Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (2) [1] 2  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Manuale
octa31
Trimis: 27 Sep 2009, 04:02 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Ce manuale folositi la limba franceza, clasele a XI-a si a XII-a, filiera tehnologica si sam...sau la clasa a XIII-a seral?Se pot folosi manualele pt filiera teoretica sau exista ceva special?
Mesaj personal
John270566
Trimis: 7 Jul 2017, 08:24 PM

Mentor

Au inceput sa apara manuale pentru clasa a V-a.
Sigma.

--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiIntegrity Messenger IM
4ward
Trimis: 7 Jul 2017, 10:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (John270566 @ 7 Jul 2017, 08:24 PM)
Sigma.

O luăm de la capăt ! Bieții copii !

--------------------
'A man can be destroyed but not defeated.'-Ernest Hemingway
Mesaj personal
ella_09
Trimis: 24 Jul 2017, 04:42 PM

Utilizator avansat

Metodologia de alegere a manualelor pentru clasa a V-a cool20.gif

http://www.didactic.ro/stiri/metodologia-d...ntru-clasa-a-va
Mesaj personal
4ward
Trimis: 24 Jul 2017, 09:13 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ella_09 @ 24 Jul 2017, 04:42 PM)
Metodologia de alegere a manualelor pentru clasa a V-a cool20.gif

http://www.didactic.ro/stiri/metodologia-d...ntru-clasa-a-va

Libertatea de opțiune a cadrelor didactice este garantată de articolul 1, alin. (4) din ultima Metodologie de asigurare și de gestionare a manualelor școlare pentru învățământul preuniversitar nr. 1449/21.04.2016:

Profesorul e liber să aleagă.Dacă primește altceva, ce articol "acoperă" Inspectoratul ...?

--------------------
Mesaj personal
ezragsit
Trimis: 26 Jul 2017, 10:08 AM

Utilizator avansat

QUOTE (John270566 @ 7 Jul 2017, 08:24 PM)
Sigma.

1. Superbă ideea celor de la Sigma de-a oferi și planificarea

2. ...dar aș fi dat-o în format editabil. De exemplu, „Săptămâna altfel” nu mai este fixată în timp, așa că observațiile cu zilele de sărbătoare ar trebui să poată fi mutate la nevoie

3. ... iar Sigma avea oricum o tradiție cu îndrumătoare metodologice pentru profesorii de matematică. Păcat că doar pentru matematică!

4. ... și dacă pot accepta culorile, aș sugera totuși mai multă atenție la corectura finală, cuvântul „Dicutarea” sărind în ochi pe ultima pagină...

Complet separat de acest pachet, remarcă oarecine faptul că la vremea când ne-am început activitatea în învățământ, clasa a V-a avea mai puțină materie ... în CINCI ore pe săptămână? Cineva a îndesat materia în sac, iar acolo unde el plesnește ... se scurge abandonul școlar ...

--------------------
„Păcat că Brucan n-a ținut cont că îndepărtându-ne de 1989 ne îndepărtăm și de educația de dinainte de 1989 și cu fiecare an de noi «stupid people» ne îndepărtăm cu câte doi de acel efemer «peste douăzeci de ani»”
Mesaj personalTrimite emailYahoo
a. mihai
Trimis: 26 Jul 2017, 04:37 PM

Utilizator avansat

M-am uitat pe ăla de română.
Priul text este un basm de P. Ispirescu.
Povestea are patru pagini și un sfert. În primele două am găsit următoarele cuvinte și expresii arhaice: sfadă, fecior, a procopsi, povață, foaie de zestre, a ticăi, galeș, a tânji, aievea, găinăreasă, pasere, norocire, smerenie, a-și ține firea, a nu zice nici cârc, într-acestea, vătaf, preumblare, a înghiți înfruntarea, tichie, boiul său.
Definiția basmului conține sintagma ”specie a epicii populare culte”, cuvintele ”a nara”, ”nefast” și ”a birui”.

Cum știm că avem copii de unsprezece ani, mulți dintre ei vag familiarizați cu ortogramele,mă-ntreb câți dintre ei se vor bucura de lectură, când dau de câte un cuvânt nou la fiecare două rânduri? De ce ar trebui copilul să cunoască atâtea arhaisme, care-i rolul lor în dezvoltarea competențelor de comunicare în limba română?

Am identificat și o serie de formulări bizare:
- ”citește fiecare dintre următoarele afirmații”, spun autorii. Oare ”citește următoarele propoziții” ar fi fost neclar?

- ”notează, în caiet sau în jurnalul tău, alte aspecte pe care le-ai învățat recent!”. N-am auzit în viața mea de vorbitor nativ ”a învăța aspecte”. Copiii s-ar fi simțit jigniți dacă ar fi învățat ”lucruri noi”? ”Povestește-i unui prieten imaginar ce ai învățat astăzi la română.” ar fi total greșit?Ce-nseamnă ”recent”, în context? Unde? Întreb fiindcă oricând poate apărea un copil are să-ți povestească că a învățat, de curând, să pescuiască cu tata.

- ”de ce copiii din imagine au o expresie întrebătoare a feței?” Nici nu știu ce mă deranjează mai mult - siluirea limbii române sau faptul că habar n-am, eu însămi, ce să răspund?! De ce nu au folosit autorii cuvântul ”mimică” sau sintagma ”expresie facială” , nu știu. Evident, consideră că-s mai utile arhaismele.

Mai departe, am identificat noțiuni de lingvistică (câți dintre cei care mă citesc au auzit măcar de ”enunț asetiv”?) și despre ”structura textului narativ”.
Mai mult, copiii primesc noțiuni de folclor și definiția basmului din manual include sintagma ”specie a epicii populare culte”, cuvintele ”a nara”, ”nefast” și ”a birui”.
De ce trebuie teoritizate în exces noțiuni (personaj principa, secundar, episodic)?

Nici nu redactez o concluzie. Probabil o voi face dacă voi avea inima să parcurg și celelalte pagini. N-am citit decât vreo treizeci.

Mesaj personal
a. mihai
Trimis: 26 Jul 2017, 04:56 PM

Utilizator avansat

Erată:
În fraza ”Mai departe, am identificat noțiuni de lingvistică (câți dintre cei care mă citesc au auzit măcar de ”enunț asetiv”?) și despre ”structura textului narativ”.” trebuia să existe cuvântul ”naratologie” - pe care l-am mâncat. happy29.gif
Mesaj personal
arabela7
Trimis: 27 Jul 2017, 09:56 AM

Utilizator
**

Care sunt editurile castigatoare pentru licitatia de la clasa a V-a?
Mesaj personal
MarikaJ
Trimis: 27 Jul 2017, 01:47 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

QUOTE (arabela7 @ 27 Jul 2017, 10:56 AM)
Care sunt editurile castigatoare pentru licitatia de la clasa a V-a?

Ministerul Educației a început procesul de aprobare a manualelor pentru clasa a V-a

Data publicării:
27 Iul 2017
Ministrul Educației Naționale, Liviu Marian Pop, a aprobat astăzi, 27 iulie, prin ordin, forma finală a manualelor școlare de clasa a V-a pentru șapte discipline. Din cele 25 de loturi de manuale ofertate în cadrul licitației organizate de Centrul Național de Evaluare și Examinare (CNEE), pentru cele șapte discipline nu au fost depuse contestații, astfel că în data de 25 iulie au putut fi parafate acordurile-cadru cu editurile câștigătoare.

Manualele aprobate astăzi vor fi depuse la CNEE în data de 3 august împreună cu versiunile digitale corespunzătoare. Ulterior, acestea vor fi încărcate pe platforma manuale.edu.ro, iar în perioada 7-11 august, unitățile de învățământ vor selecta titlurile ce vor face obiectul contractelor cu editurile furnizoare. Manualele vor ajunge în posesia elevilor din prima zi a noului anul școlar.

sursa MEN

--------------------
Maria Stefan, Curtea de Arges
Scoala Cicanesti, Judetul Arges
Mesaj personalTrimite emailYahooMSN
arabela7
Trimis: 28 Jul 2017, 05:26 PM

Utilizator
**

Multumesc!
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 29 Jul 2017, 02:00 PM

Utilizator avansat

Prioritatile invatamantului romanesc

Ori sunt eu dusa cu pluta, ori acest ministru este cam prostanac (sper sa nu se supere domnul Iliescu ca l-am plagiat).
Nu ca m-as fi asteptat la cine stie ce idei geniale din partea lui, dar nici sa ajunga de rasul curcilor.

Mesaj personal
fleetwood
Trimis: 29 Jul 2017, 02:52 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 29 Jul 2017, 03:00 PM)
Ori sunt eu dusa cu pluta, ori acest ministru este cam prostanac.

Aveți dreptate în toate privințele.
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 29 Jul 2017, 03:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 29 Jul 2017, 03:52 PM)
QUOTE (Ilinca Mihaila @ 29 Jul 2017, 03:00 PM)
Ori sunt eu dusa cu pluta, ori acest ministru este cam prostanac.

Aveți dreptate în toate privințele.

Multumesc!
Nu pierzi nicio ocazie sa "cresti in ochii tai". Daca pentru tine este OK...
Mesaj personal
roset
Trimis: 29 Jul 2017, 03:48 PM

Mentor

cool20.gif Nu-i nicio plută pe măsura dlui LMP! biggrin.gif

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
MarikaJ
Trimis: 3 Aug 2017, 02:51 PM

Utilizator avansat

https://www.manuale.edu.ro/
AU APARUT MANUALELE PENTRU CLASA A V-A

--------------------
pescarus
Trimis: 4 Aug 2017, 02:53 PM

Utilizator avansat

QUOTE (MarikaJ @ 3 Aug 2017, 03:51 PM)

--------------------
Mesaj personal
arabela7
Trimis: 4 Aug 2017, 05:28 PM

Utilizator
**

Ati reusit sa le vizualizati pe cele de pe https://www.manuale.edu.ro/? Mie imi da eroare!

Mesaj personal
MarikaJ
Trimis: 4 Aug 2017, 07:25 PM

Utilizator avansat

QUOTE (pescarus @ 4 Aug 2017, 03:53 PM)
QUOTE (MarikaJ @ 3 Aug 2017, 03:51 PM)

doar manualele de pe edu sunt validate
celelalte edituri si discipline sunt in contestatie
mai astteptam pana pe 10...
si apoi pana pe....

--------------------
ezragsit
Trimis: 8 Aug 2017, 02:38 PM

Utilizator avansat

Cum programa a crescut, iar dimensiunea manualelor trebuie redusă ... s-a micșorat dimensiunea caracterelor parcă. Mă-nșel eu cumva?

Parcă în vechiul (și bunul) manual al domnului profesor Ligor ... rândurile erau mai distanțate și literele mai mari ...

Știe cineva să fie vreo normă despre mărimea scrisului pentru manualele copiilor?

--------------------
„Păcat că Brucan n-a ținut cont că îndepărtându-ne de 1989 ne îndepărtăm și de educația de dinainte de 1989 și cu fiecare an de noi «stupid people» ne îndepărtăm cu câte doi de acel efemer «peste douăzeci de ani»”
MarikaJ
Trimis: 8 Aug 2017, 03:45 PM

Utilizator avansat

Poate în caietul de sarcini

--------------------
ezragsit
Trimis: 9 Aug 2017, 07:13 PM

Utilizator avansat

Iată o mostră.

De reținut, în anii '80, în 175 ore de matematică la clasa a V-a, „porția” pe oră era de 1 1/5 pagini din manulul de sus.

În prezent, în 136 ore de matematică la clasa a V-a, „porția” orară este de 1 3/5 pagini din -posibil- manualul de jos.

Abandonul trebuie să aibă o cauză, nu?

Imagine atașată
Imagine atașată

--------------------
4ward
Trimis: 18 Aug 2017, 11:47 PM

Utilizator avansat

Dl.ministru a fost "scos la tablă" de șeful lui.Întrebat despre manuale a reușit să îngaime ceva.Am înțeles doar că va tăia niște capete prin minister și că se va asigura necesarul de manuale prin retipăriri.Adică din nou risipirea banului public...În ceea ce îi privește pe elevii de clasa a V-a, ei continuă...Să fie sacrificați ! mad.gif confused05.gif

Acest mesaj a fost modificat de către 4ward la data 18 Aug 2017, 11:48 PM

--------------------
Mesaj personal
4ward
Trimis: 21 Aug 2017, 10:12 PM

Utilizator avansat

Manualul lui LMP biggrin.gif

Acest mesaj a fost modificat de către 4ward la data 21 Aug 2017, 10:15 PM

--------------------
Mesaj personal
barbureniko
Trimis: 24 Aug 2017, 11:01 AM

Utilizator
**

Pe site-ul manuale.edu.ro au aparut 5 feluri de manuale de sport, ceva de religie și restul de secția maghiară. Deci copii nu au nevoie de manuale de română, matematică etc. Foarte interesant, bine că nu e voie să cumpărăm auxiliare, mă rog, dar nici copii xerox, după declarațiile ministrului.
Acești copii care ajung în clasa a V-a în fiecare an au avut aceleași probleme, manualele au sosit în semestrul II. Iar la urmă ne mirăm de catastrofele examenului la sfârșitul clasei a VIII-a.
Mesaj personal
1 utilizator(i) citesc acest subiect (1 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (2) [1] 2  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved