Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Va dispărea Eminescu?
gabrielir
Trimis: 4 Sep 2017, 01:27 PM

Utilizator activ

Grup: Members

Salve!

Cu mare părere de rău am constatat că poetul nepereche nu mai apare în manualele de limba și literatura română pentru clasa a V-a. Din autorii canonici Creangă este mai consistent prezent, pe ici pe colo apar Caragiale, Alecsandri, Sadoveanu etc. Am frunzărit manualele noi pentru clasele a III-a și a IV-a - aceeași situație.

Urmează să formăm o generație desprinsă de valorile autentice ale spiritului românesc. Culmea e că Eminescu nu e, dar apar autori maghiari. Și multe nume care - din punctul meu de vedere - nu pot constitui un fundament temeinic pentru o structură identitară solidă.

Aceste manuale sunt de fapt de comunicare - ar fi onorabil să scoată atributul ”de literatură română”.
A nu se înțelege greșit, nu sunt un fanatic al lui Corneliu Vadim Tudor sau un profesor ramolit după 4 decenii de manuale pline de autori canonici. Am 40 de ani și 16 ani vechime - mă consider totuși tânăr, adaptabil, flexibil la ce este nou.

Însă, constatând acestea, mă bate din ce în ce mai serios un gând de a părăsi sistemul de învățământ.( Și ca majoritatea foștilor mei elevi, această țară!) Nu îmi mai găsesc rostul în ce se dorește acum.

Cum comentați?
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 5 Sep 2017, 12:12 PM

Utilizator avansat

Trist dar adevarat.
Parasirea tarii nu cred ca este o solutie. Faptul ca ai semnalat aici acest lucru, cred ca este un pas inainte in incercarea de a face ceva constructiv. Nu sunt de specialitate, dar cred ca vei avea sustinerea colegilor tai.
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 5 Sep 2017, 04:44 PM

Mentor

@ gabrielir. Va rog sa-mi spuneti care-i prima clasa de la care apare pentru prima oara "poetul nepereche" in manualul corespunzator

de limba si literatura romana. Va sugerez sa comparati manualul de limba si literatura romana de la noi cu cel din Republica Moldova.

Nu de alta, dar ma ingrozeste ideea ca in curand nu va mai aparea deloc in niciunul din aceste doua manuale. Multumesc si o zi buna!

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 5 Sep 2017, 05:04 PM

Mentor

(continuare)

Am citit aici (<= click) ca manualele școlare în format PDF de dincolo de Prut

pot fi descarcate doar de pe teritoriul Republicii Moldova ......
confused06.gif cool20.gif biggrin.gif

--------------------
Mesaj personal
Taticu
Trimis: 8 Sep 2017, 07:21 AM

Mentor

De ce au fost înlocuiți Slavici, Eminescu și Creangă cu „Micul Prinț” și "Cartea Junglei" :

cool20.gif http://adevarul.ro/educatie/scoala/de-fost...bd00/index.html biggrin.gif

--------------------
Mesaj personal
verona
Trimis: 13 Sep 2017, 05:56 PM

Utilizator avansat

Grup: Moderatori

in primul rand, titlul mi se pare putin deplasat - Ca vor unii sau altii sa-l anuleze, Eminescu nu dispare!
atata vreme cat isi are admiratorii proprii, va continua sa existe in literatura.

ca dispare din manuale - e alta problema. As deplange faptul, daca nu m-ar opri propriile constatari.
Personal, sunt un mare admirator al poetului nepereche.
Dar mi "s-a luat" dupa ce-am vazut rezultatele exceselor analizarii lui la scoala. Mai in gluma, mai in serios am spus mai demult ca Eminescu (si altii), reinviat printr-o minune, ar pica bacul din Eminescu. Pentru ca nu conteaza ce a spus autorul, ci ce a spus cutare critic despre autor (citat din fosta profa a baiatului meu).
Dupa contraziceri cu copiii proprii sau cu alti copii din diverse generatii, ma bucur chiar ca l-au lasat in pace. In sfarsit va fi citit pentru el insusi si nu pt tema la romana... si, cine stie, va fi redescoperit. de unul singur. pt ca arta se cere gustata, nu taiata si analizata pana la ingretosare...

si da, si eu am facut analize literare... si imi placeau, nu zic nu... au sens si astea... dar au ajuns de un formalism extrem... care nu face bine nici elevului, nici autorului...
Mesaj personal
gabrielir
Trimis: 14 Sep 2017, 09:09 AM

Utilizator activ

Sunt absolut de acord cu domnia voastră. Titlul este exagerat așa cum sunt titlurile în presa noastră - intenție persuasivă - și Eminescu este sufocat de o mare parte din critica literară și de unii profsori de limba și literatura română.
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved