Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Post repartizat unui candidat cu nota sub 5, sedinta publica
liceul_meu
Trimis: 8 Sep 2017, 08:19 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Azi, in sedinta publica, un candidat cu nota sub 5 (chiar sub 4) la examenul de titularizare, a luat post. E legal?

Acest mesaj a fost modificat de către liceul_meu la data 8 Sep 2017, 08:26 PM
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 8 Sep 2017, 08:32 PM

Mentor

Da, dacă a obținut cel puțin media 5 la concursul județean pentru ocuparea posturilor didactice rămase vacante/rezervate și a fost repartizat în baza acestei medii.

--------------------
Mesaj personal
liceul_meu
Trimis: 8 Sep 2017, 08:45 PM

Utilizator
**

QUOTE (costi_52 @ 8 Sep 2017, 09:32 PM)
Da, dacă a obținut cel puțin media 5 la concursul județean pentru ocuparea posturilor didactice rămase vacante/rezervate și a fost repartizat în baza acestei medii.

La disciplina respectiva nu s-a organizat concurs. De altfel, rezultatele la concursul judetean au fost afisate in 06.09.2017 si confirma acest lucru.
Mentionez faptul ca nota sub 5 este obtinuta la examenul de titularizare de anul acesta.

Acest mesaj a fost modificat de către liceul_meu la data 8 Sep 2017, 08:49 PM
Mesaj personal
mag28
Trimis: 8 Sep 2017, 09:40 PM

Utilizator avansat

poate nu a mai solicitat nimeni postul respectiv...
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 8 Sep 2017, 09:59 PM

Mentor

QUOTE (mag28 @ 8 Sep 2017, 10:40 PM)

Nu contează. Un candidat cu note sub 5 la concursul național pentru ocuparea posturilor didactice vacante/rezervate, care nu a obținut cel puțin 5 la concursul județean din 6 septembrie, nu putea participa la ședința de repartizare de astăzi.

--------------------
Mesaj personal
ISJ_MS
Trimis: 8 Sep 2017, 10:00 PM

Utilizator avansat

Grup: ISJ

poate nu au observat

si pe noi a incercat una sa ne pacaleasca

a zis ca are nota din 2015 si ca a iesit din sala la concursul din septembrie

dar a uitat sa spuna ca in iulie a luat 2.7
dar am prins-o cu minciuna

poate ca si acolo asa a facut
poate ar fi bine sa anuntati insp de resurse umane
noi credem ca e scapare

--------------------
Mesaj personalTrimite email
liceul_meu
Trimis: 9 Sep 2017, 06:21 AM

Utilizator
**

QUOTE (costi_52 @ 8 Sep 2017, 10:59 PM)
QUOTE (mag28 @ 8 Sep 2017, 10:40 PM)

Nu contează. Un candidat cu note sub 5 la concursul național pentru ocuparea posturilor didactice vacante/rezervate, care nu a obținut cel puțin 5 la concursul județean din 6 septembrie, nu putea participa la ședința de repartizare de astăzi.

Nu e posibil sa fi luat postul nici pe baza unei note peste 5 din anii precedenti deoarece atat in 2016, 2015 cat si in 2014 a obtinut sub nota 2, la examenele nationale de titularizare. confused06.gif

Postul era dorit de un candidat cu nota peste 5, care s-a razgandit si a vrut sa renunte la un post pentru care a semnat la sedinta precedenta in favoarea acelui post. A ajuns in fata comisiei in sedinta publica insa i s-a spus ca daca a renuntat la post va trebui sa astepte pana sunt solutionati toti candidatii. Iar singurul candidat nesolutionat si care a si primit postul a fost persoana cu note sub 5 in ultimii 4 ani (poate chiar in ultimii 5....6...).

Acest mesaj a fost modificat de către liceul_meu la data 9 Sep 2017, 06:28 AM
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 9 Sep 2017, 08:57 AM

Utilizator avansat

QUOTE (ISJ_MS @ 8 Sep 2017, 11:00 PM)
poate nu au observat

dar a uitat sa spuna ca in iulie a luat 2.7

noi credem ca e scapare

:::ceea ce dovedeste faptul ca aplicatia poate fi pacalita.
Mesaj personal
profedu
Trimis: 9 Sep 2017, 11:12 AM

Utilizator activ

Din punctul meu de vedere mai toate criteriile de repartizare a posturilor sunt cel puțin arbitrare, altfel posturile sunt atribuite conform unor reguli care au fost elaborate pentru a sprijinii interese conjuncturale. Unicul criteriu trebuie sa fie media de absolvire, eliminarea concursului de titularizare, in caz contrar trebuie desființate universitățile.
Mesaj personal
liceul_meu
Trimis: 11 Sep 2017, 04:19 PM

Utilizator
**

Explicatia pentru postul distribuit acelui candidat cu note sub 5 in ultimii 5 ani, in sedinta din 6 sept ac, a fost urmatoarea: cadrul didactic respectiv va fi platit ca si necalificat. Cum poate un cadru didactic sa fie necalificat daca preda in disciplina sa (indiferent daca la titularizare a luat sub 5)?! CE SE INTAMPLA AICI? confused24.gif
Unde se pot face sesizari privind astfel de nereguli?
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 11 Sep 2017, 05:03 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liceul_meu @ 11 Sep 2017, 05:19 PM)
Explicatia pentru postul distribuit acelui candidat cu note sub 5 in ultimii 5 ani, in sedinta din 6 sept ac, a fost urmatoarea: cadrul didactic respectiv va fi platit ca si necalificat. Cum poate un cadru didactic sa fie necalificat daca preda in disciplina sa (indiferent daca la titularizare a luat sub 5)?! CE SE INTAMPLA AICI? confused24.gif

Cu siguranta va fi retestat(ilegal) a n- spe mia oara, doar ca sa iasa cincinalul cuiva.Traim in RO si cu un ministru ca cel din anul acesta nu aveti ce face.Sesizati, in scris, scoala si cu raspunsul scris de la scoala va duceti la judecata in instanta.
Mesaj personal
liceul_meu
Trimis: 11 Sep 2017, 05:22 PM

Utilizator
**

QUOTE (di-ana08 @ 11 Sep 2017, 06:03 PM)
Explicatia pentru postul distribuit acelui candidat cu note sub 5 in ultimii 5 ani, in sedinta din 6 sept ac, a fost urmatoarea: cadrul didactic respectiv va fi platit ca si necalificat. Cum poate un cadru didactic sa fie necalificat daca preda in disciplina sa (indiferent daca la titularizare a luat sub 5)?! CE SE INTAMPLA AICI?  confused24.gif

Cu siguranta va fi retestat(ilegal) a n- spe mia oara, doar ca sa iasa cincinalul cuiva.Traim in RO si cu un ministru ca cel din anul acesta nu aveti ce face.Sesizati, in scris, scoala si cu raspunsul scris de la scoala va duceti la judecata in instanta.

Postul a fost dat persoanei respective in sedinta publica din 6 septembrie ac. Nu e vorba de scoala ci de ISJ...
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 11 Sep 2017, 08:19 PM

Utilizator avansat

QUOTE (liceul_meu @ 11 Sep 2017, 06:22 PM)
Explicatia pentru postul distribuit acelui candidat cu note sub 5 in ultimii 5 ani, in sedinta din 6 sept ac, a fost urmatoarea: cadrul didactic respectiv va fi platit ca si necalificat. Cum poate un cadru didactic sa fie necalificat daca preda in disciplina sa (indiferent daca la titularizare a luat sub 5)?! CE SE INTAMPLA AICI?  confused24.gif

Postul a fost dat persoanei respective in sedinta publica din 6 septembrie ac. Nu e vorba de scoala ci de ISJ...

La isj- ul meu, in 6 sept., a fost testare judeteana calificati si necalificati ,nu a fost nicio sedinta ,sedinta a fost in 8 sept.

Daca postul s-a dat in sedinta pubica ,candidatului cu sub 5 e ilegalitatea isj-ului ,adresati-va
dansilor.

Acest mesaj a fost modificat de către di-ana08 la data 11 Sep 2017, 08:27 PM
Mesaj personal
liceul_meu
Trimis: 11 Sep 2017, 08:35 PM

Utilizator
**

QUOTE (di-ana08 @ 11 Sep 2017, 09:19 PM)
QUOTE (liceul_meu @ 11 Sep 2017, 06:22 PM)

La isj- ul meu, in 6 sept., a fost testare judeteana calificati si necalificati ,nu a fost nicio sedinta ,sedinta a fost in 8 sept.

Daca postul s-a dat in sedinta pubica ,candidatului cu sub 5 e ilegalitatea isj-ului ,adresati-va
dansilor.

Rectific: vineri, 8 septembrie ac, s-a atribuit un post unui candidat care la examenul de titularizare din ultimii 5 ani (inclusiv anul acesta) are nota sub 5, iar concurs judetean nu s-a tinut la disciplina respectiva. Iar raspunsul primit la sesizarea verbala a fost ca acel cadru didactic va fi platit ca si necalificat (desi are studii corespunzatoare...).
1. Cum e posibil ca un candidat cu note sub 5 la examenul national de titularizare sa primeasc post in sedinta din 8 septembrie?
2. Cum e posibil ca un cadru didactic cu studii corespunzatoare postului sa fie platit ca si necalificat pt fatul ca a luat note sub 5...
Mesaj personal
ISJ_MS
Trimis: 12 Sep 2017, 04:59 PM

Utilizator avansat

Grup: ISJ

QUOTE (di-ana08 @ 9 Sep 2017, 09:57 AM)
QUOTE (ISJ_MS @ 8 Sep 2017, 11:00 PM)
poate nu au observat

dar a  uitat sa spuna ca in iulie a luat 2.7

noi credem ca e scapare

:::ceea ce dovedeste faptul ca aplicatia poate fi pacalita.

nu aplicatia a spus ca nu poate
NU POATE FI PACALITA

ea din gura a spus ca da
dar pana am dat repartizare
si a aparut <5

--------------------
Mesaj personalTrimite email
chimiemoldova
Trimis: 13 Sep 2017, 09:42 PM

Utilizator activ

[QUOTE=liceul_meu,11 Sep 2017, 09:35 PM] 

. [/QUOTE]
Rectific: vineri, 8 septembrie ac, s-a atribuit un post unui candidat care la examenul de titularizare din ultimii 5 ani (inclusiv anul acesta) are nota sub 5, iar concurs judetean nu s-a tinut la disciplina respectiva. Iar raspunsul primit la sesizarea verbala a fost ca acel cadru didactic va fi platit ca si necalificat (desi are studii corespunzatoare...).
1. Cum e posibil ca un candidat cu note sub 5 la examenul national de titularizare sa primeasc post in sedinta din 8 septembrie?
2. Cum e posibil ca un cadru didactic cu studii corespunzatoare postului sa fie platit ca si necalificat pt fatul ca a luat note sub 5...[/QUOTE]
Dacă citiți ceea ce-am atasat veti vedea la punctul 4, 4. Ocuparea posturilor didactice/catedrelor rămase vacante/rezervate, conform art. 103 alin. (1) din Metodologie se referă exact la cei care nu au promovat examenul sau necalificati.

Acest mesaj a fost modificat de către chimiemoldova la data 13 Sep 2017, 09:43 PM

Fișier atașat ( Număr de descărcări: 47 )
Fișier atașat  SEDINTA_DIN_08.09.2017_PROGRAMARE.pdf
Mesaj personal
di-ana08
Trimis: 15 Sep 2017, 10:27 AM

Utilizator avansat

[QUOTE=chimiemoldova,13 Sep 2017, 10:42 PM] [QUOTE=liceul_meu,11 Sep 2017, 09:35 PM] 

. [/QUOTE]
2. Cum e posibil ca un cadru didactic cu studii corespunzatoare postului sa fie platit ca si necalificat pt fatul ca a luat note sub 5...[/QUOTE]
Dacă citiți ceea ce-am atasat veti vedea la punctul 4, 4. Ocuparea posturilor didactice/catedrelor rămase vacante/rezervate, conform art. 103 alin. (1) din Metodologie se referă exact la cei care nu au promovat examenul sau necalificati. [/QUOTE]
1.Articolul la care faceti referire nu precizeaza nimic despre cei cu note sub cinci ,deci nu a fost corect repartizat.

2 .Se vede treaba ca fiecare isj intelege cum vrea si ce vrea .La MM cei care obtinusera avizul de la scoli ,trebuiau sa mearga cu el in sedinta din 8 sep , iar in programarea din alt judet din RO , chiar se atrage atentia ca nu trebuie sa fie prezenti.

http://www.isjmm.ro/

Acest mesaj a fost modificat de către di-ana08 la data 15 Sep 2017, 10:28 AM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved