Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (6) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> NOUL spor de suprasolicitare neuropsihica, 10%, din decembrie 2018
Octaviana
Trimis: 14 Jan 2019, 11:07 AM

Utilizator avansat

Grup: Members

psihologii din scoli care sunt platiti de CJRAE primesc 10%?
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 14 Jan 2019, 07:03 PM

Utilizator avansat

QUOTE (NNICO @ 14 Jan 2019, 11:57 AM)
QUOTE (fleetwood @ 11 Jan 2019, 10:27 PM)
De vreo 2-3 zile... șefii sindicatelor au început să-i pomenească pe auxiliari, ca discriminați, pe lângă directori și inspectori. Poate am avut și noi o contribuție la acest lucru, pe acest forum...  confused24.gif

Un exemplu de lăcrămație către Cati, cu solicitare de rezolvare în regim de urgență, atașat.

Dar poate observati ca referirea la personalul auxiliar nu este pentru secretari, contabili, informaticieni….. ci la alte categorii de auxiliari.

Acel etc. nu cred ca se refera la aceste functii, sau poate da. confused06.gif

confused24.gif

Premoniție?! Sau, deja, cunoșteați discursul haiducului de pe Jii?!

<
”Nu se acordă decât personalului de predare, pe auxiliar nu l-au prins, pe considerent că nu lucrează cu copiii. Într-adevăr, contabilul, secretarul, administratorul nu lucrează efectiv cu copilul, ci lucrează pentru copii, dar bibliotecarul, pedagogul e personal didactic auxiliar care lucrează efectiv cu copiii. Laborantul, informaticianul, aceștia lucrează și onor ministerul nu i-a prins și pe ei. La fel sunt și directorii. Avem directori adjuncți care sunt învățători și nu sunt degrevați de normă. Nici ei nu primesc acest spor”, a declarat Constantin Huică, președintele Uniunii Sindicatelor Libere din Învățământ (USLI) Gorj.
>

https://www.pandurul.ro/articol/cer-spor-de...-di_110270.html

confused24.gif

Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 14 Jan 2019, 07:54 PM

Utilizator avansat

OK,
pentru că prea multe subiecte sunt fragmentate, intenționat sau nu, de către prea șmecheri sau prea proști, o simplă conexiune neuronală ar fi spre asta:

http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=247013

<
Desi sustineti ca auxiliarul nu are treaba cu educatia.....imi mentin parerea ca si noi ne meritam sporul de suprasolicitare neuropsihica!Pentru ca lucram cu elevii.
Secretarele nici nu vrea sa auda de strans bilete de la elevi ( considera ca sunt supraaglomerate si este treaba contabilitatii...tot ce tine de plati ), iar directiunea tot la contabilitatea intreaba despre termenele de plata,, etc.

Nu, eu doar susțin că anumite funcții cuprinse în anexa cu personalul didactic auxiliar nu au treabă cu procesul de învâțământ, cu educația. Nu spun că nu ar trebui să beneficieze de salarii bune și de o gamă largă de sporuri! Inclusiv unul de stres, dar stres cauzat de legi tâmpe, cerințe aberante, termene scurte etc., nu de lucrul cu elevii. În fine, titlul topicului nu se referă la sporul respectiv, ci la o reunire a contabililor?!

Altceva... e clar că eu, la fel ca tine, sunt subiectiv...
Ce spui însă despre părerea unui lider sindical, un adevărat pandur de la Gorj?!

<
”Nu se acordă decât personalului de predare, pe auxiliar nu l-au prins, pe considerent că nu lucrează cu copiii. Într-adevăr, contabilul, secretarul, administratorul nu lucrează efectiv cu copilul, ci lucrează pentru copii, dar bibliotecarul, pedagogul e personal didactic auxiliar care lucrează efectiv cu copiii. Laborantul, informaticianul, aceștia lucrează și onor ministerul nu i-a prins și pe ei. La fel sunt și directorii. Avem directori adjuncți care sunt învățători și nu sunt degrevați de normă. Nici ei nu primesc acest spor”, a declarat Constantin Huică, președintele Uniunii Sindicatelor Libere din Învățământ (USLI) Gorj.
>

Încă o dată: și eu spun că unii auxiliari nu au treabă cu procesul de învâțământ, cu educația. Dar NU spun că nu ar trebui să beneficieze de salarii bune și de o gamă largă de sporuri, inclusiv unul de stres!
Domnul de mai sus, cotizat din toate părțile, reprezentat suprem, cap al tuturor membrilor gorjeni - își permite să propună ceva absolut necinstit: doar unii auxiliari să ia sporul respectiv.

Câtă vreme figurăm cu toții, corect sau incorect, decent sau indecent, în anexa cu auxialiarii - trebuie să avem aceleași drepturi!

Ca să ne și trist-distrăm, pe cine recunoașteți în primele imagini, ce spuneți despre primele versuri?! Iancu Jianu, baladă:

https://www.youtube.com/watch?v=DFKd6Aysmpo

Eu, fiu de moț, am în suflet un alt... Iancu:

https://www.youtube.com/watch?v=YbQ6Eiwbi7Q
https://www.youtube.com/watch?v=f3P-THlLfDc
>

confused24.gif

Analfabetismul funcțional nu s-a răspândit dinspre elevi spre profesori sau auxiliari - a fost exact pe dos... Adulții, maturii, deștepții - nu mai au habar și nici nu încearcă să afle ceva despre noroiul în care se scufundă.
Păcat!
Păcat... școala a devenit o industrie condusă și oferită, în cea mai mare măsură, de tâmpiți...

mad.gif

Un memento, oricât de strident ar suna:

https://www.youtube.com/watch?v=1w7OgIMMRc4
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=394hAz2SR2o

Mesaj personal
ionelamariana
Trimis: 14 Jan 2019, 08:34 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 14 Jan 2019, 08:03 PM)
QUOTE (NNICO @ 14 Jan 2019, 11:57 AM)
QUOTE (fleetwood @ 11 Jan 2019, 10:27 PM)
De vreo 2-3 zile... șefii sindicatelor au început să-i pomenească pe auxiliari, ca discriminați, pe lângă directori și inspectori. Poate am avut și noi o contribuție la acest lucru, pe acest forum...  confused24.gif

Un exemplu de lăcrămație către Cati, cu solicitare de rezolvare în regim de urgență, atașat.

Dar poate observati ca referirea la personalul auxiliar nu este pentru secretari, contabili, informaticieni….. ci la alte categorii de auxiliari.

Acel etc. nu cred ca se refera la aceste functii, sau poate da. confused06.gif

confused24.gif

Premoniție?! Sau, deja, cunoșteați discursul haiducului de pe Jii?!

<
>

confused24.gif

Contabilii beneficiaza de 10% spor viza CFP , care in invatamant nu mai este 10% cum prevede legea ci e inghetat undeva la nivelul anului 2016.
Personalul didactic auxiliar beneficia de spor de fidelitate , care in legea 153 nu se mai regaseste.
Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 16 Jan 2019, 07:54 PM

Utilizator avansat

Eu cred ca sporul se acordă doar personalului de predare deoarece este o diferență în consumul nervos când lucrezi cu 30 de elevi odata intr-o clasă inghesuită, unde abia mai respiri, trebuie sa-i și disciplinezi întâi și abia apoi să le predai si a lucra într-un birou, unde nu te deranjează nimeni.
Si e cu atat mai mare consumul cu cat elevii sunt mai mici, învățătorii știu despre ce vorbesc...
Da, dacă elevii ar fi niste "robotei" care sa stea cuminti la locul lor si sa inteleaga din prima tot, sa rezolve tot,nu ar exista suprasolicitare deloc. Dar stim bine ca nu e asa... elevi mici sunt din ce in ce mai dificili, cu 30 odata iti crapa capul dupa 2 ore, bine ar fi ca auxiliarii sa mearga o zi la ore sa vada ce si cum...

Cat despre discriminare, daca auxiliarii se plang ca sunt discriminati fata de profesori, pot și eu să mă plâng ca nu beneficiez de un birou propriu în școala, așa cum au ei? Că tare mi-ar plăcea, să am birou, cu calculator, cu de toate...as sta mai mult de 8 ore in școala!
Deci eu nu văd discriminarea la auxiliar pe acest spor de suprasolicitare.
O văd însă la directori, care au normă de predare și ar trebui să primeasca sporul proportional cu numarul de ore.
Mesaj personal
marianr
Trimis: 16 Jan 2019, 08:04 PM

Utilizator activ

QUOTE (epetroiu @ 16 Jan 2019, 08:54 PM)
Eu cred ca sporul se acordă doar personalului de predare deoarece este o diferență în consumul nervos când lucrezi cu 30 de elevi odata intr-o clasă inghesuită, unde abia mai respiri, trebuie sa-i și disciplinezi întâi și abia apoi să le predai si a lucra într-un birou, unde nu te deranjează nimeni.
Si  e cu atat mai mare consumul cu cat elevii sunt mai mici, învățătorii știu despre ce vorbesc...
Da, dacă elevii ar fi niste "robotei" care sa stea cuminti la locul lor si sa inteleaga din prima tot, sa rezolve tot,nu ar exista suprasolicitare deloc. Dar stim bine ca nu e asa... elevi mici sunt din ce in ce mai dificili, cu 30 odata iti crapa capul dupa 2 ore, bine ar fi ca auxiliarii sa mearga o zi la ore sa vada ce si cum...

Cat despre discriminare, daca auxiliarii se plang ca sunt discriminati fata de profesori, pot și eu să mă plâng ca nu beneficiez de un birou propriu în școala, așa cum au ei? Că tare mi-ar plăcea, să am birou, cu calculator, cu de toate...as sta mai mult de 8 ore in școala!
O văd însă la directori, care au normă de predare și ar trebui să primeasca sporul proportional cu numarul de ore.

mda lupta de clasa.eu credeam ca profesorii sunt mai destupati la minte(cel putin asa cred despre mine)oare auxiliaru si nedidacticul nu interactioneaza cu elevii?
Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 16 Jan 2019, 08:09 PM

Utilizator avansat

QUOTE (marianr @ 16 Jan 2019, 09:04 PM)
Si  e cu atat mai mare consumul cu cat elevii sunt mai mici, învățătorii știu despre ce vorbesc...

mda lupta de clasa.eu credeam ca profesorii sunt mai destupati la minte(cel putin asa cred despre mine)oare auxiliaru si nedidacticul nu interactioneaza cu elevii?

"Interactioneaza" da... dar nu permanent, cu cate 30. Ci cu maxim 2-3 odata cati pot fi in biblioteca sau secretariat.
E vorba de anumite apecte fundamental diferite intre job-ul profesorilor si cel a auxiliarilor. Daca le expui nu inseamna lupta de clasa.
Auxiliarul poate cere spor de calculator, de orice altceva, dar nu de suprasolicitare nervoasa, pentru ca la ei consumul nervos nu are amploarea celui de la profesori.Si am spus, nu ar exista nici la profesori daca ar lucra doar cu elevi disciplinati, cuminti, seriosi, atenti etc...
Pentru cine crede altfel e invitat la o clasa de a cincea zvapaiata, doar 2-3 ore...sa vedem pe cate "carari" pleaca acasa si daca i se mai pare munca de birou suprasolicitanta. Pai dupa 3 ore de astea iesi mai obosit decat dupa 8 ore de munca la birou la calculator.

Eu nu am nimic cu auxiliarii, le respect munca, cu conditia sa inteleaga ca , asa cum le spune si denumirea "auxiliar", nu au ei rolul central in scoala, si munca lor nu are aceleasi particularitati cu cea a profesorilor. Deci nu tot ce se aplica la profesori ar trebui neaparat aplicat si la auxiliar. E ceva de "mintea cocosului"...daca tot facem aluzii

Acest mesaj a fost modificat de către epetroiu la data 16 Jan 2019, 08:18 PM
Mesaj personal
mihaela paleacu
Trimis: 16 Jan 2019, 08:17 PM

Utilizator avansat

Va asigur eu ca e discriminare si noi contabili cei ce lucram cu cifre si bani nu avem birouri proprii , majoritatea din mediu rural impartim biroul cu directorul , secretarul si chiar cu prof , care vin mereu peste noi sa intrebe vesnic de mariri de salarii ,daca mai punem si elevii care vin la secretariat , avem o liniste deplina in conditiile in care lucram cu cifre si avem raspundere.
Asta ca sa nu mai punem si acele cadre , care vin in acel birou sa povesteasca ce au gatit, unde au fost in concedii , etc,,, in conditiile in care te vad ca ai de facut situatii urgente si calcule si ei nu manifesta nici un bun simt sa plece sau sa taca.
Deci majoritatea cadrelor didactice sunt lipsite de orice urma de bun simt fata de activitatea contabilului , care se streseaza sa faca calcule si situatii, care au ca termen de finalizare 2ore , si asta ca domniile lor sa primeasca salariile in timp util.
Stati ca am uitat acea categorie de prof bine pregatiti care nu stiu sa trimita o situatie pe un email sau sa foloseasca un copiator sau mai rau nu stiu sa redacteze un document in word /excel , cu mentiunea ca au facut " cursuri" de utilizarea calculatorului , dar probabil le -au sustinut pe holuri la barfa , asa cum sustin si acum majoritatea orelor, si apeleaza tot la fraierii de contabili.

Asa ca va dorim o zi in locul nostru in acele birouri si apoi sa vorbiti! RUSINEE!
Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 16 Jan 2019, 08:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mihaela paleacu @ 16 Jan 2019, 09:17 PM)
Va asigur eu ca e discriminare si noi contabili cei ce lucram cu cifre si bani nu avem birouri proprii , majoritatea din mediu rural impartim biroul cu directorul , secretarul si chiar cu prof , care vin mereu peste noi sa intrebe vesnic de mariri de salarii ,daca mai  punem si elevii care vin la secretariat  , avem o liniste deplina in conditiile in care lucram cu cifre si avem raspundere.
Asta ca sa nu mai punem si acele cadre , care vin in acel birou sa povesteasca ce au gatit, unde au fost in concedii , etc,,, in conditiile in care te vad ca ai de facut situatii urgente si calcule si ei nu manifesta nici un bun simt sa plece sau sa taca.
Deci majoritatea cadrelor didactice sunt lipsite de orice urma de bun simt fata de activitatea contabilului , care se streseaza sa faca calcule si situatii, care au ca termen  de finalizare 2ore , si asta ca domniile lor sa primeasca salariile in timp util.
Stati ca am uitat acea categorie de prof bine pregatiti care nu stiu sa trimita o situatie pe   un email sau sa foloseasca un copiator sau mai rau nu stiu sa redacteze un document in word /excel , cu mentiunea ca au facut " cursuri" de utilizarea calculatorului , dar probabil le -au sustinut pe holuri la barfa , asa cum sustin si acum majoritatea orelor, si apeleaza tot la fraierii de contabili.

Asa ca va dorim o zi in locul nostru in acele birouri si apoi sa vorbiti! RUSINEE!

Iti doresc o zi in locul unui profesor de gimnaziu...
Si asta nu o zic in mod ironic sau malitios... chiar ai vedea ca e mult mai mult consum nervos la catedra. Eu la asta ma refer. Nu am zis ca voi nu munciti!
Ci doar ca sunt particularitati diferite.

In rest, cam ridicol ce expui pe acolo, eu nu am vazut asa ceva, prin toate scolile pe unde am fost contabilul are birou separat. Si chiar daca-l imparte cu director sau administrator, nu are 30 de "suflete" acolo odata.

Asa ca eu zic sa te mai gandesti...
Suprasoliictarea neuropsihica nu vine din ascultat povesti i... s-avem pardon, sa stim despre ce vorbim!
Si referitor la situatii urgente , si noi profesorii, trebuie sa facem multe astfel de hartoage, asta pe langa orele de predare, activitati extrascolare etc.
Acum sper sa nu deranjez prea tare dar nu am inteles niciodata de ce contabilii se "umfla in pene" atat, zici ca banii aia pe care ii "calculeaza" sunt adusi de ei de acasa si dati profesorilor.
Hai sa coboram cu picioarele pe pamant. Sunt niste legi de salarizare, niste programe de calcul, mi se pare ca secretara calculeaza salarii, contabilul face doar niste formalitati. Nu din cauza lui ne luam salariile.
aveti de facut salariile in 2 ore? Zau? Si restul lunii?
E ca si cum eu as da 100 de lucrari de control, le-ar corecta altcineva si mie imi vin gata corectate si trebuie sa le trec in catalog si sa fac statistici... vai ce greu ar fi!

E rau in birouri? Cred ca e infinit mai curat si mai bine decat intr-o clasa frecventata de 60 de elevi pe zi (2 schimburi), unii bolnavi, imprastiind microbi etc.

Si apropo de discriminare la contabili, cand aveau 3000 lei si un profesor debutant 800, aia nu era discriminare? Atunci va placea, nu?
Sau cand aveati spor de "sef", astronomic, de aveati salarii mai mare ca ale directorului si de 3 ori cat ale profesorilor la aceeasi vechime, un singur contabil si ala declarat "sef"... frumos era nu?

Acest mesaj a fost modificat de către epetroiu la data 16 Jan 2019, 08:34 PM
Mesaj personal
anca0702
Trimis: 16 Jan 2019, 08:45 PM

Utilizator activ

Acest spor se acorda si la cadrele didactice de predare aflate in concediu pentru redactarea lucrarii de doctorat, se acorda cadrelor didactice de predare in perioada concediului de odihna , fiind un spor permenent. Dupa logica mea , sporul ar trebui dat intregului personalului din invatamnt care desfasoara munca intelectuala ( consumul nervos este acelas cand ai situatii peste situatii , modificari de la o zi la alta , cu termene de respectat). NU CRED CA SPORUL DE 10% SE REFERA LA MUNCA DE PREDARE LA CLASA , CI LA CAT DE SUPRASOLICITATI SUNTEM( CADRE DIDACTICE DE PREDARE, CADRE DIDACTICE AUXILIARE SI CADRE DIDCATICE DE CONDUCERE SI CONTROL).
Mesaj personal
ancuta222
Trimis: 17 Jan 2019, 09:54 AM

Utilizator avansat

Sporul acesta care naște iar discutii despre ce nu fac auxiliarii, se acorda doar la cele 18 ore din norma didactica de predare sau si pentru restul de ore din normă ... pana la 8 pe zi ? Ca atunci am putea vorbi despre lucrul efectiv cu elevii. Dar daca nu .... toti suntem suprasolicitati. Oare in toate domeniile de activitate se acorda drepturi doar pentru o parte din personal ? confused24.gif confused24.gif confused24.gif
Mesaj personal
stefi-deea
Trimis: 17 Jan 2019, 07:01 PM

Utilizator avansat

QUOTE (epetroiu @ 16 Jan 2019, 09:09 PM)

"Interactioneaza" da... dar nu permanent, cu cate 30. Ci cu maxim 2-3 odata cati pot fi in biblioteca sau secretariat.
E vorba de anumite apecte fundamental diferite intre job-ul profesorilor si cel a auxiliarilor. Daca le expui nu inseamna lupta de clasa.
Auxiliarul poate cere spor de calculator, de orice altceva, dar nu de suprasolicitare nervoasa, pentru ca la ei consumul nervos nu are amploarea celui de la profesori.Si am spus, nu ar exista nici la profesori daca ar lucra doar cu elevi disciplinati, cuminti, seriosi, atenti etc...
Pentru cine crede altfel e invitat la o clasa de a cincea zvapaiata, doar 2-3 ore...sa vedem pe cate "carari" pleaca acasa si daca i se mai pare munca de birou suprasolicitanta. Pai dupa 3 ore de astea iesi mai obosit decat dupa 8 ore de munca la birou la calculator.

Eu nu am nimic cu auxiliarii, le respect munca, cu conditia sa inteleaga ca , asa cum le spune si denumirea "auxiliar", nu au ei rolul central in scoala, si munca lor nu are aceleasi particularitati cu cea a profesorilor. Deci nu tot ce se aplica la profesori ar trebui neaparat aplicat si la auxiliar. E ceva de "mintea cocosului"...daca tot facem aluzii

De ce va plangeti ca trebuie sa interactionati cu 30 odata?
daca s-ar respecta HG privind finantarea/elev -anexa -care arata cati elevi trebuie sa fie intr-o clasa atunci nu ar mai fi aceste comentarii.
Daca s-ar respecta întocmai ca fiecare elev sa mearga la scoala de care apartine...atunci v-ati ruga sa vina la dumneavoastra...

Si inca intr-o ora nu se poate sa interactionati cu toti cei 30 elevi,Stiti la ce ma refer..nu intru in amanunte.

Secretariatul da ..merita si ei sporul de 10% de ce nu...numai cat sunt de stresati de catre cadrele didactice...apoi de elevi...parinti...adeverinte..diplome..foi matricole...

Contabilitatea daaa...de ce nu....unde se sparg capetele...la contabilitate...acolo...vin parintii, elevii profesori...bani de liceu.bursa profesionala, burse sociale, unde mai pui ca sunt si cu CES..sa vorbim aici cine sunt cei care beneficiaza de aceste ajutoare...si vin zilnic la contabilitate cate 10-15 in fuste lungi..cu scandaluri si etc...sa mai vb...de situatii si raportari cu termen ieri...care vin din toate directiile...

Sa mai vorbim ca ne pleaca din sistem colegii cu experienta ..si vin altii noi...care nu cunosc nimic...si tu care ai ramas...ai de facut munca tripla...si pentru tine...si pentru ceilalati..ca sa mearga bunul mers al lucrurilor...

Spuneti domnilor....cum e???Daca dumneavoastra plecati...vine un alt cadru..si preia ..totul...
Dar când pleaca un contabil ..un secretar..cu experienta..si vine unul care nu stie...edusal...diplome..revisal...forexebug...ce faceti? Faceti scandal ca nu se iau salariile la timp...si etc...restul pt.dvs.nu conteaza.

Ce sa mai spun ca sunt unitati de invatamant... unde sunt toate formele de predare....cu gradinita program prelungit..adica hrana....

Sa va spun ca la unitatea de invatamant...in fiecare pauza ..biblioteca e plina nu cu 2-3 elevi....sum se spune..scrie...vin cate 10....

Acest mesaj a fost modificat de către stefi-deea la data 17 Jan 2019, 07:15 PM

--------------------
munca-n zadar...
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 17 Jan 2019, 07:49 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ancuta222 @ 17 Jan 2019, 10:54 AM)
Sporul acesta care naște iar discutii despre ce nu fac auxiliarii,  se acorda doar la cele 18 ore din norma didactica de predare sau si pentru restul de ore din normă ... pana la 8 pe zi ? Ca atunci am putea vorbi despre lucrul efectiv cu elevii. Dar daca nu .... toti suntem suprasolicitati. Oare in toate domeniile de activitate se acorda drepturi doar pentru o parte din personal ?  confused24.gif  confused24.gif  confused24.gif

Câte interpretări pot fi? Foarte multe!

În fosta Lege 63/2011, pe care o atașez (cu sublinieri), sporul respectiv nu era negat, dar apărea inclus în salariile de bază, pentru tot personalul didactic (de predare, conducere și auxiliar).

Între timp au existat tot soiul de majorări, dar majorări bezmetice, fără legătură cu vreun principiu...
Sigur, noi știam că drepturile câștigate nu pot fi pierdute...?!!

Să presupunem că, pe nesimțite, ilegal, fără reacții sindicale, s-a pierdut un asemenea drept.

Prin Legea 153/2017 - se acordă, discriminatoriu, în fapt, o majorare de salariu de 10% - pe pretext de spor de suprasolicitare neuropsihică (cvasi-existent, încă, în salariile de bază, conform L63/2011) - doar personalului didactic numit "de predare" în legislația emisă de guvernarea noastră stupid-voit-cețoasă...

În fine, am deschis acest topic, "NOUL spor de suprasolicitare neuropsihica", majusculând [sic!] NOUL, care e doar pentru unii etc...

Discriminări de tip nou - creșteri "semnificative" de salarii -dar neo-explozia discriminării - bazată pe prostirea românului prin repetarea unor infecte sintagme, gen "ce-ți pasă de capra vecinului"... Îmi pasă, dacă mănâncă și din curtea mea iar EL, stăpânul caprei, mănâncă toată brânza!

Pentru relaxare, de noapte bună!

https://www.youtube.com/watch?v=43AVEbqIWUg

https://www.youtube.com/watch?v=eV2YytfbYUg

Și fișierul promis:

Acest mesaj a fost modificat de către fleetwood la data 17 Jan 2019, 08:00 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 76 )
Fișier atașat  LEGE_63_2011.zip
Mesaj personal
mihaela paleacu
Trimis: 17 Jan 2019, 07:50 PM

Utilizator avansat

CRED ca ar fi cazul ca noi contabilii sa facem o greva de 3 zile si atunci veti vedea ca nu se vor mai lua salariile , pentru ca munca la salarii incepe de pe 26 ale lunii in curs si tine pana pe 13 /14 ale lunii urmatoare , asta pt ca rectificam si facem bugete lunare, care trebuie depuse in Forexebug , a caror recipisa vine a doua zi, asta daca nu se blocheaza sistemul care mai tot timpul e nefunctional si stam noaptea cu laptopul in brate sa vedem cand merge, se schimba versiunile de Edusal cam de 2 ori in aceasta perioada si trebuie sa faci si sa refaci verificari, apoi ne reintoarcem in FOREXEBUG, la pana sa facem receptii cu ziua urmatoare , pt ca altfel nu se vad banii la finante si nu se deconteaza op. In cazul in care ministerul nu da toate sumele solicitate in deschideri , refacem anexa 3 si op de 2 ori, si daca avem noroc totul se rezolva si primiti salariile in carduri, deci calculati ca timp doar ce v-am expus. In mediul rural nici un contabil nu are birou separat siavem norma impartita in 2 sau 3 chiar 4 scoli la distante considerabile una de cealalta si fata de trezorerie. Asa ca nu avem niciun stres , suntem cei mai fericiti ca avem "birouri". mad.gif mad.gif mad.gif
Mesaj personal
atomic
Trimis: 17 Jan 2019, 07:58 PM

Utilizator avansat

QUOTE (stefi-deea @ 17 Jan 2019, 07:01 PM)

daca s-ar respecta HG privind finantarea/elev -anexa -care arata cati elevi trebuie sa fie intr-o clasa atunci nu ar mai fi aceste comentarii.
Daca s-ar respecta întocmai ca fiecare elev sa mearga la scoala de care apartine...atunci v-ati ruga sa vina la dumneavoastra...

Si inca intr-o ora nu se poate sa interactionati cu toti cei 30 elevi,Stiti la ce ma refer..nu intru in amanunte.

Secretariatul da ..merita si ei sporul de 10% de ce nu...numai cat sunt de stresati de catre cadrele didactice...apoi de elevi...parinti...adeverinte..diplome..foi matricole...

Contabilitatea daaa...de ce nu....unde se sparg capetele...la contabilitate...acolo...vin parintii, elevii profesori...bani de liceu.bursa profesionala, burse sociale, unde mai pui ca sunt si cu CES..sa vorbim aici cine sunt cei care beneficiaza de aceste ajutoare...si vin zilnic la contabilitate cate 10-15 in fuste lungi..cu scandaluri si etc...sa mai vb...de situatii si raportari cu termen ieri...care vin din toate directiile...

Sa mai vorbim ca ne pleaca din sistem colegii cu experienta ..si vin altii noi...care nu cunosc nimic...si tu care ai ramas...ai de facut munca tripla...si pentru tine...si pentru ceilalati..ca sa mearga bunul mers al lucrurilor...

Spuneti domnilor....cum e???Daca dumneavoastra plecati...vine un alt cadru..si preia ..totul...
Dar când pleaca un contabil ..un secretar..cu experienta..si vine unul care nu stie...edusal...diplome..revisal...forexebug...ce faceti? Faceti scandal ca nu se iau salariile la timp...si etc...restul pt.dvs.nu conteaza.

Ce sa mai spun ca sunt unitati de invatamant... unde sunt toate formele de predare....cu gradinita program prelungit..adica hrana....

Sa va spun ca la unitatea de invatamant...in fiecare pauza ..biblioteca e plina nu cu 2-3 elevi....sum se spune..scrie...vin cate 10....

de ce "scamele" se maresc atunci cand sunt rostogolite?

--------------------
"Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns."
(Albert-Einstein)
-------------------------------
SAU
Mesaj personal
roset
Trimis: 17 Jan 2019, 08:02 PM

Mentor

QUOTE (mihaela paleacu @ 17 Jan 2019, 07:50 PM)
CRED ca ar fi cazul ca noi contabilii sa facem o greva de 3 zile si atunci veti vedea ca nu se vor mai lua salariile , pentru ca munca la salarii incepe de pe 26 ale lunii in curs si tine pana pe 13 /14 ale lunii urmatoare , asta pt ca rectificam si facem bugete lunare, care trebuie depuse in Forexebug , a caror recipisa vine a doua zi, asta daca nu se blocheaza sistemul care mai tot timpul e nefunctional si stam noaptea cu laptopul in brate sa vedem cand merge, se schimba versiunile de Edusal cam de 2 ori in aceasta perioada si trebuie sa faci si sa refaci verificari, apoi ne reintoarcem in FOREXEBUG, la pana sa facem receptii cu ziua urmatoare , pt ca altfel nu se vad banii la finante si nu se deconteaza op. In cazul in care ministerul nu da toate sumele solicitate in deschideri , refacem anexa 3 si op de 2 ori, si daca avem noroc totul se rezolva si primiti salariile in carduri, deci calculati ca timp doar ce v-am expus. In mediul rural nici un contabil nu are birou separat siavem norma impartita in 2 sau 3 chiar 4 scoli la distante considerabile una de cealalta si fata de trezorerie. Asa ca nu avem niciun stres , suntem cei mai fericiti ca avem "birouri". mad.gif mad.gif mad.gif

Cred că, înainte de grevă, trebuie să ,,discutați” cu SIVECO și EDUSAL, evident prin ISJ, să lămuriți problemele. Sunt , deja, prea multe! Eu, când am întrebat de ce doar SIVECO se pricepe la programe, când prin sistemul educațional sunt IT-iști performanți, am fost banat! Ce fel de program e acela care nu reacționează la PO, de ex., decât pentru un anumit nr. de ore/lună? Am înțeles, de la unii colegi, aici, dar și pe FB, că sunt ore neplătite din octombrie 2018! Nu mi se pare în regulă! Despre stres, sunt pentru, dar legiuitorul ( a se citi faimosul guvern) nu face decât inginerii financiare: ne dă pe o parte și ne ia pe alte 2-3. ( Vedeți tranșele de vechime/ 153, care, prin neacordare, face economie mai mare decât sumele alocate prin măriri)! biggrin.gif sign28.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
stefi-deea
Trimis: 17 Jan 2019, 08:09 PM

Utilizator avansat

QUOTE (atomic @ 17 Jan 2019, 08:58 PM)
QUOTE (stefi-deea @ 17 Jan 2019, 07:01 PM)

de ce "scamele" se maresc atunci cand sunt rostogolite?

aceste "scame" poate tine locul unei persoane ca dvs...dar dvs.nu veti putea tine locul...unei asa-zise "scame"...

--------------------
munca-n zadar...
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 17 Jan 2019, 08:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (roset @ 17 Jan 2019, 09:02 PM)
Despre stres, sunt pentru, dar legiuitorul ( a se citi faimosul guvern) nu face decât inginerii financiare: ne dă pe o parte și ne ia pe alte 2-3. ( Vedeți tranșele de vechime/ 153, care, prin neacordare, face economie mai mare decât sumele alocate prin măriri)! biggrin.gif sign28.gif

Bravo!

( Vedeți tranșele de vechime/ 153, care, prin neacordare, face economie mai mare decât sumele alocate prin măriri)!

Fiți mai explicit: vorbiți, de fapt, pe forumul auxiliarilor, despre tranșele de vechime în învățământ, de care MAI beneficiază, după cum absurd beneficia, exclusiv didacticul de predare. Pentru fiecare din fostele vreo 10-11, aveați fostul spor de stres de 3%. Prin L153 ați mai rămas cu o redundanță de 6 trepte de vechime în învățământ, tip de vechime absolut nejustificată - mai ales după ce primiți, separat, doar voi, NOUL spor de suprasolicitare neuropsihică, peste cel vechi, inclus deja prin fosta Lege 63/2011, pe care o atașez (cu sublinieri), din nou...

Auxiliarii aveau și mai au aceleași trepte profesionale: debutant, III, II, I (eventual și IA). Voi, la fel, debutant, cu definitivat, grad II, grad I. Până aici, OK, spor la fiecare treaptă profesională. Apoi, sporul de vechime pe gradații, în funcție de vechimea în muncă... OK, nici o discriminare în procente...

Apoi... malefica invenție, cel de-al doilea tip de vechime, pentru fiecare treaptă profesională și vechime în muncă - vechimea în învățământ... doar pentru didacticul de predare etc.

Păi... DE CE?! Postez, din nou, Legea 63/2011... intermediară.

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 110 )
Fișier atașat  LEGE_63_2011.zip
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 1 Feb 2019, 08:13 PM

Utilizator avansat

"Nu se acceptă acordarea acestui spor pentru personalul didactic auxiliar. Pentru această categorie socio-profesională trebuie să identificăm alte soluții care să conducă la creșterea veniturilor."
confused24.gif

În traducere (dar există un banc mult mai bun),

"In autobuz, Alabama. Se rascoala negrii, ca vor sa stea si ei in fata, sa mai stea si albii in spate. Incepe scandal, tipete, paruiala, pana se enerveaza soferul. -Ba, ia gata cu galagia! Ete smecheria [***], la mine in autobuz v-ati gasit… Ba pe mine nu ma intereseaza, pentru mine sunteti toti ALBASTRII. Acum toata lumea la locurile lor: albastru deschis in fata, albastru inchis in spate!"
https://www.mioritice.com/banc/45689

<INFORMARE ÎNTÂLNIRE PROBLEME SALARIZARE - FSLI ROMÂNIA

​Astăzi, 31.01.2019, la sediul Ministerului Educației Naționale a avut loc întâlnirea reprezentanților Ministerului Educației Naționale, Ministerului Muncii și Justiției Sociale și Ministerului Finanțelor Publice cu reprezentanților federațiilor sindicale reprezentative din învățământ, în cadrul căreia s-au discutat problemele identificate în salarizarea personalului din educație, dar și nerespectarea unor prevederi ale Acordului încheiat la data de 29 noiembrie 2018, prin adoptarea O.U.G. nr. 114/2018.
Cu excepția Ministerului Educației- reprezentat la nivel de secretar de stat, celelalte două ministere au fost reprezentate astfel: Ministerul Muncii, de către secretarul general adjunct, doamna Daniela Moroșanu și experți ai direcțieie de salarizare, iar Ministerul Finanțelor Publice, de către doamna director Iordache Anca. În absența factorilor de decizie din M.M.J.S. și M.F.P.,s-a convenit să se discute aceste probleme, miniștrii de resort să fie informați și, în perioada imediat următoare, miniștrii să discute și propună soluții pentru rezolvarea problemelor prezentate.
I. În ceea ce privește acordarea sporului de suprasolicitare neuropsihică – reprezentanții M.M.J.S. au afirmat că, în prezent, în raport de prevederile Legii nr. 153/2017, din punctul de vedere al acestui minister, sporul trebuie acordat pentru personalul didactic de predare, inclusiv cel din C.J.R.A.E./C.M.B.R.A.E., dar și pentru personalul de conducere din unitățile de învățământ, pentru orele efective de predare pe care le efectuează, ceea ce este nemulțumitor. Însă, pentru a fi posibilă cacularea acordarea acestui spor pentru personalul didactic de conducere, de îndrumare și de control din învățământul preuniversitar în raport de salariul de bază intergral, s-a convenit că este necesară emiterea unui act normativ, cu putere de lege, care să modifice prevederile art. 16 al lit. f. a Capitolului I al Anexei nr. I la Legea- cadru nr. 153/2017 și care să deroge de la prevederile art. 34 alin. (2) din O.U.G. nr. 114/2018, act normativ care să permită acordarea acestui spor și pentru personalul didactic din C.J.R.A.E./C.M.B.R.A.E.,metodiști etc.Nu se acceptă acordarea acestui spor pentru personalul didactic auxiliar. Pentru această categorie socio-profesională trebuie să identificăm alte soluții care să conducă la creșterea veniturilor.
II. În ceea ce privește indemnizația lunară pentru titlul științific de doctor- concluzia a fost că, în raport de dispozițiile art. 34 alin. (2) din O.U.G. nr. 114/2018 aceasta rămâne în cuantumul acordat în luna decembrie 2018 - 950 de lei;
III. Referitor la majorările salariale prevăzute pentru personalul didactic, în anexa nr. I la Legea-cadru nr. 153/2017 – gradația de merit, predarea simultană, dirigenția și învățământul special – reprezentanții M.M.J.S au recunoscut că acestea nu intră sub incidența art. 34 alin. (2) din O.U.G. nr. 114/2018, în sensul blocării la nivelul lunii decembrie 2018 și urmează ca M.M.J.S. să comunice MEN un punct de vedere oficial în zilele următoare.
IIII. În ceea ce privește indemnizația de hrană reprezentanții M.M.J.S. și M.F.P. au susținut că aceasta se acordă și pe perioada cât un salariat este în delegație (indiferent dacă salariatul beneficiază de diurnă sau nu), deoarece această perioadă este timp efectiv lucrat. Referitor la modul de calcul a acesteia, inclusiv în cazul salariaților care intră în concediu de odihnă, cele trei ministere vor discuta și vor stabili cum se calculează.
V. La sesizarea F.S.L.I. privind inexistența în EduSal a funcției didactie auxiliare de asistent social cu studii medii, reprezentanții M.M.J.S. au afirmat că se aplica Nota de la CAPITOLUL I - Unități sanitare, de asistență socială și de asistență medico-socială al Anexei nr. II la Legea- cadru nr. 153/2017, care prevede salariul acestei funcții. Se vor trimite precizări prin EduSal.
VI. Referitor la nerespectarea punctului 6 din Acord, cel legat la corelarea salariilor de bază pentru personalul didactic de predare care îndeplinește funcții similare, reprezentanții M.M.J.S. au promis că vor analiza această problemă cu ministrul de resort, pentru a se lua o decizie.
În final s-a stabilit ca toate problemele discutate să fie aduse la cunoștința miniștrilor muncii și ai finanțelor publice și, în timpul cel mai scurt, să aibă loc o întâlnire a conducerilor federațiilor cu cei trei miniștri.
La începutul discuțiilor, când a participat și doamna ministru Ecaterina Andronescu i s-a reamintit doamnei ministru că există o solicitare a federațiilor, prin care s-a cerut o întâlnire cu doamna Prim - Ministru Vasilica – Viorica Dăncilă și cu ceilalți miniștri semnatari ai Acordului, căreia nu i s-a dat curs.

PREȘEDINTE FSLI

Simion HANCESCU>

happy30.gif

Mesaj personal
NNICO
Trimis: 1 Feb 2019, 08:55 PM

Utilizator activ

QUOTE (fleetwood @ 1 Feb 2019, 09:13 PM)
"Nu se acceptă acordarea acestui spor pentru personalul didactic auxiliar. Pentru această categorie socio-profesională trebuie să identificăm alte soluții care să conducă la creșterea veniturilor."
confused24.gif

În traducere (dar există un banc mult mai bun),

"In autobuz, Alabama. Se rascoala negrii, ca vor sa stea si ei in fata, sa mai stea si albii in spate. Incepe scandal, tipete, paruiala, pana se enerveaza soferul. -Ba, ia gata cu galagia! Ete smecheria [***], la mine in autobuz v-ati gasit… Ba pe mine nu ma intereseaza, pentru mine sunteti toti ALBASTRII. Acum toata lumea la locurile lor: albastru deschis in fata, albastru inchis in spate!"
https://www.mioritice.com/banc/45689

<INFORMARE ÎNTÂLNIRE PROBLEME SALARIZARE - FSLI ROMÂNIA

​Astăzi, 31.01.2019, la sediul Ministerului Educației Naționale a avut loc întâlnirea reprezentanților Ministerului Educației Naționale, Ministerului Muncii și Justiției Sociale și Ministerului Finanțelor Publice cu reprezentanților federațiilor sindicale reprezentative din învățământ, în cadrul căreia s-au discutat problemele identificate în salarizarea personalului din educație, dar și nerespectarea unor prevederi ale Acordului încheiat la data de 29 noiembrie 2018, prin adoptarea O.U.G. nr. 114/2018.
Cu excepția Ministerului Educației- reprezentat la nivel de secretar de stat, celelalte două ministere au fost reprezentate astfel: Ministerul Muncii, de către secretarul general adjunct, doamna Daniela Moroșanu și experți ai direcțieie de salarizare, iar Ministerul Finanțelor Publice, de către doamna director Iordache Anca. În absența factorilor de decizie din M.M.J.S. și M.F.P.,s-a convenit să se discute aceste probleme, miniștrii de resort să fie informați și, în perioada imediat următoare, miniștrii să discute și propună soluții pentru rezolvarea problemelor prezentate.
I. În ceea ce privește acordarea sporului de suprasolicitare neuropsihică – reprezentanții M.M.J.S. au afirmat că, în prezent, în raport de prevederile Legii nr. 153/2017, din punctul de vedere al acestui minister, sporul trebuie acordat pentru personalul didactic de predare, inclusiv cel din C.J.R.A.E./C.M.B.R.A.E., dar și pentru personalul de conducere din unitățile de învățământ, pentru orele efective de predare pe care le efectuează, ceea ce este nemulțumitor. Însă, pentru a fi posibilă cacularea acordarea acestui spor pentru personalul didactic de conducere, de îndrumare și de control din învățământul preuniversitar în raport de salariul de bază intergral, s-a convenit că este necesară emiterea unui act normativ, cu putere de lege, care să modifice prevederile art. 16 al lit. f. a Capitolului I al Anexei nr. I la Legea- cadru nr. 153/2017 și care să deroge de la prevederile art. 34 alin. (2) din O.U.G. nr. 114/2018, act normativ care să permită acordarea acestui spor și pentru personalul didactic din C.J.R.A.E./C.M.B.R.A.E.,metodiști etc.Nu se acceptă acordarea acestui spor pentru personalul didactic auxiliar. Pentru această categorie socio-profesională trebuie să identificăm alte soluții care să conducă la creșterea veniturilor.
II. În ceea ce privește indemnizația lunară pentru titlul științific de doctor- concluzia a fost că, în raport de dispozițiile art. 34 alin. (2) din O.U.G. nr. 114/2018 aceasta rămâne în cuantumul acordat în luna decembrie 2018 - 950 de lei;
III. Referitor la majorările salariale prevăzute pentru personalul didactic, în anexa nr. I la Legea-cadru nr. 153/2017 – gradația de merit, predarea simultană, dirigenția și învățământul special – reprezentanții M.M.J.S au recunoscut că acestea nu intră sub incidența art. 34 alin. (2) din O.U.G. nr. 114/2018, în sensul blocării la nivelul lunii decembrie 2018 și urmează ca M.M.J.S. să comunice MEN un punct de vedere oficial în zilele următoare.
IIII. În ceea ce privește indemnizația de hrană reprezentanții M.M.J.S. și M.F.P. au susținut că aceasta se acordă și pe perioada cât un salariat este în delegație (indiferent dacă salariatul beneficiază de diurnă sau nu), deoarece această perioadă este timp efectiv lucrat. Referitor la modul de calcul a acesteia, inclusiv în cazul salariaților care intră în concediu de odihnă, cele trei ministere vor discuta și vor stabili cum se calculează.
V. La sesizarea F.S.L.I. privind inexistența în EduSal a funcției didactie auxiliare de asistent social cu studii medii, reprezentanții M.M.J.S. au afirmat că se aplica Nota de la CAPITOLUL I - Unități sanitare, de asistență socială și de asistență medico-socială al Anexei nr. II la Legea- cadru nr. 153/2017, care prevede salariul acestei funcții. Se vor trimite precizări prin EduSal.
VI. Referitor la nerespectarea punctului 6 din Acord, cel legat la corelarea salariilor de bază pentru personalul didactic de predare care îndeplinește funcții similare, reprezentanții M.M.J.S. au promis că vor analiza această problemă cu ministrul de resort, pentru a se lua o decizie.
În final s-a stabilit ca toate problemele discutate să fie aduse la cunoștința miniștrilor muncii și ai finanțelor publice și, în timpul cel mai scurt, să aibă loc o întâlnire a conducerilor federațiilor cu cei trei miniștri.
La începutul discuțiilor, când a participat și doamna ministru Ecaterina Andronescu i s-a reamintit doamnei ministru că există o solicitare a federațiilor, prin care s-a cerut o întâlnire cu doamna Prim - Ministru Vasilica – Viorica Dăncilă și cu ceilalți miniștri semnatari ai Acordului, căreia nu i s-a dat curs.

PREȘEDINTE FSLI

Simion HANCESCU>

happy30.gif

Si acum ne-am linistit?

S-a rezolvat si asta!

fighting25.gif
Mesaj personal
feliciana
Trimis: 1 Feb 2019, 10:38 PM

Utilizator activ

Lucram 8-10 ore pe zi,nu putem sa ne facem concediile,ne plafoneaza salariile,nu beneficiem de sporuri,nu vociferam și stam in continuare lângă hârtiile noastre sa terminam la timp salariile,situațiile către ANAF ,Isj,Primărie .Multumim sindicatelor!
Mesaj personal
INFO195
Trimis: 2 Feb 2019, 11:24 AM

Utilizator avansat

Invit o singura zi pe cei care sunt rupți de realitate de acolo de sus sa vina într un secretariat de școală cu un număr ce depășește 1500 elevi și apoi sa comenteze și sa spună ca nu se accepta sporul neuropsihic pentru personalul didactic auxiliar.
Sa le fie rușine celor care conduc sistemul și sindicatelor, care pur și simplu ne ignora.
Mesaj personal
roberta-chris
Trimis: 2 Feb 2019, 12:17 PM

Utilizator avansat

Dragi colegi, are cineva un document cu nota justificativa care sustine motivul / scopul / argumentarea acordarii acestui spor de suprasolicitare? Asta cred ca ne-ar lamuri discutia si poate ne-ar folosi ca argument la negocieri sau chiar in instanta (daca va fi cazul).

Intreb pentru ca in amintirile mele parca citisem undeva ca acel 3% acordat cadrelor didactice pentru "uzura nervoasa" la fiecare transa de vechime in invatamant s-a "inclus" in salariul aferent din grila (adica a disparut), apoi cand au disparut si transele de peste 25 de ani, cu totul, era o explicatie ca vom primi 10% in compensarea acelor fractii de cate 3% disparute astfel. In acest caz logic ar fi sa beneficieze doar profesorii cu peste 25 de ani vechime (nu dati cu parul, doar caut logica!).

Daca uzura se refera la uzura nervoasa acumulata in sistemul de invatamant, cred ca toti cei care am rezistat eroic schimbarilor legislative, mormanului de documente solicitate, termenelor si sarcinilor tot mai multe, meritam acest spor. In acest caz ar trebui sa beneficieze toti angajatii sistemului care au acumulat X ani vechime in invatamant (nu dati cu parul, doar caut logica!).

Daca se justifica acordarea sporului doar pentru stresul zilnic cauzat de copii, atunci sa primeasca numai / toti profesorii cu norma de predare, dar trebuie sa existe o compensare si pentru restul personalului (auxiliar, de conducere etc) cel putin pentru volumul de munca si de stres cauzat de toate ideile marete pe care trebuie sa le aplicam de pe azi pe maine.

Deci: exista undeva o argumentare a legiuitorului pentru introducerea acestui spor?

Va rog din suflet sa nu va mai aruncati cuvinte grele unii altora, ca nu am putea exista in scoala unii fara altii, munca tuturor este la fel de importanta, chiar daca diferita atributiile si toti suntem la fel de chinuiti in munca noastra de zi cu zi.
Va doresc sanatate si numai bine tuturor!
Mesaj personal
llena
Trimis: 2 Feb 2019, 04:31 PM

Utilizator avansat

fighting25.gif fighting30.gif sad04.gif
Mesaj personal
roberta-chris
Trimis: 2 Feb 2019, 06:15 PM

Utilizator avansat

Daca postarea mea v-a suparat atat de tare, imi cer scuze! cool20.gif
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (6) 1 [2] 3 4 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved