar, in ani mai vechi, cand se alegea mai imprastiat (ramaneau copii, chiar si din cei aflati pe primele locuri in clasament, si la liceele de provenienta, cand scoala era arondata pe langa un liceu, si alegeau si filo, nu doar mi), primii 1000 ajungeau cam unde voiau (poate cu exceptia lui Sava lingv, care la inceput se "dadea" pe la pozitia 500, in ultimii ani se ocupa la pozitii mult mai sus in clasament).

deci, pt siguranta, ii trebuie ca optiunile sa acopere 800 locuri (just for sure*). Dar sa si le puna in ordinea preferintelor, si probabil are sanse la primele 2 optiuni puse (daca nu vrea Sava bilingv).

* Uitati, ca un exemplu simplist pe care l-am mai dat si in alti ani.
Daca esti pe pozitia 20, poti pune ce vrei, e ok.
daca esti pe pozitia 40, daca vrei Sava bilingv, care are doar 28 locuri, risti ca 28 elevi din fata ta sa fi ales Sava bilingv. Asa ca trebuie sa mai pui, ca sa te asiguri, inca o optiune.
Daca vrei Sava mi simplu, care are 168 locuri, e evident ca e suficienta acea optiune (chiar daca pui, de gura secretarei, inca vreo 10 de umplutura).

In realitate, riscul de care vorbeam mai sus e mic. Elevii sunt imprastiati in spatiu intr-un oras f mare, si aleg un colegiu mare si in f de pozitie, asa ca nu se reped toti la Sava primii 168+28, apoi la Vianu etc.
Si nici nu vor toti bilingvul, asa ca, desi sfatul logic e sa pui 2 optiuni daca esti pe locul 40, totusi intri la Sava bilingv.

Acest mesaj a fost modificat de către verona la data 6 Jul 2016, 07:42 PM
Mesaj personal
florinstefan1964
Trimis: 23 Aug 2016, 08:52 AM

Utilizator
**

O informatie pentru cei care vin in a treia etapa. Metodologia nu este 100% clara.
Pe 1-2 septembrie se prezinta la inspectorat cu dosarul si, pe baza de medii, etc., sunt repartizati in sedinta publica sau mai trebuie facut ceva in prealabil?

--------------------
Florin Ștefan
prof. matematica
Colegiul ANDRONIC MOTRESCU Rădăuți
0747258396
Florin.Stefan@profesor.edu.ro
florinstefan1964@yahoo.com
florinstefan1964@gmail.com
florinstefan1964@hotmail.com
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
conta88
Trimis: 30 Jun 2017, 11:53 AM

Utilizator activ

Buna ziua, va rog sa mi spuneti de unde trebuie sa descarc adlic pentru eliberarea fiselor de inscriere ca nu stiu.Multumesc
Mesaj personal
Alina2016
Trimis: 30 Jun 2017, 01:04 PM

Utilizator
**

QUOTE (conta88 @ 30 Jun 2017, 12:53 PM)
Buna ziua, va rog sa mi spuneti de unde trebuie sa descarc adlic pentru eliberarea fiselor de inscriere ca nu stiu.Multumesc

Link-ul aplicației și datele de logare le veți primi de la informaticianul ISJ-ului, dacă dumneavoastră sunteți persoana de contact (operatorul).
Mesaj personal
conta88
Trimis: 30 Jun 2017, 01:27 PM

Utilizator activ

Multumesc frumos.
Mesaj personal
Tudor Grama
Trimis: 1 Jul 2017, 10:03 AM

Inginer Suport Tehnic

Grup: Admin

Bună ziua,

Vă informez că am inițializat aplicația AdLic pentru anul 2017. Vă rog să vă adresați responsabililor IȘJ pentru obținerea conturilor și a certificatului de securitate necesar.

Numai bine,

--------------------
Grama Tudor Cezar
SIVECO România
Mesaj personalPagina web a utilizatorului
niordane
Trimis: 1 Jul 2017, 12:38 PM

Utilizator
**

Ne puteti spune cand se afiseaza ierarhia candidatilor in functie de mediile de admitere finale?
Obseram ca la link ul admitere.edu.ro gasim informatiile de anul trecut.
Va multumesc
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved