Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> reducerea normei la 16 ore
albinlei
Trimis: 8 Sep 2017, 09:39 PM

Utilizator
**

Grup: Members

Există condiții pentru reducerea normei la 16 ore, în afara celor 25 ani vechime și grad I? La noi în școală inspectoratul nu a aprobat pentru că nu ne încadrăm în costul standard per elev. În LEN
”(4) Personalul didactic de predare cu o vechime in invatamant de peste 25 de ani, cu gradul didactic I, beneficiaza de reducerea normei didactice cu 2 ore saptamanal, fara diminuarea salariului.”
Există altă lege care conditioneaza reducerea de costul standard?
Mesaj personal
Narcisa_prof
Trimis: 8 Sep 2017, 09:55 PM

Utilizator avansat

Lege-NU. Exista in Metodologia mobilitatii.

”Menționez că mă încadrez în prevederile art. 8 alin. (12) din Metodologia-cadru privind mobilitatea personalului didactic de predare din învățământul preuniversitar în anul școlar 2017-2018, aprobată prin OMECS nr. 5739/14.11.2016.
Cunosc prevederile art. 262 alin. (4 - 6) din Legea nr. 1/20111 cu modificările și completările ulterioare”
Mesaj personal
mihu2
Trimis: 8 Sep 2017, 09:56 PM

Utilizator
**

Nu exista, cine are 25ani vechime si gradul 1poate trece la 16 ore indiferent de buget si cost standard
Mesaj personal
liceul_meu
Trimis: 9 Sep 2017, 06:39 AM

Utilizator
**

QUOTE (mihu2 @ 8 Sep 2017, 10:56 PM)
Nu exista, cine are 25ani vechime si gradul 1poate trece la 16 ore indiferent de buget si cost standard

Respectiv la 14 ore, in cazul invatamantului special.
Mesaj personal
albinlei
Trimis: 11 Sep 2017, 08:25 PM

Utilizator
**

Mulțumesc pentru răspunsuri! ISJ-ul a revenit asupra deciziei inițiale, fără o condiționa reducerea normei de încadrarea în costul standard per elev.
Mesaj personal
roset
Trimis: 11 Sep 2017, 10:07 PM

Mentor

Păi, nu are nicio treabă inspectoratul cu plata!

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Când ai dubii,spune adevarul!” (Mark Twain)
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Mesaj personalTrimite emailYahoo
luminik
Trimis: 13 Sep 2017, 08:09 PM

Utilizator activ

As vrea sa stiu , daca se platesc orele de dupa 16(pt cei cu peste 25 de ani...). Stie cineva legea , articolul unde scrie clar ca se platesc?La ISJ Arges au spus clar ca legea nu stipuleaza sa se plateasca si nu se platesc decat cele dupa 18.Multumesc!
Mesaj personal
1q1q1q
Trimis: 13 Sep 2017, 08:22 PM

Utilizator avansat

Doar cele +18

--------------------
Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi !!!
Mesaj personalTrimite emailMSN
roset
Trimis: 13 Sep 2017, 09:25 PM

Mentor

QUOTE (luminik @ 13 Sep 2017, 08:09 PM)
As vrea sa stiu , daca se platesc orele de dupa 16(pt cei cu peste 25 de ani...). Stie cineva legea , articolul unde scrie clar ca se platesc?La ISJ Arges au spus clar ca legea nu stipuleaza sa se plateasca si nu se platesc decat cele dupa 18.Multumesc!

Art 262 (4) Personalul didactic de predare cu o vechime în învățământ de peste 25 de ani, cu gradul didactic I, beneficiază de reducerea normei didactice cu 2 ore săptămânal, fără diminuarea salariului.
(este ultima formă din lege a alin. 4)

(5) Norma didactică se poate reduce ca urmare a solicitării cadrului didactic, adresată directorului școlii.
(6) Personalul didactic de predare și de instruire practică, care beneficiază de reducerea normei didactice, poate avea dreptul la remunerarea activității în regim de plată cu ora sau cumul de norme, doar după efectuarea normei complete, prevăzute la alin. (3) lit. c), d) și e).

--------------------
,,Pentru a spune adevărul e nevoie de cel puțin doi oameni-unul care să îl spună și celălalt care să îl asculte”!
,,Cine zâmbește atunci când lucrurile merg prost s-a gândit deja pe cine să dea vina”!
Ilinca Mihaila
Trimis: 14 Sep 2017, 10:09 AM

Utilizator avansat

QUOTE (1q1q1q @ 13 Sep 2017, 09:22 PM)
Doar cele +18

Ce stiti despre modificarea acestui articol?

"În fapt, un profesor care are, de exemplu, 19 ore, beneficia de plata unei singure ore, făcea voluntariat ora a șaptesprezecea și a optsprezecea", a mai adăugat Pop.
"Prin promulgarea de astăzi, în fapt, un profesor care are peste 25 de ani vechime și gradul I, adică profesorii cu experiență din sistemul de învățământ, vor beneficia de plata orelor peste această normă, indiferent de numărul lor", a conchis Pop.

Oficial aici
Eu inteleg ca s-ar plati si peste 16
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 14 Sep 2017, 12:00 PM

Utilizator avansat

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 14 Sep 2017, 11:09 AM)
Doar cele +18

"În fapt, un profesor care are, de exemplu, 19 ore, beneficia de plata unei singure ore, făcea voluntariat ora a șaptesprezecea și a optsprezecea", a mai adăugat Pop.
"Prin promulgarea de astăzi, în fapt, un profesor care are peste 25 de ani vechime și gradul I, adică profesorii cu experiență din sistemul de învățământ, vor beneficia de plata orelor peste această normă, indiferent de numărul lor", a conchis Pop.

Oficial aici

M-am prins!!!

Asta era promisiunea de senator a lui LMP. Adica minciuna gogonata marca clasei politice conducatoare (cu tot cu cacofonie, notiune pe care eu o botez cacafonie)
Mesaj personal
roset
Trimis: 14 Sep 2017, 07:29 PM

Mentor

QUOTE (Ilinca Mihaila @ 14 Sep 2017, 12:00 PM)
QUOTE (Ilinca Mihaila @ 14 Sep 2017, 11:09 AM)
Doar cele +18

Oficial aici

M-am prins!!!

Asta era promisiunea de senator a lui LMP. Adica minciuna gogonata marca clasei politice conducatoare (cu tot cu cacofonie, notiune pe care eu o botez cacafonie)

biggrin.gif cool20.gif sign28.gif

--------------------
luminik
Trimis: 14 Sep 2017, 10:58 PM

Utilizator activ

Eu nu cred ca se platesc. Punctul 6 de la alin 3 spune ca se platesc plata cu ora , dar face referire la norma din alin 3/c,d,e si aici norma stipulata este de 18 ore. La alin 4 e vizata norma de 16 ore, deci... nu se platesc.
Mesaj personal
Zoltan Szabo
Trimis: 15 Sep 2017, 07:43 PM

Utilizator avansat

Din câte cunosc, legea zice în felul următor: Norma didactică se plătește (ex. 16 ore pt. gr. did. I, 25 ani vechime, ori 18 ore în rest). De exemplu, dacă ai 6 ore peste (având 16 - gr. did. I. etc.), primele două ore se pierd (diferența dintre norma de 18 normală și cea de 16 specială). Vor fi plătite doar celelalte patru ore ca și PO.

Acest mesaj a fost modificat de către Zoltan Szabo la data 15 Sep 2017, 07:44 PM

--------------------
prof. Zoltán Szabó
Brașov
roset
Trimis: 15 Sep 2017, 07:58 PM

Mentor

QUOTE (Zoltan Szabo @ 15 Sep 2017, 07:43 PM)
Din câte cunosc, legea zice în felul următor: Norma didactică se plătește (ex. 16 ore pt. gr. did. I, 25 ani vechime, ori 18 ore în rest). De exemplu, dacă ai 6 ore peste (având 16 - gr. did. I. etc.), primele două ore se pierd (diferența dintre norma de 18 normală și cea de 16 specială). Vor fi plătite doar celelalte patru ore ca și PO.

Exact! sign28.gif
Art. 262 (6) Personalul didactic de predare și de instruire practică, care beneficiază de reducerea normei didactice, poate avea dreptul la remunerarea activității în regim de plată cu ora sau cumul de norme, DOAR după efectuarea normei complete, prevăzute la alin. (3) lit. c), d) și e).

--------------------
zeykdomokos
Trimis: 18 Sep 2017, 05:06 PM

Utilizator activ

Buna
Dar in cazul personalului de conducere cu degrevare cum se procedeaza
directorul in anul in curs a marit catedra are 0.66 norma degrevare si cere PCO dar si dirigintie

pentru ei cum le vine in catedra cate ore intra in nomra si peste cate se poate plati PCO

Obligatie la catedra vine 0.33 si are norma pusa 0.87 diferenta cere prin PCO

Va rog unde gasesc ceva metodologie pentru acesta
Multumesc
Mesaj personal
dariusdar
Trimis: 18 Sep 2017, 06:01 PM

Utilizator
**

directori de școala pot efectua plata cu ora in afara normei sale didactice. A ajuns undeva la 36 de ore total pe luna. SE POATE. MAI PE INTELESE ESTE DIRECTOR TIMPDE 8 ORE PE ZII DARMAI SI PREDA TIMP DE 8 ORE PE ZI. DIRECTORIATUL CAND SIL FACE. ????? EXISTA VRE UN ORDIN SAU LEGE
Mesaj personal
Ilinca Mihaila
Trimis: 18 Sep 2017, 08:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (dariusdar @ 18 Sep 2017, 07:01 PM)
directori de școala pot efectua plata cu ora in afara normei sale didactice. A ajuns undeva la 36 de ore total pe luna.  SE POATE. MAI PE INTELESE ESTE DIRECTOR TIMPDE 8 ORE PE ZII DARMAI SI PREDA TIMP DE 8 ORE PE ZI. DIRECTORIATUL CAND SIL FACE. ????? EXISTA VRE UN ORDIN  SAU LEGE

Ești profesor? Dacă da, probabil îl vei înlocui cu succes pe LMP, după cum "scri".
Mesaj personal
Zoltan Szabo
Trimis: 19 Sep 2017, 03:54 PM

Utilizator avansat

QUOTE (zeykdomokos @ 18 Sep 2017, 06:06 PM)
directorul in anul in curs a marit catedra are 0.66 norma degrevare si cere PCO dar si dirigintie

1. Directorul sau directorul adjunct nu au cum să fie diriginți!
2. PO poate solicita orice cadru didactic.
Cu drag,

--------------------
prof. Zoltán Szabó
Brașov
Zoltan Szabo
Trimis: 19 Sep 2017, 03:55 PM

Utilizator avansat

QUOTE (zeykdomokos @ 18 Sep 2017, 06:06 PM)

1. Directorul sau directorul adjunct nu au cum să fie diriginți!
2. PO poate solicita orice cadru didactic.
Cu drag,

PS. S-a dublat mesajul datorită vitezei tâmpite pe care o are PC-ul meu învechit.

Acest mesaj a fost modificat de către Zoltan Szabo la data 19 Sep 2017, 03:57 PM

--------------------
prof. Zoltán Szabó
Brașov
dariusdar
Trimis: 19 Sep 2017, 05:06 PM

Utilizator
**

QUOTE (dariusdar @ 18 Sep 2017, 07:01 PM)
directori de școala pot efectua plata cu ora in afara normei sale didactice. A ajuns undeva la 36 de ore total pe luna. SE POATE. MAI PE INTELES ESTE DIRECTOR TIMP DE 8 ORE PE ZII DAR MAI SI PREDA TIMP DE 6 ORE PE ZI. DIRECTORIATUL CAND SIL FACE. ????? EXISTA VRE UN ORDIN SAU LEGE. din cate stiu eu mai mult de 5 ore nu se poate pe saptamana. Va rog urgent.

cum
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

Opțiuni Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved