Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> alerta #J, intrebare
Rechestean Dorina
Trimis: 12 Sep 2019, 08:25 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Bună seara, colegi!
Stiți cumva care este documentul legislativ pe care se bazează crearea alertei #J pe Edusal?
Se pare că destul de multă lume va fi afectată...
Mulțumesc!
Mesaj personal
ada70
Trimis: 13 Sep 2019, 09:14 AM

Utilizator activ

QUOTE (Rechestean Dorina @ 12 Sep 2019, 09:25 PM)
Bună seara, colegi!
Stiți cumva care este documentul legislativ pe care se bazează crearea alertei #J pe Edusal?
Mulțumesc!

Nu stie nimeni nimic, și fiind vorba de auxiliari di nedidactic nu cred vom afla sad.gif confused06.gif
Mesaj personal
Octaviana
Trimis: 13 Sep 2019, 09:37 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ada70 @ 13 Sep 2019, 10:14 AM)
QUOTE (Rechestean Dorina @ 12 Sep 2019, 09:25 PM)
Bună seara, colegi!
Mulțumesc!

Nu stie nimeni nimic, și fiind vorba de auxiliari di nedidactic nu cred vom afla sad.gif confused06.gif

ai aflat deja.....munca dubla....plata simpla......
Mesaj personal
hackeritza
Trimis: 13 Sep 2019, 11:37 AM

Începător
*

Ce presupune alerta J?
Mesaj personal
mirilu
Trimis: 13 Sep 2019, 11:49 AM

Utilizator activ

. Crearea alertei #J pentru personalul didactic auxiliar și nedidactic din unitățile de învățământ preuniversitar, care are suma normelor pe CNP mai mare de 1, în aceeași unitate.
Notă: Statele se pot aproba cu alerta #J în august.
Mesaj personal
marianr
Trimis: 13 Sep 2019, 01:30 PM

Utilizator activ

QUOTE (mirilu @ 13 Sep 2019, 12:49 PM)
. Crearea alertei #J pentru personalul didactic auxiliar și nedidactic din unitățile de învățământ preuniversitar, care are suma normelor pe CNP mai mare de 1, în aceeași unitate.
Notă: Statele se pot aproba cu alerta #J în august.

ce inseamna ca un auxiliar sau didactic cu peste o norma nu mai poate fi platit?
o norma de auxiliar si o parte de didactic poate fi?
de ce discriminarea asta cand pe didactic se poate si peste 1.5 norme?

Acest mesaj a fost modificat de către marianr la data 13 Sep 2019, 01:31 PM
Mesaj personal
Rechestean Dorina
Trimis: 13 Sep 2019, 08:23 PM

Utilizator
**

Multumesc pentru raspunsuri!
Tocmai asta se pare ca se urmareste, sa nu mai putem avea peste o norma pe CNP, adica in aceeasi scoala, eu asa inteleg. Deci daca sunt auxiliar intr-o scoala si imi iau post didactic in alta,pot avea pana la o norma si jumatate!!!
Dar pe langa faptul ca nu are nici o logica aceasta situatie, nu contravine si Codului muncii, care spune ca pot avea mai multe contracte de munca la acelasi angajator, cu conditia sa am 12 ore de odihna neintrerupte, pe zi? Ori, la o norma si jumatate, lucrezi 12 ore pe zi deci ai si 12 de odihna. Atunci de ce limiteaza auxiliarii la o norma pe CNP? Nu contravine legilor in vigoare?
Cred ca cine va merge in instanta pentru aceasta nedreptate, va avea castig de cauza!
Voi ce parere aveti?
Mesaj personal
marianr
Trimis: 13 Sep 2019, 10:19 PM

Utilizator activ

QUOTE (Rechestean Dorina @ 13 Sep 2019, 09:23 PM)
Multumesc pentru raspunsuri!
Tocmai asta se pare ca se urmareste, sa nu mai putem avea peste o norma pe CNP, adica in aceeasi scoala, eu asa inteleg. Deci daca sunt auxiliar intr-o scoala si imi iau post didactic in alta,pot avea pana la o norma si jumatate!!!
Dar pe langa faptul ca nu are nici o logica aceasta situatie, nu contravine si Codului muncii, care spune ca pot avea mai multe contracte de munca la acelasi angajator, cu conditia sa am 12 ore de odihna neintrerupte, pe zi? Ori, la o norma si jumatate, lucrezi 12 ore pe zi deci ai si 12 de odihna. Atunci de ce limiteaza auxiliarii la o norma pe CNP? Nu contravine legilor in vigoare?
Cred ca cine va merge in instanta pentru aceasta nedreptate, va avea castig de cauza!
Voi ce parere aveti?

mda clar este ilegal.exista deja contracte incheiate cum le vor desface?in plus unii pe acelasi cnp vor putea 1.5 norma (ca didactic) altii nu (auxiliari).Se numeste discriminare.
Mesaj personal
Rechestean Dorina
Trimis: 13 Sep 2019, 10:49 PM

Utilizator
**

Așa cum MEN a acceptat ca cei care au luat sub 5 la titularizare să se poată înscrie la concursul județean (drept constituțional!), și acum trebuie să respecte legea și să ne lase să muncim omenește în aceeași școală cu 1.5 norme!Ar trebui să ne mobilizăm și noi în mediul online dar și sindicatele, să ne facem auziți!
Mesaj personal
Rechestean Dorina
Trimis: 18 Sep 2019, 08:55 AM

Utilizator
**

Bună ziua, colegi...din nou! rolleyes.gif
Se fac în curând statele de personal pe septembrie și tot nu se știe nimic concret despre alerta #J! Ați mai aflat ceva nou? SIVECO ne îndeamnă să ne adresăm ministerului pentru lămuriri legislative dar nu știu cui ar trebui să ne adresăm, cărui serviciu din minister.
Dacă aflați ceva nou, vă rog să-mi spuneți!
Mulțumesc!
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved