Reședință - Portal SEI Portalul educațional SEI  Admitere Admitere Bacalaureat Bacalaureat Titularizare Titularizare Euro 200 Euro 200 Bani de Liceu Bani de Liceu
Găzduire WEB pentru școli și licee Găzduire WEB pentru școli, licee și instituții educaționale Dictionare online Dicționare online Subiecte examene naționale "2007-2008" Subiecte examene naționale "2007-2008"
Subiecte examene naționale începând cu 2002 Subiecte examene naționale începând cu 2002 .campion .campion
SIVECO Romania  Ministerul Educației și Cercetării

Pagini: (131) « Primul ... 127 128 [129] 130 131  ( Primul mesaj necitit ) Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

> Domnul Costi
costi_52
Trimis: 6 Sep 2017, 08:14 AM

Mentor

Grup: Members

QUOTE (Dita_40 @ 6 Sep 2017, 09:03 AM)
Articol 94 subpunct d
Acel "sau" ma incurca.
Multumesc

Nu are de ce să vă încurce. Acel sau înseamnă că ambele categorii vor figura pe aceeași listă, în ordinea descrescătoare a mediilor de repartizare.

--------------------
Mesaj personal
mihaela74
Trimis: 6 Sep 2017, 11:48 AM

Utilizator
**

Bună ziua, domnule Costi! Aș dori, dacă se poate și aveți timp, să mă lămuriți și pe mine în următoarea situație. Sunt titulara pe engleză în trei școli, dar anul școlar trecut am avut norma în doua școli. Acum sunt nevoită sa mă întorc în a treia școala pentru 2 ore din cauza faptului că o profesoara de religie cu norma întreagă, care a terminat cursurile de conversie pe geografie, a cerut 2 ore pe aceasta disciplina, acum având 20 de ore în total, forțând în acest caz o alta profesoara titulara pe geografie și engleza sa își completeze norma cu cele 2 ore de engleza pe care le-am avut eu anul școlar trecut. Menționez ca profesoara de religie nu are decizie de titularizare decât pe religie. Voiam sa știu dacă sunt îndreptățită să fac demersuri pentru a obține cele 2 ore sau nu.

Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 6 Sep 2017, 01:01 PM

Mentor

Înțeleg că în anul școlar 2016-2017 ați fost detașată din școala C într-una dintre școlile A sau B?

--------------------
Mesaj personal
mihaela74
Trimis: 6 Sep 2017, 01:25 PM

Utilizator
**

QUOTE (costi_52 @ 6 Sep 2017, 02:01 PM)
Înțeleg că în anul școlar 2016-2017 ați fost detașată din școala C într-una dintre școlile A sau B?

Nu detașată. Eu sunt titulara în cele 3 scoli, doar ca în 2016-2017 am primit în școala B cele 2 ore ca sa nu mai merg în scoala C, deci am avut 18 în total în școlile A și B.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 6 Sep 2017, 01:40 PM

Mentor

A fost vorba despre întregirea normei didactice din trei școli în două școli?

--------------------
Mesaj personal
teomaria
Trimis: 6 Sep 2017, 02:56 PM

Începător
*

QUOTE (k.roxana @ 5 Sep 2017, 10:53 PM)
Sunt titulara 2016, am depus dosarul in mai pt prima etapa de detasare la cerere prin concurs specific. La sedinta din 29 aug nu au fost posturi si am rămas unde sunt titulara. La sedinta din 8 septembrie, ma pot prezenta pt a lua alt post? Am inteles din diferite parti si ca da si ca nu. Teoretic, eu am inteles ca sedinta e doar pt titularii 2017 si suplinitori, dar avand in vedere situatia postului meu as spera din suflet sa fie adevărata ipoteza celor care spun ca ma pot prezenta. 😊

poti lua - in anul in care eu m-am titularizat, in iulie, m-am si detasat ,in septembrie, dar prioritate a avut o colega care era titulara din anii anteriori si nu ocupase post in prima sedinta de detasare (25 august) - ea a fost prima la detasare prin punctaj
Mesaj personal
mihaela74
Trimis: 6 Sep 2017, 04:41 PM

Utilizator
**

QUOTE (costi_52 @ 6 Sep 2017, 02:40 PM)

Cred ca așa se numește. Am anunțat școala C ca am primit cele 2 ore de care aveam nevoie în scoala B, dar am avut în continuare statut de titular în scoala C.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 6 Sep 2017, 04:53 PM

Mentor

QUOTE (mihaela74 @ 6 Sep 2017, 05:41 PM)

Cred ca așa se numește. Am anunțat școala C ca am primit cele 2 ore de care aveam nevoie în scoala B, dar am avut în continuare statut de titular în scoala C.

Dacă nu ați solicitat (până în 27 ianuarie 2017) și pentru anul școlar 2017-2018 întregirea normei didactice în 2 școli, va trebui să vă desfășurați activitatea în toate cele 3 școli.

--------------------
Mesaj personal
k.roxana
Trimis: 6 Sep 2017, 05:18 PM

Utilizator
**

QUOTE (teomaria @ 6 Sep 2017, 03:56 PM)
Sunt titulara 2016, am depus dosarul in mai pt prima etapa de detasare la cerere prin concurs specific. La sedinta din 29 aug nu au fost posturi si am rămas unde sunt titulara. La sedinta din 8 septembrie, ma pot prezenta pt a lua alt post? Am inteles din diferite parti si ca da si ca nu. Teoretic, eu am inteles ca sedinta e doar pt titularii 2017 si suplinitori, dar avand in vedere situatia postului meu as spera din suflet sa fie adevărata ipoteza celor care spun ca ma pot prezenta. 😊

poti lua - in anul in care eu m-am titularizat, in iulie, m-am si detasat ,in septembrie, dar prioritate a avut o colega care era titulara din anii anteriori si nu ocupase post in prima sedinta de detasare (25 august) - ea a fost prima la detasare prin punctaj

Mulțumesc pt răspuns. Sper din suflet să se poată. Si eu m-am detasat in primul an de titulara, dar nu a mai fost nimeni altcineva atunci acolo din specializarea mea si de aceea nu stiam. Sper sa fie acolo dosarul meu la sedinta de vineri 😊
Mesaj personal
mihaela74
Trimis: 6 Sep 2017, 05:38 PM

Utilizator
**

QUOTE (costi_52 @ 6 Sep 2017, 05:53 PM)
QUOTE (mihaela74 @ 6 Sep 2017, 05:41 PM)

Dacă nu ați solicitat (până în 27 ianuarie 2017) și pentru anul școlar 2017-2018 întregirea normei didactice în 2 școli, va trebui să vă desfășurați activitatea în toate cele 3 școli.

Vă mulțumesc pentru răspuns!
Mesaj personal
inaale02
Trimis: 7 Sep 2017, 03:07 PM

Utilizator
**

Si eu sunt in aceeasi situatie. Ati mai aflat ceva?
In 29 noua ni s-a spus ca nu, dar eu nu sunt foarte sigura.
Nici nu stiu ce sa fac, sa merg maine sau nu...
Mesaj personal
floriba
Trimis: 7 Sep 2017, 03:10 PM

Utilizator activ

da , va puteti prezenta
Mesaj personal
k.roxana
Trimis: 7 Sep 2017, 04:04 PM

Utilizator
**

QUOTE (inaale02 @ 7 Sep 2017, 04:07 PM)

Si eu sunt in aceeasi situatie. Ati mai aflat ceva?
In 29 noua ni s-a spus ca nu, dar eu nu sunt foarte sigura.
Nici nu stiu ce sa fac, sa merg maine sau nu...

Nu am aflat nimic sigur de la resurse umane, dar ma duc. Conform planificarii sedintelor, in teorie, ar trebui sa putem... grija mea majora acum e daca vor avea dosarul meu acolo sau nu... adica daca se considera ca ma pot prezenta sau nu...dar oricum merg, nu am ce pierde.
Mesaj personal
irina.c
Trimis: 8 Sep 2017, 11:51 AM

Utilizator avansat

Titular i s au atribuit prin decizia directorului 8 ore la PCO la data de 5 Septembrie. Azi după ședința de repartizare de la ISJ un alt cadru didactic a venit cu decizie pe ore.

Cine are prioritate?
Mesaj personal
floriba
Trimis: 8 Sep 2017, 04:41 PM

Utilizator activ

buna ziua, dle costi! azi nu am putut sa ma detasez cu nota din 2017 deoarece inspectorii nu m-au lasat sa separ 2 posturi> unul era romana-germana-20 ore(6 ore germana), altul romana-franceza-13 ore (2 ore franceza). Aveam nevoie doar de 8 ore de romana pentru ca sunt titular in 3 scoli. Este normal sa se intampla asa ceva?
Mesaj personal
pisiki
Trimis: 8 Sep 2017, 09:02 PM

Utilizator activ

QUOTE (floriba @ 8 Sep 2017, 05:41 PM)
buna ziua, dle costi! azi nu am putut sa ma detasez cu nota din 2017 deoarece inspectorii nu m-au lasat sa separ 2 posturi> unul era romana-germana-20 ore(6 ore germana), altul romana-franceza-13 ore (2 ore franceza). Aveam nevoie doar de 8 ore de romana pentru ca sunt titular in 3 scoli. Este normal sa se intampla asa ceva?

Desi, la suplinire au acceptat scindarea unui post, cazul postului de la Sc Bistret, 5 ore de engleza si restul franceza.
Mesaj personal
floriba
Trimis: 8 Sep 2017, 09:48 PM

Utilizator activ

QUOTE (pisiki @ 8 Sep 2017, 10:02 PM)
QUOTE (floriba @ 8 Sep 2017, 05:41 PM)

Desi, la suplinire au acceptat scindarea unui post, cazul postului de la Sc Bistret, 5 ore de engleza si restul franceza.

pisiki vrei sa spui ca la suplinire au fost lasati sa separe orele? Bine ca mi ati spus ca sa pot sa spun si eu in audienta. Isi bat joc de noi pur si simplu.
Mesaj personal
RABOBCRISTINA
Trimis: 12 Sep 2017, 04:10 PM

Utilizator
**

Buna ziua d_l Costi,

Am incercat sa dezleg ''itele'' metodologiei pentru urmatoarea situatie,dar nu am gasit respunsuri clare ref. la art. 253.
Intr_o scoala sunt 3 cadre didactice inv. primar,suplinitoare cu note peste 7 la ex de titularizare,cu domiciliul in acelasi oras si care doresc titulariz. cu acest art. Postul e unul singur care pana in 31.08 2018 este pe "pensie revizuibila " dupa care doamna respectiva se va pensiona definitiv.
I persoana_examen in 2013 si este acum pe postul respectiv
II persoana examen in 2013 si are nota cea mai mare dintre cele 3
III persoana examen in 2016
Cine are prioritate ?
Va multumesc
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 12 Sep 2017, 04:29 PM

Mentor

QUOTE (RABOBCRISTINA @ 12 Sep 2017, 05:10 PM)
Buna ziua d_l Costi,

Am incercat sa dezleg ''itele'' metodologiei pentru urmatoarea situatie,dar nu am gasit respunsuri  clare ref. la art. 253.
    Intr_o  scoala sunt  3 cadre didactice inv. primar,suplinitoare  cu note  peste  7  la ex  de titularizare,cu domiciliul in acelasi oras si care doresc titulariz. cu acest art. Postul e unul singur care pana in  31.08 2018 este pe  "pensie revizuibila " dupa care doamna respectiva se va pensiona definitiv.
    I persoana_examen in 2013 si este acum pe postul  respectiv
  II persoana examen  in 2013 si are nota cea mai mare dintre cele 3
  III persoana examen  in 2016
  Cine are prioritate ? 
    Va multumesc

(6) În situația în care un post didactic/o catedră este solicitat(ă) de mai multe cadre didactice calificate angajate cu contract individual de muncă pe perioadă determinată care îndeplinesc cumulativ condițiile de repartizare prevăzute la alin. (1)-(4), prioritate la repartizarea pe post/catedră o are cadrul didactic cu domiciliul în localitatea în care solicită postul didactic/catedra, conform art. 1 alin. (3). În situația în care nici domiciliul nu conduce la departajare, atunci prioritate la repartizare are cadrul didactic cu nota/media cea mai mare în baza căreia se realizează repartizarea, conform art. 57 alin. (2). În cazul notelor/mediilor de repartizare egale, departajarea se realizează luându-se în considerare, în ordine, următoarele criterii:

a) gradul didactic;
b. nota/media cea mai mare obținută la gradul didactic sau la examenul de definitivare în învățământ;
c) media de departajare cea mai mare calculată conform anexei nr. 15;
d) media cea mai mare obținută la examenul de licență/absolvire a studiilor, respectiv media cea mai mare obținută la examenul de bacalaureat pentru absolvenții liceelor pedagogice.

Acest mesaj a fost modificat de către costi_52 la data 12 Sep 2017, 04:30 PM

--------------------
Mesaj personal
RABOBCRISTINA
Trimis: 12 Sep 2017, 04:47 PM

Utilizator
**

Fara nici un dubiu ,nota de la examen are prioritate ! Ma bucur ,deoarece se incearca sa se induca ideea ca daca acum ocupi postul respectiv ai prioritate .Va multumesc f. mult
Mesaj personal
luminik
Trimis: 13 Sep 2017, 09:04 PM

Utilizator activ

Am o nedumerire si va rog sa-mi spuneti ce prevede legea , deoarece nu am inteles. Daca sunt 4 cadre titulare pe o disciplina si numarul de ore s-a redus in 2016-2017, unul dintre profesori a intrat in completare de norma, in urma unui punctaj. Anul 2017-2018 orele scad. 1. Va intra acelasi profesor in completare sau se reia procedura cu punctaje si poate intra altul din cei 4 in completare de norma? 2. In cazul in care orele scad sub jumatate de norma si nu mai exista posibilitatea completarii ci a restrangerii de activitate, se face concurs de dosare pentru toti 4 sau cel care a intrat anterior in completare, intra in restrangere? Sper sa ma fi facut inteleasa.Multumesc pentru raspuns! As vrea sa-mi spuneti in cele doua cazuri numarul articolului din metodologia de mobilitate din nov. 2016( stiu ca nu mai e valabila.
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 13 Sep 2017, 09:45 PM

Mentor

Încadrarea titularilor se face în fiecare an. Și punctajele se calculează în fiecare an. Art. 20-27

--------------------
Mesaj personal
luminik
Trimis: 14 Sep 2017, 08:30 AM

Utilizator activ

Multumesc!
Mesaj personal
luminik
Trimis: 14 Sep 2017, 10:48 AM

Utilizator activ

Dnul Costi, as vrea sa stiu , daca se platesc orele de dupa 16(pt cei cu peste 25 de ani...). Stie cineva legea , articolul unde scrie clar ca se platesc?La ISJ Arges au spus clar ca legea nu stipuleaza sa se plateasca si nu se platesc decat cele dupa 18.Multumesc! Am primit pe forum un raspuns de la cineva, dar eu inteleg de acolo ca nu se plateste. Art 263, alin 3 punct c, d, e arata ca norma completa e de 18 ore , iar alin 6 la aceasta norma face referire , nu la art. 4 care arata norma de 16 ore .

Imagine atașată
Imagine atașată
Mesaj personal
costi_52
Trimis: 14 Sep 2017, 11:58 AM

Mentor

Legea educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare, este foarte clară. Cadrele didactice care beneficiază de reducerea normei, sunt plătite pentru orele care depășesc 18 ore.

--------------------
Mesaj personal
0 utilizator(i) citesc acest subiect (0 vizitatori și 0 utilizatori anonimi)
0 utilizator(i):

OpțiuniPagini: (131) « Primul ... 127 128 [129] 130 131  Răspunde la acest subiectSubiect nou Sondaj nou

© 2002 SIVECO Romania SA. All Rights Reserved