Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (5) « Primul ... 2 3 [4] 5  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Ce e nou in negocierea de astazi sindicate-guvern ?, In legatura cu Legea Salarizarii Unitare
Zoltan Szabo
Trimis: 12 Sep 2017, 06:18 PM

Utilizator avansat

Grup: Members

Daca vreti sa vedeti munca de sindicalist, hai sa vedem Contractul Colectiv pe anul scolar 2017-2018.
Au făcut mătănii, I-au pupat în poală, iar noi ne vom duce pe albia râului. Creșteri salariale când o crește duda în plop. Învățămîntul este paria societății.

Acest mesaj a fost modificat de către Zoltan Szabo la data 12 Sep 2017, 06:27 PM

--------------------
prof. Zoltán Szabó
Brașov
Mesaj personalTrimite emailYahoo
fleetwood
Trimis: 12 Sep 2017, 07:00 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Zoltan Szabo @ 12 Sep 2017, 07:18 PM)
Daca vreti sa vedeti munca de sindicalist, hai sa vedem Contractul Colectiv pe anul scolar 2017-2018.
Au făcut mătănii, I-au pupat în poală, iar noi ne vom duce pe albia râului. Creșteri salariale când o crește duda în plop. Învățămîntul este paria societății.

cool20.gif

Domnule Szabo, au trecut doar 5 zile de la această fermă declarație (de la Guvern):

"Prin Legea salarizării, creșteri vor fi și în 2019 și în 2020, ajungându-se la nivelul salarizării profesorilor din Spania și Italia. Deci, majorările sunt peste promisiunile din programul de guvernare și era normal să fie așa dacă ne dorim ca Educația să fie prioritate. Din ceea ce am înțeles după discuțiile cu sindicatele, teama lor, de fapt, este că legea salarizării nu s-ar aplica în perioada următoare. Îi asigur că nu este cazul. Se va aplica exact așa cum este, fără nicio altă modificare. Nici în plus, nici în minus..."

http://www.capital.ro/lista-exacta-a-major...t-anuntata.html

cool20.gif

Ce e de făcut? De făcut de către noi, la modul practic.

confused24.gif
Mesaj personal
Zoltan Szabo
Trimis: 12 Sep 2017, 07:38 PM

Utilizator avansat

Ca de regulă,
Greva începe mai greu. Batjocura tine de mai multa vreme.

--------------------
prof. Zoltán Szabó
Brașov
Zoltan Szabo
Trimis: 12 Sep 2017, 07:45 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 12 Sep 2017, 08:00 PM)
QUOTE (Zoltan Szabo @ 12 Sep 2017, 07:18 PM)

cool20.gif

Domnule Szabo, au trecut doar 5 zile de la această fermă declarație (de la Guvern):

"Prin Legea salarizării, creșteri vor fi și în 2019 și în 2020, ajungându-se la nivelul salarizării profesorilor din Spania și Italia. Deci, majorările sunt peste promisiunile din programul de guvernare și era normal să fie așa dacă ne dorim ca Educația să fie prioritate. Din ceea ce am înțeles după discuțiile cu sindicatele, teama lor, de fapt, este că legea salarizării nu s-ar aplica în perioada următoare. Îi asigur că nu este cazul. Se va aplica exact așa cum este, fără nicio altă modificare. Nici în plus, nici în minus..."

http://www.capital.ro/lista-exacta-a-major...t-anuntata.html

cool20.gif

Ce e de făcut? De făcut de către noi, la modul practic.

confused24.gif

Dacă credeti in povesti, va dau trei puncte rosii. Nu le meritati, deoarece stiti ca Guvernul Romaniei este pe lista celor mai mari mincinosi.

Acest mesaj a fost modificat de către Zoltan Szabo la data 12 Sep 2017, 07:48 PM

--------------------
prof. Zoltán Szabó
Brașov
fleetwood
Trimis: 12 Sep 2017, 08:10 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Zoltan Szabo @ 12 Sep 2017, 08:45 PM)
Dacă credeti in povesti, va dau trei puncte rosii. Nu le meritati, deoarece stiti ca Guvernul Romaniei este pe lista celor mai mari mincinosi.

Chiar nu cred că merit asta... Dar... respect, sincer, seriozitatea și brusca supărare...
Mesaj personal
Zoltan Szabo
Trimis: 12 Sep 2017, 08:15 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 12 Sep 2017, 09:10 PM)
QUOTE (Zoltan Szabo @ 12 Sep 2017, 08:45 PM)

Chiar nu cred că merit asta... Dar... respect, sincer, seriozitatea și brusca supărare...

Donald Trump este un cretin.

--------------------
prof. Zoltán Szabó
Brașov
MihaelaSid
Trimis: 14 Sep 2017, 02:24 PM

Utilizator avansat

Ati observat ca dupa cele 2 mariri din 2018 iesim din grila, deci se vor plafona salariile (asa scrie in lege)!!!!
Mesaj personal
ihatemyjob
Trimis: 14 Sep 2017, 02:31 PM

Utilizator activ

QUOTE (MihaelaSid @ 14 Sep 2017, 03:24 PM)
Ati observat ca dupa cele 2 mariri din 2018 iesim din grila, deci se vor plafona salariile (asa scrie in lege)!!!!

Inca mai credeti in mariri salariale??? E ca si cum ati crede in Mos Craciun!!! tongue.gif biggrin.gif laugh.gif
E si el rosu dar cred ca e boar o coincidenta de culoare.... wink.gif
Mesaj personal
crina1975
Trimis: 14 Sep 2017, 07:02 PM

Utilizator avansat

Cum adica se vor plafona ?
Aratati-mi unde scrie (despre invatamant) !
Mesaj personal
profudebio
Trimis: 14 Sep 2017, 08:07 PM

Utilizator avansat

Degeaba încercați să bagați zâzanie! Salariile vor crește așa cum s-a promis: cu 25% de la 1 iulie 2017, apoi imediat, tot în iulie, se vor acorda voucherele de vacanță, apoi încă 50% la 1 ianuarie 2018.
Scrie și în programul de guvernare al partidului, program cu care s-au prezentat în cutia poștală:

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
ihatemyjob
Trimis: 14 Sep 2017, 08:33 PM

Utilizator activ

QUOTE (profudebio @ 14 Sep 2017, 09:07 PM)
Degeaba încercați să bagați zâzanie! Salariile vor crește așa cum s-a promis: cu 25% de la 1 iulie 2017, apoi imediat, tot în iulie, se vor acorda voucherele de vacanță, apoi încă 50% la 1 ianuarie 2018.
Scrie și în programul de guvernare al partidului, program cu care s-au prezentat în cutia poștală:

laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif blink.gif
Chiar asa a fost??? Cred ca mi s-a imbolnavit fluturasul sau am o gaura in card... nu stiu ce sa zic huh.gif huh.gif Si voucerul de vacanta s-a pierdut in posta.... astea sunt singurele explicatii rezonabile..... ca cu siguranta nu ne-au mintit!!!!
Mesaj personal
crina1975
Trimis: 14 Sep 2017, 08:34 PM

Utilizator avansat

Cred ca incurcati Invatamantul cu Sanatatea !
Mesaj personal
crina1975
Trimis: 14 Sep 2017, 08:41 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ihatemyjob @ 14 Sep 2017, 09:33 PM)
Si voucerul de vacanta s-a pierdut in posta.... astea sunt singurele explicatii rezonabile..... ca cu siguranta nu ne-au mintit!!!!

Pt. 2017-2018 perioada de acordare a voucher-ului de vacanta este 1 Iulie 2017 - 30 Noiembrie 2018. Cum 99% din institutii nu au bugetat aceste vouchere in 2017 (pt. ca nu au avut baza legala aprobata), acestea se vor acorda in 2018. Cel mai probabil, majoritatea managerilor de institutii (cu unele exceptii biggrin.gif ) vor impinge acordarea acestor vouchere cat mai spre sfarsitul acestei perioade.
Exista institutii (cu legaturi mai stranse cu institutiile centrale) care au bugetat si acordat deja aceste vouchere (pt. ca stiau din surse sigure ca se va adopta legea respectiva).
Mesaj personal
crina1975
Trimis: 14 Sep 2017, 08:52 PM

Utilizator avansat

Cred ca incurcati Invatamantul cu Sanatatea !

(3) Începând cu data de 1 ianuarie 2018 se acordă următoarele creșteri salariale:
a) cuantumul brut al salariilor de bază, soldelor de funcție/salariilor de funcție, indemnizațiilor
de încadrare, precum și cuantumul brut al sporurilor, indemnizațiilor, compensațiilor, primelor,
premiilor și al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din
salariul lunar brut, indemnizația brută de încadrare, solda lunară/salariul lunar de care beneficiază
personalul plătit din fonduri publice se majorează cu 25% față de nivelul acordat pentru luna
decembrie 2017, fără a depăși limita prevăzută la art. 25, în măsura în care personalul respectiv își
desfășoară activitatea în aceleași condiții;
b ) prin excepție de la lit. a), începând cu 1 martie 2018, salariile de bază ale personalului care
ocupă funcțiile de medici și de asistenți medicali din unitățile sanitare publice, prevăzute în anexa
nr. II cap. I, se majorează la nivelul salariului de bază stabilit potrivit prezentei legi pentru anul
2022;

d) prin excepție de la lit. a), începând cu 1 martie 2018, cuantumul brut al salariilor de bază,
precum și cuantumul sporurilor, indemnizațiilor, compensațiilor, primelor, premiilor și al celorlalte
elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul lunar brut, de care
beneficiază personalul care ocupă funcții didactice din unitățile de învățământ preuniversitar și
universitar de stat, se majorează cu 20% față de nivelul acordat pentru luna februarie 2018;

(4) În perioada 2019 - 2022 se va acorda anual o creștere a salariilor de bază, soldelor de
funcție/salariilor de funcție, indemnizațiilor de încadrare, fiecare creștere reprezentând 1/4 din
diferența dintre salariul de bază, solda de funcție/salariul de funcție, indemnizația de încadrare
prevăzute de lege pentru anul 2022 și cel/cea din luna decembrie 2018. Creșterea respectivă și
data de aplicare se stabilesc prin legea anuală a bugetului de stat cu respectarea prevederilor art. 6
lit. h).[I][/I][I][I]

Acest mesaj a fost modificat de către crina1975 la data 14 Sep 2017, 08:54 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 23 )
Fișier atașat  L_153_2017.pdf
Mesaj personal
ihatemyjob
  Trimis: 14 Sep 2017, 10:03 PM

Utilizator activ

QUOTE (crina1975 @ 14 Sep 2017, 09:41 PM)
QUOTE (ihatemyjob @ 14 Sep 2017, 09:33 PM)
Si voucerul de vacanta s-a pierdut in posta.... astea sunt singurele explicatii rezonabile..... ca cu siguranta nu ne-au mintit!!!!

Pt. 2017-2018 perioada de acordare a voucher-ului de vacanta este 1 Iulie 2017 - 30 Noiembrie 2018. Cum 99% din institutii nu au bugetat aceste vouchere in 2017 (pt. ca nu au avut baza legala aprobata), acestea se vor acorda in 2018. Cel mai probabil, majoritatea managerilor de institutii (cu unele exceptii biggrin.gif ) vor impinge acordarea acestor vouchere cat mai spre sfarsitul acestei perioade.
Exista institutii (cu legaturi mai stranse cu institutiile centrale) care au bugetat si acordat deja aceste vouchere (pt. ca stiau din surse sigure ca se va adopta legea respectiva).

Mai tineti minte cum ne povesteau ca vom primi voucerul pana pe 1 iulie 2017!!! Sau cum sindicatele ne explicau ca ar fi bine sa ne facem rezervari din timp pentru concedii ca se epuizeaza locurile... poate doar unele sindicate...
unde e marirea din iulie.... unde sunt cei 2% din fondul de salarii pe unit. de inv. pentru premierea cadrelor cu rezultate.... unde este sporul de vechime ce trebuie sa fie separat de salariul de baza... verificati legea salarizarii!! A intrat in vigoare nu? Urma sa se aplice de la 1 ianuarie dar nu se regaseste in specificarile ministerului, nu? Din 25% crestere va fi doar 3%!!! De ce sa mai credem in povesti???
Salariile care trebuiau sa creasca deja au crescut fara sa se astepte 5 sau 6 ani sau .... (nu de noi e vorba, ca doar noi suntem PRIORITATE NATIONALA)
Mesaj personal
crina1975
Trimis: 14 Sep 2017, 10:22 PM

Utilizator avansat

QUOTE (ihatemyjob @ 14 Sep 2017, 11:03 PM)
Din 25% crestere va fi doar 3%!!! De ce sa mai credem in povesti???

Eu imi pastrez optimismul. Eu am auzit dezmintita aceasta stire de vreo 3 ori pana acum de catre cei care au painea si cutitul acum, ultima data aseara, cand se dadea exemplu in mediul privat (unde salariile nu cresc de la 1 ian. 2018 astfel incat sa se mascheze mutarea contributiilor in dreptul angajatului) si se spunea ca din mutarea contributiilor salariile nu numai ca nu vor scadea ci vor creste usor. Daca va fi asa va fi un mare avantaj pt. salariat si o simplificare a birocratiei pt. angajator. Dar inca nici nu a aparut noul Cod Fiscal.
Vorbind de privatii seriosi nu vad de ce ar scadea salariile nete din moment ce prin aceasta miscare de mutare a contributiilor cheltuiala lui cu angajatul nu creste. Bine, am inteles ca s-a gasit si o modalitate de reglementare legislativa a acestui fapt. Si, in general, din pacate, spre deosebire de tarile vestice, la noi in privat se negociaza salariile nete.
In rest cu ce au promis, ce au mintit, ce pliante ne-au impartit nici nu mai are rost sa discutam ca ce rezolvam ? Hai sa discutam pe legile care s-au concretizat. Daca era dupa PNL, Ciolos si Claus (cand au incercat sa blocheze legea salarizarii din decembrie 2016 la CCR, vrand, de fapt, sa loveasca in PSD si sa le indeparteze votantii) nu aveam nici macar salariile pe care le avem acum.

Acest mesaj a fost modificat de către crina1975 la data 14 Sep 2017, 10:28 PM
Mesaj personal
crina1975
Trimis: 15 Sep 2017, 07:59 AM

Utilizator avansat

Am dat exemplul de mai sus referindu-ma la privati pt. ca in sectorul privat cu siguranta nu vor fi cresteri salariale de la 1 ian. 2018 (deci se poate vedea mai clar ce inseamna transferul contributiilor), iar mijloacele de interventie ale statului in politica salariala a acestora este minimala.
Mesaj personal
ihatemyjob
Trimis: 15 Sep 2017, 02:56 PM

Utilizator activ

Eu mi-am pierdut optimismul..... "ATATA POATE TARA" pentru profesori completez eu ca pt. restul s-a gasit intotdeauna.... noi cei multi si.... degeaba... mai asteptam.... apocalipsa poate ca altcevanu stiu ce asteptam.... toti ne-au mintit si noi tot ii credem pe rand... cum ajung la putere!!!
Sa nu uitam ca suntem o prioritate nationala wink.gif si se vede prioritatea nu?
Chestia cu trecerea contributiei era de asteptat o alta forma de minciuna... cresc salariile din pix...nu va faceti griji de pensii tot nimic nu va fi!!! Si pana la pensie ne omoara inflatia si bancile!!! Verificati robor-ul pe ultimul an!!! Verificati pompele de benzina.... asta da macro-politici economice
Cresc taxele ca statul nu are bani.... si atunci nu vad cum va scadea impozitul pe venit la 10% ... daca nu scade vom incasa netul mai mic din ianuarie!!! E simpla aritmetica nu politica!!! mad.gif mad.gif
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 15 Sep 2017, 04:58 PM

Utilizator avansat

QUOTE (crina1975 @ 14 Sep 2017, 11:22 PM)
Hai sa discutam pe legile care s-au concretizat. Daca era dupa PNL, Ciolos si Claus (cand au incercat sa blocheze legea salarizarii din decembrie 2016 la CCR, vrand, de fapt, sa loveasca in PSD si sa le indeparteze votantii) nu aveam nici macar salariile pe care le avem acum.

Pardon!
Stiu ca trebuie sa aperi cu indarjire maretile realizari ale iubitului conducator de partid si de stat, dar STOP! Ultima marire de salariu, cea din ianuarie 2017 este de la CIOLOS. Cand era sa o dea PSD-ul, cand pe la jumatatea lui ianuarie s-au instalat? Ca esti un bun propagandist se vede - "apari" numai cand vezi ca oamenii incep sa realizeze ce se intampla. Dar trebuie sa tii cont ca nu te adresezi semenilor vostri inflacarati in cuget si simtiri.
Si macar incearca sa salvezi aparentele, daca totusi intelegi ceva din ceea ce-ti transmit tovarasii tai, de la si prin Romania TV. Spune cu cuvintele tale, nu prelua modul lor de exprimare, ca probabil nu stai doar in cativa neuroni.
Mesaj personal
Zoltan Szabo
  Trimis: 15 Sep 2017, 05:55 PM

Utilizator avansat

Observ mult optimism. Gubernarea dă. Numai să așteptăm. Dacă prostia ar provoca durere, cred că în sistemul de învățământ mulți ar urla. FRAȚILOR, ăștia își bat joc de noi. Noi pupăm bani doar dacă facem și pe [***] în patru și îi obligăm! Nu au niciun interes să ne ajute. JOS, etc. și CEREȚI DREPTURILE: - salarii decente, respect din partea guvernanților, un buget minimal, să nu mă scuipe în față o reprezentantă a etniei rrome care a uitat să-și înscrie la timp copilul (numai 5 ani au fost), etc.

--------------------
prof. Zoltán Szabó
Brașov
fleetwood
Trimis: 15 Sep 2017, 06:49 PM

Utilizator avansat

In rest cu ce au promis, ce au mintit, ce pliante ne-au impartit nici nu mai are rost sa discutam ca ce rezolvam ?

Poate rezolvăm, măcar, niște "ca ce" ?!...

https://www.youtube.com/watch?v=XcAl93uEYUA

Mesaj personal
Zoltan Szabo
Trimis: 15 Sep 2017, 06:59 PM

Utilizator avansat

QUOTE (fleetwood @ 15 Sep 2017, 07:49 PM)
In rest cu ce au promis, ce au mintit, ce pliante ne-au impartit nici nu mai are rost sa discutam ca ce rezolvam ?

Poate rezolvăm, măcar, niște "ca ce" ?!...

https://www.youtube.com/watch?v=XcAl93uEYUA

Dacă este să mă iau după cantitatea de inteligență pe centimetrul pătrat de pe multele Forumurui, nu cred că acest post va avea succes. În ceea ce mă privește m-ați câștigat! BRAVO!!!

Acest mesaj a fost modificat de către Zoltan Szabo la data 15 Sep 2017, 07:01 PM

--------------------
prof. Zoltán Szabó
Brașov
profudebio
Trimis: 15 Sep 2017, 07:11 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 15 Sep 2017, 05:58 PM)
ca probabil nu stai doar in cativa neuroni.

Sunteti o optimista incurabila!
Mesaj personalTrimite emailPagina web a utilizatoruluiYahoo
fleetwood
Trimis: 15 Sep 2017, 07:51 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Zoltan Szabo @ 15 Sep 2017, 07:59 PM)
În ceea ce mă privește m-ați câștigat!

smile.gif
Știți... vă mulțumesc, sincer! DAR... aș vrea să vă placă și ASTA, chiar mult mai mult:

https://www.youtube.com/watch?v=-VnlUSAP-Sg

Varianta naivă, forever...

smile.gif

https://www.youtube.com/watch?v=Kkun8CFxqrk

Mesaj personal
Zoltan Szabo
Trimis: 15 Sep 2017, 08:03 PM

Utilizator avansat

--------------------
prof. Zoltán Szabó
Brașov
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (5) « Primul ... 2 3 [4] 5  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved