Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (6) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> NOUL spor de suprasolicitare neuropsihica, 10%, din decembrie 2018
llena
Trimis: 3 Feb 2019, 03:34 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

QUOTE (roberta-chris @ 2 Feb 2019, 07:15 PM)
Daca postarea mea v-a suparat atat de tare, imi cer scuze! cool20.gif

Nu m-am suparat pe d-voastra, ci pe situatia in care am ajuns noi secretarii si contabilii, care avem atata raspundere si atata stres...dar nimeni nu vede. Sindicalistii subliniaza doar la directori...sa se repare neaparat cu cei 10%, pentru didactic auxiliar...au adaugat ceva acolo...la final. Eu cred ca nu mai vreau sa fiu membru de sindicat. confused06.gif
Mesaj personal
ORBITAL
Trimis: 3 Feb 2019, 07:46 PM

Utilizator activ

Marea nedreptate e la pedagogi, instructori de educație/animatori și supraveghetorii de noapte care sunt didactic auxiliari și lucrează NUMAI cu copii !

Acest mesaj a fost modificat de către ORBITAL la data 3 Feb 2019, 07:47 PM

--------------------
„Detest oglinzile, procreația și romanele care împovărează universul cu ființe redundante”[I]
Mesaj personal
monikuta
Trimis: 4 Feb 2019, 08:27 PM

Utilizator activ

QUOTE (fleetwood @ 14 Jan 2019, 08:54 PM)
OK,
pentru că prea multe subiecte sunt fragmentate, intenționat sau nu, de către prea șmecheri sau prea proști, o simplă conexiune neuronală ar fi spre asta:

http://forum.portal.edu.ro/index.php?showtopic=247013

<
Desi sustineti ca auxiliarul nu are treaba cu educatia.....imi mentin parerea ca si noi ne meritam sporul de suprasolicitare neuropsihica!Pentru ca lucram cu elevii.
Secretarele nici nu vrea sa auda de strans bilete de la elevi ( considera ca sunt supraaglomerate si este treaba contabilitatii...tot ce tine de plati ), iar directiunea tot la contabilitatea intreaba despre termenele de plata,, etc.

Nu, eu doar susțin că anumite funcții cuprinse în anexa cu personalul didactic auxiliar nu au treabă cu procesul de învâțământ, cu educația. Nu spun că nu ar trebui să beneficieze de salarii bune și de o gamă largă de sporuri! Inclusiv unul de stres, dar stres cauzat de legi tâmpe, cerințe aberante, termene scurte etc., nu de lucrul cu elevii. În fine, titlul topicului nu se referă la sporul respectiv, ci la o reunire a contabililor?!

Altceva... e clar că eu, la fel ca tine, sunt subiectiv...
Ce spui însă despre părerea unui lider sindical, un adevărat pandur de la Gorj?!

<
”Nu se acordă decât personalului de predare, pe auxiliar nu l-au prins, pe considerent că nu lucrează cu copiii. Într-adevăr, contabilul, secretarul, administratorul nu lucrează efectiv cu copilul, ci lucrează pentru copii, dar bibliotecarul, pedagogul e personal didactic auxiliar care lucrează efectiv cu copiii. Laborantul, informaticianul, aceștia lucrează și onor ministerul nu i-a prins și pe ei. La fel sunt și directorii. Avem directori adjuncți care sunt învățători și nu sunt degrevați de normă. Nici ei nu primesc acest spor”, a declarat Constantin Huică, președintele Uniunii Sindicatelor Libere din Învățământ (USLI) Gorj.
>

https://www.pandurul.ro/articol/cer-spor-de...-di_110270.html

Încă o dată: și eu spun că unii auxiliari nu au treabă cu procesul de învâțământ, cu educația. Dar NU spun că nu ar trebui să beneficieze de salarii bune și de o gamă largă de sporuri, inclusiv unul de stres!
Domnul de mai sus, cotizat din toate părțile, reprezentat suprem, cap al tuturor membrilor gorjeni - își permite să propună ceva absolut necinstit: doar unii auxiliari să ia sporul respectiv.

Câtă vreme figurăm cu toții, corect sau incorect, decent sau indecent, în anexa cu auxialiarii - trebuie să avem aceleași drepturi!

Ca să ne și trist-distrăm, pe cine recunoașteți în primele imagini, ce spuneți despre primele versuri?! Iancu Jianu, baladă:

https://www.youtube.com/watch?v=DFKd6Aysmpo

Eu, fiu de moț, am în suflet un alt... Iancu:

https://www.youtube.com/watch?v=YbQ6Eiwbi7Q
https://www.youtube.com/watch?v=f3P-THlLfDc
>

confused24.gif

Analfabetismul funcțional nu s-a răspândit dinspre elevi spre profesori sau auxiliari - a fost exact pe dos... Adulții, maturii, deștepții - nu mai au habar și nici nu încearcă să afle ceva despre noroiul în care se scufundă.
Păcat!
Păcat... școala a devenit o industrie condusă și oferită, în cea mai mare măsură, de tâmpiți...

mad.gif

Un memento, oricât de strident ar suna:

https://www.youtube.com/watch?v=1w7OgIMMRc4
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=394hAz2SR2o

eu sunt contabil si lucrez cu foarte multi cpii. La mine vin sa le decontez naveta, sa le aranjez biletele sa le dau relatii legate de burse....can le iau? de ce nu e pe lista? cand se dau banii de drum? Nu cred ca, calca asa multi la biblioteca cum vin la contabilitate!
Mesaj personal
yoko70
Trimis: 5 Feb 2019, 09:43 AM

Mentor

Sporul e justificat daca ne raportam la calitatea legilor cu care oamenii lucreaza. Din pacate....Ministerul ii considera doar "unii" care introduc niste date intr-o aplicatie, ceea ce si un absolvent de gimnaziu ar putea sa faca. E greu sa le schimbi mentalitatea celor din Minister, iar didacticul de predare stie prea putin din ce inseamna sa fii contabil/secretar pentru a fi solidar intr-o forma de protest.
Mesaj personal
SGS2017
Trimis: 5 Feb 2019, 04:47 PM

Utilizator activ

QUOTE (yoko70 @ 5 Feb 2019, 10:43 AM)
Sporul e justificat daca ne raportam la calitatea legilor cu care oamenii lucreaza. Din pacate....Ministerul ii considera doar "unii" care introduc niste date intr-o aplicatie, ceea ce si un absolvent de gimnaziu ar putea sa faca. E greu sa le schimbi mentalitatea celor din Minister, iar didacticul de predare stie prea putin din ce inseamna sa fii contabil/secretar pentru a fi solidar intr-o forma de protest.

happy30.gif sign28.gif
Bine punctat!

Acest mesaj a fost modificat de către SGS2017 la data 5 Feb 2019, 04:48 PM
Mesaj personal
cinela
Trimis: 6 Feb 2019, 09:24 AM

Utilizator
**

La noi multi didactici-auxiliari s-au retras din sindicatul invatamant , pentru ca s-a ajuns la concluzia ca sindicatul nu apara decat interesele profesorilor. Asa ca.......pentru ce sa cotizam?
Mesaj personal
CriTel
Trimis: 6 Feb 2019, 09:11 PM

Utilizator activ

corect! sad.gif
Mesaj personal
Cris Mo
Trimis: 11 Mar 2019, 11:13 AM

Începător
*

QUOTE (fleetwood @ 13 Nov 2018, 09:19 PM)
Cunoașteți cu toții această prevedere din L153/2017, desigur. Sindicatele voastre au papagalit, triumfătoare, prin comunicate de presă, atunci când au impus acest amendament la proiectul de lege.
Să se dea spor de 10%, pentru SUPRAsolicitare NEUROpsihică... 4 în 1 (spor): și supra, și solicitare, și neuro, și psihică...
confused06.gif
Știu că știați încă de atunci - că e o nouă discriminare. Dar speram, probabil, cei din auxiliar și nedidactic că, până la anul, adică în decembrie 2018, se va rezolva.
biggrin.gif
NU!
A rămas cum s-a stabilit.
Din decembrie 2018, DOAR cadrele didactice DE PREDARE vor fi suprasolicitate neuropsihic, astfel încât să merite acest spor. Ca să nu mai vorbim că îl aveau deja inclus în salariile de bază, conform grilelor lor de salarizare - care conțin două tipuri de vechimi (muncă și învățământ) tocmai din acest motiv - fostul spor de stres, 3%... etc.

Deci... nu mai aveți drept să vă supra stresați sau supra enervați, stimați auxiliari - o veți face fără spor și fără protecție neuronală (întrebați-l pe responsansabilul cu SSM).

O noapte bună pe plantație,
cool20.gif

https://www.youtube.com/watch?v=yHFDa9efCQU

Amuzant.
Nici in 2019 nu s-a rezolvat... smile.gif
Pentru auxiliar.
Mesaj personal
elsa2015
Trimis: 11 Mar 2019, 11:41 AM

Utilizator avansat

eu cred ca se va rezolva......
există o inițiativă legislativă la Parlament, care va intra marți pe ordinea de zi a Comisiei pentru învățământ, știință, tineret și sport a Senatului, urmând apoi să parcurgă întreaga procedură în regim de urgență....
unde va beneficia tot personalul didactic cf art. 16 modificat...personalul didactic definit cf art.88 alin (2) cf Legii nr.1/2011
eu asa am inteles..... huh.gif
Mesaj personalTrimite email
lispanciu
Trimis: 11 Mar 2019, 11:44 AM

Utilizator avansat

Exact, o mare nedreptate. Cei care au avut un astfel de spor inclus in salariu, iar l-au primit, iar noi cei care am pierdut o multime de drepturi salariale si urmeaza sa muncim suplimentar-state si declaratii rectificative, Op-uri, etc., nu meritam acest spor!
Mesaj personal
mihaela paleacu
Trimis: 11 Mar 2019, 12:15 PM

Utilizator avansat

Suntem bataia de joc a sistemului, ca de obicei! Asta au realizat sindicatele pt noi.
Mesaj personal
epetroiu
Trimis: 11 Mar 2019, 02:31 PM

Utilizator avansat

De curioiztate m-am uitat si eu pe statul de functii de la liceul meu.
La cate vaiete sunt ma asteptam ca secretara sa aiba un salariu foarte mic. Insa ce sa vezi, are 7500 ron brut! In care ii intra si un spor de 15%, probabil sporul de secretar sef sau ce e cu el? Vad ca de asta nu mentionati nimic, il tineti la secret.
Mesaj personal
e27061967
Trimis: 11 Mar 2019, 03:23 PM

Utilizator
**

Si ați calculat și netul?
Mesaj personal
liceul filiasi
Trimis: 11 Mar 2019, 03:47 PM

Utilizator avansat

QUOTE (epetroiu @ 11 Mar 2019, 03:31 PM)
De curioiztate m-am uitat si eu pe statul de functii de la liceul meu.
La cate vaiete sunt ma asteptam ca secretara sa aiba un salariu foarte mic. Insa ce sa vezi, are 7500 ron brut! In care ii intra si un spor de 15%, probabil sporul de secretar sef sau ce e cu el? Vad ca de asta nu mentionati nimic, il tineti la secret.

Ei, si ce sa vezi? Te depaseste la salariu?
La acest brut are gradatie de merit.
Care e ceva temporar.

Acest mesaj a fost modificat de către liceul filiasi la data 11 Mar 2019, 03:49 PM
mihaela paleacu
Trimis: 11 Mar 2019, 07:26 PM

Utilizator avansat

Sporul de 15 % e sporul de stabilitate , pt ca are peste 10 ani vechime inv ., dar acest spor nu se mai acorda de la 01.01.2019, celor care implinesc 10 ani in inv. ASa ca inainte sa judecati secretarii si contabilii ar fi bine sa cititi legislatia, pe care oricum multi dintre dumneavoastra sunteti incapabili sa o pricepeti.
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 11 Mar 2019, 08:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (mihaela paleacu @ 11 Mar 2019, 08:26 PM)
ASa ca inainte sa judecati secretarii si contabilii ar fi bine sa cititi legislatia, pe care oricum multi dintre dumneavoastra sunteti incapabili sa o pricepeti.

Dacă pentru încadrarea acestei afirmații la categoria nesimțire am dubii, la categoria prostie ocupă locul fruntaș.
Mesaj personal
mihaela paleacu
Trimis: 11 Mar 2019, 09:03 PM

Utilizator avansat

Cred ca daca citeati mai intai postarile de mai sus, intelegeati contextul in care am facut afirmatia.
Mesaj personal
liceul filiasi
Trimis: 12 Mar 2019, 10:08 AM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 11 Mar 2019, 09:41 PM)
QUOTE (mihaela paleacu @ 11 Mar 2019, 08:26 PM)
ASa ca inainte sa judecati secretarii si contabilii ar fi bine sa cititi legislatia, pe care oricum multi dintre dumneavoastra sunteti incapabili sa o pricepeti.

Dacă pentru încadrarea acestei afirmații la categoria nesimțire am dubii, la categoria prostie ocupă locul fruntaș.

Si tu ce te bagi pe aici in seama?
Nu ai ore?
Ia mai terminati cu jignirile , la adresa noastra.

Acest mesaj a fost modificat de către liceul filiasi la data 12 Mar 2019, 10:10 AM
lidia60
Trimis: 12 Mar 2019, 11:20 AM

Utilizator
**

QUOTE (ORBITAL @ 3 Feb 2019, 08:46 PM)
Marea nedreptate e la pedagogi, instructori de educație/animatori și supraveghetorii de noapte care sunt didactic auxiliari și lucrează NUMAI cu copii !

Eu nu mai sunt demullt membru sindicat. Si ce sa vezi ca nu m-a intrebat nimeni nimic. Ca doar cu o floare nu se face primavara.
Mesaj personal
EU A.PANN
Trimis: 12 Mar 2019, 12:10 PM

Utilizator
**

la mine in scoala aproape tot personalul (did, aux si ned) se retrage din sindicat. daca am fi uniti sa se retraga cat mai multi poate se intampla ceva. atat vreme cat sindicatul primeste banii luna de luna, altceva nu-i mai intereseaza mad.gif blink.gif
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 15 Mar 2019, 06:00 PM

Utilizator avansat

#șîeu vreau spor de suprasolicitare neuropsihică!

#șîeu vreau să se păstreze drepturi câștigate (sporul de stabilitate)!

#șîeu vreau spor pentru condiții de muncă!

#șîeu vreau ca profesorii universitari și preuniversitari să-și facă treaba în mod corect, nu din cauza mea starea învățământului e jalnică!

#șîeu trebuie să fiu respectat, de multe ori fac mult mai mult pentru elevi/studenți și instituție decât cei menționați mai sus!

#șîeu vreau un coeficient de salarizare corect!

#șîeu vreau! O Românie inteligentă, corectă ... mai spuneți și voi, că frumoasă e de dă pe dinafară.

cool20.gif

https://www.youtube.com/watch?v=xGQCtyLnIZE

Mesaj personal
elod
Trimis: 16 Mar 2019, 12:13 PM

Utilizator avansat

Îmi permiteți o întrebare finuță?

Testul psiho este obligatoriu pentru personalul auxiliar (didactic și nedidactic)?
Dacă da, presupun că are legătură cu stresul. Dacă nu este voi refuza de la anul să-l mai dau.
fleetwood
Trimis: 16 Mar 2019, 02:54 PM

Utilizator avansat

QUOTE (elod @ 16 Mar 2019, 01:13 PM)

Testul psiho este obligatoriu pentru personalul auxiliar (didactic și nedidactic)?
Dacă da, presupun că are legătură cu stresul. Dacă nu este voi refuza de la anul să-l mai dau.

Ai o întrebare excesiv de finuță.
Testul respectiv e obligatoriu pentru tot(?) personalul bugetar, probabil că îl cer și anumiți angajatori din mediul privat confused24.gif

DE CE spun că ai o întrebare excesiv de finuță?

Pentru că medicul psiholog de la medicina muncii, dacă te găsește suprasolicitat neuropsihologic, n-o să propună vreun spor de salariu, o să dea o trimitere la neuropsihiatrie...

Pentru că ai o logică foarte bună! De acord! Ar fi o rezolvare excelentă a discriminării respective! Nimeni nu mai trebuie să aibă parte de un spor de suprasolicitare neuropsihică. Cei preastresați trebuie trecuți în parcare, pentru binele tuturor.
Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 16 Mar 2019, 03:20 PM

Utilizator avansat

N-am avut timp să explicitez/modific răspunsul anterior, am totuși varianta mai clară:

QUOTE (elod @ 16 Mar 2019, 01:13 PM)

Ai o întrebare excesiv de finuță.
Testul respectiv e obligatoriu pentru tot(?) personalul bugetar, probabil că îl cer și anumiți angajatori din mediul privat confused24.gif

Pentru că medicul psiholog de la medicina muncii, dacă te găsește suprasolicitat neuropsihic, n-are cum să propună vreun spor la salariu, o să dea, eventual, o trimitere la neuropsihiatrie... La fel și ceilalți medici, la celelalte teste - dacă nu ești OK, (la ochi, spate, glezne etc) înseamnă că ești inapt, în nici un caz "demn" de sporuri la salariu...

Pentru că ai o logică foarte bună! De acord! Ar fi o rezolvare excelentă a discriminării respective! Nimeni nu mai trebuie să aibă parte de un spor de suprasolicitare neuropsihică (de fapt, de nici un tip de spor!). Cei preastresați trebuie trecuți în parcare, pentru binele tuturor.
Mesaj personal
elod
Trimis: 16 Mar 2019, 05:31 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 16 Mar 2019, 03:54 PM)

Lucrez și am lucrat dintotdeauna (și) în mediul privat.

La angajatorul actual nu se cere pentru personalul "obișnuit", de execuție.
Este obligatoriu pentru cei care conduc mașina companiei.

Și psihologii sunt nedumeriți... De ce i-ar trebui la informatician test psiho. Anul acesta l-am făcut doar pentru că "tot o plătim"...
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (6) 1 2 [3] 4 5 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved