Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (129) [1] 2 3 ... Ultimul » ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Domnul Costi
ancamaster
Trimis: 21 Mar 2013, 06:35 PM

Utilizator activ

Grup: Members

D-le Costi,
daca cineva a luat in 2011 peste 7 si in vara aceasta sustine definitivatul, cum trebuia sa ii scoata directorul postul, daca vrea sa il titularizeze cu art 253? cu viabilitate de 4 ani din start sau cu viabilitate de 1 an si dupa obtinerea def-ului sa il vacanteze pe 4 ani?
va multumesc anticipat!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 21 Mar 2013, 06:42 PM

Mentor

4 ani

--------------------
Mesaj personal
ancamaster
Trimis: 21 Mar 2013, 06:59 PM

Utilizator activ

si asta ce inseamna?

" La etapele de ocupare a posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate prin transfer pentru soluționarea restrângerii de activitate/pretransfer/modificarea duratei contractelor individuale de muncă ale cadrelor didactice netitulare din perioadă determinată în perioadă nedeterminată în baza art. 253 din Legea nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare/detașare în interesul învățământului sau la cerere, organizate în baza prevederilor Legii nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare, și prezentei metodologii, pot participa și cadrele didactice debutante repartizate pe posturi didactice/catedre vacante publicate pentru angajare nedeterminată, începând cu 1 septembrie 2012, din învățământul de stat și particular acreditat, înscrise la examenul național pentru obținerea definitivării în învățământ, sesiunea 2013. Deciziile de repartizare pe posturi didactice/catedre pentru aceste cadre didactice se emit, numai în situația în care acestea promovează examenul național de definitivare în învățământ, după validarea rezultatelor examenului național de definitivare în învățământ prin ordin al ministrului educației naționale și comunicarea acestuia inspectoratelor școlare. Posturile didactice ale/catedrele acestor cadre didactice SE VACANTEAZA DUPA validarea rezultatelor examenului național de definitivare în învățământ prin ordin al ministrului educației naționale și comunicarea acestuia inspectoratelor școlare."(este extras din ordinul 3271 din 25 feb)
Mesaj personal
ancamaster
Trimis: 21 Mar 2013, 07:13 PM

Utilizator activ

d-le Costi, va rog sa cititi si sa ma lamuriti, ca nu mai inteleg nimic...
multumesc anticipat!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 21 Mar 2013, 07:47 PM

Mentor

Alineatul (10) de la art. 31 se referă la cadrele didactice debutante repartizate pe posturi didactice/catedre vacante publicate pentru angajare nedeterminată, începând cu 1 septembrie 2012.

--------------------
Mesaj personal
sora mami
Trimis: 6 May 2014, 09:34 AM

Utilizator activ

Buna ziua,
D-le Costi de ce nu toate judetele au actualizat listele? Ex jud Galati nu are trecute la posturile incomplete . continuitatile . La Alba,Bucuresti si alte judete este trecut.
Nu trebuie in dreptul postului pentru care s-a obtinut acordul de principiu prelungit cu medie 5-7 sau peste 7 fara definitivat?
Mesaj personal
Cristynel
Trimis: 6 May 2014, 09:41 AM

Utilizator avansat

QUOTE (sora mami @ 6 May 2014, 10:34 AM)
Buna ziua,
D-le Costi de ce nu toate judetele au actualizat listele? Ex jud Galati nu are trecute la posturile incomplete . continuitatile . La Alba,Bucuresti si alte judete este trecut.
Nu trebuie in dreptul postului pentru care s-a obtinut acordul de principiu prelungit cu medie 5-7 sau peste 7 fara definitivat?

Astazi e termenul pentru reactulizarea listelor.
Mesaj personal
sora mami
Trimis: 6 May 2014, 10:17 AM

Utilizator activ

Multumesc
Mesaj personal
krissag
Trimis: 6 May 2014, 07:38 PM

Începător
*

Conform meodologiei "În situația în care un post didactic/o catedră este solicitat(ă) de mai multe cadre didactice
calificate angajate cu contract individual de muncă pe perioadă determinată care îndeplinesc cumulativ
condițiile prevăzute la alin. (1), prioritate la repartizarea pe post o are cadrul didactic care a dobândit cel
puțin definitivarea în învățământ. Dacă astfel nu se ajunge la departajare, prioritate la repartizarea
postului didactic/catedrei pe perioadă nedeterminată are cadrul didactic cu domiciliul în localitatea în care
solicită postul didactic/catedra, conform art. 1 alin. (3). În situația în care nici domiciliul nu conduce la
departajare, atunci prioritate la repartizare are cadrul didactic cu nota/media cea mai mare în baza căreia
se realizează repartizarea, conform art. 55 alin. (2). ".
Va rog sa ma lamuriti "cel puțin definitivarea în învățământ" inseamna ca deparajarea se face in functie daca ai sau nu defitivatul sau in functie de gradele didactice.
Multumesc!
Mesaj personal
dan1980_25
Trimis: 6 May 2014, 07:40 PM

Utilizator activ

la noi la ISJ a fost o situatie asemanatoare. Departajarea s-a facut in functie de de definitivat. Gradele didactice nu au avut nici o pondere.
Mesaj personal
krissag
Trimis: 6 May 2014, 07:42 PM

Începător
*

Multumesc!
Mesaj personal
sora mami
Trimis: 6 May 2014, 08:30 PM

Utilizator activ

D-le Costi daca am obtinut acord de principiu in baza art.85 (in 2013 am obtinut 7.55scris si 9,50 inspectie; medie 8.03.)sunt inscrisa la definitivat.Acum postul pentru care am obtinut acord, la continuitate apare NU. Ce este de facut? Mentionez ca am acordul scolii. Multumesc
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 6 May 2014, 08:36 PM

Mentor

Continuitățile la suplinire în baza art. 85 se rezolvă la sfârșitul ședinței publice din 27 august, dacă postul nu se ocupă între timp. Deci, mențiunea propus pentru continuitate nu are nicio relevanță.

--------------------
Mesaj personal
sora mami
Trimis: 6 May 2014, 08:46 PM

Utilizator activ

Multumesc d-l Costi , dar sa stiti ca la alte posturi din judetul meu apare specificat; continuotate medie 5-7 sau 7 fara definitivat. La postul meu nu apare nimic. Este posibil sa fie o eroare?
Se poate modifica , daca maine merg la Resurse Umane la ISJ cu acordul?
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 6 May 2014, 08:49 PM

Mentor

Posibil să fie o eroare. Dar, cu sau fără mențiune, situația postului este aceeași.

--------------------
Mesaj personal
sora mami
Trimis: 6 May 2014, 08:51 PM

Utilizator activ

da , dar pentru siguranta si corectitudine.
Mesaj personal
mihaelatm
Trimis: 7 May 2014, 09:42 AM

Utilizator
**

Bună ziua. Am și eu o întrebare. Dacă am susținut preinspecția pentru gradul II anul trecut, pot să le susțin pe celelalte două anul viitor? Din motive personale anul acesta nu pot face inspecția. Mulțumesc. O zi bună.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 7 May 2014, 09:46 AM

Mentor

Da

--------------------
Mesaj personal
mihaelatm
Trimis: 7 May 2014, 09:47 AM

Utilizator
**

Mulțumesc.
Mesaj personal
yasmina
Trimis: 7 May 2014, 01:39 PM

Utilizator activ

Un post propus pentru continuitate nota cel putin 7 si fara definitivat poate fi ocupat de un candidat 2014 care obtine cel putin 5? Multumesc!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 7 May 2014, 01:49 PM

Mentor

Da. Dar, nu numai. Și de către un titular care își completează norma didactică sau de către un titular care a rămas cu restrângerea de activitate nesoluționată sau de către un titular care care se pretransferă sau solicită detașare pe baza rezultatului la concursului 2014 sau de către un titular care solicită detașare pe bază de concurs specific.

--------------------
Mesaj personal
PEPEPEPE
Trimis: 8 May 2014, 05:39 AM

Utilizator avansat

Cate feluri de detasari sunt?
Mesaj personal
elenaoana
Trimis: 8 May 2014, 02:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (sora mami @ 6 May 2014, 10:30 PM)
D-le Costi daca am obtinut acord de principiu in baza art.85 (in 2013 am obtinut 7.55scris si 9,50 inspectie; medie 8.03.)sunt inscrisa la definitivat.Acum postul pentru care am obtinut acord, la continuitate apare NU. Ce este de facut? Mentionez ca am acordul scolii. Multumesc

Exact așa se întâmplă și în cazul meu.....am întrebat directorul școlii și mi-a spus că nu i s-au cerut de către ISJ continuitățile în baza acestui articol....
Mesaj personalYahoo
badea1990
Trimis: 8 May 2014, 03:56 PM

Utilizator avansat

QUOTE (PEPEPEPE @ 8 May 2014, 07:39 AM)
Cate feluri de detasari sunt?

1. Detasare la cerere;
2. Detasare in interesul invatamantului.

--------------------
,,Banul e mare putere, el deschide toate usile si strica toate legile'' - Ioan Slavici
"Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii." Eleanor Roosevelt
"Viața fiind o călătorie scurtă, trebuie să încercăm să o facem la clasa întâi" Philippe Noirette
Mesaj personalYahoo
andreeaelena_78
Trimis: 8 May 2014, 05:10 PM

Utilizator activ

va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:
se mai actualizeaza lista posturilor ramase vacante pentru angajare pe perioada nedeterminata?
unde gasesc aceasta lista pentru prima etapa de repartizare?
va multumesc!

Acest mesaj a fost modificat de către andreeaelena_78 la data 8 May 2014, 05:11 PM
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (129) [1] 2 3 ... Ultimul » Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved